• یکشنبه / ۱۲ آبان ۱۳۹۸ / ۱۴:۱۲
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: 98081206809
  • خبرنگار : 50057

نایب‌ رئیس شورای شهر قزوین:

سازمان پسماند در حوزه تفکیک زباله ورود غیرقانونی داشته است

شورای شهر قزوین

ایسنا/قزوین نایب‌ رئیس شورای شهر قزوین در جلسه علنی شورای شهر گفت: در حال حاضر سازمان پسماند بدون مجوز شورای شهر اقدام به جمع‌آوری و تفکیک پسماند می‌کند که خلاف قانون است.

به گزارش ایسنا، لایحه صدور مجوز و تعیین بهره‌برداری از مواد خشک قابل بازیافت موجود در معابر و مخازن سطح شهر در صحن شورای اسلامی شهر قزوین در جلسه علنی شورای شهر قزوین که شب گذشته برگزار شد، بررسی و بازگشت داده شد.

زهرا یوسفی رئیس کمیسیون خدمات شهری شورا با اشاره به این لایحه تصریح کرد: در متن لایحه به استناد ماده هفت قانون مدیریت پسماند مصوب سال ۸۳ مجلس شورای اسلامی مدیریت اجرایی پسماندهای عادی در حریم شهرها بر عهده شهرداری‌ها است که بر اساس همین ماده شهرداری‌ها می‌توانند تمام یا بخشی از عملیات جمع‌آوری، جداسازی و دفع پسماندها را به اشخاص حقیقی و حقوقی واگذار کنند.

وی افزود: با توجه به این موضوع و اساسنامه سازمان مدیریت پسماند مصوب اردیبهشت‌ماه سال ۹۶، یکی از وظایف اصلی این سازمان جداسازی و بازیافت پسماندها است، این سازمان در نظر دارد طبق برنامه اجرایی متناسب، امکان بازیافت و حمل‌ونقل مواد خشک قابل بازیافت در معابر و مخازن شهر قزوین را به اشخاص حقیقی درخواست دهنده واگذار کند.

یوسفی اظهار کرد: در این لایحه همچنین بر بهداشت فردی، کمک به افزایش میزان بازیافت و تفکیک پسماند اشاره و تأکید شده است که با توجه به اتمام قرارداد در شهریورماه و نبود زمان کافی لایحه در اسرع وقت تائید شود.

وی تأکید کرد: این لایحه در کمیسیون پسماند موردبررسی قرارگرفته است، این نامه نشان می‌دهد تفکیک و جمع‌آوری مخازن و معابر را خود پسازمان سماند می‌خواهد انجام دهد، درواقع خودش می‌خواهد پیمانکار باشد و با افرادی که زباله را جمع‌آوری می‌کنند ارتباط مستقیمی برقرار کند.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر قزوین یادآور شد: این لایحه در کمیسیون رد و مصوب شده است که شهرداری با همان شیوه قبلی یعنی به مزایده گذاشتن کار را انجام دهد، مشکل فعلی عدم پرداخت هزینه تعیین‌شده توسط پیمانکاران است که در این خصوص تصویب کردیم تضمین مناسبی از پیمانکاران دریافت شود.

یوسفی خاطرنشان کرد: همچنین باید شهرداری توجه کند که در این حوزه به‌هیچ‌وجه از کودکان و اتباع بیگانه استفاده نشود و شهرداری باید پیمانکار را قبل از به‌کارگیری ارزیابی کند، درنهایت لایحه رد شده است و نیاز به بازنگری دارد.

تفکیک زباله باید از مبدأ صورت بگیرد

وی عنوان کرد: پیمانکاران باید در حوزه آموزش شهروندان در حوزه پسماند نیز ورود پیدا کنند اما این اتفاق طی دو سال گذشته از طریق پیمانکاران و شهرداری صورت نگرفته است درحالی‌که ما اصرار داریم آموزش تفکیک از مبدأ انجام شود تا شاهد اتفاقات خوبی در حوزه پسماند باشیم.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر قزوین بیان کرد: گذاشتن مخازن در معابر کار اشتباهی بوده است چراکه مخازن بوی نامطبوعی ایجاد و سلامت را به خطر می‌اندازد بنابراین حق شهروندی از بین می‌رود لذا این طرح شکست‌خورده است.

وی بیان کرد: خم شدن افراد در سطل زباله صحنه بدی است که مردم با دیدن آن‌ سوء مدیریت شهری را می‌بینند و بازخورد بدی دارد، این بازخورد اجتماعی در قبال پولی که شهرداری می‌گیرد قابل قیاس نیست، بلذا نیاز است در این حوزه به صورت جدی ورود پیدا کنیم.

انتخاب پیمانکار تفکیک زباله با دقت انجام شود

به گزارش ایسنا، مهدی عبدالرزاقی نایب‌رئیس شورای شهر قزوین نیز در این خصوص یادآور شد: لایحه پسماند کاملاً غیر شفاف بود، اگر بخواهیم شفاف به موضوع نگاه کنیم مسئله این است که سازمان پسماند می‌خواهد خودش به‌عنوان پیمانکار وارد شود چون پیمانکاران به تعهدات خود عمل نکردند.

وی افزود: تجربه تلخ پسماند با همکاری در حوزه پیمانکاران و فسخ معاملات نشان می‌دهد که در انتخاب پیمانکاران دقت صورت نگرفته است، صلاحیت پیمانکاران شرکت‌کننده در مزایده باید قبل از قرارداد مورد ارزیابی قرار بگیرد تا از رخ داد این گونه مسائل پیشگیری شود.

