• یکشنبه / ۲۱ مهر ۱۳۹۸ / ۱۲:۴۰
  • دسته‌بندی: هرمزگان
  • کد خبر: 98072115721
  • منبع : نمایندگی هرمزگان

/گزارش ایسنا از صد و سی و ششمین جلسه شورای شهر بندرعباس/

حال بد سیمای شهر بندرعباس؛ از فضای سبز تا المان‌ها

شورای شهر بندرعباس

ایسنا/هرمزگان صد و سی و ششمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر بندرعباس با دستور کار "ارائه گزارش عملکرد و برنامه‌های آتی سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری در سال ۱۳۹۸ " برگزار شد.

به گزارش ایسنا، صد و سی و ششمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر بندرعباس با دستور کار "ارائه گزارش عملکرد و برنامه‌های آتی سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری در سال ۱۳۹۸ " با حضور معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس و رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندرعباس برگزار شد.

رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس در این جلسه اظهار کرد: یکی از دغدغه‌های همیشگی ما مکان‌هایی برای اسکان مهمانان نوروزی است، زمان آن است پارک‌هایی برای این منظور ساخته شود.

فاطمه جراره بیان کرد: کمبود فضای سبز نیاز به مشارکت شهروندان دارد، اما این مشارکت نیاز به فرهنگ‌سازی دارد که نگاه و برنامه ویژه‌ای در این زمینه انجام نشده است.

وی افزود: المان‌های سطح شهر قبل از قرار گرفتن باید در کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر بندرعباس بررسی و تائید شوند.

رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس بیان کرد: درزمینهٔ تعیین بودجه فضای سبز باید این بودجه برای سازمان سیما و منظر در نظر گرفته شود.

جراره عنوان کرد: دکه‌های سطح شهر باید یک متولی داشته باشد و مناطق سازمان‌های مختلف مشکلات را به یکدیگر ارجاع می‌دهند و کار مردم انجام نمی‌شود.

نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس در این جلسه عنوان کرد: وضعیت فضای سبز بوستان‌های قدیمی شهر بندرعباس خوب نیست و باید رسیدگی بیشتری شود.

فرزانه آرامش افزود: باغ بزرگی در شهر بندرعباس برای استفاده عموم مردم نیست و این نیز از مسائلی است که باید موردتوجه قرار گیرد.

منشی عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس نیز در این جلسه بیان کرد: باید سپردن فضای سبز به مناطق باعث بهبودی اوضاع شده یا خیر، درزمینهٔ مدیریت بوستان‌های ساحلی مشکلاتی مانند حضور حیواناتی مثل شتر، اسب و .. باید تلاش بیشتری شود.

جواد بلارک بیان کرد: عدم آبیاری مناسب فضای سبز محلات نیز از مشکلات مهم دیگر است.

عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس در این جلسه عنوان کرد: باید بدانیم سامان سیما و منظر در شش ماه ابتدای سال چه مقدار بودجه داشته و چه مقدار محقق شده است، درنهایت رضایت‌مندی مردم مهم است.

فیصل دانش افزود: باید عملکرد را در واکنش مردم نسبت به خدمات سنجید، وضعیت باغ پرندگان باید پیشرفت بیشتری می‌داشت، برخی پرندگان از بین رفته‌اند و سرمایه‌ای که صرف آن شده رها شده است.

وی ادامه داد: کار را باید به کاردان دهیم اما این اتفاق نمی‌افتد، کارشناسان سر جای خود نیستند و به هر علتی تنها باری مالی برای شهرداری هستند، شهرداری باید نفرات خود را اصلاح کند.

عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس بیان کرد: انتظار ما از فضای سبز شهر بندرعباس چیز دیگری است، صورت‌وضعیت نخل‌های کاشته شده در سطح شهر باید به مردم شهر بندرعباس ارائه شود.

دانش افزود: المان‌هایی در سطح شهر ساخته می‌شود و مانند باغ پرندگان برای مدتی هست و بعد از بین می‌رود، برای نگهداری از المان‌ها نیز باید هزینه شود و از هدر رفت سرمایه مردم جلوگیری شود.

