• یکشنبه / ۱۹ آبان ۱۳۹۸ / ۱۴:۰۱
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 98081911635
  • خبرنگار : 50107

فرماندار مشهد:

انتخابات ناموس سیاسی ما است/لیست هیات اجرایی آماده است

فرماندار مشهد

ایسنا/خراسان رضوی فرماندار مشهد گفت: انتخابات ناموس سیاسی ما است، من آخرت خودم را برای دنیای کسی به فروش نخواهم گذاشت، رعایت مر قانون و اصل بی‌طرفی بسیار مهم است. از رای مردم حفاظت می‌کنیم زیرا رای مردم در دست ما امانت است.

سید محمدرضا هاشمی امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: وزارت کشور دو وظیفه ذاتی دارد و یک وظیفه دیگر نیز به آن افزوده شده است. وظیفه اول و اولویت اصلی، امنیت داخلی است، با وجود اینکه برخی کشورهای ناامن در حاشیه مرزهای ما هستند اما در منطقه‌ای امن زندگی می‌کنیم. وفاق و صمیمیت خوبی بین ارکان امنیتی شهر وجود دارد. موضوع دوم انتخابات است که قانون در بسیاری موارد قابل تفسیر بوده و تنها موردی که نمی‌توانیم قانون را تفسیر کنیم، قانون انتخابات بوده که موظف به انجام آن هستیم. وظیفه سوم مسائل اجتماعی بوده که توجه به حوزه‌های اجتماعی دغدغه مقام معظم رهبری، رئیس‌جمهور و وزیر کشور است.

آمادگی برگزاری انتخابات تمام الکترونیک را در مشهد داریم

هاشمی با اشاره به اینکه در بحث انتخابات باید بستر حضور حداکثری فراهم شود، تصریح کرد: جلسات تعاملی با هیات نظارت و نیروی انتظامی برگزار کردیم. هیات‌‎های اجرایی، هیات‎های نظارت و امنیت انتخابات سه رکن اصلی است. آمادگی داریم و بستر فراهم است. از ۱۰آذر به مدت ۷ روز ایام ثبت نام و مراجعه متقاضیان و داوطلبان به فرمانداری بوده که بستر برای استقبال فراهم است. در دوره‌های گذشته ۱۵ منطقه انتخاباتی داشتیم که امسال به ۱۹ منطقه تقسیم کردیم و ۱۹ نفر به عنوان نماینده فرمانداری توسط هیات نظارت انتخاب شدند، حضور به موقع نیروی انتظامی موضوعی بوده که با آقای تقوی جلساتی برگزار کردیم.

فرماندار مشهد خاطرنشان کرد: جلساتی نیز برای نمایندگان ۱۹گانه برگزار و با هم آشنا شدند، محل شعبه اخذ رای و تعداد شعب نیز پیش‌بینی شده است. بعد از ۱۰ آذر، انتخاب هیات اجرایی را شروع می‌کنیم. کمیته حمل و نقل و امنیتی نیز شکل گرفته است. ۹ کمیته فعالیت خود را شروع کردند و هر هفته جلسه ستاد انتخابات برگزار می‌شود. آمادگی برگزاری تمام الکترونیک انتخابات در مشهد را داریم و منتظر نظر وزارت کشور هستیم که اگر این اتفاق نیفتاد، دستگاه‌های احراز هویت را در اختیار ما قرار دهند. امسال دوره‌های آموزشی فرمانداران و بخشداران سراسر کشور به مدت چند هفته در مشهد برگزار شد.

وی بیان کرد: انتخابات ناموس سیاسی ما است، من آخرت خودم را برای دنیای کسی به فروش نخواهم گذاشت. رعایت مر قانون و اصل بی‌طرفی بسیار مهم است. ما در ۲ اسفند انتخابات باشکوه و ارزشمندی خواهیم داشت. از رای مردم حفاظت می‌کنیم زیرا رای مردم در دست ما امانت است.

