• یکشنبه / ۲۱ مهر ۱۳۹۸ / ۱۲:۰۱
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 98072115643
  • خبرنگار : 50037

اینجا خاک پای زائران را توتیای چشم می‌کنند...

پیاده روی اربعین

ایسنا/همدان هر ساله در آستانه اربعین سیل خودجوش موجی از شیدا و عاشقان حسینی با شوقی وصف ناپذیر برای رسیدن به کعبه عشق بدون آن که رنج سفر را احساس کنند، آغاز می شود.

به گزارش ایسنا، تماشای حرکت این سیل عاشقانه با شور و شوقی خدایی در فضایی آکنده از معنویت و احساسی عجیب از حب و دوستی با پای پیاده بدون هر نژاد و قومیت و پیر و جوان و جایگاه و مقامی هر بیننده ای را جادو می کند تا که او هم برای وصل شدن به آن عزیز نازنین به تکاپو بیفتد و اگر پای رفتن نیست حتی اگر شده با تعارف استکانی چای با طعم و عطر گل محمدی و یا با کاسه ای از آب گورا، به زائر آن عزیزدل التماس دعا داشته باشد.

آنگاه که دلت هوای عطر حرمش را می کند، خاک پای نازنین زائران در راه عشقش را سرمه و توتیای چشم خود می کنی و با سوزدل در پس نی نی چشمانت از زائر آقایت تمنا و التماس دعا داری که قاصد پیغامت باشد برای رساندن سلامت. خوب می دانی چه می گویم، حس خوب این هوا را تو هم تجربه کرده ای، حسی که با هیچ حس خوب دوست داشتنی دنیا عوضش نمی کنی و به هیچ قیمتی چوب حراج به جنس این دوست داشتن نمی زنی چرا که خوب می دانی جنس این دوست داشتن با دوست داشتن های دیگر از فرش تا عرش فرق می کند.

هر ساله شهرستان اسدآباد استان همدان نیز در استقبال از زائران اربعین حسینی، ارادت خود به اهل بیت(ع) و سرور و سالار شهیدان را در این همایش حسینی به منصه ظهور گذاشته و با برپایی موکب و ایستگاه های صلواتی با مشارکت اعتقادی و خالصانه با خدمات دهی و استقبالی درخور و شایسته خاطره خوشی را برای زائران این محور در مسیر بزرگراه کربلا به یادگار می گذارند تا آنان نیز در این پروژه اعتقادی بزرگ سهمی هر چند ناچیز داشته باشند.

فرماندار شهرستان اسدآباد در گفت‌وگو با ایسنا، از برپایی 8 موکب رفت و برگشت برای استقبال از زائران اربعین حسینی در این شهرستان در مسیر بزرگراه کربلا خبر داد و اظهار کرد: برای استقبال از زائران اربعین حسینی برای ارائه هر چه مطلوب‌تر خدمات به زائران در مسیر بزرگراه کربلا در محور اسدآباد 15 کمیته در ستاد اربعین شهرستان تشکیل شده که کمیته‌های بهداشت و درمان، فرهنگی و آموزشی، عمرانی و زیرساختی، حمل و نقل و انرژی، اطلاع‌رسانی، ایمنی و حوادث، امنیتی و انتظامی، امدادونجات، نظارت و ارزشیابی و خدمتگزاران مردمی از جمله کمیته‌های تشکیل شده در ذیل ستاد اربعین این شهرستان هستند.

مجید درویشی در ادامه از آماده سازی پد بالگرد بیمارستان قائم(عج) خبر داد و افزود: در حال حاضر دانشکده علوم پزشکی برای استقرار بالگرد به صورت امانی در ایام اربعین در حال رایزنی بوده که سعی بر آن است با توجه به موقعیت جغرافیایی و گردنه حساس و خطرخیز اسدآباد وجود بالگرد منحصر به اربعین نبوده و بعد از این ایام نیز قراردادی برای استفاده از بالگرد در مواقع اضطراری با مرکز استان منعقد شود.