وی خاطرنشان کرد: کارهایی که در شهر انجام می‌شود باید به متخصص آن داده شود، تقسیم مسئولیت‌ها بین سازمان‌ها و مناطق باعث می‌شود هرکس توپ را در زمین دیگر بیندازد و کارها به‌درستی صورت نگیرد.

عضو دیگر شورای اسلامی شهر بندرعباس در این جلسه بیان کرد: تاکنون هر مدیر فضای سبزی که به صحن شورا آمده، رد پای سلیقه در ارائه گزارشش مشخص بوده است.

کیانوش جهانبخش تصریح کرد: عدم پیوست برنامگی در این سازمان وجود دارد، به‌عنوان ضرورت باید یک طرح جامع فضای سبز بندرعباس را در دستور کار قرار گیرد.

وی ادامه داد: نگاه به فضای شهر در شهرداری سازمان را تبدیل به یک مرکز مشاوره کرده است، باید در تعیین بودجه این سازمان منطقی به مسائل نگاه شود تا موارد مورد انتظار مردم برآورده شود.

عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس ادامه داد: به دلیل شرایط آبی حاکم بر شهر بندرعباس مشکل آب داریم و توسعه فضای سبز مشکل بزرگی است، استفاده از عناصری که می‌تواند به زیبایی شهر کمک کند به‌جای توسعه بیشتر فضای سبز نیز باید مدنظر قرارگرفته شود.

جهانبخش افزود: آسیب دیدن کارگران خدمات فضای شهر به دلیل عدم رعایت ایمنی می‌تواند مشکلات زیادی به وجود آورد که باید توجه بیشتری به آن شود.

یک عضو دیگر شورای اسلامی شهر بندرعباس نیز در این جلسه عنوان کرد: رکودی که در فضای سبز شاهد بودیم دچار نشاط شده است اما انتصاب نیروهای خوب مشکل ساختار اشتباه را حل نمی‌کند.

آبتین امیری ادامه داد: تداخل اختیارات بین شهرداری‌های مناطق و سازمان‌ها باعث کاهش کیفیت ارائه خدمات به مردم می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: شهروندان، مسئولین و شورای شهر بندرعباس همه از فضای سبز ناراضی هستند و بودجه‌ها و اعتباراتی که صرف می‌شود

عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس بیان کرد: تعارفات سیاسی و اخلاقی باعث می‌شود بسیاری از سازمان‌های موازی  در شهرداری به وجود آید، ایجاد سازمان جدید بدون دادن اختیارات کافی تنها هدر دادن منابع است.

عضو دیگر شورای اسلامی شهر بندرعباس نیز در این جلسه اظهار کرد: یکی از سازمان‌هایی که دارای بدنه تخصصی خوبی است سازمان سیما و منظر است، من بی تخصص‌ترین کسی بودم که مسئولیت این سازمان را درگذشته به عهده داشتم.

رضا حیدری زاده افزود: یکی از سازمان‌هایی که مردم می‌توانند به‌راحتی بدون تخصص می‌تواند قضاوتش کنند این سازمان است، واقعیت این است که حال‌وروز فضای سبز شهر بندرعباس خوب نیست و باید بهتر باشد.

وی افزود: سرانه فضای سبز ما باید از شهرهایی مثل اصفهان و مشهد بیشتر باشد، رفع مشکل فقر آب‌وخاک پول می‌خواهد، نقد من این است وقتی نمی‌توانیم نگهداری کنیم نباید توسعه دهیم.

عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس تصریح کرد: وقتی نمی‌توانیم نگهداری کنیم نباید بوستان بسازیم اما در برابر خواست مردم نمی‌توانیم این کار را بکنیم و در فرهنگ‌سازی و ایجاد مشارکت مردمی تلاش کافی نداشته و ضعیف بوده‌ایم.

حیدری زاده عنوان کرد: یک ریال از بودجه فضای سبز نباید جای دیگری هزینه شود، هرچقدر پل ساختیم کافی است و باید به سمت ارتقای وضعیت فضای سبز شهر برویم.

