• چهارشنبه / ۸ آبان ۱۳۹۸ / ۱۴:۳۵
  • دسته‌بندی: هرمزگان
  • کد خبر: 98080804128
  • منبع : نمایندگی هرمزگان

گزارش ایسنا از آئین تکریم و معارفه رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی بندرعباس

مراسم تودیع و معارفه رییس دانشگاه مذاهب اسلامی هرمزگان

ایسنا/هرمزگان صبح امروز مراسم تکریم و معارفه رئیس دانشگاه مذاهب بندرعباس در محل حوزه علمیه خواهران برگزار شد.

به گزارش ایسنا، مراسم تودیع و معارفه رئیس دانشگاه مذاهب بندرعباس با حضور رئیس کل دانشگاه مذاهب اسلامی، نماینده ولی فقیه در بندرعباس، نمایندگان مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی، معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار هرمزگان، امام جمعه اهل سنت بندرعباس، رئیس سابق و رئیس جدید دانشگاه مذاهب بندرعباس، نماینده مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس و جمعی از دانشجویان و نخبگان دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار شد.

رئیس کل دانشگاه مذاهب اسلامی کشور در این مراسم بیان کرد: دانشگاه مذاهب اسلامی برای تقویت بنیه تقریبی در میان آحاد جامعه اسلامی تاسیس شد، در زمان شروع دوره ریاستم در این دانشگاه تنها دو یا سه شعبه مشغول فعالیت بود که دانشگاه مذاهب بندرعباس یکی از آن ها بود و اکنون به هشت واحد رسیده است و متاسفانه دانشگاه مذاهب اسلامی بندرعباس از همان ابتدا در شرایط چندان مناسبی قرار نداشت.

حجت الاسلام والمسلمین محمدحسین مختاری اظهار کرد: متاسفانه در زمان تاسیس این دانشگاه در بندرعباس چند ساختمان از دستگاه های مختلف اجاره شده و در مدت این سه سال عمده زمان و کار ما برای رفع مشکلات این بخش بوده است، البته در تمام دانشگاه های مذاهب موجود در کشور ارتقاء رشته ها و مقاطع و جذب طلاب و اساتید صورت گرفته است.

وی عنوان کرد: در آینده نه چندان دور به جهت جذب دانشجویان برون مرزی و تاسیس واحد بین الملل در قشم اقدامات مفیدی صورت خواهد گرفت.

حجت الاسلام والمسلمین مختاری در پایان گفت: امیدواریم با تلاش مسئولان استانی بودجه مورد نیاز از وزارت علوم به این دانشگاه تخصیص یابد. دانشگاه مذاهب اسلامی با بیش از ۳۰ دانشگاه بین المللی تفاهم نامه امضا کرده است و با تعاملی که با دانشگاه های کشورهای اسلامی یا حتی اروپایی انجام شده هم زیستی مسالمت آمیزی در حوزه دانشگاه ها صورت خواهد پذیرفت.

نماینده ولی فقیه در هرمزگان نیز در این مراسم با بیان این که وضعیت موجود برای دانشگاه مذاهب اسلامی بندرعباس به هیچ عنوان زیبنده این دانشگاه نیست، عنوان کرد: مسئولان توجه و سرعت خوبی در جهت احداث ساختمان جدید خواهند داشت، همه پای کار خواهند بود که دانشگاه مذاهب اسلامی بندرعباس در شرایط بهتری قرار بگیرد. پس از بهبود شرایط این دانشگاه در مرکز استان، باید واحدهایی در سایر شهرستان های استان از جمله قشم بنا شود تا دانشجویان با رویکردی بین المللی در آن به تحصیل بپردازند.

حجت الاسلام و المسلمین محمد عبادی زاده با بیان اینکه دانشگاه مذاهب اسلامی نقش مهمی در تمدن سازی اسلامی دارد، افزود: بحث تمدن سازی اسلامی تنها برای شیعه و سنی مطرح نیست و این موضوع نه تنها برای ایران بلکه برای تمام کشورهای اسلامی مطرح بوده و باید به آن توجه ویژه شود.

وی بیان کرد: این فکر تمدن سازی باید در نخبگان اسلامی جهان شکل گیرد. امروز قدرت های بزرگ و استکباری در مقابل اسلام قرار دارند و اندیشه تمدنی از نان شب هم واجب تر است. تعامل مدرسه ای با کشورهای مسلمان باید صورت گیرد و با دو مانع داخلی عالمان دینی متعصب و عوام جاهل  که امروز با آن ها مواجهیم مقابله کنیم.

نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم بیان کرد: رهبر معظم انقلاب بر مبحث وحدت ملی و انسجام اسلامی تاکید ویژه ای داشته و این دقیقا  همان نیازجامعه اسلامی است و باید اتفاق افتد و برای تحقق این موضوع کار و تلاشی جدی نیاز است.