وی همچنین با اشاره به قرار گرفتن بیمارستان امیرالمومنین(ع) اسدآباد در بزرگراه کربلا و پیش‌بینی تردد بیش از 6 تا 7 میلیون زائر از این مسیر، تصریح کرد: با توجه به تردد حجم عظیمی از زائران از این محور درمانگاه عمومی شهر در آستانه اربعین برای ارائه خدمات به زائران و همشهریان در این بیمارستان راه‌اندازی شده است.

درویشی یادآور شد: چندی پیش طرح توسعه پایگاه امداد و جاده‌ای گردنه اسدآباد نیز در راستای خدمات دهی به زائران اربعین حسینی و مسافران سرانجام پس از 6 سال به افتتاح و بهره برداری رسید و در حال حاضر این پایگاه ظرفیت ارائه خدمات به بیش از  1000 نفر را دارد.

لغو مرخصی‌ها تا بعد از ایام اربعین، توجه به سلامت فعالیت کنندگان در موکب‌ها، توجه به بهداشت و سلامت رستوران‌ها و اغذیه فروشی‌های مسیر بزرگراه در محور اسدآباد، نظارت مستمر بر محل اسکان زائران برای ارائه مطلوب خدمات و تأمین امنیت از جمله مواردی بود که فرماندار به آن اشاره کرد و گفت: از ابتدای برپایی موکب های اسدآباد بیش از 60 هزار پرس وعده غذایی گرم شامل شام و ناهار بین زائران اربعین حسینی در این شهرستان توزیع شده است.

رئیس کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین شهرستان اسدآباد هم با اشاره به اهمیت سلامت زائران حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام به خبرنگار ایسنا گفت: سلامت زائران برای ما از اهمیت بالایی برخوردار بوده و خدمت به زائران برای ما افتخاری بزرگ است.

دکتر بهنام‌رضا مخصوصی با بیان اینکه درمانگاه شبانه روزی بیمارستان حضرت امیرالمومنین(ع) در راستای ارائه خدمات در این ایام، آماده پذیرش زائران بوده و کلیه کدهای فوریت‌های پزشکی دانشکده علوم پزشکی اسدآباد به صورت شبانه‌روزی آماده هستند، تصریح کرد: همکاران بهداشت محیط همراه با ادارات دیگر، روزانه در حال بازرسی به صورت شبانه روز از رستوران‌ها، موکب‌ها و محل‌های طبخ مواد غذایی برای زائران بوده و بازرسی و بررسی سلامت آب، غذا و خادمان موکب‌ها از مهمترین اولویت‌های ما برای سلامت زائران  به شمار می رود.

رئیس دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اسدآباد با اشاره به اینکه پد بالگرد در حال آماده سازی و احداث است و در آینده نزدیک افتتاح خواهد شد، افزود: تقریبا در تمام موکب‌های شهرستان اسدآباد، کد فوریت‌های پزشکی مستقر هستند و بیمارستان حضرت قائم عجل‌الله نیز آمادگی کامل برای پذیرش بیماران و زائران سیدالشهدا علیه السلام را دارد.

مخصوصی با تأکید بر اینکه دغدغه اصلی ما ارائه خدمات با کیفیت و مطلوب و حفظ سلامت زائران است و کار خیر باید همراه با رعایت موازین بهداشتی و حفظ سلامت زائران باشد، اضافه کرد: به منظور ارائه خدمات هر چه بهتر به زائران یک دستگاه اتوبوس آمبولانس به ناوگان امدادی دانشکده علوم پزشکی اسدآباد اضافه کرده ایم.

