• چهارشنبه / ۲۹ آبان ۱۳۹۸ / ۰۳:۳۰
  • دسته‌بندی: سیاست داخلی
  • کد خبر: 98082818563
  • خبرنگار : 71463

ابهامی به نام «اعتراض در مسیر قانونی»

اعتراض

"مردم از راه‌های قانونی مطالبات خود را پیگیری کنند". این جمله را در روزهای اخیر بارها شنیده‌ایم اما اینکه مردم چگونه می‌توانند از مسیر قانونی به موضوعی اعتراض کنند تا سودجویان از اعتراض بحق آنان سوءاستفاده نکنند پرسشی است که شاید هنوز جواب روشنی به آن داده نشده است.

به گزارش ایسنا، از نخستین ساعات جمعه ۲۴ آبان و پس از اعلام سهمیه‌بندی و اصلاح قیمت بنزین، نقاط مختلفی از کشور شاهد اعتراضات مردم بوده که البته منجر به اغتشاش و ناامنی شده است. از تهران و کرج گرفته تا شیراز و اصفهان عده‌ای از مردم در اعتراض به این طرح که آن را عامل دیگری برای فشار اقتصادی و افزایش قیمت سایر اجناس می‌دانستند با حضور در خیابان‌ها اعتراض خود را نشان دادند اما در این میان عده‌ای سودجو تلاش کردند اعتراضات بحق مردمی را مصادره کرده و با تخریب اموال عمومی و حمله به بانک‌ها و مراکز دولتی و آتش زدن اتوبوس و سطل زباله به ایجاد ناامنی و اغتشاش دامن بزنند.

اتفاقی که با واکنش مسئولان مواجه شد و از رهبر انقلاب و رئیس‌جمهور تا نمایندگان مجلس و فعالان سیاسی تلاش کردند در سخنان خود حساب مردم معترض را از آشوبگران جدا کنند و از مردمی که نگران اوضاع معیشتی خود هستند بخواهند که اعتراضاتشان را در "بستر قانون" پیگیری کنند.

روز شنبه ۲۵ آبان عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور در گفت‌وگویی با بخش خبری ساعت ۲۱ شبکه یک سیما با اشاره به "برگزاری برخی تجمعات اعتراضی در شهرهای کشور در پی سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین" با بیان اینکه "دادستان محترم کل کشور اعلام کرده است که در این موارد وارد عمل می‌شوند و افراد متخلف را شناسایی می‌کنند"، اظهار کرد: «با توجه به شرایطی که کشور ما در آن واقع است باید تلاش کنیم همه مسائل و اعتراضات را در بستر قانونی انجام دهیم وگرنه هرگونه اقدام و اعتراض اگر در بستر قانون انجام نگیرد و در مسیر اعتراضات اجتماعی تنش‌زا انجام شود برای همه زحمت خواهد شد.»

رحمانی‌فضلی همچنین تصریح کرد: «امیدواریم به تذکراتی که داده می‌شود توجه کنند چرا که ادامه این کار به نفع هیچکس نیست و یقیناً برای همه موجب زحمت می‌شود. ما این موضوع را از نیروهای امنیتی پیگیری می‌کنیم و حتما مواردی که منجر به خسارت و اموال عمومی می‌شود با توجه به اسناد و مدارکی که از این موضوع تهیه می‌شود با دوربین‌هایی که در میان جمعیت تصویربرداری می‌کند و دوربین‌هایی که در مناطق مختلف نصب هستند و نهایتا با شناسایی دقیق اینها با آنان برخورد خواهد شد. امیدواریم همه ما برای وحدت، انسجام و آرامش کشور فعالیت کنیم و هر اعتراضی هم در "بستر قانونی" خود امکان‌پذیر است.»

اما نکته جالب واکنش‌های مردم به این اظهارات است. بسیاری از مخاطبان ایسنا در بخش نظرات این خبر، به بحث بستر قانونی و اینکه چگونه می‌توان اعتراضات را از مسیر قانونی پیگیری کرد واکنش‌هایی داشتند. به طور مثال اکبر نوشت: «می‌شود لطفا بفرمایید که منظورتان از بستر قانونی چیست؟ نکند شما برای تجمع مجوز صادر می‌کنید و ما خبر نداریم؟»

یا محمد نظر خود را اینگونه بیان کرد: «سلام. لطفا یک نفر بگوید بستر قانونی برای این مورد چیست؟»

همچنین آرش خراط نوشت: «از کدام بستر قانونی حرف می‌زنید آقای وزیر کشور؟ شما مگر در ایران زندگی نمی کنید؟ کجا؟»

مهدی ملالو هم در نظری عنوان کرد: «سلام. اینجانب اعتراض دارم. بفرمایید بستر قانونی کجاست؟»

بستر قانونی که وزیر کشور به آن اشاره کرد در سخنان سایر مسئولین هم دیده می‌شود. بیشتر مقامات در اظهارات خود، ضمن اینکه اعتراض را حق مردم دانسته‌اند بر لزوم قانون‌مداری در این زمینه هم تاکید کرده‌اند.

در همین زمینه عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان روز یک‌شنبه ۲۶ آبان در توئیتر نوشت: «لازمه اجرای تصمیم‌های مهم، اقناع و جلب نظر مردم است نه غافلگیر کردن آنها. اعتراض به تصمیم‌های اجرایی حق مردم است. البته نباید به نظم و اموال عمومی و وحدت و وفاق ملی آسیب وارد شود.»

عصر یکشنبه ۲۶ آبان هم رئیس‌جمهور در جلسه هیئت دولت با اشاره به حوادث روزهای گذشته یادآور شد: «اعتراض با اغتشاش جدا از هم است. اعتراض حق همه مردم است و می‌توانند اعتراض کنند. حتی نسبت به دولت بیانی هم اگر داشته باشند تند هم باشد، ما با جان می‌خریم  هر چه فرمودند روی چشم ما، اما اجازه ناامنی در جامعه نباید بدهیم.»

