• شنبه / ۴ آبان ۱۳۹۸ / ۱۲:۲۲
  • دسته‌بندی: توپ و تور
  • کد خبر: 98080401903
  • خبرنگار : 71613

سرمربی تیم ملی هندبال: بحرین باخت تا ایران به نیمه نهایی نرسد

علیرضا حبیبی

سرمربی تیم ملی هندبال ایران در مورد عملکرد تیم ملی در مسابقات انتخابی المپیک توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش ایسنا، تیم ملی هندبال ایران با سه پیروزی، یک تساوی و یک شکست در جایگاه پنجم مسابقات انتخابی المپیک قرار گرفت و از رسیدن به المپیک ۲۰۲۰ بازماند.

 علیرضا حبیبی، سرمربی تیم ملی در گفت‌وگو با ایسنا به عملکرد ایران در این مسابقات اشاره کرد و گفت: قهرمانی جهان  و المپیک دو رویداد مهم در جهان هستند که انتخابی آنها در آسیا از اهمیت ویژه ای برخوردار است به گونه‌ای که همه تیم‌ها  با برنامه‌ریزی بلند مدت خود را برای حضور در این مسابقات آماده می‌کنند. علاوه بر این مسابقات انتخابی قهرمانی جهان به فاصله بسیار کم بعد از انتخابی المپیک برگزار می‌شود.

حضور ایران در گروه فینالیست‌ها

او در مورد گروه ایران در انتخابی المپیک بیان کرد: ایران در گروه سختی قرار داشت. کره جنوبی پرافتخارترین تیم قاره آسیا است و بحرین هم در سال‌های اخیر قهرمانی مسابقات آسیا را از آن خود کرده است. همچنین این دو تیم در مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۹ حضور داشتند و تدارکات خوبی داشتند در حالی که تیم ایران بعد از بازی‌های آسیایی جاکارتا برنامه خاصی نداشت.

سرمربی تیم ملی به تغییرات فدراسیون در چند سال اخیر اشاره و بیان کرد: در چند سال گذشته فدراسیون ایران دچار تغییرات مدیریتی بود و از خرداد ماه سال جاری و در حالی که پنج ماه تا مسابقات زمان داشتیم، کار را شروع کردیم. علاوه براین از آنجایی که حضور لژیونرهایمان در هاله‌ای از ابهام بود بیشتر بازیکنان جوان را به کار گرفتیم. با این حال چند روز قبل از مسابقات چند نفر از لژیونرهایمان به تیم اضافه شدند.

او در مورد بازی‌های تدارکاتی تیم ملی گفت: قبل از شروع مسابقات دو بازی تدارکاتی با قطر و دو بازی با تیم‌های باشگاهی این کشور داشتیم که به ما کمک زیادی کرد تا به هماهنگی نسبی برسیم و بازیکنان با قرار گرفتن در شرایط مسابقه تجربه ای نسبی به دست بیاورند.  

باخت بحرین معادلاتمان را بهم زد

حبیبی به عملکرد ایران برابر تیم‌هایکره جنوبی و بحرین اشاره کرد و گفت: با شکست کره جنوبی که قدرتمندترین تیم آسیا است و الان به فینال رسیده شگفتی ساز شدیم و از طرفی دیگر با بحرین که او هم با شکست قطر شگفتی خلق کرد، در یک بازی پایاپای با سه گل باختیم. متاسفانه به دلیل شرایطی که بین سه تیم اول به وجود آمد صعود نکردیم. تیم ما با یک باخت مقام پنجم را به دست آورد و این موضع از نظر روحی و روانی شرایط سختی را برایمان ایجاد کرد.

او در ادامه افزود: باخت بحرین مقابل کره جنوبی تمام معادلات‌مان را به هم ریخت  چون در صورت پیروزی بحرین ما با یک مساوی صعود می‌کردیم اما از صعود بازماندیم. با این حال بازیکنانمان علی رغم ناهماهنگی‌هایی که وجود داشت با تلاش زیاد چهره خوبی را از ایران به نمایش گذاشتند و نتایج خوبی را هم کسب کردند.

حبیبی به برنامه آماده سازی تیم ملی اشاره کرد و گفت: برنامه آماده سازی تیم ملی از بازی‌های آسیایی جارکارتا رها ‌شد و فدراسیون درگیر تغییرات مدیریتی بود به گونه‌ای که در سه سال گذشته حدود ۶ مدیر عوض کرد. با این حال انتخابات فدراسیون اسفند برگزار شد و از خرداد سال جاری اردوها را شرع کردیم. در این شرایط بازیکنان بعد از سه ماه استراحت به اردو آمدند و در ادامه درگیر لیگ و مسابقات باشگاهی شدند. علاوه بر این مشکلات مالی باعث شد تا همچون دوره‌های قبل اردوهای خارجی نداشته باشیم.

