• چهارشنبه / ۱ آبان ۱۳۹۸ / ۲۱:۱۷
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: 98080100843
  • خبرنگار : 50031

قدردانی نماینده ولی فقیه در فارس از مهدی ترابی

از خودمان بپرسیم که ما هم حاضریم خود را خرج ولایت کنیم

از خودمان بپرسیم که ما هم حاضریم خود را خرج ولایت کنیم

ایسنا/فارس نماینده ولی فقیه در فارس با قدردانی از اقدام مهدی ترابی، بازیکن تیم پرسپولیس، تاکید کرد که ما باید از خودمان بپرسیم آیا زمانیکه کار قشنگی انجام دادیم حاضر هستیم خود را خرج ولایت کنیم یا او را خرج خودمان می‌کنیم؟

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی نهاد نمایندگی ولی فقیه در فارس، آیت‌الله لطف‌الله دژکام، چهارشنبه اول آبان در همایش ائمه جمعه استان فارس که با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین مشهدی آقائی برگزار شد، گفت: انصافا مهدی ترابی با حرکتش نشان داد که مرد است، در جایی که دید قشنگ در می آید خود را خرج ولایت فقیه کرد. این یعنی مردی و مردانگی و انسان از هر کسی مردانگی دید باید در مقابلش تواضع داشته باشد.

او ادامه داد: حال ما از خودمان بپرسیم آیا ما هم جایی کار قشنگ می کنیم و بعد خود را خرج ولایت فقیه کنیم؟ یا اینکه خیر؛ خدای نکرده به حیثیت نورانی ولایت آویزان هستیم تا بهره مند شویم؟ این 2 مدل کار است. مسلما فیض ولایت به همه از جمله ما می رسد ولی حرف سر این است که ما برای این هستیم که فدای ولایت شویم یا او را خرج خود کنیم؟ این جوان را امروز جوری زیر سئوال بردند که تو چرا این کار را انجام داده ای؟ در جواب گفته است از کودکی همین گونه بوده ام و این نشان مردانگی اوست و باید به گونه ای از او و از حیثیت مردانگیش قدردانی کرد.

لزوم بازخوانی نقش ائمه جمعه در گام دوم انقلاب اسلامی

امام جمعه شیراز در ادامه با تاکید بر لزوم بازخوانی نقش ائمه جمعه در گام دوم انقلاب اسلامی، گفت: در هر مرحله از انقلاب باید به سازماندهی نیروها توجه کرد؛ باید جایگاهمان را تعیین و وظایف خود را بازخوانی کنیم تا مرحله بعدی را با آمادگی مناسب و آرایش نیرویی جدید پیش ببریم.

نماینده ولی فقیه در فارس با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در خصوص لزوم بازسازی نیروهای انقلابی و آغاز مرحله جدید، این اقدام را کاری بسیار بزرگ ارزیابی و اضافه کرد: بزرگ تر از این کار در زمان غیبت وجود ندارد و رهبری فرمودند این آماده سازی جهان است برای ظهور، یعنی آخرین کاری است که در جامعه انسانی می توان انجام داد و این بر عهده ما است.

او با تصریح اینکه ائمه جمعه با عالمیتش مرتبط است، گفت: این یعنی حیثیت عالم دینی بودن برای امام جمعه بودن جزو ارکانی است که اگر نباشد امام جمعه نخواهد بود. نمی شود این را از امامت جمعه جدا دانست، جایگاه امامت جمعه جایگاه عالم دینی است.حال براساس جایگاه علمی امامت جمعه، نقش، کارکرد و وظایف علما در جامعه اسلامی چیست؟ 

امام جمعه شیراز ادامه داد: واقعیت این است با توجه به اینکه ما ان‌شاالله اهل علم هستیم گاهی اوقات غفلتی از وظایف و نقش خود داریم. وظایف ائمه جمعه متعدد است و اینکه یک انسان همه را بخواهد انجام دهد ممکن است از یکی از وظایف خود غافل شود و این مسئله ای است که باید به آن توجه داشته باشیم.

نماینده ولی فقیه در فارس با اشاره به یک حدیث، خاطرنشان کرد: عالم کسی است که بداند چیزی که بلد است به نسبت چیزهایی که نمی داند بسیار کم است. کسی که خود را نادان فرض می کند همیشه در طلب اضافه کردن علم می کوشد. این حالت نیاز به علم آموزی و ازدیاد علم باید در ما ائمه جمعه مشاهده شود تا جامعه به دنبال ما بیاید.