نکته‌ای که روحانی به آن اشاره کرد با وجود اینکه کاملا درست است اما یک سوال اساسی به وجود می‌آورد که چگونه می‌توان حساب مردم معترض را از اغتشاشگران جدا کرد؟

البته رئیس جمهور تلاش کرد در ادامه سخنان خود با دادن کدهایی این جد ا بودن حساب را مشخص کند و تاکید کرد: «خودرو در اختیار من است که استفاده کنم نه اینکه راه‌بندان درست کنم. اگر راه‌بندان درست کردم خوشبختانه آنقدر سیستم مانیتور و دوربین داریم که خودرو، پلاک آن و راننده مشخص می‌شود و من از قوه قضاییه خواهش می‌کنم که در این زمینه طبق قانون عمل کند. یعنی کسی که در زندگی مردم اخلال و ناامنی و راه‌بندان ایجاد کرده و اینکه یک فردی بخواهد از این اعتراض بحق مردم سوءاستفاده کند و با سلاح سرد، قمه، حتی وسط بیاید به بانک، مرکز پلیس و صداوسیما حمله کند، این در کشور غیرقابل‌تحمل خواهد بود. به هیچ  عنوان دولت اجازه اغتشاش و ناامنی به هیچ  کس نخواهد داد اما اعتراض حق همه مردم است و می‌توانند اعتراض، صحبت و نقد کنند.»

تا اینجا کاملا روشن است که کسانی که به ایجاد ناامنی دامن می‌زنند و در زندگی و کسب و کار مردم اخلال ایجاد می‌کنند قصد آشوب و اغتشاش دارند اما سوال مهم دیگر این است که مردمی که به برخی تصمیمات و سیاست‌ها اعتراضی دارند چگونه می‌توانند این اعتراض خود را از راه قانونی پیگیری کنند تا عده‌ای نتوانند از آن سوءاستفاده کنند؟

قطعا در چنین فضایی که فرصت و محلی برای اعتراض قانونی وجود نداشته باشد برخی مغرضان داخلی با حمایت دشمنان خارجی تلاش می‌کنند با ملتهب کردن جو از آب گل‌آلود ماهی بگیرند. در همین زمینه علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری مشترک با مسئولین مربوط به طرح اصلاح قیمت بنزین، روز دوشنبه ۲۷ آبان تصریح کرد: «نظام جمهوری اسلامی ایران اعتراض را بحق می‌داند اما حساب اعتراض با اغتشاش متفاوت است. خدا را شکر که مردم شریف ایران صف خود را از این افراد جدا کردند. من فکر می‌کنم اغتشاشگران می‌خواهند فضایی درست کنند که صدای معترضین شنیده نشود. به همین دلیل مردم صف خود را از آن ها جدا کردند. بیش از ۸۰ درصد آرامش در کشور وجود دارد. در عربده‌کشی‌ها صدای بحق مردم کمتر شنیده می‌شود.»

مسلم است که "در عربده‌کشی‌ها صدای بحق مردم کمتر شنیده می‌شود"، اما آیا فضا و شرایطی برای شنیده شدن صدای بحق مردم و اعتراض آنها در نظر گرفته شده است؟ دی ماه ۹۶ در شورای شهر تهران موضوع اختصاص محلی برای تجمعات در دی ماه سال ۱۳۹۶ مطرح شد و احمد مسجد جامعی که پیشنهاددهنده این طرح به شورا بود در این باره گفت: «ما این طرح را برای اعتراضات قانونی پیش‌بینی کردیم و امیدواریم سازوکار حمایت قانونی از آنها فراهم شود. پیام این مصوبه به رسمیت شناختن حق اعتراض در عمل است، امیدوارم بتواند هماهنگی لازم را با استانداری، وزارت کشور و دستگاه‌های امنیتی ایجاد کند.»

این طرح با عنوان "الزام شهرداری تهران به تعیین مکان مناسب برای تشکیل اجتماعات اعتراضی" در شورای شهر تصویب شد اما هیئت تطبیق مستقر در فرمانداری آن را مغایر با قانون اعلام کرد و پرونده آن در اسفند ۱۳۹۶ تا روز یک‌شنبه ۲۶ آبان که یک عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران مجدد آن را مطرح کرد، بسته شده بود. به دنبال ناآرامی‌های اخیر، موضوع تعیین فضاهایی برای برگزاری تجمعات قانونی، مجددا در شورای شهر تهران مطرح شد.

حجت نظری روز یک‌شنبه ۲۶ آبان در جلسه علنی شورای شهر تهران در قالب تذکری با بیان اینکه "مردم باید اعتراضات احتمالی خود را به شیوه مسالمت آمیز مطرح کنند"، گفت: «پیش‌تر شورای شهر مصوبه‌ای داشت که بر اساس آن ایجاد فضاهایی برای تجمع پیش‌بینی شده بود که این مصوبه در هیئت تطبیق رد شد و اتفاقات روز گذشته نشان داد که لازم است هر چه زودتر فکری به حال این محل‌های تجمع کنیم. نرخ بنزین افزایش یافته و اعتراض و انتقادت  مردم در این زمینه را باید به رسمیت شناخت اما مردم نیز باید از شیوه‌های دموکراتیک اعتراض کنند.»

احمد مسجدجامعی عضو شورای شهر تهران هم روز دوشنبه ۲۷ آبان در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد تعیین محلی برای برگزاری اعتراضات و تجمعات اظهار کرد: «حق اعتراض در قانون اساسی دیده شده است و باید شرایطی فراهم شود تا این حق احراز شود. البته نوع رفتار معترض با اخلالگران متفاوت است. پیش از این، این موضوع در دولت پیشین مطرح شده بود اما به جایی نرسید. ما معتقدیم کم کم باید این حق را قاعده‌مند کرد و باید به شهروندان نشان دهیم که اگر کسی مسئله، دغدغه و نکته‌ای دارد ما به آنها اعتماد داریم.»

این عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران با بیان اینکه "تعیین محلی برای تجمعات و اعتراضات بحث دیروز و امروز نیست"، یادآور شد: «قانون اساسی توسط بزرگان و عالمان دین تهیه شده است و قانونگذار به مسئله حق اعتراض توجه کرده و باید ساختاری تهیه شود تا این اعتراضات بیان شود و باید زمینه آداب گفت‌وگو در شهر را فراهم کنیم.»

البته به دنبال این اظهارات، علی اعطا سخنگوی شورای شهر تهران روز دوشنبه ۲۷ آبان در گفت‌وگو با ایسنا، در واکنش به مطرح شدن این طرح خاطرنشان کرد: «طرحی که بخواهد در شورا مطرح شود سازوکار مشخصی دارد و عده‌ای از اعضا همانند سایر طرح‌ها باید طرح را امضا و به شورا ارائه کنند، اما در این رابطه چیزی در هیئت رئیسه مطرح نبوده است. قبلا در مورد این موضوع صحبت شده و فکر می‌کنم این موضوع الان بحثش ضرورتی ندارد.»