هاشمی گفت: صندوق‌ها و تعداد شعب اخذ رای را در حوزه شهرستان مشهد افزایش دادیم، تعرفه را نیز در حدی پیش‌بینی کردیم که نگرانی برای توزیع نداشته باشیم، بنابراین دغدغه‌ای برای تعرفه نداریم، متولی برگزاری انتخابات هیات اجرایی است که از معتمدین، روحانیون و افراد بااخلاق، متدین، با اشراف و افرادی انتخاب می‌شوند که سه سال ساکن منطقه باشند. لیست ما تقریبا آماده است، برای انتخاب این 30 نفر در چارچوب قانون باید پیش برویم و افراد باید موثر باشند، هیات‌های اجرایی از اقشار مختلف انتخاب خواهند شد و همسو با دولت و نظام هستند.

فرماندار مشهد در پاسخ به سوالی در خصوص لیست هوالمطلوب، عنوان کرد: از همه استدعا دارم قانون را رعایت کنند، اجازه نخواهیم داد برخی تخلف انتخاباتی کنند. هیات بازرسی ما فعالیت خود را شروع کرده و در حال رصد فعالیت افراد و نشست‌ها هستیم. برخی فعالیت‌ها، نشست‌ها و گفت‌وگوها مانند احزاب باید وجود داشته باشد تا مشارکت افزایش یابد. ما کارهای خارج از چارچوب قانون را تذکر خواهیم داد.

وی در خصوص آسیب‌شناسی انتخابات 94 و 96، تصریح کرد: آسیب‌شناسی انجام شده که نقاط قوت زیادی داشتند. نقاط قوت شناسایی و احصا شده که آن‌ها را در اختیار کمیته‌‎ها گذاشتیم. حضور به موقع برخی عوامل انتخابات یکی از موضوعاتی است که در نظر گرفتیم. تعرفه‌ها در مناطق با جمعیت بیشتر، بیشتر توزیع می‌شود، شعبه‌ اخذ رایی که تعداد رای بالایی داشته، در کنارش شعبه دیگری قرار دادیم.

هاشمی با بیان اینکه در بحث چلوها دفتر اتباع، فرمانداران و معاونان گذشته تلاش کردند، عنوان کرد: این مصوبه شورای امنیت کشور است که تعیین تکلیف شود، مراحل اجرای طرح پیش‌بینی شده و بیشتر در شهرک شهید رجایی قرار دارند. من در ۴ ماه، ۴۵ تا ۵۰ درصد مساجد حاشیه شهر و مناطق کم‌برخوردار و به منطقه چلو رفتم. این دغدغه ما و مصوبه شورای امنیت است که امیدواریم زودتر تعیین تکلیف شود. شورای امنیت کشور این مجوز را داده که افراد را شناسایی کنیم، اداره کل اتباع و فرمانداری نیز فعالیت می‌کنند.

فرماندار مشهد در خصوص جدایی آقای خوش‌نیت از فرمانداری مشهد، گفت: آقای خوش‌نیت فردی اخلاق‌مدار بوده که از تجربه ایشان استفاده خواهیم کرد. تکریم و معارفه ایشان در سکوت خبری نبود، روال کار اینگونه است.

وی با اشاره به اینکه اعتبارات بعد از زلزله مربوط به سال ۹۶ بوده و خسارت‌شان پرداخت شده است، تصریح کرد: اعتبار تخصیص یافته ۱۳ میلیارد تومان بوده که اولویت ما آب شرب و طرح هادی است. اگر افرادی در روستاها خانه آن‌ها در اثر طوفان، سیل و زلزله خراب شده یا نیاز به بازسازی دارد، تسهیلات ارزان‌قیمت می‌دهیم.

 تا زمان انتخابات تقسیمات کشوری اتفاق نمی‌افتد

هاشمی در پاسخ به سوالی مبنی بر تقسیم مشهد به چند شهرستان، عنوان کرد: بر اساس ابلاغ وزارت کشور، تا زمان انتخابات، تقسیماتی در سطح کشور اتفاق نخواهد افتاد.