او با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص لزوم تسری زبان فارسی در جهان و بازگشت آن به جایگاه گذشته تاریخی، گفت: در قدیم از دمشق تا مغولستان به فارسی تدریس و کتاب نوشته می شده است. این حالت را مقام معظم رهبری فرمودند باید ایجاد کنید و امروز که گام دوم شروع شده است ما باید دنبال کنیم.

نماینده ولی فقیه در فارس تاکید کرد که احساس اینکه ائمه جمعه اهل علم، علاقه مند به علم، مروج علم و دنبال ازدیاد علم هستند باید در جامعه ایجاد شود تا جامعه را حرکت دهد، بخشی از حدیث حضرت علی(ع) را یادآور شد و گفت: گاهی انسان رایی دارد و رای علمی احترام علمی دارد اما باید همیشه انسان احتمال دهد شاید یکی بیشتر از من می فهمد. این نتیجه عالم بودن و روحیه علمی داشتن است. اگر می خواهیم واقعا جامعه ما رشد کند باید این روحیه علمی را داشته باشیم و ائمه جمعه در بین علمای دینی در چشم مردم از همه بیشتر دیده می شوند.

او به ائمه جمعه حاضر در جلسه توصیه کرد که روحیه علمی را حفظ کنند زیرا اگر مردم ببینند که ائمه جمعه دقت و بررسی کرده و جواب دقیق می دهند، یاد خواهند گرفت و دنباله رو خواهند شد، اما اگر با مسائل سرسری برخورد شود، در نظر مردم علم چیزی بی ارزش خواهد شد.

امام جمعه شیراز در بخشی از سخنان خود گفت: به نظر بنده موضوع ولایت فقیه را از با وجود اینکه رکن نظام محسوب می شود، از نظر علمی و نظریه پردازی آنقدر که لازم است، جلو نمی بریم؛ حتی شاید بین هم لباسی های ما کسانی باشند که در این وادی قرار نگیرند ولی امام جمعه به حیثیت ولایت وسط میدان آمده است.

او با تاکید براینکه مسئله ولایت و ولایت پذیری یک نکته بسیار مهم است، گفت: بنده حقیقتا در جاهایی وقتی دقت می کنم می بینم که شاید خدای نکرده خود ما نیز حواسمان نیست که باید وجوب اطاعت او را نه تنها خود مراعات کنیم بلکه به دیگران هم یاد دهیم. ولایت یعنی چه که امام خمینی آن را مبنای جمهوری اسلامی قرار داد؟ اطاعت از ولایت واجب است اما این موضوع در خیلی از تحلیل ها گم می شود.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه گاهی ما فرمول و چارچوب دینی خود را در تحلیل کردن هایمان از یاد میبریم، گفت: در تحلیلی که می خواهید بدهید دو چیز را مراعات کنید اول اینکه ولی امر کجا ایستاده؛ دوم اینکه تحلیلی که شما می گویید از منابع و قرآن و حدیث چه بهره ای برده است؟ واقعا چه معنایی دارد که تحلیل سیاسی میکنیم اما استناد به قرآن و حدیث و یا سیره نبوی در آن نیست؟ مگر نه اینکه می گوییم دین جامع است. تحلیل سیاسی را هر چه نگاه می کنیم به آیه ای بر نمی خوریم و معلوم است که خطوط کلی سیاست را از قرآن نگرفته اید وگرنه باید به نوعی به خط کلی برگردد.

نماینده ولی فقیه در استان فارس گفت: هر وقت آیه ای خواندیم و طبق آیه موضع سیاسی گرفته ایم مردم تسلیم تر هستند و هر وقت فقط تحلیل بدون آیه داده ایم مردم سئوال پرسیدند به چه دلیل؟ ما رو به روی شما برای عبادت خدا نشسته ایم؛ این نکته مهم است.

امام جمعه شیراز ادامه داد: این نکاتی است که در بحث ولایت متاسفانه گم می شود و شرایط به گونه ای پیش می رود که یک فوتبالیست باید در وسط میدان مسابقه پیراهن خود را بالا بزند که تنها راه نجات کشور اطاعت از رهبر است.

او گفت: قاعدتا ولایت چون متعلق به فقیه است هر که می خواهد به این ولی معظم نزدیک تر شود باید فقاهتش اقوا باشد. در این مسئله متاسفانه دوره های تکمیلی ما ضعیف است.در حالیکه باید به فقه میدان دهیم و در ابعاد مختلف عملیاتی کنیم تا بگوییم فقه می خواهد کشور و جهان را اداره کند.

آیت‌الله دژکام در ادامه بر لزوم توجه به تبیین ولایت، تثبیت فرهنگ ولایت و توسعه فقاهت در جامعه و در نظر گرفتن جنبه علمی در همه این موارد، به عنوان یکی از وظایف مهم ائمه جمعه تاکید کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.