این سخنان اعطا به معنی آن است که فعلا قرار نیست راهکاری برای اعتراضات قانونی مردم در دستور کار قرار گیرد. از سوی دیگر هیئت دولت هم به دنبال چنین طرحی بود در ۲۰ خرداد ۱۳۹۷  در جلسه هیئت وزیران محل‌های مناسب برای تجمع‌های گروه‌های مختلف مردمی در تهران و شهرستان‌ها به پیشنهاد وزارت کشور تعیین و تصویب شد اما در تاریخ ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ هیئت عمومی دیوان عدالت اداری این مصوبه را ابطال کرد، در حالی که طبق اصل بیست و هفتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران "تشکیل اجتماعات و راه‌پیمایی‌ها، بدون حمل سلاح، به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد است."

این اصل در حالی در قانون اساسی گنجانده شده که در روز اول مهر ۱۳۵۸ مجلس خبرگان قانون اساسی در بیست و هشتمین جلسه خود جلوی تصویب اصلی را گرفت که قرار بود برپایی تجمعات و راهپیمایی‌ها را مقید به شروطی، از جمله دریافت مجوز کند. این امر نشان می‌دهد که تدوین‌کنندگان قانون اساسی نگران این موضوع بوده‌اند که به بهانه دادن مجوز، جلوی تجمعات مسالمت‌آمیز مردم گرفته شود. اصل ۲۷ در بازنگری سال ۱۳۶۸ قانون اساسی هم دست‌نخورده باقی ماند اما با وجود این اتفاقات مثل بسیاری از اصول دیگر، این اصل هم معطل مانده و تکلیف آن مشخص نیست.

با وجود صراحت اصل ۲۷ قانون اساسی، بر مبنای تبصره ۲ ماده ۶ قانون احزاب، "برگزاری راهپیمایی‌ها با اطلاع وزارت کشور بدون حمل سلاح در صورتی که به تشخیص کمیسیون ماده ۱۰ مخل به مبانی اسلام نباشد و نیز تشکیل اجتماعات در میادین و پارک‌های عمومی با کسب مجوز از وزارت کشور آزاد است".

در تبصره ماده ۳۰ این آیین‌نامه هم آمده که "این تقاضا باید یک هفته پیش از برگزاری تظاهرات یا تجمع کتبا و حضوری توسط نماینده رسمی به وزارت کشور تسلیم شود که طبق ماده ۳۲ همین آیین‌نامه (۱۲) باید هنگام تسلیم تقاضا موارد زیر با ارائه مدارک دقیق ذکر شود؛ الف) موضوع راهپیمایی یا اجتماع و هدف از برگزاری آن، ب) تاریخ برگزاری و ساعات آغاز و پایان آن، پ) مسیر راهپیمایی و ابتدا و انتهای آن، ت) محل سخنرانی و قرائت قطعنامه، ث) مشخصات کامل مسئولین اجرایی و انتظامی مراسم با معرفی‌نامه کتبی از گروه، ج) سخنرانی و موضوع سخنرانی، چ) شعارهای راهپیمایی، ح) یک نسخه از قطعنامه تهیه شده."

در واقع این تبصره همان موضوعی است که تدوین‌کنندگان قانون اساسی با آن مخالف بوده‌اند یعنی نیاز به داشتن مجوز برای برگزاری تجمع و راهپیمایی. اما مشخص نیست تبصره‌ای مغایر با قانون اساسی چگونه در قانون احزاب گنجانده شده است. می‌توان در دوره‌های مختلف مصادیقی برای مجوز ندادن وزارت کشور به برخی درخواست‌ها یافت.

حال سوال اینجاست که وقتی اولا طبق قانون اساسی برگزاری تجمع نیاز به مجوز ندارد و ثانیا اگر هم بر مبنای قانون احزاب درخواستی برای مجوز صورت بگیرد ممکن است با آن موافقت نشود در این صورت مردمی که به هر دلیلی به برخی سیاست‌ها و تصمیمات اعتراضی داشته باشند چگونه می‌توانند این اعتراض خود را از راه قانونی دنبال کنند؟ شاید به همین دلیل باشد که اعتراضات دی ۹۶ و آبان ۹۸ اینگونه منجر به اغتشاش و سوءاستفاده عده‌ای شده است چرا که تکلیف مردمی که قصد آشوب ندارند و تنها می‌خواهند صدای خود را به گوش مسئولان برسانند مشخص نیست که چگونه می‌توانند این کار را انجام دهند. از سوی دیگر در چنین جوی چگونه می‌توان حساب مردم معترض را از آشوبگران جدا کرد؟

در همین زمینه مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی یک‌شنبه ۲۶ آبان در نطق میان دستور جلسه علنی نوبت عصر امروز مجلس تصریح کرد: «از وزیر کشور می‌پرسم آیا نیروهای مقتدر نظامی ما به اندازه کافی آموزش دیده‌اند که مردم عادی را از آشوبگران تفکیک نمایند؟ ما هم متاسف هستیم که عده‌ای در این موضوع در برخی شهرها جان باختند ولی به راستی اگر مردم عادی بخواهند یک اعتراض مدنی معمولی نسبت به این تصمیم غیرکارشناسی داشته باشند باید به کجا بروند؟ مگر قرار نبود وزیر کشور در تهران و کلانشهرها مکان‌هایی را برای تجمعات و اعتراضات مشخص کند و امنیت آن را تضمین کند پس چرا لایحه به مجلس تقدیم نمی‌شود. چرا پس از تفسیرهای غیرحقوقی و بدون وجاهت قانونی دیوان عدالت اداری هیچ واکنشی نشان داده نمی‌شود؟»

در پیوند با همین موضوع اسماعیل گرامی‌مقدم سخنگوی حزب اعتماد ملی یک‌شنبه ۲۶ آبان در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه "در دنیای امروز اعتراض جامعه به حکومت به رسمیت شناخته شده است"، اظهار کرد: «نوع مناسبات میان ملت‌ها و حکومت‌ها اقتضا می‌کند که راه و بستری برای ابراز اعتراضات وجود داشته باشد؛ زیرا اگر اعتراضی وجود نداشته باشد، اصلاحی هم انجام نمی‌شود. البته اعتراضات باید ساماندهی شده باشد نه اینکه حکومت آن را رها کند. اگر چنین اتفاقی رخ دهد اعتراضات کارکرد اصلاحی نخواهد داشت بلکه شکل تخریبی به خود می‌گیرد و در نهایت به آشوب منجر می‌شود؛ بنابراین حکومت‌ها باید به ساماندهی اعتراضات توجه داشته باشند، البته این اتفاق در کشور ما رخ نداده است.»

