• دوشنبه / ۱۳ آبان ۱۳۹۸ / ۰۰:۱۱
  • دسته‌بندی: لرستان
  • کد خبر: 98081307167
  • خبرنگار : 50310

/گزارش/

۱۳ آبان؛ نقطه آغاز افول آمریکا

13 آبان

ایسنا/لرستان یوم‌الله ۱۳ آبان، در تاریخ جمهوری اسلامی ایران تحت‌عنوان روز دانش‌آموز نامگذاری و ازنظر تحلیلگران سیاسی نقطه آغاز افول آمریکا شناخته می‌شود.

۱۳ آبان‌ماه در تاریخ  انقلاب اسلامی ایران یادآور سه واقعه تاریخی و مهم است، به‌همین دلیل در تاریخ انقلاب اسلامی این روز به عنوان روز دانش‌آموز و روز ملی مبارزه با استکبار جهانی نامگذاری شده است.

اولین واقعه‌ای که در این روز اتفاق افتاد مربوط به سال ۴۳ و قانون کاپیتولاسیون است، قانونی که براساس آن به اتباع خارجی که در کشور حضور داشتند، حقوقی تعلق می‌گرفت که ریشه در دوران استعمار داشت و کشورهای ضعیف در برابر کشورهای قدرتمند این حق را واگذار می‌کردند.

دومین واقعه کشتار جمعی از دانش‌آموزان و دانشجویان در سال ۵۷ بود که برای اعتراض به رژیم طاغوت کلاس‌های درس و مدرسه‌ها را تعطیل کرده و در دانشگاه تهران جمع شدند، که این جمع توسط سربازان رژیم سرکوب شده و تعداد زیادی از آن‌ها به شهادت رسیدند.

سومین واقعه تاریخی در این روز تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در سال ۵۸، توسط دانشجویان پیرو خط امام است.

دستکش مخملین آمریکا را باور نمی‌کنیم

در این خصوص، عباس گودرزی، نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس با اشاره به تفاوت راهپیمایی امسال ۱۳ آبان با سال‌های گذشته، اظهار کرد: امروز شاهد نقض عهد مکرر و متعدد آمریکا هستیم که گواه بر قابل اعتماد نبودن اوست.

وی تصریح کرد: آمریکایی‌ها گاهی اوقات دستکش مخملی به دست می‌کنند، اما چشمان بصیر مردم انقلابی ایران چنگال‌های آهنین پنهان شده در زیر دستکش‌های مخملی و بغض، کینه و عداوت آن‌ها نسبت به ملت را در پس لبخندشان می‌بیند.

گودرزی با تاکید بر این‌که دشمنی آمریکایی‌ها با جمهوری اسلامی در حقیقت عداوت و دشمنی با ملت بزرگ ایران است، تصریح کرد: ادعای آنان مبنی بر این‌که با مردم ایران مشکلی نداشته و حامی آن‌ها هستند، دروغی بزرگ است.

نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی گفت: آیا غیر از این است که آحاد جامعه به‌ویژه اقشار ضعیف و مستضعف هدف اصلی تحریم‌های اقتصادی آمریکا قرار گرفته‌اند و این خود نشان‌دهنده مشکل مبنایی آنان با ملت ایران است.

گودرزی با اشاره به این‌که آمریکایی‌ها از ملت ما سیلی خورده و ۴۰ سال است که مردم ایران اجازه تسلط دوباره بر مقدرات کشور را به آن‌ها نداده‌اند، عنوان کرد: حضور باشکوه ملت ایران در راهپیمایی یوم‌الله ۱۳ آبان فریاد افول آمریکا بوده و نقش تسریع‌کننده‌ای در تحقق آن دارد.

این نماینده با تأکید بر این‌که مردم همواره پای انقلاب بوده و خواهند ماند، گفت: امید است برخی‌از مسئولانی که دچار تردید شده و ممکن است فریب لبخند دشمن را بخورند، به هوش آمده و ایمان داشته باشند با اتکاء به قدرت ملت می‌توان از همه مشکلات عبور کرد.

