• چهارشنبه / ۸ آبان ۱۳۹۸ / ۰۸:۲۸
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 98080803640
  • منبع : نمایندگی همدان

مرحله نهایی بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی در همدان

جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت

ایسنا/همدان مرحله نهایی بیست و چهارمین دوره جشنواره قرآن وعترت دانشگاه های علوم پزشکی کشور شامگاه گذشته با تقدیر از برگزیدگان بخش های ادبی و هنری در سالن همایش های علوم پزشکی همدان برگزار شد.

به گزارش ایسنا، معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ابتدای مراسم، برگزاری جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت را نشان دهنده انس و الفت دانشجویان با قرآن دانست و گفت: انس با قرآن سلامت معنوی انسان ها را تأمین می کند.

دکتر مریم حضرتی اظهار کرد: برگزاری چنین جشنواره هایی نشان دهنده انس و الفت دانشجویان با قرآن است و بسیار خرسندیم که این همایش ها در دانشکده های علوم پزشکی برگزار می شود.

وی در ادامه پیامی از سوی وزیر بهداشت قرائت کرد: «در زمانی که با وجود دستاوردهای چشمگیر علم و فناوری همواره بی عدالتی، فزون طلبی، تعصب جاهلانه، فرقه گرایی، حق کشی، جنگ افروزی، انحصارطلبی، نامهربانی با مواهب الهی و طبیعت و ده ها خصیصه نامطلوب دیگر قسمت عمده ای از ساکنان کره زمین را با تشویش و دل نگرانی، بی بندوباری و عصیان، بغض و حس انتقام جویی، ناامیدی از فردا و فرو افتادن به کویر و برهوت سرگردانی کشانده، نیاز به بهره جویی از آیات رحمانی و ارشادات آسمانی بیش از همیشه احساس می شود و بی تردید از زمان آدم تا خاتم کتابی آسمانی که بتواند بشریت را از سیاهی ظلم، غفلت، فزون طلبی، تجاوز، فساد و بی بندوباری به دنیای نورانی خردگرایی، علم پروری،برادری، رحمت و آزادگی رهنمون سازد به جامعیت قرآن کریم بر پیامبر نازل نشده، گرچه در قرآن مجید به کرات در کتب نازل شده به دیگر پیامبران به نیکی و احترام یاد شده است.»

حضرتی پیام وزیر بهداشت را این گونه ادامه داد: «همانگونه که به قول امیرالمومنین علی(ع) از زبان وی گروهی اسلام را هراس انگیز چون پوستین وارونه جلوه می‌دهند امروز نیز جریان سازمان یافته با ابزار گروه‌های سلفی و تکفیری می‌کوشد تا به بهانه اطاعت از دستور پروردگار با بی‌رحمی وخشونت، تصویری زمخت و هول انگیز از این کتاب مقدس و سراسر رحمت در افکار جهانیان به نمایش گذارد از این رو بر همه خردمندان، اهل علم و دانشمنان مسلمان حوزه و دانشگاه هست تا با تلاش بی‌ وقفه و با شیوه‌ ای عالمانه و هنرمندانه جنبه ‌های متعدد و تاثیرگذار این آیات نورانی را در زندگی بشری و در راستای زیستن متعالی‌تر برای گروه‌های نیازمند بهره‌مندی از این کتاب مقدس و بی‌ بدیل به تصویر کشند.»

وی پیام وزیر را این چنین پایان داد: «ضمن ابراز تأسف و خسران از عدم حضور در جمع ارجمند و فرهیخته حاضر و سپاسگزاری از کلیه عزیزانی که در برپایی این نشست تلاش کرده‌اند انتظار می‌رود با تشکیل کارگروه‌ های مختلف اعم از دانشجویان عزیز و اساتید ارجمند و کارمندان گرامی و همچنین همکاری گسترده با صاحب نظران حوزه های علمیه ودانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و حتی مراجع و مراکز قرآنی خارج از کشور بتوان با تمسک به حبل المتین قرآن کریم راهکارهای مناسبی جهت تأمین حفظ و ارتقای سلامت مادی و معنوی جامعه یافت.»

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان نیز در سخنانی گفت: بشر در این خراب آباد دنیا همواره به دنبال سعادت بوده و حضرت آدم به گمان رسیدن به سعادت به درخت ممنوعه نزدیک شده است.

حجت الاسلام والمسلمین حجت الله شعبانی موثقی افزود: دشمن حضرت آدم، شجره ممنوعه را به عنوان راه سعادت به او معرفی کرد و امروزه نیز ما به دنبال سعادت هستیم و سعادت گمشده همیشگی بشریت است.