این فعال سیاسی همچنین با بیان اینکه "ساماندهی اعتراضات می‌تواند از مسیر احزاب دنبال شود"، خاطرنشان کرد: «اعتراضات اگر به وسیله احزاب برگزار شود، رفته رفته نهادینه می‌شود و منجر به آشوب نخواهد شد؛ بنابراین باید به احزاب مجوز برگزاری اعتراض داده شود که این اعتراض در یک مکان مناسب و در اعتراض به یک موضوع باشد. در این شرایط احزاب هم مسئولیت برگزاری تجمع را به عهده خواهند گرفت. برای حل مشکل باید هم اعتراضات مردمی به رسمیت شناخته شود و اعتمادسازی انجام شود. راه فروکش کردن تجمعات و اعتراضات این است که مردم مطمئن شوند افزایش قیمت بنزین برای رفاه آنها صرف می‌شود نه اینکه در جای دیگری هزینه شود. مشکل اصلی مردم این است که به اظهارات مسئولان اعتماد ندارند و اطمینان ندارند که درآمدها صرف رفاه آنها می‌شود. اگر این اعتمادسازی انجام شود اعتراضات پایان خواهد یافت.»

نکته‌ای که کواکبیان و گرامی‌مقدم به آن اشاره کرده‌اند دقیقا همان موضوعی است که از چشم مسئولانی که از مردم می‌خواهند اعتراضات خود را از راه قانونی دنبال کنند مغفول مانده است. در بسیاری از کشورهای دنیا وقتی فراخوانی برای تجمعی داده می‌شود اولا احزاب تلاش می‌کنند با در دست گرفتن فضا ضمن ساماندهی اعتراضات در قبال عواقب آن پاسخگو باشند و ثانیا نیروهای انتظامی امنیت تجمع را در دست می‌گیرند و حساب معدود کسانی که قصد به آشوب کشیدن تجمعات را دارند از مردم معترض جدا می‌شود اما در ایران در نبود احزاب قدرتمند و سازوکار قانونی مشخص برای برگزاری تجمعات اعتراضی، اتفاقاتی نظیر آنچه این روزها شاهد آن هستیم رقم می‌خورد.

در همین راستا جواد آرین‌منش نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه ۲۷ آبان در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص شرایط لازم برای اعتراضات بدون خشونت در کشور اظهار کرد: «در جوامع دموکراتیک معمولا اتحادیه‌ها، احزاب، سندیکاها و تشکل‌ها به صورت کاملا دموکراتیک، آزاد و آرام اعتراضات و انتقادات خود را مطرح می‌کنند. ما بسترهای چنین کاری را در کشور فراهم نکردیم لذا وقتی چنین اقدامی یعنی افزایش قیمت بنزین صورت می‌گیرد و فرهنگ‌سازی هم برای پذیرش آن انجام نمی‌شود با واکنش‌های تند و مخرب مواجه هستیم. باید عقلا و نخبگان در این زمینه ورود کنند و همچنین دولت و نیرهای امنیتی و انتظامی در این زمینه خویشتن‌داری کنند تا این جو آرام شود.»

این فعال سیاسی اصولگرا همچنین درباره معترضان گفت: «به نظر من نباید همه کسانی را که در زمینه اعتراضات فعال هستند اشرار و دشمن بنامیم و باید واقعیت‌ها را پذیرفت که این نارضایتی‌ها در جامعه وجود دارد و باید در صدد حل مسالمت آمیز و منطقی مشکلات مردم گام‌های اساسی برداشته شود وگرنه ممکن است چند وقت دیگر به یک دلیل دیگری مردم به خیابان‌ها بیایند بنابراین باید کار به صورت عاقلانه، مدبرانه، منطقی و عالمانه حل شود.»

نکته‌ای که آرین‌منش به آن اشاره کرده که "ممکن است چند وقت دیگر به یک دلیل دیگری مردم به خیابان‌ها بیایند"، همان موضوعی است که شاید باید مسئولان زودتر از اینها به آن توجه می‌کردند و اتفاقات اخیر می‌تواند بهانه‌ای باشد که به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد و آن هم ضرورت ایجاد بستر قانونی مناسب _نه فقط در حرف بلکه در عمل و با راهکارهای مشخص_ برای ساماندهی اعتراضات مردمی در زمینه‌های گوناگون است . مسلم است که جز دشمنان این آب و خاک هیچ کس با ناامنی و آشوب موافق نیست اما تا زمانی که دولت‌ها و تصمیماتشان هستند مردم و معترضانی هم وجود خواهند داشت که ممکن است به این تصمیمات، اعتراضات و انتقاداتی داشته باشند پس چه بهتر که هرچه زودتر یک مسیر مشخص برای پیگیری این اعتراضات معین شود تا دیگر شاهد چنین اتفاقات تلخی که در روزهای گذشته به وقوع پیوست نباشیم و عده‌ای سودجو نتوانند از اعتراض بحق مردم برای ضربه زدن به امنیت و آرامش کشور سوءاستفاده کنند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۳:۵۷

نظرات کاملا محترمانه بنده منتشر نمیشه که فقط اعتراض دارم و تو این مدت پا از منزل بیرون نذاشتم و با بسته شدن نت عملا بی‌کار شدم ... بعد انتظار داریم نهادهای قدرت کوچکترین ترتیب اثری به اعتراض مردم بدن ؟؟ ..........

avatar

عزیزم‌ شما خوبی....

avatar
۱۳۹۸-۰۹-۰۴ ۱۵:۵۹

دبیر اجازه انتشار نظرات خیلیها رو نمیده! شما تنها نیستی!

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۳:۵۸

حيفه اسم خبرنگار و خبرگزاري كه رو شماها ميذارن،كسي اگه مياد تو سايتاتون واسه اينه كه ببينيم شما چي گفتيد،برعكسش حتما صادق و درسته....

