• پنجشنبه / ۲ آبان ۱۳۹۸ / ۱۶:۰۲
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 98080201193
  • خبرنگار : 50249

مدیرکل اوقاف تشریح کرد؛

برنامه‌ها و فعالیت‌های دهه وقف در خراسان رضوی

حجت الاسلام والمسلمین احمدزاده

ایسنا/خراسان رضوی مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان خراسان رضوی به تشریح برنامه‌ها و فعالیت‌های دهه وقف در خراسان رضوی پرداخت.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین محمد احمدزاده که امروز در «نشست خبری با موضوع برنامه‌ها و فعالیت‌های دهه وقف» سخن می‌گفت، اظهار کرد: دهه وقف فرصتی برای تجلیل و گرامیداشت سنت پیامبر گرامی اسلام(ص) در ایجاد و پایه‌گذاری وقف در اسلام است؛ پیامبر گرامی اسلام(ص) و ائمه (ع) ابتدا خودشان به وقف اقدام می‌کردند و بعد از آن هم سفارش می‌کردند.

وی ادامه داد: منشأ وقف آن است که اگر ما حیات ابدی داریم، حتما نیاز به توشه ابدی هم داریم و پیامبر گرامی اسلام(ص) راهکار آن را در سه چیز معرفی کرده‌اند؛ یک گروه کسانی هستند که وقف و صدقه جاریه کنار بگذارند، دوم افرادی که اثری علمی داشته باشند و سوم افرادی که فرزند صالحی را تربیت تا برایشان دعا کند.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، با تاکید بر این که دهه وقف، دهه تکریم سنت حسنه و نبی گرامی اسلام(ص) است، تصریح کرد: دهه وقف از چهارم تا سیزدهم آبان ماه هر روز با یک عنوان نام‌گذاری شده است؛ شنبه چهارم آبان وقف، بهره‌وری موقوفات، رونق تولید، یکشنبه پنجم آبان وقف ترویج فرهنگ قرآن و عترت، دوشنبه ششم آبان وقف، خدمات اجتماعی، اجرای امینانه نیات واقفین، سه شنبه هفتم آبان وقف، بقاع متبرکه زمینه‌ساز گام دوم انقلاب، چهارشنبه هشتم آبان وقف، محیط زیست، بهداشت و سلامت، پنج‌شنبه نهم آبان وقف تحکیم بنیان خانواده کاهش آسیب‌های اجتماعی، جمعه دهم آبان وقف، مهدویت، تمدن نوین اسلامی، شنبه یازدهم آبان وقف، توسعه پژوهش و فناوری‌های دانش‌بنیان، یکشنبه دوازدهم آبان وقف موسسات خیریه و توسعه مشارکت‌های اجتماعی و دوشنبه سیزدهم آبان وقف، رسانه، تکریم واقفین خیراندیش نام‌گذاری شده است. متناسب با همین ایام برنامه‌هایی در دهه وقف پیش‌بینی شده است؛ ضمن این که همه عناوینی که ذکر شد، در وقف وجود دارند، منتها در این دهه برجسته‌تر خواهد شد.

احمدزاده در خصوص برنامه‌های پیش‌بینی شده در این دهه خاطرنشان کرد: 45 نشست علمی و صنفی با حضور اصناف مختلف، دانشگاهیان، حوزویان و بازاریان، برپایی  49 ایستگاه‌ «همه واقف باشیم» در سطح استان با هدف معرفی راهکارهای وقف به عموم مردم و برگزاری همایش یاوران وقف به منظور تکریم اصحاب وقف در سطح شهرستانی و استانی از برنامه‌های پیش‌بینی شده در دهه وقف است و در همایش استانی از 40 نفر  گروه‌های مختلف خدام، هیأت امنای اماکن مذهبی، مدیران بقاع متبرکه، متولیان و پژوهشگران، هنرمندان، اصحاب رسانه، مدیران و کارکنان موقوفات و... تجلیل خواهد شد.