حسین هاشمی تختی افزود: با توجه به این که استان هرمزگان در همسایگی کشورهای اسلامی اهل سنت قرار دارد و فضای بسیار مناسبی برای تقریب است، از این طریق می توان اسلام واقعی را آن طور که هست و نه آن طور که دشمنان، جهان اسلام انحرافی را به عنوان اسلام واقعی نشان می دهند، به جهانیان نشان دهیم.

وی ادامه داد: خاورمیانه در حال حاضر با چالش هایی چون حضور گروه های مربوط به آمریکا و دست نشانده آمریکا مانند داعش و تبلیغ ناکارآمد بودن دین اسلام و حکومت های اسلامی رو به رو است.

نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی در پایان عنوان کرد: هرمزگان بستر مناسبی است که به دلیل همدلی میان مسئولان می توان از فرصت طلایی برای وحدت ملی و انسجام اسلامی استفاده کرد.

رئیس جدید دانشگاه مذاهب اسلامی بندرعباس در ابتدا ضمن تشکر و قدردانی از زحمات رئیس سابق این دانشگاه، عنوان کرد: تقریب و اتحاد اسلامی همواره یکی از اهداف اصلی این دانشگاه بوده است، تقریب به صورت علمی در این دانشگاه آموزش داده می شود و این امر با محوریت قرآن و عترت پیامبر و عمل به توصیه های بزرگان دینی در جهت تحقق اهداف این دانشگاه از قدم هایی است که باید برداشته شود.

حجت الاسلام و المسلمین محسن ابراهیمی ادامه داد: توسعه و توجه به این دانشگاه از افراطی گری علما و عوام مردم شیعه و سنی جلوگیری کرده و وحدت و همدلی را میان مذاهب به ثمر می آورد و در مسائلی که با یکدیگر اختلاف نظر دارند، در این صورت است که موانع خارجی و دشمنان اسلام تضعیف شده و  جایگاه واقعی اسلام بیش از پیش مشخص خواهد شد.

وی بیان کرد: حق دانشگاه مذاهب بندرعباس علی رغم آن که زحمات زیادی هم برای آن کشیده شده است، این چنین و در وضعیت نامعلومی قرار بگیرد. چه اشکالی دارد این دانشگاه در استانی یکه شیعه و سنی در کنار یکدیگر برادرانه زندگی می کنند به قدری توسعه یابد که به قطب علمی مذاهب اسلامی تبدیل شود؟

حجت الاسلام والمسلمین ابراهیمی در پایان گفت: باید به سمتی پیش رویم که در سایر شهرستان ها همچون قشم، کیش و جاسک واحدهایی از این دانشگاه تاسیس شود و این موضوع ابتدا باید از تامین فضا و مکان برای دانشگاه مذاهب بندرعباس آغاز شود.

رئیس سابق دانشگاه مذاهب بندرعباس نیز در ادامه افزود: مدت بیش از دو سال در این دانشگاه حضور داشته و خداوند شاهد است که در ابتدای هر مسیر و قدمی نفع و صلاح دانشگاه مذاهب و دانشجویان را در نظر گرفته ام.

حجت الاسلام و المسلمین عبدالصمد علی آبادی عنوان کرد: آمار دانشجویان در سال ۹۶، ۱۴۰ نفر و اکنون ۲۸۰ نفر است، طلاب مشغول در سال ۹۶ هفت نفر و امروز ۱۴۴ نفر، دانشجویان و طلاب اهل سنت در سال ۹۶ پانزده نفر و اکنون ۱۱۴ نفر است.

وی ادامه داد: در زمان شروع فعالیتم در دانشگاه مذاهب بندرعباس تنها دو رشته در مقطع کارشناسی وجود داشت که هم اکنون دو رشته در مقطع کارشناسی ارشد به این دانشگاه اضافه شده است؛ حدود ۳۰۰ میلیون تومان دریافت و ۱۵۰ میلیون تومان بابت بدهی های قبلی پرداخت و مابقی آن جهت امور و هزینه های دانشگاه پرداخت شده است.

رئیس سابق دانشگاه مذاهب بندرعباس افزود: همچنین اخیرا استاندار هرمزگان مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان به این دانشگاه تخصیص و از محل این اعتبار ۴ هزار و ۷۸۰ متر زمین از راه و شهرسازی خریداری کرده و نقشه های مربوط به ساختمان جدید دانشگاه آماده است، پروانه در حال صدور بوده است؛ در این خصوص نامه ای به رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال شده که با پیگیری نماینده مردم هرمزگان در مجلس موضوع ساخت ساختمان دانشگاه مذاهب و هزینه های مربوط به آن در دستور کار قرار گرفته است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.