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۳:۵۹

نظر شما متاسفانه کاملا درسته. البته رسانه هایی مثل اینجا کارکردی غیر از خبررسانی دارن و سعی می کنن همه چی رو اونطوری که دوست دارن تفسیر کنن نه اونطوری که هست بیان کنن. الان هم خیلی ها مثل من از سر بیچارگی اومدن توی این سایتها. همین الانشم که داریم نظر می دیم باید بترسیم که مبادا فردا آی پی ما رو پیگیری کنن و بگن که شما جاسوس آمریکا هستین!

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۵:۰۰

دقیقا همینه.

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۴:۱۱

جدا دیوانه شدیم چرا این اینترنت لعنتی رو وصل نمیکنید؟ کجای دنیا با اعتراضات نت رو قطع میکنن! همه کارامون مونده وصل کنید این اینترنت رو

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۴:۳۳

مردم حوصله كاغذ بازي و... رو ندارند پس روند بايد تسهيل شود و اينكه درصورت مجوز ندادن بايد سكوت كرد؟ به هرگونه تظاهرات مسالمت اميز بايد مجوز داده شود ....

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۴:۳۴

چه فایده داره اعتراض کنیم آخرش که کار خودشونو می کنن

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۵:۵۱

سلام. خدا خیرتون بده بابت این نوشتار خوب، امیدوارن به گوش مسئولین برسد و توجه بکنند، متاسفانه گوش شنوایی برای اعتراض وجود ندارد....

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۱:۱۹

خدا خیرت بده باورت میشه از بس طولانی بود من نخوندمش.بستر قانونی از نظر اینها در منزل و در بستر خودتون دست به اعتراض بزنید و یا در منزل خودتون به عنوان اعتراض ساعتها غذا نخورید و یا روزه سکوت بگرید

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۴:۰۸

واقعا درست گفتی. این ها اصول روزنامه نویسی را بلد نیستند.

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۶:۳۳

چر اینقدر کش میدید مطلبو حوصله ادم سر میره از بس تکرار میکنی بستر قانونی کجاست ، مقاله نمینویسی که خبره لپ مطلبو بنویس وقت ملتم الکی نگیر

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۰:۳۲

نویسنده داره نون می خوره چاره ای نداره

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۳:۱۵

واقعیت اعتراضات رو که نمیتونن گزارش کنن باید یه جورایی ستون های روزنامه رو پر کنن

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۶:۳۵

خدایی خودت خسته نشدی این همه متن رو نوشتی !! جواب یک کلمه بود ، نه !! اجازه اعتراض و جایی برای اعتراض وجود نداره ، انگار تو ایران زندگی نکردی شما !.....

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۱:۴۸

اره انصافا . این همه خوندم ، آخرش فقط خندیدم به اون تیتر

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۶:۵۸

وقتی مردم اینترنت ندارند، مسئولین برای چه کسانی توییت میزنند!؟

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۱:۳۱

😂😂😂🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۲:۰۱

برای دشمن فرضی

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۷:۰۲

مگر کشور مشکل هم داره که بخوان اعتراض کنن!؟

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۷:۰۳

ایسنا جدیدا وسط مطالبت یه اتفاقی میوفته و اینه که یه پاراگراف عکس میشه! اینجا پاراگراف ۱۵ (یا شایدم ۱۶)

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۵:۳۸

واقعا به مهمترین نکته ی موجود اشاره کردی!!!

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۷:۰۴

شما اگه فهمیدید چجوری میشه قانونی اعتراض کرد به ما هم بگید اعتراض به خیلی چیزا داریم !!!!!!!!! همه درهای قانونی رو بستن میگن چرا از دیوار دشمن بالا میرید !!!

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۷:۱۹

فقط خخخخخخخخ

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۷:۲۷

این گزارش عالی بود. حرف دل خیلی از مردمه کاش صدا و سیما هم ذره‌ای به این سوال‌های اساسی میپرداخت ممنون از ایسنا که جرات چاپ همچین گزارشی رو داشت

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۷:۲۷

چرا اینترنت رو پیگیر نمیشید!!

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۷:۳۳

عاقلانه ترین روش برخورد با معترضین حداقل این بود که یه لینک معرفی کنند که مردم یه سری اعتراضات و نظرسنجی ها رو از اون طریق اعلام کنند, نه که ....

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۷:۴۰

سلام و خسته نباشید به تهیه کنندگان این گزارش بسیار خوب و جامع بود از خوندنش لذت بردم حرف دل ما رو زدین دمتون گرم به امید روزی که مسیر قانونی اعتراضات مردمی مشخص بشه تا شاهد این وضعیت نباشیم

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۷:۴۱

عباسعلی کدخدایی تو توئیتر برای کی توئیت میزنه؟؟؟؟؟ ۱. دسترسی به اینترنت نداریم ۲. توئیتر فیلتره ! همش حرف و حرف! اینترنت کی درست میشه؟ از کار و زندگی افتادیم! مسلما تجمع بی سر و صداییم برپا شه باز میگن موجب اختلال شد. همچنان معلوم نیس بستر قانونی چیه!!!

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۷:۴۴

یعنی آقای کدخدایی روز یکشنبه اینترنت داشتند که توییت زدند؟ خوب اگه اینترنت واسه مسئولین وصله پس حالا حالاها واسه ما وصل نمیشه.

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۷:۵۱

چه عجب بالاخره یه مقاله مفید و غیر جانبدارانه دیدیم.ممنون

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۸:۱۲

ما همه میدونم اعتراضات مردم کاملا با آرامش و بدون خشونت بود و طبق قانون مشکلی نداشت. اما ....

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۸:۱۲

باریکلا! اونقدر تجهیزات و دوربین مداربسته هست که به راحتی میشه افراد خاطی رو شناسایی و امنیت برقرار کرد حالا سوال اینجاست: چرا پس عوامل اسیدپاشی اصفهان هنوز هم شناسایی و مجازات نشدن پس؟؟؟

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۰:۱۷

چون خودشون بودن شماهم آقای مدیر پیامها رو حذف کن با همین کارهای شما حتما به دموکراسی می رسیم ! وقتی نیم بند رفتار می کنید نیم بند هم نتیجه میگیر....

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۰:۲۴

عزیزم تازه این آقای حقوق دان بودن که اینجوری جواب مردم رو دادن و گفتن کلی دوربین داریم و... تخصص ایشون حقوقه حقوق .