حضور در راهپیمایی ۱۳ آبان؛ عملیاتی نمودن گام دوم انقلاب است

در این زمینه حجت‌الاسلام والمسلمین محسن موسوی، امام جمعه پلدختر با اشاره به دلیل نامگذاری ۱۳ آبان تحت‌عنوان روز دانش‌آموز، اظهار کرد: در زمان رژیم طاغوت جمعی از دانش‌آموزان به‌جهت اعتراض به این رژیم کلاس‌های درس را تعطیل کرده و در دانشگاه تهران تجمع کردند، که مورد حمله دژخیمان رژیم طاغوت قرار گرفتند و جمع زیادی از آن‌ها به شهادت رسید، به‌همین دلیل ۱۳ آبان را به‌عنوان روز دانش‌آموز نامگذاری کردند.

وی ادامه داد: در طول تاریخ انقلاب اسلامی در همین روز دو حادثه دیگر نیز اتفاق افتاده که از اهمیت بالایی برخور دارند، عنوان کرد: در این روز لانه جاسوسی آمریکا در تهران توسط دانشجویان پیرو خط امام تسخیر شده و امام خمینی(ره) پس‌از اعتراض به اجرای طرح کاپیتولاسیون به ترکیه تبعید شد، به همین دلیل این روز برای ما مهم و حائز اهمیت است.

حجت‌الاسلام موسوی با اشاره به تحرکات منطقه و توطئه‌ای که امروز دشمن در کشورهای محور مقاومت مانند لبنان و عراق ایجاد کرده، تصریح کرد: ۱۳ آبان امسال متفاوت‌تر است و باتوجه به این تحرکات اقتضاء می‌کند مردم با بیداری، هوشیاری و بصیرت همیشگی خود، در صحنه حضور داشته باشند تا نقشه‌های دشمن را نقش برآب کنند.

امام جمعه پلدختر تأکید کرد: مردم ولایت‌مدار شهر سیل‌زده پلدختر با وجود تمام مشکلات و سختی‌هایی که دارند، همانند سال‌های گذشته با حضور در راهپیمایی روز ۱۳ آبان با آرمان‌های انقلاب و رهبری بیعت خواهند کرد و در حفظ ارزش‌های انقلاب و راه شهدای انقلاب حضور چشمگیری خواهند داشت.

وی با بیان به این‌که حضور جوانان در راهپیمایی ۱۳ آبان پیام‌هایی برای استکبار جهانی دارد، عنوان کرد: این حضور به استکبار جهانی نشان می‌دهد که نسل‌های سوم و چهارم انقلاب بیدار، آگاه و مطیع ولی‌فقیه زمان خود هستند و این حضور عملیاتی نمودن گام دوم انقلاب خواهد بود.

تحقیر آمریکا با تسخیر لانه جاسوسی

در این خصوص امیرعلی‌حیدر امیری، تحلیلگر سیاسی نیز با بیان این‌که ۱۳ آبان یادآور تحقیر آمریکاست، اظهار کرد: در سال‌های قبل‌از انقلاب اسلامی نیز سفارتخانه‌های آمریکا محل جاسوسی و فرماندهی فتنه‌ها در کشورها بودند.

وی با اشاره به این‌که سفارت آمریکا در دیگر کشورها فقط یک مرکز دیپلماسی و ایجاد ارتباط روابط بین دولت‌ها نیبست، عنوان کرد: آمریکا جزء معدودکشورهایی است که سفارت خانه‌هایش را به‌عنوان مرکز سازمان سیا، FBI، ایجاد فتنه، ارتباط با جاسوسان داخلی و مرکز فروش سلاح به سازمان‌های تروریستی استفاده کرده‌است.

این تحلیلگر مسائل سیاسی ادامه داد: بعداز فروپاشی شوروی سابق و پیروزی انقلاب اسلامی، درواقع سفارت‌خانه‌های آمریکا مرکزی برای ایجاد انقلاب‌های رنگی و مخملی در کشورها تبدیل شدند، لذا سفارتخانه‌های آمریکا تقریباً وظایف لیبریدی و ترکیبی را برعهده دارند.

