• یکشنبه / ۲۱ مهر ۱۳۹۸ / ۱۳:۰۵
  • دسته‌بندی: یزد
  • کد خبر: 98072115758
  • خبرنگار : 50216

گردشگری دلهره‌آور از بافت جهانی یزد رخت برمی‌بندد

مزاحمت موتورسوارن در بافت يزد

ایسنا/یزد مزاحمت برخی موتورسواران در بافت جهانی یزد که این روزها به چالشی اجتماعی تبدیل شده، گردشگری در این محدوده تاریخی را برای گردشگران خارجی دلهره‌آور کرده، مسئولان را بر آن داشته تا برای رفع این معضل گردشگری آستین بالا بزنند.

به گزارش ایسنا، صدای بوق‌های بلند و گاز دادن‌ها و آشوب گروهی برخی از موتورسواران، حریم امن و آرام کوچه‌های بافت تاریخی یزد که اینک یک بافت جهانی محسوب می‎شود را فرو می‌ریزد، گردشگران سراسیمه خود را به دیواره‎ی کوچه‌های تنگ می‌چسبانند و با چشمانی هراسان موتورسواران را تا عبور از کوچه دنبال می‌کنند...

هر چند در ایام تعطیلات سال مانند نوروز شاهد نظارت دستگاه‌های متولی بر این وضعیت هستیم ولی این داستان بدون پایان که مزاحمت‌های آن برای گردشگران انفرادی به ویژه زنان خارجی دوچندان به چشم می‏آید، در دیگر ایام سال به شکل آزاددهنده‎ای پابرجاست.

حتی مدیر کل میراث فرهنگی استان یزد در این رابطه ابراز نگرانی می‌کند و تردد موتور‏سواران به ویژه در بافت تاریخی را بزرگترین مشکل کنونی گردشگری این استان برمی‎شمارد.

البته «سید مصطفی فاطمی» در حالی از رفع نشدن این مشکل و به سرانجام نرسیدن طرح‌های ارائه شده‌ای مانند «صدور کارت تردد» برای ساکنان بافت تاریخی یزد گلایه دارد که به گفته‎ی مدیر کل امنیتی و انتظامی استانداری یزد مقرر شده تا این طرح‌ها از جانب میراث فرهنگی و به عنوان طرح تکمیلی ساماندهی در زمنیه ترافیک، در کمیسیون امنیت گردشگری استان ارائه و در رابطه با آن تصمیم‏گیری شود.

با این وجود مدیر کل میراث فرهنگی یزد در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، مهمترین ضرورت کنترل این مسئله را جلوگیری از تخریب بیش از پیش چهره سیاسی ایران در بین گردشگران خارجی عنوان می‌کند و می‌گوید: متاسفانه گردشگران خارجی قبل از سفر به ایران با ذهنیت‌هایی منفی از کشورمان در جریان تبلیغات سوء رسانه‎های بیگانه روبرو می‌شوند به طوری که همواره ترس سفر به ایران در آن‌ها وجود دارد و زمانی که با سر و صدایی زیاد و تردد راکبان موتورسوار روبرو می‌شوند، این ذهنیت دوچندان می‎شود.

وی برخی رفتارهای موتورسواران مانند بوق زدن و گاز دادن پشت سر افراد را که احتمالاً در فرهنگ ما تعریف شده را رفتاری منجر به برانگیختن ترس و احساس ناامنی در بین گردشگران می‏داند و اظهار می‌کند: علاوه بر موتورسواران، تردد خودروهای سواری در بافت جهانی یزد نیز از دیگر مشکلات این بافت تاریخی است.

علاوه بر مدیر کل میراث استان، مردم و ساکنان این بافت هم با نگاه دیگری از این مسئله گلایه‏مند هستند به نحوی که برخی از آن‌ها شلوغی و ترافیک این بافت تاریخی را معضلی از جانب جهانی شدن آن می‌دانند، حتی ساکنان قدیمی‌تر و کهنسال‌تر هم که روزی به راحتی در کوچه‌ها دور هم می‌نشستند و به عنوان تولیدکنندگان فرهنگ یزد به استقبال گردشگران خارجی می‌رفتند حالا امان و آسایشی از این مزاحمت‎ها ندارند و کم کم از داخل کوچه به راهروهای خانه‌هایشان پناه برده‌اند و روی خوشی برای استقبال از یک گردشگر خارجی ندارند.

این معضل که گویا هنوز اقدامی جدی برای رفع آن نشده را با معاون اجتماعی نیروی انتظامی استان یزد در میان گذاشتیم و او به دائمی بودن نظارت نیروی انتظامی در بافت‌های تاریخی اشاره می‌کند و در رابطه با جمع‎آوری موتورسواران می‌‌گوید: موتورهای سنگین نه صرفاً در بافت تاریخی بلکه در هر جای استان جمع‎آوری می‌شوند و تمرکز جدی نیروی انتظانی بر پیدا کردن مبدا حرکت آنهاست که در این رابطه از مردم خواستار گزارش چنین تخلفاتی از طریق تماس با 110 هستیم.