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۸:۱۸

وقتی اجازه ی اعتراض مسالمت آمیز تحت هیچ شرایطی به مردم داده نمیشه و بگن هرچی ما میگیم درسته و همینه که هست، باعث میشه اعتراضها با اعصاب خراب انجام بشه و نتیجه ش بشه خرابی و به خشونت کشیده شدن. بجای اشرار و خرابکار خوندن مردم اجازه اعتراض بهشون بدین

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۱:۴۲

همین شماها قشر خاکستری هیچی براتون مهم نیست حتی وقتی مردم کشته میشن فقط فکر شکمتون هستید ، من هم فروشگاه اینترنتی دارم و یک هفته است بیکار نشستم اما هیچ وقت تن به ذلتی که امثال تو میدین رو نمیدم ،کاش یک روز ملت دست از به من چه ، به تو چه و شکمبارگی بردارند

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۲:۳۲

الان شما با کی کار داری دوست عزیز؟ حرف من چه ربطی به صحبتای شما داره؟ مطمئنی که داری جواب منو میدی؟

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۸:۲۱

آقا بنزین رو بکنین ۳۵۰۰ تومن ولی اینترنت رو وصل کنین، از کار و زندگی مارو انداختین.

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۰:۴۹

نظر من برعکسه بنزین رو بکنید 500تومان اینترنت رو دیگه وصل نکنین.

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۵:۲۶

هم اینترنت حق ماست ، هم بنزین ارزون حق ماست ، .... هم اعتراض حق ماست ، سانسور کن لطفا!

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۸:۲۵

در همین زمینه عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان روز "یک‌شنبه" ۲۶ آبان در "توئیتر" نوشت: «لازمه اجرای تصمیم‌های مهم، اقناع و جلب نظر مردم است نه غافلگیر کردن آنها. اعتراض به تصمیم‌های اجرایی حق مردم است. البته نباید به نظم و اموال عمومی و وحدت و وفاق ملی آسیب وارد شود.» از شنبه اینترنت قطعه شما چه حسی به این جمله پیدا کردید؟

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۸:۲۶

یکی از روشهایی که مردم اعتراض و نظرشون رو بیان میکنن اینترنت و شبکه های اجتماعی هست، که جیزه لولویی اطلاعات خطر دانستن بحران ارتباط سریع در یک کلمه فاجعه قدرت گرفتن مردم در برابر کسانی که صبح تا شب ادعای خدمتگزار مردم بودن رو دارن مشکل اینترنت نیست، مشکل اینه که آقایون بهتر از مردم میفهمن، ... حرف زدن و توضیح دادن هم که دون شان مقامات عالی هست. صدا و سیما هم که خاک دو عالم توی سرش که کیفیت و شعور صفر

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۸:۳۳

کد سایت رفرش خودکار داره. برای سایت خبری رسمی واقعا هیچ دلیلی نداره که چنین اتفاقی بیوفته. علاوه بر این که برای خوندن متن و نوشتن نظرات ایجاد دردسر هم میکنه. البته در منطق سازمان دولتی کاربر و مخاطب مهم نیست. شما تعداد مشاهده صفحات رو از دور قبل ۵۰ درصد افزایش بدید که در گزارش عملکرد سالانه حتما ذکر بشه.

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۸:۳۸

من به عنوان یک جوان ایرانی به قطع اینترنت که کسب و کارم رو یک هفته هست نابود کرده اعتراض دارم کجا باید قانونی پیگیری کنم؟

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۴:۰۶

جایی وجود نداره. بشین تو خونت حرفم نزن (اینه قانون)

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۸:۴۳

جمع کنید کاسه و کوزتون رو ...

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۸:۴۵

متاسفانه وقتی اعتراضات مردمی به خشونت و آشوب کشیده می‌شود، عده‌ای هم در خارج و هم در داخل سود می‌برند. سوالی که برای من پیش آمده این است : آیا وزارت کشور مجوز نمی‌دهد تا صدای مردم به خشونت کشیده شود و آن را در نهایت آشوب‌گران بنامد ؟ یا شمار مخالفان انقدر زیاد است که اگر مجوز دهد از کنترل خارج می‌شود ؟ یا دلیلیش چیز دیگری است، وزارت کشور که جواب نمی‌دهد ، شما بگویید.

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۸:۴۶

...بسیار زیبا تهدید مینمایند.

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۸:۵۵

البته اگه مجلس قوی باشه و مردم مطمئن باشن نماینده ها ازحقشون دفاع میکنن شاید بهتر باشه ولی متاسفانه مجلس هم در موضوع ... مردم رو بیشتر عصبانی کرد.

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۸:۵۶

"اعتراض در مسیر قانونی" 🤦‍♂️

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۸:۵۷

بسیار عالی و منطقی. باید به شعور مردم احترام گذاشت

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۹:۰۱

منظورشون اینه که مردم اجازه دارند در تنهایی خودشون با صدای آرام طوری که هیچ کس صداشون رو نشنوه غر بزنند هر چقدر دوست دارند غر بزنند تا دق کنند و راحت بشند....

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۹:۰۳

هر کس جرأت کنه درخواست تجمع اعتراضی قانونی کنه، سریع برچسبی بهش می‌زنند و دستگیر می‌شود!

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۹:۰۶

مطلب بسیار خوب و مفیدی بود، اما به این نکته که خود فضای مجازی هم می تواند بستر اعتراضات قانونی باشد نکردید. از سویی هم توجه شایسته ای به این نکته که باید بعد اعتراضات دولت و حکومت پاسخگو باشند و تأکید بر این الزام جواب دادن آنها نشده بود. در واقع از این بخش سریعتر رد شدید.

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۹:۱۲

چجوری توئیت میکنه؟! اینترنت داره مگه؟ اصلا برای کی توئیت میکنه؟ ایرانیا که اینترنت ندارن!! ما حتی ایمیلمون هم دیگه باز نمیشه

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۹:۱۵

به نظر ایسنا یه مطلب به حق مردم گذاشت بالاخره داری خوب میشین کم کم

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۵:۰۶

الان این مطلب حق بود؟؟؟ تهش داره بهت میگه برو خونتون بشین توی آب خنک.