امیری با بیان این‌که در شروع انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۹۷۹ سفارت آمریکا به مرکزی برای هدایت و کنترل ضدانقلاب در درون نظام تبدیل شد، اضافه کرد: این سفارتخانه مرکزی برای ارتباط با مسعود رجبی و موسی خیابانی و تحریک و تهیج و تشویق آنان به درگیری‌های مسلحانه و همچنین مرکزی برای ارتباط با بنی‌صدر خائن و سازمان‌های معاند ضدانقلاب، نهضت آزادی، جبهه ملی و شخص بازرگان و کابینه ملی‌گرا بود.

این تحلیلگر سیاسی ادامه داد: در پی این دخالت‌ها  خون مردم به جوش آمده و در نهایت دانشجویان پیرو خط امام در حرکتی شجاعانه و خودجوش به سفارت آمریکا حمله و آن‌را تسخیر کردند و پس‌از بازیابی اسناد معدوم شده عمق جنایات آمریکا در ارتباط با گروه‌های ضدانقلاب و تشویق آن‌ها به حرکات مسلحانه؛ کمک مالی به نفوذی‌ها، برنامه مدون آن‌ها برای انحراف انقلاب از مسیر اصلی و شناسایی افراد خدوم به نظام و انقلاب و ایجاد فتنه در بین مردم مشخص شد، بنابراین لفظ لانه جاسوسی واقعاً برازنده سفارتخانه آمریکاست.

وی ادامه داد: این ابتکار در جمهوری اسلامی ایران بعدها به دیگر کشورها تسری پیدا کرد، به‌طوری‌که درحال حاضر در بسیاری از مقالات به جای سفارتخانه از لفظ   «جاسوسخانه آمریکا»، استفاده می‌شود.

امیری با اشاره به این‌که افول آمریکا از تسخیر سفارتخانه‌اش در تهران در سال ۵۸ شروع شد، بیان کرد: تحقیر آمریکا زمانی بیشتر شد که مردم متوجه شدند در این جاسوسخانه چه نقشه‌های پلیدی کشیده و چه جوانان بی‌گناهی را از بین برده است و چگونه ساواک هدایت و دستور تیر و شلیک به تظاهرات کنندگان بی‌گناه به‌ویژه در ۱۷ شهریور صادر شده‌است.

این تحلیلگر مسائل سیاسی پیروزی انقلاب را نقطه نقطه شروع بی‌اعتمادی ایران به آمریکا دانست و عنوان کرد: ادامه این بی‌اعتمادی فتح لانه جاسوسی بوده و اوج آن زمانی بود که از برجام، که به‌عنوان یک معاهده بین‌المللی به تصویب سازمان ملل رسیده بود، خارج شد، بنابراین ایران به دنیا اعلام کرد که آمریکا غیرقابل اعتماد است.

وی با بیان این‌که ما غیرقابل اعتماد بودن آمریکا را در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ فریاد زدیم، تصریح کرد: امروزه خیلی‌از کشورها به آمریکا اعتماد ندارند به‌ویژه که اسرائیل به‌عنوان مولود و فرزند امریکا، استکبار، استعمار، استسمار و نظام سلطه اعلام می‌کند که آمریکا قابل اعتماد نیست و حتی کشورهای مزدور حوزه خلیج فارس نیز آمریکا را غیرقابل اعتماد می‌دانند.

امیری ادامه داد: بی‌آبرویی آمریکا برای دنیا ثابت شده و دیگر آن چهره ۴۰ سال پیش را نداردف چراکه هیمنه و کبکبه آمریکا بدست جوانان این مملکت به مراتب شکسته شده‌است، از تسخیر لانه جاسوسی گرفته تا انهدام و گرفتن پهبادهای جاسوسی و اجازه ندادن به ناو آمریکا در ورود به آب‌های خلیج‌فارس، بنابراین خارج شدن آمریکا از برجام و بازگرداندن تحریم‌های نفتی و بانکی هم غیرقابل اطمینان بودن آمریکا را اثبات کرد و هم ثابت کرد اگر آمریکا دم از حقوق بشرمی‌زند، درواقع منظورش حفظ حقوق غربی‌هایی است که به‌دنبال استعمار و استسمار ملت‌ها هستند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی ادامه داد: آمریکا به‌صورت عریان و برهنه اعلام کرد که در سوریه به‌دنبال چاه‌های نفت است، که این نشان می‌دهد جان ملت‌ها برای آمریکا فقط و فقط درحد نفت ارزش دارد و زمانی‌که تأمین و صادرات نفت به خطر بیافتد جان انسان‌ها ارزشی ندارد.