فرماندار مشهد گفت: باید برای شهرستان مشهد اداره کل صمت داشته باشیم زیرا بیشترین جامعه هدف در این حوزه است. با مدیرکل صمت مکاتبه کردیم و ایشان هم قول مساعدت دادند، البته‌ بیان کردند که بر اساس قانون نمی‌توان در مرکز استان، اداره شهرستان تاسیس کرد اما ما بیان کردیم که باید به مشهد به صورت ویژه توجه شود، ما دنبال این هستیم دستگاه‌هایی که اداره شهرستان ندارند، مستقل شوند.

به گزارش ایسنا، هاشمی در بخش دیگری از این نشست خبری پیرامون اقدامات و برنامه‌های صورت گرفته در شهرستان مشهد در محل فرمانداری، اظهار کرد: ما در دهه آخر صفر پذیرای ۴ میلیون و ۸۴۶ هزار نفر زائر بودیم، از این تعداد ۵۰۰ هزار نفر به صورت پیاده از ۴ مسیر اصلی نیشابور، قوچان، کلات و سرخس وارد مشهد شدند.

وی افزود: از این تعداد ۵۶۱ هزار نفر با وسایل نقلیه عمومی، ۲۵۲ هزار نفر به صورت ریلی با ۵۴۷ رام قطار، ۱۵۲ هزار نفر با خطوط هوایی با ۱۰۱۶ پرواز و ۳ میلیون و ۳۸۰ هزار نفر با خودروهای شخصی وارد مشهد شدند. ۴ هزار هیات مذهبی از سراسر کشور و ۱۳۰۰ هیات از مشهد، در مجموع ۵۳۰۰ هیات در این مدت به عزاداری پرداختند. ۲۶۰ ایستگاه صلواتی در مسیرهای منتهی به مشهد، ۶۰۰ ایستگاه در داخل شهر، ۸۶۰ ایستگاه صلواتی و موکب توسط مردم، خیرین و مجاورین برای استقبال از زایران خدمت‌رسانی کردند. ۲ هزار نفر نیروی خدمه و خادم و ۵۶۰۰ پاکبان در سه شیفت کاری به ارائه خدمت پرداختند.

هاشمی بیان کرد: در خصوص نظارت بر بازار، ۴۰۰ نفر کارشناس و بازرس از سازمان صمت، اتاق اصناف و ناظرین افتخاری نظارت داشتند که امسال بحث نارضایتی مردم کاهش پیدا کرد. ۶۰ میلیون تومان به شاکیان عودت داده شد. در بحث نظارت بر نانوایی‌ها، در ۵۸ نانوایی حاشیه حرم 450 تن آرد فوق‌العاده قرار دادیم، دو نانوایی سیار نیز پیش‌بینی کردیم. در ورودی‌ها و خروجی‌های حرم در ۴ مسیر چادرهای سیار توسط اتحادیه نانوایان مستقر کردیم که نان گرم بسته‌بندی شده در اختیار زائران قرار دادیم. ۱۲۴ اکیپ بهداشتی در حوزه مسایل بهداشتی، ایستگاه‌های صلواتی، آشپزخانه‌ها و افرادی که غذا توزیع می‌کردند، تعیین کردیم.

امسال کوچک‌‎ترین دغدغه امنیتی در دهه پایانی صفر در مشهد نداشتیم

فرماندار مشهد ادامه داد: از ابتدای ماه محرم کمیته‎های هشت‌گانه در فرمانداری فعالیت کردند که سه موضوع امنیت، اسکان، سلامت و بهداشت زائران مورد نظر بود. کمیته امنیتی را تشکیل دادیم و ارکان امنیتی تلاش و کوشش کردند. پلیس راه، نیروی انتظامی و متولیان امداد نیز ورود یافتند. امسال کوچک‌ترین دغدغه امنیتی در مشهد نداشتیم، ۱۵ سالن ورزشی و بحران برای اسکان زائران پیش‌بینی کرده بودیم که دغدغه نداشتیم. مجاوران نیز کار زیبایی انجام داده و زائران را اسکان دادند که امیدواریم سال دیگر نیز ادامه پیدا کند.