وی افزود: برای راهنمایی و ثبت وقف جدید، دفاتر مشاوره‌ای وقف در تمامی شهرستان‌های استان به‌صورت رایگان راه‌اندازی خواهد شد؛ همچنین در اداره کل اوقاف نیز دفتر دائمی مشاوره وقف به‌صورت خدمات رایگان از سال 90 فعال شده و همچنان دایر است.

ثبت 121 وقف جدید از ابتدای سال 98 تاکنون

مدیرکل اوقاف و امورخیریه خراسان رضوی، اضافه کرد:121 مورد وقف جدید از ابتدای سال 98 تاکنون ثبت شده است و در حال حاضر مجموع موقوفات استان 25 هزار و 524 مورد است که ثبت‌ شده و امیدواریم از طریق دستگاه‌هایی که در حوزه اطلاع‌رسانی شهری وظیفه دارند، بتوانیم اطلاع‌رسانی مناسبی را نسبت به آثار وقف در سطح جامعه داشته باشیم.

احمدزاده در ادامه گفت: 11 نمایشگاه دهه وقف در شهرستان‌ها و یک نمایشگاه استانی در مشهد در محل موزه و کتابخانه دائمی وقف برگزار خواهد شد و رسانه‌های برتر در حوزه تبلیغ و ترویج فرهنگ وقف در همایش استانی یاوران وقف معرفی و تجلیل خواهند شد. همچنین مستندی از موقوفات بقاع متبرکه در رسانه ملی پخش خواهد شد و ان‌شاءالله از ظرفیت تلویزیون‌های شهری استفاده خواهیم کرد.

وی گفت: 15 پروژه عمرانی افتتاح و یا کلنگ‌زنی خواهند شد و حدود 10 نیروگاه خورشیدی با ظرفیت قریب به 1000 کیلووات افتتاح خواهد شد. همچنین واحد پرورش دام سبک موقوفه عبدالله رضوی نیز افتتاح خواهد شد.

احمدزاده بیان کرد: دیدار با علما و مسؤولان و ارائه گزارش وضعیت موقوفات حال و گذشته نیز انجام خواهد شد، همچنین 13 دوره مسابقات فرهنگی و ورزشی پیش‌بینی شده و زنگ وقف در مدارس نواخته خواهد شد.

مدیرکل اوقاف و امورخیریه خراسان رضوی، تصریح کرد: با توجه به این که دهه وقف با دهه آخر صفر مصادف است و پنج روز اول این دهه با پنج روز آخر صفر مواجه شده است، برنامه‌هایی در این ایام پیش‌بینی شده است؛ 64 ایستگاه خدمت‌رسانی به زائران پیاده در مسیرهای منتهی به مشهد در بقاع متبرکه در مساجد بین‌راهی پیش‌بینی شده و همچنین پذیرایی در ایستگاه‌های دارای ظرفیت انجام می‌شود. برگزاری مراسم گرامیداشت پیامبر(ص) و امام حسن مجتبی(ع) در روز رحلت ایشان در بیش از 80 بقعه متبرکه، برپایی اجتماع لبیک یا رسول‌الله در 36 بقعه متبرکه  و برگزاری مراسم شهادت امام رضا(ع) در 96 بقعه متبرکه استان از جمله برنامه‌هاست و قرائت زیارت پیامبراکرم(ص) از راه دور نیز در 43 بقعه متبرکه برگزار خواهد شد.

احمدزاده در تکمیل این برنامه‌ها عنوان کرد: 14 خیمه معرفت در بقاع متبرکه شاخص استان برپا خواهد شد و اعزام و به‌کارگیری یکصد روحانی مبلغ در برنامه‌های دهه آخر صفر را خواهیم داشت. هشت محفل انس با قرآن کریم و غبارروبی و عطرافشانی بقاع متبرکه به مناسبت آغاز ماه ربیع‌الاول در روز چهارشنبه هشتم آبان ماه را خواهیم داشت و بیش از 50 هزار محصولات فرهنگی نیز توزیع شده است.همچنین 300 هزار بطری آب آشامیدنی از محل موقوفات منطبق برای خدمت‌رسانی به زائران پیاده پیش‌بینی شده است.