وی ادامه داد: بعداز برجام شُکی به کشور وارد شد، که آن‌را مدیریت کردیم اما گلایه‌ای که وجود دارد این است که مقام معظم رهبری از چند سال قبل بحث اقتصاد مقاومتی را پیش کشیده، قرارگاهی برای آن مشخص و  معاون اول رئیس جمهور به‌عنوان رئیس قرارگاه انتخاب شد، اگر اقتصاد مقاومتی درست اجرا می‌شد امروز در این تکانه و شُک اقتصادی مشکلی برایمان پیش نمی‌آمد، اگر رهبری تأکید بر این موضوع داشتند که حتماً اقتصاد مقاومتی با تکیه بر منابع داخل و شرکت‌های دانش‌بنیان پیگیری و عملیاتی شود، این روز و نامردی آمریکا را می‌دیدند.

امیری تأکید کرد: اگر به آنچه داریم اعتماد کرده و آن‌را مدیریت می‌کردیم، امروز هیچ تحریم اقتصادی از سوی آمریکا بر ما تأثیر نمی‌گذاشت، حال این‌که با تدابیر داعیانه مقام معظم رهبری در حال غلبه کردن بر این بحران هستیم.

این تحلیلگر سیاسی با بیان این‌که آمریکا تمام فشار خود را به کشور وارد کرده و امروز دستش خالی است، اظهار کرد: آمریکا علی‌الرغم تمام فشارها نه‌تنها موفق نشده بلکه موجب انسجام داخلی، تکیه‌بر تولید ملی، رونق تولید و اقتصاد مقاومتی و چشم دوختن به درون، شده‌است.

در این خصوص حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا بیرانوند، امام جمعه بیرانشهر نیز اظهار کرد: ۱۳ آبان یکی‌از روزهای بسیار مهم در تاریخ ملت ایران محسوب می‌شود که سه رخداد این روز را برجسته کرده است که وقتی به آن‌ها نگاه می‌کنیم موضوع استکبار و دخالت‌های آن در مسائل داخلی کشور به‌چشم می‌خورد، بنابراین ۱۳ آبان در تقویم ما به‌عنوان یوم‌الله نام گرفته است.

وی ادامه داد: طی ۴۰ سال گذشته آمریکا و متحدانش آنچه در چنته داشتند برضد ملت به‌کار گرفتند که تا اینجا خنثی شده و امسال نیز همه ملت همراه همه اقشار به‌ویژه دانش‌آموزان و دانشجویان در تظاهرات شرکت کرده و اقتدار خود و ذلت و خاری آمریکا را به نمایش خواهند گذاشت.

به گزارش ایسنا، آن ‌چیزی‌که  ۱۳ آبان امسال را از سال‌های گذشته متفاوت‌تر کرده مصادف شدن با بازگشت تحریم‌های نفتی و بانکی علیه ایران بعداز خروج آمریکا از برجام است، اتفاقاتی که موجب شد برخلاف رویه معمول و همیشگی حتی متحدان اروپایی واشنگتن نیز از قرار گرفتن در کنار آمریکا اجتناب کنند.

بدون شک نشان دادن انسجام و همبستگی ملت در امروز می‌تواند خنثی کننده توطئه‌های ترامپ و ناامیدی او در دست‌یابی به اهدافش باشد به همین دلیل ویژگی ۱۳ آبان امسال مضاعف است، زیرا آمریکایی‌ها و رئیس جمهورشان احساس کردند که می‌توانند با اهرم فشار اقتصادی مسیر سیاسی و انقلابی جمهوری اسلامی را عوض کنند و به همین دلیل نیز آغاز تحریم‌ها را در این روز قرار دادند.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.