بحرین باخت تا ایران به مرحله بعد صعود نکند

او در مورد تیم بحرین گفت: با اینکه بحرین قدرتمند است و به فینال رسید اما در صورت پایین بودن اشتباهاتمان توانایی شکست این تیم را داشتیم. بحرین در بازی با کره حساب کرده بود که اگر با اختلاف یک گل نتیجه را واگذار کند باز هم به عنوان سرگروه صعود می‌کند و ایران حذف می‌شود. نمی‌خواهم اسم تبانی را به کار برم اما در صورتی که می توانست برنده بازی باشد اما ترجیح داد بازی را واگذار کند تا ایران از صعود به مرحله بعد بازبماند. بعد از این اتفاق تمام امیدمان برای صعود از دست رفت و همین باعث شد تا بازی با تیم کویت برایمان مهم نباشد چون در صورت پیروزی یا شکست باز هم باید برای پنجمی مسابقه می‌دادیم.

حبیبی در ادامه افزود: اگر اردوهای مستمر و بازی تدارکای خوب برگزار می‌کردیم و امکان استفاده از تمام پتانسیل‌مان را داشتیم شاید الان در فینال بودیم. تیم ایران برخی از بازیکنان خوب خود مثل علیرضا موسوی، سعید حیدری‌راد، پویا نوروزی نژاد، امین یوسفی نژاد و چند بازیکن  جوان که در لیگ‌های اروپایی بازی می کنند را نداشت. اگر آنها بودند شرایط به گونه ای دیگر رقم می خورد.

سرمربی تیم ملی در مورد اینکه جایگاه تیم ایران در بازی‌های آسیایی جارکاتا و انتخابی المپیک تغییر نداشته است، بیان کرد: پیشرفت را از نظر جایگاه نبینید بلکه باید به این توجه کنید که تیم ملی در دوره‌های قبل با صرف هزینه‌های زیاد برای مربیان خارجی و اردوهای خارجی پنجم آسیا شد اما این دوره با اردوی کوتاه، بدون بازی تدارکاتی خوب و نداشتن تمام بازیکنان فقط با یک باخت مقام پنجم را به دست آورد.  شاید مقام همان باشد اما باید به چگونگی کسب این مقام هم توجه کرد. ما تنها با یک شکست و به دلیل نتیجه بازی بحرین و کره به مرحله بعد صعود نکردیم.

افراد زیادی فکر می‌کردند ایران کیسه توپ است

حبیبی دلیل تنها شکست ایران مقابل بحرین را اشتباهات تکنیکی عنوان کرد و گفت: اشتباهات تاکتیکی زیادی داشتیم و اگر اشتباهاتمان کمتر بود برابر بحرین می‌توانستیم برنده باشیم یا عملکرد بهتری از خود ارائه دهیم. تمام اشتباهات تیم را مشخص و بررسی کردیم. برای قهرمانی آسیا و انتخابی مسابقات جهانی که در ماه های آینده برگزار می‎شود با داشتن بازی تدارکاتی قوی و حضور لژیونرها قطعا نتیجه بهتری به دست می‌آید.

او رفع مشکل تکنیکی  بازیکنان را وظیفه باشگاه‌ها دانست و بیان کرد: بازیکنان در تیم ملی باید از نظر آمادگی جسمانی و تکنیکی در حد مطلوب باشند و در اردوها فقط روی بحث تاکتیکی و هماهنگی کار شود نه اینکه تیم ملی با اردوهای کوتاه خود برای آمادگی جسمانی و مسائل تکنیکی که پایه هندبال است، وقت بگذارد. این به سیستم آموزش هندبال کشور و فعالیت بازیکنان در سطح باشگاه‌ها و لیگ برمی‌گردد. در نتیجه باید در سیستم آموزش پایه کشور بازنگری داشته باشیم و مربیان لیگ، بازیکنان را به سطح تکنیکی مطلوب ارتقاء دهند تا در تیم ملی مشکل تکنیک و آمادگی جسمانی مطرح نباشد.

سرمربی تیم ملی  از بازیکنان، فدراسیون و کسانی که به تیم کمک کردند، تشکر کرد و گفت: از بازیکنان به خاطر زحماتشان تشکر می‌کنم. می‌دانم تعدادی از آنهاعلی رغم  مصدومیت در مسابقات، تیم را تا لحظه آخر همراهی کردند. در بازی آخر با کویت هم چند آسیب دیده داشتیم  و در شروع بازی هم مجتبی حیدرپور و جلال کیانی مصدوم شدند و امکان ادامه مسابقه را نداشتد اما با این وجود برنده شدیم. علاوه بر این از فدراسیون، باشگاه‌ها و تمام اهالی هندبال و رسانه که تیم ملی را همراهی کردند، تشکر می‌کنم. برخلاف نظر افراد زیادی که فکر می‌کردند ایران کیسه گل می‌شود اما چهره خوبی از خود نشان دادیم که شایستگی حضور در فینال را داشت.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۸-۰۸-۰۵ ۱۸:۱۵

بازم توجیهات تکراری، اگر، اما.......