• یکشنبه / ۱۲ آبان ۱۳۹۸ / ۱۴:۴۹
  • دسته‌بندی: سیاست خارجی
  • کد خبر: 98081206857
  • خبرنگار : 71290

سفیر کوبا در تهران:

تحریم‌های آمریکا توهین به جامعه بین‌الملل است/امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز برای کل منطقه مهم است

سفیر کوبا در تهران

سفیر جمهوری کوبا در تهران با بیان این‌که رفتار آمریکا توهین به جامعه جهانی است، گفت: کوبا خواستار پایان دادن بدون شرط محاصره ناعادلانه‌ای است که تقریبا 60 سال بر مردم کوبا تحمیل شده و سبب رنج و مشکلات شده است، اما کوبا هیچ‌گاه از اصول اولیه خود صرف نظر نخواهد کرد و از تقاضای خود برای  حذف کامل محاصره کناره‌گیری نخواهد کرد.

به گزارش ایسنا، الکسیس باندریچ وگا در نشست خبری خود در آستانه برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل برای به رای گذاشتن لزوم پایان دادن به محاصره اقتصادی آمریکا علیه کوبا اظهار کرد:  در تاریخ‌های 6 و 7 نوامبر، برای 28 بار پیاپی ، مجمع عمومی سازمان ملل متحد پیش نویس قطعنامه " لزوم پایان دادن به محاصره اقتصادی، تجاری و مالی وضع شده توسط ایالات متحده علیه  کوبا" را به رای خواهد گذاشت و این نشست نیز به همین مناسبت ترتیب داده شده است.

وی افزود: طی دو سال گذشته ، تشدید محاصره اقتصادی و تحریم‌ها محور سیاست ایالات متحده آمریکا علیه کوبا بوده است و هر بار این تشدیدها اثرات فزاینده‌ای در برداشته است. به عنوان مثال ایالات متحده آمریکا" لیست نهادهای کوبایی محدود شده را" چندین بار گسترش داده است که برای آن‌ها تحریم‌های اضافه‌ای علاوه بر محاصره موجود قرار داده است، که این امر خود باعث ایجاد ترس برای تجار خارجی می‌شود.

این دیپلمات کوبایی تصریح کرد: ایالات متحده بند 3 قانون هلمز بولتون  که به دادگاه‌های آمریکایی اجازه می‌دهد که علیه شرکت‌های کوبایی، اشخاص و یا کشورهای ثالث که از نظر تجاری با بخش‌های ملی شده در دهه 1960 کوبا همکاری کنند، اقدام کنند. از سال 1996 دولت‌های ایالات متحده ( حتی در دو سال اول ریاست جمهوری ترامپ) هر 6 ماه این امکان را لغو کرده‌اند و این امر تاثیر بسیاری بر تجارت و سرمایه‌گذاری‌های خارجی ما داشته است. همچنین ایالات متحده اقدامات یک‌جانبه اجباری را با هدف محروم کردن ملت کوبا از منابع اصلی درآمدشان به اجرا در آورده است حتی اقدامات افراطی چون تحت تعقیب قرار دادن و تحریم شرکت‌ها، نفت‌کش‌ها و کشتی‌هایی که برای کوبا سوخت می‌آوردند. در واقع این اقدامات با هدف آگاهانه و اعلام شده برای ایجاد خسارت اقتصادی و محروم ساختن کوبا از منابع مالی انجام می‌شود.

باندریچ وگا خاطرنشان کرد: رفتار آمریکا توهین به جامعه جهانی است که به مدت 27 سال متوالی محاصره علیه کوبا را در سازمان ملل محکوم می‌کند. قطعنامه‌هایی که توسط مجمع عمومی سازمان ملل صادر شده یا بیانیه‌هایی که توسط سران اجلاس دولت‌ها  و کشورهای اتحاد اروپا- آمریکای لاتین و کارائیب، اتحادیه آفریقا و جامعه کشورهای عدم تعهد بی‌شمار است.

وی تاکید کرد: محاصره علیه کوبا حرکت تمام پتانسیل‌های اقتصادی کوبا را برای اجرای برنامه ملی توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور و همچنین تحقق برنامه 2030  و اهداف توسعه پایدار آن را کند می‌کند. محاصره نقض گسترده و آشکار و سیستمی حقوق بشر همه کوبایی‌ها است. این تحریم‌ها با توجه به اهداف اعلام شده و داربست‌های سیاسی، حقوقی و اداری و همچنین با توجه به کنوانسیون پیشگیری و مجازات جنایات نسل‌کشی در سال 1948 به‌عنوان یک عمل نسل‌کشی شناخته می‌شود و طبق کنوانسیون لندن در سال 1909 به‌عنوان یک جنگ اقتصادی ، این اقدامات منشور سازمان ملل و قوانین بین‌المللی را نیز نقض می‌کند.