وی با بیان اینکه هیچ گاه بشر بدون اتصال به وحی به سعادت نرسیده است، ادامه داد: بشر بدون خدا به سعادت نمی رسد و تنها راه رسیدن بشر به سعادت متصل شدن به وحی الهی است.

شعبانی موثقی با تأکید بر اینکه پیغمبر بارها راه سعادت را چنگ زدن به حبل الهی اعلام کرده است، بیان کرد: قرآن کریم حبل الهی است که زمینیان با چنگ زدن به آن به تعالی و رشد خواهند رسید و هیچ کس بدون چنگ زدن به حبل الهی به سعادت نمی رسد.

وی ادامه داد: اگر وجدان ها و جان آدمی سالم مانده باشد حقیقت متن عربی به جان ها می نشیند و عالم تکوین مظهر کلام الله است و پایانی ندارد و کتاب قرآن نامتناهی است و حقایق معارف و آموزه های آن پایانی ندارد.

امام جمعه همدان درجات رشد آدمی را به اندازه درجات عبارت های قرآن دانست و گفت: درجات رشد انسان هم نامتناهی است و امیدواریم این جشواره فرصتی برای برگشتن به فطرت را برای انسان ها فراهم کند

وی علت گرفتاری و نابسمانی اسلام را بیان کرد و یادآور شد: گرفتاری های امروز اسلام به خاطر بی توجهی به قرآن است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا نیز در سخنانی از حضور دانشجویان، اساتید و کارکنان در جشواره قرآنی تشکر کرد و گفت: در این جشواره ۶۷ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی کشور حضور دارند.

دکتر رشید حیدری مقدم با اشاره به اینکه این جشنواره بیست و چهارمین دوره جشنواره قرآن و عترت است، افزود : ۸۲ هزار نفر در سه رده دانشجویی، اساتید و کارکنان شرکت کرده اند و رقابت ها در دو مرحله در دانشگاه برگزار شده است.

وی خاطرنشان کرد: استان همدان در این مرحله میزبان ۶۰۰ نفر بوده است که حضور اعضای هیئت علمی صددر صد نسبت به جشنواره قبلی که در گیلان برگزار شد، رشد داشته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا از هفت بخش و ۴۴ رشته جشنواره سخن گفت و یادآور شد: در این مراسم از۳۸۱ نفر تجلیل می شود و ۷۰ دانشجوی خارجی در این دوره از جشنواره حضور داشته اند.

در ادامه پیام تصویری آیت الله جوادی آملی که مختص بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت ضبط شده بود، در سالن پخش شد.

 در بخشی از پیام آیت الله جوادی آملی، وی به حریم شخصی انسان اشاره و بیان کرد: «حریم شخصی انسان این است که او موجودی ابدی است او مرگ را می‌میراند اما نمی‌میرد، با مردن از پوست در می‌آید اما نمی‌پوسد،  آسمان‌ها و زمین ویران می‌شود اما انسان هست که هست، اگر ابدیت با انسان پیوند خورده است پس انسان یک موجود ثابت است نه ساکن. اگر انسان ساکن باشد خسته می‌شود اما اگر ثابت باشد از نقش زمانی و زمینی منزه است لذا خسته نمی‌شود و به همین خاطر در بهشت نیز خسته نمی‌شود.»

وی ادامه داد: «همان اندازه که ریاضی ملکه علوم تجربی است مملوک علوم فلسفی است. تمام موضوعات و مبانی و مبادی ریاضی را فلسفه تعیین می‌کند. وقتی به بخش ریاضی رسیدید می‌بینید ریاضی منزه از زمان و زمین است. هرگز نمی‌شود ثابت کرد دو دو تا چهار تا چند سال دارد! اما می‌شود ثابت کرد چند میلیارد سال بر آسمان و زمین گذشته است. قرآن کریم به آن بخش فلسفی پیام‌های جدی دارد که برگزاری جشنواره‌های شما در خصوص این بخش ملکوتی است.»

جوادی آملی با بیان اینکه «دین آمده ما را وارد دروازه ملکوت کند»، گفت: «حکیم ثنایی می‌گوید گران‌ترین فرش روی زمین ابریشم است که محصول کار کرمی است که به تعبیر حکیم ثنایی درس خوانده است و برگ دور ریختنی توت را به ابریشم تبدیل کرده است. اگر فردی درس بخواند و عالم شود محصول کار او می‌شود اطلس، اگر برگ توت می‌شود گران‌ترین فرش جهان چرا ما فرشته نشویم؟ دین آمده است ما را فرشته کند واگر حق این خون‌های پاک شهدا، امام(ره) و نظام را رعایت می‌کردیم و این کشور فرشته می‌شد دیگر ما نه در کشور اختلاسی داشتیم و نه نجومی‌بگیری»

به گزارش ایسنا، نخستین اختتامیه بیست و چهارمین جشنواره قران و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت با حضور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، جمعی از مسئولان و مدیران این معاونت و شرکت کنندگان در این جشنواره برگزار شد و از ۱۰۱ برگزیده بخش‌های ادبی، هنری، پژوهشی و فناوری جشنواره در شش بخش از مراسم و از میان دانشجویان، کارمندان و اساتید با اهدای تندیس جشنواره، لوح تقدیر و جوایز نقدی تقدیر به عمل آمد.