وی ادامه داد: مطالبه ما از مدیران استانی و شهری کمک به فضای سبز است، امروز همه مردم باید برای نگهداری فضای سبز مطالبه گر باشند، این سازمان دارای متخصصین قابلی است اما باید پشتیبانی وجود داشته باشد.

عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس بیان کرد: همه اعضای شورای شهر در کمیسیون خدمات شهری حضور داشته باشند و هرکس برنامه‌ای برای ارتقای برنامه فضای سبز ارائه دهد.

حیدری زاده خاطرنشان کرد: در زمان مدیریت بنده در سازمان سیما و منظر تعدادی نخل به‌صورت رایگان از منطقه خود وارد کردیم و کاشتیم که این ظرفیت در آینده نیز وجود خواهد داشت، در خصوص نگهداری فضای سبز نیست تاکنون مبلغی به پیمانکاران دیگر نخل‌های کاشته شده پرداخت نشده است.

عضو دیگر شورای اسلامی شهر بندرعباس در این شهر عنوان کرد: مشکلاتی در شهر بندرعباس در خصوص آب‌وخاک و منابع مالی داریم.

اسماعیل بواشه افزود: در ورودی هر شهر وقتی گردشگر یا مسافری اولین چیزی که موردتوجه‌اش قرار می‌گیرد ورودی شهر، فضای سبز و بلوارهای شهر است، یکسان، هم قد و همگون بودن درخت‌ها در بلوار یکی از مسائلی است که باید به آن پرداخته شود.

وی بیان کرد: روشنایی، افزایش پوشش گیاهی و جای تفریح ورزش برای مردم در بوستان‌های شهر بندرعباس بعد از آبیاری یکی از مسائل مهمی است که به آن توجهی نمی‌شود.

عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس ادامه داد: در صدور پروانه‌های ساختمانی همگون سازی فضای سبز در محلات نیز رعایت شود.

معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس نیز در این جلسه اظهار کرد: حساسیتی در مجموعه شهرداری است که کارگروه فضای سبز به‌صورت مستمر برگزار شود و فرایند اجرایی برنامه‌ها پایش شود.

اسماعیل موحدی نژاد افزود: در سال‌های اخیر بسیاری از آب مصرفی فضای سبز آب شرب بود که امروز بخش بزرگی از این مصرف از آب غیر شرب است که برنامه ما برای آینده نیز کاهش بیشتر مصرف آب شرب است.

وی بیان کرد: سفارش المان‌هایی که بدون تائید کمیسیون فرهنگی شورا در شهر نصب شده مربوط به قبل از مصوبه شورا در این زمینه بوده است.

معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس افزود: واگذاری بودجه فضای سبز به مناطق برای نگهداری بود و مسئولیت توسعه و ناظر عالی نگهداری بر عهده سازمان سیما و منظر است.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندرعباس در این جلسه اظهار کرد: در شش‌ماهه ابتدای سال ۹۸ برنامه‌های مختلفی در سازمان دنبال کردیم که عمده‌ترین فعالیت درزمینهٔ اجرا و درزمینهٔ واحده آب بوده است.

مصطفی خادم افزود: مدیریت منابع آب ارائه خدمات به شهروندان برنامه‌ریزی و توسعه از عمده فعالیت‌های ما درزمینهٔ فعالیت‌های اجرایی بوده است، افزایش بهره‌برداری از چاه‌ها، افزایش ظرفیت آب‌شیرین‌کن‌ها، شناسایی زه آب‌های جدید در مناطق سه‌گانه از فعالیت‌های اجرایی ما درزمینهٔ مدیریت منابع آب بوده است.

وی ادامه داد: در حوزه آب‌رسانی بوستان شهدا، بوستان خلیج‌فارس به بلوار خلیج‌فارس و بلوار شهدای ۱۲ تیر، بوستان صیادان به بلوار صیادان، بلوار معلم به خواجه عطا و خواجه عطا به بوستان اکولوژی را داشتیم.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندرعباس تصریح کرد: در حوزه سیستم آبیاری، اجرای سیستم تحت‌فشار بلوارهای مناطق شهر بندرعباس، را داشتیم.