سفیر جمهوری کوبا در تهران با تاکید بر این‌که کوبا خواستار پایان دادن بدون شرط محاصره ناعادلانه‌ای است که تقریبا 60 سال بر مردم کوبا تحمیل شده و سبب رنج و مشکلات شده است، گفت: کوبا هیچ‌گاه از اصول اولیه خود صرف نظر نخواهد کرد و از تقاضای خود برای  حذف کامل محاصره کناره‌گیری نخواهد کرد.

باندریچ وگا با اشاره به این‌که اقدامات ایالات متحده بر مردم کوبا تاثیرگذار است، اظهار کرد: تاکنون تلاش کرده‌اند که سوخت کوبا را به صفر برسانند در واقع جلوی واردات را بگیرند حتی شرکت هواپیمایی کوبا را نیز تحریم کردند پیش از این از ‌آمریکا به 9 منطقه از کوبا پرواز انجام می‌شد اما اکنون این پروازها را محدود کرده‌اند که فقط به هاوانا انجام می‌شود.

وی با بیان این که اعمال تحریم‌ها توسط آمریکا نوعی توهین به جامعه بین‌الملل است، ابراز کرد: تحریم‌های آمریکا توهین به بشریت است و اساسا محاصره اقتصادی توسط آمریکا نقش حقوق بشر به شمار می‌رود. بنابراین در خواست داریم تا تحریم ها بدون هیچ پیش شرطی برداشته شود. ما هیچ وقت از اولویت های خودمان کناره‌گیری نخواهیم کرد .

این دیپلمات کوبایی ضمن تشکر از جامعه جهانی که خواستار پایان دادن به این سیاست غیر قانونی، نسل‌کشی و برون مرزی هستند، از ایران به دلیل حمایت از کوبا و محکوم کردن تحریم‌های این کشور نیز تشکر و قدردانی کرد.

سفیر جمهوری کوبا در ایران درباره این‌که آیا تحریم‌های این کشور به دلیل حمایت آن‌ها از ونزوئلا بوده است ؟ گفت: حمایت کوبا از ونزوئلا تاریخی و همیشگی است و موضوع جدیدی نیست . همواره روابط اقتصادی با ونزوئلا برای آمریکا دردناک بوده است. تاکید می کنم که کوبا نه گروه نظامی در ونزوئلا دارد و نه در اقدامات نظامی و جنگی شرکت می کند. کوبا 20 هزار نیرو در ونزوئلا دارد که 96 درصد آن‌ها خانم‌ها هستند که در  حوزه‌های سلامت، ورزش و مواد غذایی مشغول به فعالیت هستند .

وی یادآور شد: کوبا یک مرکز نظامی در ونزوئلا ندارد اما آمریکا بالغ بر 800 پایگاه نظامی در کشورهای مختلف دارد اما به خود اجازه می دهد که در مورد روابط ما با ونزوئلا نظر دهد.

باندریچ وگا در مورد روابط اقتصادی کوبا با کشورهایی مانند روسیه و چین نیز اظهار داشت: ما روابط تجاری خوبی با این کشورها داریم آن‌ها شرایط کشور ما را درک می‌کنند که 60 سال است در تحریم قرار داریم. چین دومین شریک تجاری ما است و روسیه نیز در جایگاه سوم یا چهارم قرار دارد. لذا معتقدیم بخش اقتصادی همیشه بیش از سایر حوزه‌ها مورد تحریم قرار گرفته است.

سفیر جمهوری کوبا در تهران با بیان این‌که امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز برای کل منطقه مهم است گفت:‌ روابط سیاسی کوبا و ایران همیشه روابط خوبی بوده است. کوبا اقدام آمریکا در مساله توافق‌نامه هسته‌ای با ایران را رد می‌کند زیرا برای این توافق نامه تلاش‌های زیادی انجام و زمان زیادی نیز صرف شده است. کوبا همیشه موافق استفاده از انرژی صلح آمیز هسته‌ای است.

وی در پایان اظهار کرد: تحریم‌ها اثرات زیادی بر مردم و کشور کوبا داشته است ما از سال 2011 یکسری تغییرات در سیستم اقتصادی خود داشته‌ایم برای این‌که بتوانیم بازار کشورمان را گسترش دهیم شرایطی را گذراندیم که اکنون در حال بهتر شدن است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.