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۹:۱۶

من یک ایرانی بوده، هستم و خواهم بود. بدون وابستگی به هیچ یک از دول خارجی. بخدا قسم اگر بستر قانونی و مکان مناسب برای اعتراض وجود داشت و دولت تضمین کننده امنیت و سلامت و عدم دستگیری مردم بعد از تجمع بود، .... هزینه تصمیماتتون رو‌چرا از جیب ما میدین؟

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۹:۱۶

احسنت

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۹:۲۰

خبری از اینترنت نیست :(

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۹:۲۱

مشخص کردن محل معین برای اعتراضات جوک بی مزه ایه که خودتونم بهش نمیخندید شبیه این جوکهای مسخره ست که ی مدیری تو ی جمعی میگه و بقیه از روی اجبار بهش میخندن کافی نیست انقدر سر در برف فرو بردن؟ البته یادم نبود کسی که خودشو به خواب زده رو نمیشه بیدار کرد....

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۹:۲۵

یه کم بازی با کلمات شده فقط، اگه قرار به شنیدن صدای مردمه که خب شنیده شده میدونید اکثریت جامعه مخالف و توی فشار هستن،کسی کاری نکرده،دوستان حداقل با مردم بازی نکنن،این نحوه عمل ارباب رعیتی هم بزارن کنار ....

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۹:۲۶

ببخشید خانم ها حق اعتراض ندارن؟ چون عکسی ک تهیه کردین برای تیتر خبر یه دونه خانم هم توش نیس🙄

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۹:۵۵

واقعا

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۴:۵۱

نه که آقایون خیلی حق اعتراض دارن فقط شما جا موندین!

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۹:۲۷

خدایا چ گناهی کرده بودیم ک حالا مجبوریم فقط ایسنا و فارس و غیره رو بخونیم ...

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۰:۰۳

😂😂😂😂😂😂😂

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۰:۳۶

من تو خوابم این روز و نمی دیدم که ایسنا بخونم😂😂😂

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۰:۴۰

ایسنا همیشه مرجع خوب اخبار بوده ولی این روزها چون خودشون راحت به اینترنت دسترسی دارن اصلا به فکر مردم نیستن و وصل شدن اینترنت رو پیگیری نمی کنن، مگر یک مسئولی جایی چیزی بگه و بعد اینها مطرح کنن.

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۲:۲۹

😂😂😂

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۹:۲۸

آیا میتوان بدون وابستگی به حزب یا ارگانی مجوز تجمع اعتراض آمیز دریافت کرد . چگونه و از کدام نهاد.؟.....؟

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۹:۳۰

الان این همه اعتراض نسبت به قطع اینترنت که مردم تو هر پیجی مینویسن که با اغتشاش همراه نیست، کسی میشنوه اعتراض رو؟ خب وقتی اینجوری شنیده نمیشه. کلا تو ایران اعتراضات بیش از آنکه شنیده بشه باید دیده بشه.

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۰:۳۲

واقعا

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۹:۳۲

خخخخخخخخخخخخ حق اعتراض قانونی... 90 درصد کسایی که اومدم تو خیابون اعتراض کردن مردم بودن.... 10 درصد اغتشاش گر بودن....

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۹:۳۵

الان ما به قطع اینترنت اعتراض داریم؟! چیکار باید بکنیم؟!!! بشینیم تو خونه یعنی واسه خودمون اعتراض کنیم؟!!....

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۹:۳۶

باسلام.امیدوارم این مقاله برای مسئولین تاثیر داشته باشه.ما پایبند نظام جمهوری اسلامی هستیم.ولی به این تصمیم معترض هستیم.

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۹:۴۲

آگاه ساز: ✖️اغتشاشات به بهانه گرانی بنزین کار شبکه جریان انحرافی .... هاست! ✖️پمپئو وزیر خارجه نتانیاهو است، نه ترامپ!

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۱:۴۹

خب به من چه؟ این مسائل بی ربط یعنی چی؟ بابا اینترنت رو وصل کنید.

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۳:۴۸

خخخخخ بابا دست بردارید ازین همه دشمن پنداریتون.همه ی دنیا با ما مشکل دارن؟چرا خب؟

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۹:۴۳

سخن بزرگان: صاحب نظر نیستیم بماند که ندارمت، آزادی

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۹:۵۱

با سلام ضمن تقدیر و تشکر از نگارنده این متن باید به چند فراز از گویش نمایندگان و به اصطلاح نخبگان که در این خصوص اظهار نظر کرده‌اند نگاه ویژه داشت : احمد مسجدجامعی : "معتقدیم کم کم باید این حق را قاعده‌مند کرد و باید به شهروندان نشان دهیم که اگر کسی مسئله، دغدغه و نکته‌ای دارد ما به آنها اعتماد داریم" ما قشر متن جامعه فکر میکنیم 40 سال زمان زیادی است و کم کم بی حرمتی به قانون است و اگر قرار است کاری انجام شود باید در اسرع وقت و حداکثر ظرف چند روز انجام گیرد !!! ضمناً مردم ایران فقط تهران نیستند! مکان مناسب هم نمیخواهد ، به آنها بگویید در بیابان‌های شهر خود و در فاصله 5 کیلومتری از شهر باشند ! ولی ابتدا امکان ترتیب دادن تجمع قانونی مشخص ، حق آزادی بیان، مصونیت در آزادی بیان مسالمت آمیز ، انعکاس مساوی با تجمعات دولتی و امنیت حین اجرای برنامه را می‌خواهند که اغتشاش‌گری به آنها وارد نشود. اسماعیل گرامی‌مقدم "اگر چنین اتفاقی رخ دهد اعتراضات کارکرد اصلاحی نخواهد داشت بلکه شکل تخریبی به خود می‌گیرد و در نهایت به آشوب منجر می‌شود؛ بنابراین حکومت‌ها باید به ساماندهی اعتراضات توجه داشته باشند، البته این اتفاق در کشور ما رخ نداده است" اگر منظور ایشان از اتفاق رخ نداده اصلاح حق قانونی است که سپاس از ایشان ولی اگر منظور آشوبی است که بوده ، ما مردم عادی بیشتر از شما در متن جامعه قرارداریم و متاسفانه خوب میدانیم چه اتفاقی در کف شهرهایمان افتاده است.