خادم خاطرنشان کرد: تا اوایل تابستان مشکل آبگیری داشتیم که بسیاری از مشکلات را برطرف کردیم تا از تمامی ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

وی ادامه داد: کاشت ۷۰ هزار گل پریوش را در تابستان داشتیم، کاشت بوستان‌های جدیدالاحداث را نیز در هفته دولت سال ۹۸ به انجام رساندیم.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندرعباس عنوان کرد: در ارائه خدمات به شهروندان ۶۷ مورد در مدارس خدمات شامل کاشت و حرص درختان، ۲۵ مورد در مدارس، ۱۲ مورد دانشگاه‌ها ۴۸۰ مورد درخواست شهروندان را داشتیم، کاشت بیش از دو هزار اصله درخت و بیش از ۴ هزار نشا گل فصلی را داشتیم.

خادم خاطرنشان کرد: در حوزه نهالستان‌ها ۲۰ هکتار افزایش داشتیم که در حال آماده‌سازی آن هستیم، کاشت بیش از دو میلیون گل فصلی از برنامه‌های آینده ماست.

وی بیان کرد: بخش عمده بودجه‌ریزی در حوزه فضای سبز در اختیار مناطق است، در حوزه پساب فاضلاب در حال طی کردن مراحل پایانی یک قرارداد هستیم.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندرعباس اظهار کرد: امسال نزدیک به ۲۰ میلیارد تومان برای آب‌رسانی و منابع آب در نظر گرفته شده است.

خادم افزود: در طول سال برای افزایش مشارکت مردم جشنواره‌هایی را برگزار می‌کنیم، طرح جامع سیما و منظر شهری شهر بندرعباس را نیز در دستور کار داریم.

وی عنوان کرد: شهرداری همیشه تلاش داشته حقوق کارگران مقدم باشد که درزمینهٔ فضای سبز نیز تلاش خود را در این راستا داشته‌ایم.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندرعباس تصریح کرد: در حوزه بوستان‌های قدیمی شهر بندرعباس دستورالعملی را برای بهسازی این بوستان‌ها به مناطق ارائه کردیم تا مشکلات آن را برطرف کردیم، در حوزه روشنایی بوستان‌ها نیز تا جایی که در حوزه اختیارات ما بوده تلاش خود را کرده‌ایم.

خادم بیان کرد: حدود ۴۰ تا ۴۵ درصد فضای شهری ما با آب غیر شرب و ۵۵ تا ۶۰ درصد نیز از آب شرب شهری استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: در خصوص صدور پایان کارها در حوزه فضای سبز به سازمان عودتی داده نمی‌شود تا بتوانیم در این خصوص نظارت داشته باشیم، اما پیگیر این موضوع هستیم.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندرعباس خاطرنشان کرد: خصوص سرانه فضای سبز شهر بندرعباس نیز ۶.۲ دهم است که با کمربند سبز حدود ۱۰ تا ۱۲ مترمربع برای هر شهروند است.

خادم بیان کرد: برای ورودی‌های شهر معاون عمرانی استاندار هرمزگان نیز قول‌هایی برای تعیین تکلیف کاربری ورودی‌ها داده شده است.

وی خاطرنشان کرد: در خصوص اسکان مهمانان نوروزی با سازمان سرمایه‌گذاری در حال انجام اقداماتی هستیم تا بوستان‌هایی در بلوار ساحلی در این خصوص احداث شود.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندرعباس بیان کرد: متأسفانه زیرساخت‌های فضای سبز شهر بندرعباس متناسب با دیگر زیرساخت‌ها توسعه نیافته است، با افزایش اعتبارات مالی این امر امکان‌پذیر خواهد بود.

خادم عنوان کرد: هزار نفر نخل در بندرعباس کاشته شده که ۸۵۰ هزار تومان برای هر نخل هزینه شده است، البته قرار شده در صورت سالم ماندن نخل‌ها هزینه آن پرداخت شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.