• پنجشنبه / ۹ آبان ۱۳۹۸ / ۰۲:۰۲
  • دسته‌بندی: خانواده
  • کد خبر: 98080804208
  • خبرنگار : 71424

شرایط بازنشستگی با کمتر از 10 سال سابقه چیست؟

تامین اجتماعی

قائم مقام سازمان تامین اجتماعی شرایط بازنشستگی با ۱۰ سال سابقه در تامین اجتماعی را تشریح کرد و گفت: اگر فردی با بهره‌مندی از شرایط سنی، زیر ۱۰ سال سابقه داشته باشد می‌تواند کسری سابقه خود را تا ۱۰ سال بخرد.

به گزارش ایسنا، محمدحسن زدا در صفحه اینستاگرامی خود مطالبی ویدئویی تحت عنوان "دانستنی‌های تامین اجتماعی" منتشر می‌کند و به مرور برخی قوانین تامین اجتماعی می‌پردازد.

وی درباره شرایط بازنشستگی با ۱۰ سال سابقه در تامین اجتماعی اظهار کرد: مردان با ۶۰ سال سن و زنان با ۵۵ سال سن در صورت برخورداری از ۱۰ سال سابقه بیمه پردازی می‌توانند با ۱۰ روز حقوق بازنشسته شوند.

قائم مقام سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: اگر  فردی با بهره مندی از شرایط سنی، زیر ۱۰ سال سابقه داشته باشد می‌تواند کسری سابقه خود را تا ۱۰ سال بخرد، ولی ما توصیه می‌کنیم که افراد بیمه پردازی خود را ادامه دهند تا با حقوق بهتری بازنشسته شده و مستمری بهتری داشته باشند.

به گزارش ایسنا، آن دسته از بیمه شدگان متقاضی دریافت مستمری که دارای حداقل ۶۰ سال سن تمام برای مردان و ٥٥ سال سن تمام برای زنان باشند و همچنین ۱۰ سال تمام سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، از مستمری بیمه تأمین اجتماعی بهره‌مند خواهند شد.

چنانچه بیمه شده متقاضی کمتر از ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد؛ با پرداخت یک جای حق بیمه سنوات کسری تا ۱۰ سال، می‌تواند از مزایای این قانون بهره‌مند شود.

همچنین طبق ماده ٧٨ قانون تأمین اجتماعی کارفرما می‌تواند بازنشستگی بیمه شدگانی که حداقل پنج سال پس از رسیدن به سن بازنشستگی مقرر در این قانون به کار خود ادامه داده‌اند را از سازمان تقاضا کند.

بر این اساس کارفرما می‌تواند بازنشستگی بیمه شده مرد را با ۶۵ سال سن و زن را با ۶۰ سال سن از سازمان تأمین اجتماعی تقاضا کند (به شرط داشتن سابقه موردنظر). اشخاصی که ۳۰ سال تمام کار کرده‌اند و حق بیمه مربوطه را به سازمان پرداخت کرده‌اند، در صورتی که سن مردان به ۵۰ سال و سن زنان به ۴۵ سال تمام برسد، می‌توانند تقاضای بازنشستگی کنند.

مستمری اینگونه از بیمه شدگان بر اساس ۳۰ سال سابقه محاسبه و پرداخت خواهد شد. در این حالت به طور کلی درخواست بازنشستگی تنها از طریق فرد بیمه شده و احراز شرایط بازنشستگی از طرف سازمان قابل پذیرش خواهد بود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۸-۰۸-۰۹ ۱۲:۰۶

شصت سال که دیگه عمر طرف تمومه😳

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۰۹ ۱۵:۰۵

با توجه به مشکل بیکاری، دولت باید کسری حقوق کارگران را که با ده روز حقوق بازنشسته شده و میشوند را جبران کند

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۰۹ ۱۷:۵۱

باسلام خیلی خوبه

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۰۹ ۱۸:۰۴

سلام اگر ۲۰سال سابقه و۴۶سال سن داشته باشد میتواند از بیمه با ۲۰ روز حقوق بازنشسته شود(زن)

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۱۱ ۱۴:۳۹

بله، اگر مشمول قانون کار باشین، با 42 سال سن و 20 روز حقوق می تونین بازنشسته بشین

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۱۱ ۲۳:۱۱

سلام بایدیا تاسن 55سالگی بیمه بپردازد یا دو سال قبل 55 یعنی 53 سالگی دو سال پرداخت کند تا با 22 سال سابقه بازنشسته شود

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۰۹ ۱۹:۱۶

با درود فردی که در حدود سه سال حق بیمه پرداخت کرده و فوت شده است ولی حالا همسرش هست ولی هیچ سرمایه و پولی ندارد تکلیف این پیرزن چیست ؟ ؟!

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۰۹ ۱۹:۳۸

بی توجهی به بیماری های شغلی در کشور خیلی زیاد است خیلی از همکاران من که کارگر هستند به بیماری های روحی و روانی و  افسردگی مبتلا شده اند   شغل هایی که شب کاری دارند به علت عوارض شب کاری باعث بیماری های زیادی از جمله بیماری های روحی و روانی می شود متاسفانه قانون کار این شغل ها را به عنوان شغل سخت محاسبه نکرده و نیروی کار مجبور است به جای بیست سال کار تا سی سال کار کند که بیماری های زیادی گریبان نیروی کار می گیرند خیلی از همکاران من به علت عوارض شب کاری به دیابت، بیماری قلبی، افسردگی، بیماری های گوارشی، میگرن، مبتلا شده اند

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۰۹ ۱۹:۵۲

سلام من30سالم دارم وسابق کارم 12سال است وشرکتی که کار می کردم ورشکست کرده آیا می توانم باقي ماننده سابقه ام را خریداری کنم. باز نشسته شوم

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۰۹ ۱۹:۵۷

ایااگرکسی فوت کرده باشه و۹سال بیمه پرداخت کرده باشه به خانواده اش تعلق میگیرد

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۱۰ ۱۰:۰۹

سلام من ۵۸سال دارم و۲۰سال بیمه پرداخت نموده ام ایاازمستمری میتوانم استفاده کنم تا سال ۸۴زپرداخت کردم

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۱۱ ۲۳:۱۵

سلام آقا قدرت دو سال آخر بیمه پردازی ملاک هست باید دو سال دیگر پرداخت کنی با سن 60 سالگی بازنشسته شوی با سابقه 22 سال

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۱۱ ۱۵:۳۱

واقعا خسته نباشید کدوم خانم تا شصت می‌تونه کار کنه

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۱۳ ۱۴:۱۹

باسلام واحترام - اگر سن شخص بالای 60 سال باشد وسابقه کار وی کمتر از 30 سال آیا کارفرما می تواند به اجبار شخص را با سابقه کار مثلا14 سال با 14 روز حقوق بازنشسته کند