سرهنگ «محمدرضا مزیدی» از تداوم و پیگیری همه روزه و اعمال قانون موتور‎سواران مزاحم در بافت تاریخی یزد خبر می‏دهد و می‏گوید: البته نیروی انتظامی به تنهایی نمی‌تواند از پس تمام این معضل‌ها برآید و ضروری است که دیگر دستگاه‌های امنیتی نیز در این رابطه به این دستگاه کمک‏رسانی کنند.

وی در ادامه از اجرای طرح «زنگ نشاط» در هفته ناجا خبر می‌دهد و می‌گوید: این طرح که به جمع‎آوری معتادان متجاهر و خرده فروشان مواد مخدر تا پایان هفته ناجا انجام شد، بیشتر شامل حال بافت تاریخی و مناطق حاشیه‏ شهر شد چرا که تعداد این افراد در این مناطق بیشتر است.

مزیدی در مورد کنترل موتورسواران مزاحم بافت تاریخی، تاکید می‌کند: اگر ضرورت کنترل موتورسواران بافت تاریخی نیز احساس شود، در قالب یک طرح وی‍ژه به آن خواهیم پرداخت.

البته این در حالی است که مدیر کل امنیتی و انتظامی استانداری یزد به تاکید استاندار در مورد رفع مسئله مزاحمت‌های موتورسواران اشاره می‌کند و در رابطه با این معضل به خبرنگار ایسنا، می‌گوید: با توجه به مزاحمت‌های موجود از ناحیه موتورسواران به ویژه در بافت تاریخی، ساماندهی آن‌ها در شورای تامین مصوب و  نیروی انتظامی موظف به برخورد با آن‎ها شده است اما طرحی جامع‌تر در این زمینه مصوب خواهد شد.

«مصطفی سالاری» از برخورد و اعمال قانون بیش از 200 دستگاه موتورسیکلت در یک ماه اخیر خبر می‌دهد و می‌گوید: ستاد راهبردی بافت تاریخی یزد به منظور تهیه طرح‌های ترافیکی و پایش تصویری این بافت تاریخی، تشکیل و اقدامات لازم در این زمینه به زودی اجرا خواهد شد.

وی از مطرح شدن مشکل ایجاد شده از سوی موتورسواران و ترددهای آن‌ها در بافت تاریخی در کمیسون امنیت گردشگری استان یاد و خاطرنشان می‎کند: مقرر شده است که نیروی انتظامی با طرح‌های ویژه این مسئله را مدیریت کند، حتی علاوه بر این مزاحمت‏ها، بحث تردد موتورسواران ساکن بافت هم مطرح شد تا اداره کل میراث فرهنگی استان یزد کارت‌های ترددی را برای اهالی منطقه بافت تاریخی جهت رفت و آمد و مدیریت این معضل ایجا کند.

سالاری با اشاره به هماهنگی در شهرستان به منظور مدیریت بافت به محض تهیه طرح‌ ترافیکی مناسب، تصریح می‌کند: کارت تردد در کمیسیون استان مطرح شد که البته نتیجه آن را از اداره کل میراث فرهنگی در کمیسیون بعدی پیگیری خواهیم کرد.

وی به توجه و نظارت جدی به تمام مسائل امنیتی گردشگران از ابتدای ورود تا خروج از استان اشاره می‌کند و می‌گوید: همه این مباحث در کمیسون مطرح و در کنار مزاحمت موتورسواران پیگیری خواهد شد و این طور پیش‏بینی می‌شود که طرح جامعی در این زمینه به تصویب رسد.

مدیر کل امنیتی استان همچنین از اجرای طرح پایش تصویری مراکز گردشگری و برخی از مسیرهای بافت تاریخی خبر می‌دهد و می‌گوید: بخشی از قسمت‌های بازار قدیمی پایش شده که البته تمام منطقه بافت تاریخی با تامین اعتبار سه دستگاه اداره کل میراث فرهنگیی، اداره کل امور اتباع خارجی و همچنین شهرداری با مصوبه شورای شهر تحت پوشش پایش تصویری قرار می‏گیرد.

این مسئول به تامین امنیت گردشگران انفرادی طبق ابلاغ دستورالمعل شورای عالی امنیت کشور نیز به عنوان دیگر موارد در حال پیگیری استانداری اشاره می‎کند.

البته علاوه بر تمام اقدامات انجام شده، گویا رایزنی‌های میراث فرهنگی و نیروی انتظامی استان نیز پس از سالها به سرانجام رسیده و خبرهای خوشی از راه‏اندازی مرکز دائمی پلیس توریسم در بافت جهانی یزد در راه است اما در هر حال باید تا قبل از آن که این معضل به تخریب چهره سیاسی و فرهنگی کشورمان و به ویژه شهر جهانی یزد منتج شود، برای رفع آن اقدام کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.