اسامی بخشی از برگزیدگان بخش ادبی در قسمت‌های «شعر، داستان نویسی، نمایش نامه نویسی و فیلم‌نامه نویسی»، بخش هنری در قسمت‌های «عکاسی، خوشنویسی، معرق و منبت، فیلم کوتاه، تذهیب، نقاشی، طراحی پوستر و نمایش» بخش فناوری و پژوهشی شامل قسمت‌های «تولید اپلیکیشن، کانال‌های مجازی قرآنی، تألیف کتاب، مقاله نویسی، نقد کتاب و تلخیص کتاب» به شرح ذیل آمده است؛

در رشته داستان نویسی در بخش اساتید و کارکنان «محمدحسین امانت» از دانشگاه شیراز رتبه اول، «محمدامین حسین علی» از دانشگاه شهید بهشتی رتبه دوم و «سحر توکلی» از علوم پزشکی ایران توانستند حائز رتبه های اول تا سوم شوند و در بخش دانشجویی «سیدزهرا حسینی» رتبه اول از دانشگاه علوم پزشکی تهران و «شیوا امیری» از دانشگاه علوم پزشکی تهران رتبه دوم را به دست آوردند.

در رشته شعر در بخش اساتید و کارکنان علوم پزشکی «کاظم نظری بقا» از دانشگاه علوم پزشکی اردبیل رتبه اول، «فرزانه تشریفات» از دانشگاه علوم پزشکی اهواز و رتبه سوم  «مصطفی معارف وند» از ستاد وزرات بهداشت توانستند حائز رتبه اول تا سوم را کسب کنند و در بخش دانشجویی نیز به ترتیب «مجید حقی» از اردبیل، «محدثه شادوند» از گلستان و «غزاله شریفیان» از همدان توانستند رتبه اول تا سوم را کسب کنند.

در رشته نمایش نامه نویسی تنها برگزیده این بخش «پریسا عباسی» از دانشگاه شهید بهشتی تهران توانست رتبه کسب کند.

در رشته فیلمنامه نویسی گروه کارکنان به ترتیب «فرامرز نژادی قوام»، «محسن جهانی» و «ابوالفضل عصارزاده» توانستند رتبه های اول تا سوم را کسب کنند و در بخش دانشجویی به ترتیب «سجاد» از رفسنجان، «فاطمه رضایی افخم» از شوشتر و «امیرسبحان رستمی» از یزد توانستند حائز رتبه شوند.

در رشته عکاسی بخش کارکنان و اساتید به ترتیب «محمد خسروان زاده» از دانشگاه علوم پزشکی کاشان، «پروانه فتاحی» از دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد و «محمد احمدی» از دانشگاه علوم پزشکی گلستان به ترتیب توانستند رتبه اول تا سوم را کسب کنند و در بخش دانشجویی هم «مرضیه زهانی» از دانشگاه علوم پزشکی گلستان، «سعید منشاری» از دانشگاه علوم پزشکی گلستان و «امیرعلی مشهدی آقا» از دانشگاه علوم پزشکی شیراز توانستند رتبه اول تا سوم را کسب کنند.

برگزیدگان هنری خط در بخش اساتید و کارکنان «سعید نجف زاده» از کرمانشاه، «سیدنجف مسعودی» از یاسوج و «رویا اسدی» از کردستان توانستند رتبه اول تا سوم را کسب کنند.

در رشته فیلم کوتاه در بخش کارکنان و اساتید رتبه اول را «امیرحسین بهی» از دانشگاه علوم پزشکی گلستان، رتبه دوم را «حامد حیدری ذاکر» از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و رتبه سوم «ابوالفضل عصارزاده» از دانشگاه علوم پزشکی سبزوار را به دست آوردند و در بخش دانشجویی رتبه اول «محمد گودینی» از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، رتبه دوم را «همایون دوستی نجاتی» از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و رتبه سوم را «علی خدری» از دانشگاه علوم پزشکی گلستان را کسب کردند.