وی با بیان اینکه تیم بسیج جامعه پزشکی دانشکده با حضور متخصص، پزشک عمومی، پرستار، بهیار، ماما و نیروهای بهداشتی طی 2 روز 27 و 28 مهرماه در محل میدان آزادگان‌ شهر برای ارائه به زائران مستقر خواهد بود، اظهار کرد: برقراری 3 داروخانه شبانه روزی در سطح شهرستان، تأمین داروی مورد نیاز ایستگاه بسیج جامعه پزشکی، پیش بینی داروی مورد نیاز و درنظر گرفتن دپوی کافی و مورد نیاز دارویی، آمادگی کامل کلیه مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی، اخذ مجوز بهداشت توسط عوامل اجرایی و خادمان موکب‌ها از معاونت بهداشتی دانشکده، محدودیت و لغو مرخصی‌های کادر بهداشت و درمان، تشکیل اکیپ‌های گشت بهداشت محیط، اختصاص و راه‌اندازی کد 2 فوریت‌های پزشکی در محل سابق بیمارستان امیرالمومنین علیه السلام و راه‌اندازی کلینیک شبانه روزی امیرالمومنین علیه السلام از 8 صبح تا 12 شب در محل تردد زائران حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام از اقداماتی است که دانشکده علوم پزشکی شهرستان برای این ایام انجام داده است.

مخصوصی خاطر نشان کرد: اکیپ بازرسی گروه مهندسی بهداشت محیط، بازرسی‌های خود را در مسیر بزرگراه کربلا، حد فاصل گردنه اسدآباد تا روستای خسروآباد(پل شکسته) در 3 شیفت کاری صبح، بعدازظهر و شب تا سوم آبان ماه ادامه خواهد داد. زائران در صورت نیاز می‌توانند با شماره مستقیم گروه مهندسی بهداشت محیط دانشکده علوم پزشکی اسدآباد به شماره 33115913 تماس بگیرند.

رئیس ستاد مردمی خدمتگزاران اربعین استان همدان نیز از برپایی 80 ایستگاه صلواتی در سطح استان همدان توسط مردم و خیرین خبر داد و گفت: با توجه به اینکه همدان در مسیر 15 استان قرار دارد سال گذشته دو میلیون زائر از استان همدان عبور کردند و امسال پیش بینی می شود این میزان زائر در حال تردد از استان به 3.5 میلیون نفر افزایش یابد.

سیدرضا موسوی تعداد زائران ترددکننده از مسیر همدان به عتبات عالیات را در سال گذشته 10 هزار نفر برشمرد و خاطرنشان کرد: امسال 15 هزار زائر خارجی میهمان داشته ایم که از این تعداد تا کنون 8 هزار نفر زائر خارجی از استان به کربلا تردد کرده اند.

وی با تأکید بر اینکه از مردم می خواهیم ایستگاه ها را در بحث زیرساختی کمک و یاری کنند، اضافه کرد: زائران سال گذشته از ایستگاه های صلواتی شهرستان اسدآباد در نظرسنجی ها رضایت کامل داشته اند.

موسوی با بیان اینکه از 80 موکب برپا شده در سطح استان 60 ایستگاه به نام شهدای استان و شهدای شهرستان نامگذاری شده است، عنوان کرد: استان همدان بارانداز مسافر غرب کشور است و زائران هنگام بازگشت از مرز خسروی و مهران به استان همدان آمده و به دیگر استان ها تردد خواهند داشت و بیشترین حجم بار مسافر بر عهده موکب های اسدآباد به لحاظ موقعیت جغرافیایی این شهرستان است.

یکی از زائران به خبرنگار ایسنا گفت: موکب های محور اسدآباد در مسیر بزرگراه کربلا از نظم و مدیریت بسیار خوبی برخوردار بودند و کیفیت بالای ایستگاه های صلواتی این شهرستان قابل تقدیر بود و در همین راستا از مسئولان و مردم این دیار در ارائه خدمات بسیار عالی به زائران حسینی قدردانیم.

زائر دیگری نیز با اشاره به زیرساخت های خوب ایستگاه های صلواتی این شهرستان تصریح کرد: به حق ایستگاه های صلواتی اسدآباد در بحث خدمات سنگ تمام گذاشته و وضعیت کمی و کیفی مناسبی داشتند که زائران که در این ایستگاه ها توقف کردند نیز به طور قطع نظر بنده را تأیید خواهند کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.