وی در خصوص رونق تولید و ارتقاء بهره‌وری موقوفات که منجر به اشتغال می‌شود، بیان کرد: کارهای مختلفی را در دستور کار قرار دادیم، بیشتر فرصت‌های سرمایه‌گذاری در موقوفات را احصا کردیم و در حوزه‌های مختلف پروژه تعریف شده است که بخشی از آن‌ها عملیاتی شده است. یکی از مزیت‌های نسبی اوقاف، زمین است و با استفاده از اراضی‌ای که در اختیار وقف است، به سمت ایجاد چرخه‌های تولید رفتیم. ابتدا با تثبیت منابع آب با روش‌های نوین و بعد هم ایجاد چرخه تولید که ارزش افزوده خوبی دارد.

مدیرکل اوقاف و امورخیریه خراسان رضوی، ادامه داد: موقوفات بنا نیست تبدیل شوند؛ بلکه باید حفظ شوند تا در اختیار نیت خیر واقف قرار گیرند. اگر موارد اضطراری اتفاق بیفتد، تبدیل به احسن می‌شود. موقوفه تا جایی که امکان دارد، باید حفظ شود ولی در موارد اضطرار و با اذن شرعی نماینده ولی فقیه این اتفاق می‌افتد.

احمدزاده با تاکید بر این که وقف جدید موضوع بسیار مهمی است، افزود: هنر ما باید این باشد که فرهنگ وقف را احیاء کنیم و بایستی فرهنگ وقف و نیازمندی‌های روز جامعه را به مردم منتقل کنیم. همه دوست دارند کار خوب و خیر انجام دهند؛ اما گاهی اوقات نمی‌دانند که نیازها کجاست و ما بایستی فرهنگ وقف و ایجاد وقف و این سنت حسنه رسول‌الله راترویج کنیم و اگر این اتفاق بیفتد، بسیاری از کمبودهای جامعه ما به برکت وقف قابل حل است.

وی در خصوص برنامه اوقاف برای مسجد مروی‌ها، تصریح کرد: مساجد با موقوفات دیگر یک تفاوت ماهوی دارند؛ مساجد را به راحتی نمی‌توان خراب کرد مگر اضطرار غیرقابل چشم‌پوشی داشته باشد؛ ما هنوز به این نتیجه نرسیدیم که آنجا اضطرار غیرقابل چشم‌پوشی داشته باشد؛ ضمن این که اذن شرعی نماینده ولی فقیه لازم است که چنین اذنی هم صادر نشده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، گفت: تلاش ما بر این است که توجه به هویت فرهنگی و مذهبی منطقه، با توجه به الزامات شرعی مربوط به حفظ آثار فرهنگی، تاریخی و مذهبی وقف شده داشته باشیم و مواردی هم بوده که تلاش کردیم تا آن را حفظ کنیم. خانه داروغه یکی از آن‌هاست که اثر تاریخی و وقف است و به نظر ما می‌بایست به قوت خودش باقی می‌ماند.

احمدزاده با اشاره به وقف‌های حوزه زیارت، افزود: کاروان‌سراهایی که در مسیرها وجود داشته، برای زائران ساخته می‌شوند و موقوفاتی که برای خدمت به زائران امام رضا(ع) وجود دارد، در اختیار آستان قدس رضوی است. موقوفاتی هم در حوزه بقاع متبرکه و امام‌زادگان وجود دارند که اوقاف آن‌ها را اداره می‌کند و خود این اماکن مذهبی زیارتگاه نیز وقف هستند؛ بخشی دیگر از خدمت‌ها هم از محل نذورات مردم است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.