وی اضافه کرد: در بحث سلامت و بهداشت نیز کوچک‌ترین دغدغه و نگرانی نداشتیم. اورژانس ۳۵ بیمارستان آماده بوده و ۲ پایگاه اهدای خون نیز آماده کرده بودیم. یکی از مسائلی که دقت زیادی می‌‎طلبید، بازگشت زائران بود. از پایانه‌های مسافربری بازدید داشته و جلساتی با شهرداری نیز داشتیم که بیش از ۲ هزار اتوبوس و ۸۰۰ مینی‌بوس پیش‌بینی شده بود. امسال زائران کوچک‌ترین دغدغه‌ای برای بازگشت نداشتند. در خصوص کالاهای اساسی، ۲۴۲۶ تن برنج، ۸۰۹ تن گوشت قرمز، ۱۲۱۳ تن شکر و نیز مرغ، روغن نباتی و جای توزیع شد که دغدغه‌ای در حوزه بازار نداشتیم.

هاشمی با بیان اینکه پنج موضوع در اولویت فرمانداری مشهد قرار دارد، عنوان کرد: یک موضوع کشوری بوده و بحث انتخابات ۲ اسفند است. موضوع دوم مثلث اقتصادی به عنوان بحثی استانی بوده و برخی امورات از جمله طرح نجات و کشف‌رود در حوزه شهرستان قرار دارد و موضوع پنجم نیز دهه آخر صفر است.

فرماندار مشهد خاطرنشان کرد: در زمینه مثلث اقتصادی، ۲۶۶ پروژه و طرح با رقم ۴۱ هزار میلیارد تومان و پیش‌بینی اشتغال ۷۳ هزار نفر، تفاهم‌نامه اقتصادی امضا شده است. بیش از ۱۴ جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی با محوریت مثلث اقتصادی برگزار شده و ۷۰ مصوبه داشتیم. کمیته پیگیری مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی با محوریت مثلث توسعه اقتصادی تشکیل دادیم. هر دو هفته یک بار از واحدهای صنعتی بازدید داریم که در کنار آنها با مدیران مرتبط نیز دیدارهایی برگزار می‌کنیم و تصمیمات خوبی گرفته شده است. امروز یکی از موارد ضروری تثبیت و ایجاد اشتغال است.

وی افزود: ۴۴۴۲ واحد صنعتی، کشاورزی و معدنی داریم که ۳۶۰۰ واحد صنعتی، ۵۴۰ واحد کشاورزی و ۲۰۰ واحد معدنی هستند. تعدادی به علت نبود نقدینگی و مواد اولیه مشکل داشته و تعدادی نیمه فعال بودند. برای واحدهایی که با کمترین ظرفیت فعالیت می‌کنند یا در شرف تعطیلی هستند، برنامه داریم و به دنبال حفظ وضعیت موجود و ایجاد اشتغال هستیم.

هاشمی بیان کرد: در خصوص طرح نجات، ۸ محله را انتخاب کردیم که ۶۷ محله در حاشیه شهر داریم و یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر هم در حاشیه و هم در مناطق کم‌برخوردار هستند. این 8 منطقه شامل مهرآباد، پورسینا، شهید قربانی، سیس‌آباد، دروی، زرکش، امام هادی و اسماعیل‌آباد هستند، ۲۰ دفتر تسهیل‌گری توسط شهرداری و ۴ دفتر توسط استانداری با همکاری فرمانداری ایجاد شده که تسهیل‌گری و جمع‌آوری اطلاعات می‌کنند.

فرماندار مشهد ادامه داد: بازدیدهای مختلفی نیز شکل گرفته و جلسات شورای اداری را در مناطق کم‌برخوردار برگزار کردیم تا هم مدیران با مناطق کم‌برخوردار آشنا شوند و هم مردم احساس کنند که ما کنارشان هستیم. دفتری در بلوار توس فعال شده است. ۸ کمیته توسط استانداری تشکیل شده و کمیته اجرایی با فرمانداری است، ۱۵ دستگاه اجرایی به صورت مکتوب امکانات موجود و برنامه‌های آینده را به ما اعلام کردند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.