عبدالرزاقی عنوان کرد: سازمان پسماند نباید خودش را درگیر کار پیمانکار کند، پیشنهاد می‌شود سازمان پسماند با فوریت شرایط لازم برای مناقصه را ایجاد کند، چند ماه خلأ ایجادشده است که کاملاً غیرقانونی است و امروز خود سازمان پسماند این کار را انجام می‌دهد بدون اینکه از شورای اسلامی شهر قزوین مجوزی دریافت کرده باشد.

وی تصریح کرد: زمانی که پیمانکار حذف و کار از پیمانکار گرفته‌شده است باید سریعاً به صورت قانونی پیمانکار جدیدی گرفته می‌شد، در غیر این صورت نیز باید این امر به شورا اطلاع داده می‌شد، سازمان پسماند باید سریع ارتباط خود با بنگاه‌داران را قطع کند.

سوال عضو شورای شهر از سازمان پسماند

سیده منیره قوامی عضو شورای شهر قزوین نیز بیان کرد: سازمان پسماند دو پیمانکار انتخاب کرد و قرارداد محکمی با امکان فسخ بست و ضمانت‌نامه نیز دریافت کرد، اما سؤال اینجاست که چرا پسماند به این قرارداد پایبند نبود و زمانی که پیمانکاران خوب عمل نکردند، قرارداد را فسخ نکردند؟

وی افزود: چند ماه است که قرارداد سازمان پسماند با پیمانکاران تمام‌شده است، درحالی‌که سازمان پسماند جمع‌آوری پسماند را به بنگاه‌دارها واگذار کرده است که این امر نیاز به اجازه از شورا داشت و پسماند مجوزی دریافت نکرده است.

قوامی یادآور شد: شهرداری نباید خودش به‌عنوان پیمانکار وارد عمل شود بلکه باید این امر را به بخش خصوصی و پیمانکاران باتجربه واگذار کنند.

تفکیک زباله پسماند باید از درب خانه‌ها انجام شود

به گزارش ایسنا، محسن حق‌شناس نیز در ادامه این جلسه بیان کرد: نکته مهمی که همواره شورای پنجم نسبت به آن تذکر داده است بحث چهره‌هایی است که تا کمر در سطل زباله خم‌شده‌اند و برداشت زباله می‌کنند، اجازه برداشت از سطل زباله به‌صورت مستقیم از طرف شهرداری یا غیرمستقیم از طریق پیمانکار مشکل دارد.

وی افزود: سایت پسماند محمدآباد برای این گرفته‌شده است که کلیه تفکیک‌ها در سایت محمدآباد انجام شود، آموزش شهروندان و خانواده‌ها باید در حوزه تفکیک زباله باید در دستور کار قرار بگیرد، اغلب خانواده‌ها زباله تر و خشک را جدا می‌کنند اما همه را در سطل زباله شهرداری می‌اندازند.

این عضو شورای شهر قزوین خاطرنشان کرد: اگر عده‌ای محل رزقشان از تفکیک زباله است می‌توانیم آن‌ها را شناسایی و کد دهیم و لباس‌ها و وسایل بهداشتی را تأمین کنیم تا همه این‌ها در محمدآباد تفکیک زباله را انجام دهند، شهرداری در این زمینه ذی‌نفع است.

وی عنوان کرد: درواقع تفکیک زباله پسماند باید از درب خانه‌ها انجام شود، در حال حاضر در شهر قزوین کمتر از یک درصد تفکیک از مبدأ صورت می‌گیرد درحالی‌که این رقم به‌صورت جهانی ۲۰ درصد است و در شهرهای دیگر هفت درصد نیز هست، اگر بخواهیم کار انجام دهیم این امر نیاز به کارشناسی دارد.

فرج‌الله فصیح رامندی نیز تصریح کرد: تفکیک از مبدأ باید صورت بگیرد در غیر این صورت اگر تفکیک انجام نشود هزینه حمل زیاد می‌شود، اگر ده درصد هم بتوانیم تفکیک انجام دهیم خیلی خوب است، ایده‌آل است که تفکیک از مبدأ صورت بگیرد، اما حالا که تفکیک از مبدأ صورت نمی‌گیرد نیاز است سطل زباله تفکیک داشته باشیم.

شهرداری در آموزش تفکیک زباله به شهروندان عقب‌گرد داشته است

مهدیه سادات قافله‌باشی دیگر عضو شورای شهر نیز در این خصوص خاطرنشان کرد: شهرداری در مورد آموزش شهروندان نه‌تنها قدمی به جلو برنداشته است بلکه عقب‌گرد جدی داشته است، در منطقه دو و سه گاهی سطل زباله تفکیک در خانه‌ها بود و تفکیک در منازل صورت می‌گرفت.

وی افزود: طی دو سال اخیر سطل‌ها از درب منزل جمع‌آوری شد و شهروندانی که آموزش‌دیده بودند و به‌صورت خودکار تفکیک می‌کردند اما این کار جمع شد، در حال حاضر نان خشک نیز همراه زباله‌های شهری به داخل سطل زباله ریخته می‌شود و به سایت محمدآباد منتقل می‌شود.

وی یادآور شد: طرح آموزشی باید در همه مناطق آغاز شود، در حال حاضر این طرح در شهرک ولایت آغازشده است و اتفاقات خوبی رخ‌داده است، این آموزش باید در سایر مناطق نیز صورت بگیرد تا شاهد تفکیک از مبدأ باشیم.

قافله‌باشی بیان کرد: با توجه به گسترش فضای مجازی باید به سمت تکنولوژی برویم تا انقلاب جدی در این حوزه صورت پذیرد.

به گزارش ایسنا در پایان جلسه مقرر شد سازمان پسماند طی دو ماه آینده مراحل قانونی معرفی پیمانکار تفکیک زباله را به‌صورت رسمی انجام دهد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.