در رشته خط شکسته نستعلیق در بخش کارکنان «علی امیرس نژاد» از دانشگاه علوم پزشکی ایلام، «ابوذر البرزی» از دانشگاه علوم پزشکی شیراز و «ابراهیم عابدی» از دانشگاه علوم پزشکی ارومیه توانستند رتبه اول تا سوم را کسب کنند و در بخش دانشجویی «علی مردانی» از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و «پریسا رهروان سحر» از دانشگاه علوم پزشکی البرز و «معصومه کاظمی» از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان توانستند رتبه اول تا سوم را کسب کنند.

در رشته معرق و منبت در بخش کارکنان «پرویز کریمی اوریاد» از دانشگاه علوم پزشکی شیراز رتبه اول، «لطیف محمدی» از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه رتبه دوم و «مجید فراهانی» از دانشگاه علوم پزشکی اراک و «ابراهیم رحیمی» از دانشگاه علوم پزشکی زنجان به طور مشترک رتبه سوم را کسب کردند و در بخش دانشجویی «مهدی گودرزی» از دانشگاه علوم پزشکی لرستان و «فرشته طیبی خرم» از دانشگاه علوم پزشکی قم رتبه اول و دوم را کسب کردند.

در رشته تذهیب در بخش کارکنان «پروانه کاویانی» از دانشگاه علوم پزشکی مراغه رتبه اول، نفیسه قرآنی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان رتبه دوم و منصوره درویش از دانشگاه علوم پزشکی شاهد رتبه سوم را کسب کردند و در بخش دانشجویی زهرا افشار از دانشگاه علوم پزشکی همدان رتبه اول، علی بیاتی از دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی رتبه دوم و مریم نورمحمدی از دانشگاه علوم پزشکی بیرجند رتبه سوم را به دست آوردند.

در رشته نستعلیق در بخش کارکنان «سعید نجف زاده» از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه رتبه اول، «سیدنجف مسعودی» از دانشگاه علوم پزشکی یاسوج رتبه دوم و «وریا اسدی» از دانشگاه علوم پزشکی کردستان رتبه سوم را کسب کردند و در بخش دانشجویی «سهیل باقری» از دانشگاه علوم پزشکی کاشان رتبه اول، «بابک نظری» از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه رتبه دوم و «محمدرضا فرهادی» از دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد رتبه سوم را به دست آوردند.

در رشته هنری نقاشی در بخش کارکنان رتبه اول را «علی محمدی» از دانشگاه علوم پزشکی لرستان، رتبه دوم را «الهام رحیمی سپهر» از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و رتبه سوم را «فاطمه زهرایی» از دانشگاه علوم پزشکی تهران را به دست آوردند و در بخش دانشجویی رتبه اول را «هاجر دری» از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، رتبه دوم را «زهرا خضرپور» از دانشگاه علوم پزشکی ارومیه و رتبه سوم را «طیبه عالیشوندی» از دانشگاه علوم پزشکی شیراز کسب کردند.

در رشته نمایش تئاتر صحنه در بخش دانشجویی «نمایش چهارشب با رؤیا» برگزیده شد و در رشته طراحی پوستر در بخش کارکنان رتبه اول را «مصطفی عزیزپور» از دانشگاه علوم پزشکی اهواز را به دست آورد و در بخش دانشجویی «محمد کرمی» از دانشگاه علوم پزشکی دزفول شایسته تقدیر معرفی شد.

در ادامه تجلیل از دکتر محمدرضا فراهانی، معاون فرهنگی و دانشجویی سابق وزارت بهداشت به عنوان یک شخصیت تلاشگر و دغدغه ‌مند قرآنی و تجلیل از سه نفر از کارشناسان قرآنی و مدیران فرهنگی سابق دانشگاه علوم پزشکی گیلان به عنوان دانشگاه میزبان بیست و سومین دوره از جشنواره نیز از دیگر بخش‌ های مهم این مراسم بود.

امروز -چهارشنبه هشتم آبان‌ ماه- نیز دومین مراسم اختتامیه به منظور تجلیل از برگزیدگان رشته‌های معارفی برگزار خواهد شد. در این برنامه که با حضور مسئولان استانی برگزار می‌شود، دبیر بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت به ارائه گزارشی از روند برگزاری این مسابقات می‌ پردازد.

در حاشیه برگزاری بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت ۱۱ کارگاه آموزشی در رشته‌ های تدبر در قرآن کریم و در بخش حفظ و قرآئت قرآن کریم برگزار می‌ شود.

بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت به مدت سه روز از تاریخ هفتم تا نهم آبان ماه به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی همدان در حال برگزاری است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.