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۹:۵۷

مردم عصبانی هستند. با قطع اینترنت عصبانی تر و حتی بیشتر عصبانی میشن وقتی میبینن که عده ای تافته جدا بافته اینترنت دارند و بقیه حتی یه سرچ ساده گوگل هم نمیتونند داشته باشند. مسالمت امیز ترین روش اعتراض از راه اینترنت هست که شما از مردم گرفتید پس لطفا از خشم مردم تعجب نکنید

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۰۹:۵۷

دوست عزيز اين بستر كه الان در همه جا برپاست شرايط رو از هر نظر فراهم كرده تا مردم اعتراض خود را به گوش مسئولان برسانند يك نفر اگر اعتراضي دارد به گراني بنزين و آمده تو خيابون و فقط ماشينشو خاموش كرده بايد نهايتا از سوي پليس جريمه بشه يعني شما ميفرماييد در جواب بايد مامورين بيان شيشه هاي ماشين مردم رو بشكنن و بعد در خيابانها مانور بدن و ترس بوجود بيارن و اينترنت قطع بشه و...آقاي روحاني طوري صحبت ميكنن كه انگار دولت براي مردم ماشين خريده و مردم قدرشو ندونستن و راه بندون كردن!

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۰:۰۱

سلام بر مخاطبان عزیز ایسنا مقاله بسیار خوبی بود، مدتها بود انتظار چنین مقاله ای از خبرنگاران ایسنا می رفت.

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۰:۰۱

بابا سر جدتون اینترنت و وصل کنین باید مقالمو ایمیل بزنم به خارج از کشور

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۰:۰۷

یعنی به ذره فکر این نیستند،که دانشجوها و اساتید همه ی زندگیشون بر مدار اینترنت هست و اگه نباشه همه ی کارهاشون لنگ میمونه...منم همه ی برنامه هام ریخت ب هم با نداشتن نت

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۰:۰۲

مقاله ی خوبی بود! ما مردم که میدونستیم و متوجه بودیم کاش مسئولین بخونن و کاری انجام بدن اونا هم که البته نیازی به اعتراض ندارن و پس هیچی! مکان اعتراض یعنی چی؟ یه نقطه ای از خارج شهر رو تعیین میکنن برای گول زدن مردم! ....

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۰:۰۲

چرا تا اعتراض میشه، نام‌آشوب گر، اغتشاش گر و امثالهم به میان میاد؟؟!....ایسنا تو که رسانه ی آزاد بودی؟ برای همگان مشخص است مردم مخالف این گرانی هستند،چرا که افزایش قیمت سوخت تبعات بسیاری به دنبال دارد. تو را به خدا اینقدر به مردم انگ ارتباط با خارج نزنید .... ایسنا به رسم امانتداری و دسترسی به اطلاعات آزاد منتشر کن اگر هم که نه،‌مشخص می شود،‌ غیر از مردم کسی طرفشان نیست

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۰:۰۵

سلام بستر قانونی رو لطفا اعلام بفرمایید چون من نه اغتشاشگرم و نه معاند و نه دست نشانده و نه آمریکایی و نه اسراییلی و نه بیگانه و نه تروریست و نه داعش و نه مخالف دموکراسی و حقوق بشر و .... چقدر شنیدن این جملات هر روز از مسیولین در رادیو تلویزیون و روزنامه خسته کننده و جقدر مردم ما خسته شدند خیلی خسته ایم

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۰:۰۶

حتی نمیتونیم بریم ویکی پدیا بابا به پیر به پیغمبر با قطع کردن اینترنت اوضاع و بدتر میکنین گیرم ۱۰ سال دیگه اینترنت قطع باشه اخرش که چی ؟؟ قرن ۲۱ تو کابل آباد سفلی افغانستان هست ولی ما تو ایران نت نداریم اینو باید ثبت گینس کنن

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۰:۰۶

دو ماهه رو یه مقاله کار کردم بفرستم برای مجله، حالا که مهلتش رسیده ، ایمیل کار نمیکنه! فقط هم تا فردا وقت داره من چی کار کنم؟ فارغ التحصیل نشدم گفتم مقاله بدم نمره م بالاتر شه، نمیدونستم اینجوری میشه خودشون که راحتن، خانواده هاشونم اون طرف دارن زندگی میکنن. ماهاییم که داریم بی خودی دست و پا میزنیم اینجا.

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۱:۲۲

چيزي كه اينجا مُفته جووني و وقت ماست اينا اصلا اين چيزا رو ميفهمن؟؟؟؟!! يه جوري از هولشون زدن اينترنت رو قطع كردن كه الان نميدونن چطوري وصلش كنن😑😑😑😑

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۰:۰۷

آقا من روزی از سایتم ۲ میلیون درآمد داشتم چرا اینترنت رو قطع کردید سایتم ترافیکش شده صفر :((((((( ماهانه ۱ میلیون هزینه سرور باید بدم

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۱:۳۹

... ... حال میکردیاااا... روزی دو تومن درآمد و فقط یه تومن در ماه واسه سرور؟ ... غصه نخور بابا ... تو از قبل یه مقدار داری لااقل

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۰:۱۱

هر چه که تا الان صدای مردم شنیده شده و مهم بوده از این به بعد هم شنیده خواهد شد! الان اینهمه اعتراض به قطعی اینترنت رو کسی میشنوه؟ نه! چرا؟ چون که مردم کمترین اهمیتی ندارن!

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۰:۱۲

اینترنت رو برگردونید نه جستجو داریم نه ایمیل داریم نه شبکه اجتماعی داریم نه سایت داریم کلاهیچی نداریم مثل لقمه در گلو مانده هست این اینترنت ملی لقمه نجوید من این اینترنت رو نمیخوام درستش کنید از خیلی چیزهای مفید سایتهای خارجی محروم شدم جایگزین هم ندارد اینترنت جهانی رو باز کنید

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۰:۱۲

خب در نهایت بفرمایید کجا باید اعتراض کنیم؟

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۰:۱۳

مسئولین توی سایتی که فیلتره برای مردم و از طریق اینترنتی که قطعه برای مردم واقعا چه حرفی برای گفتن دارن؟ توییتر باید دسترسی مقامات به حسابهاشون رو مسدود کنه!

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۰:۱۴

ایسنا خدا خیرت بده که به فکر‌مردمی تنها سایتی که چک میکنم تو این قطعی اینترنت فقط شمایین خدا قوت لطفا وصلی اینترنت رو پیگیر باشید ممنون

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۰:۱۶

الان ماهایی که نظر میدیم هم اعتراض در مسیر قانونیه یا فردا میریزن تو خونمون ما رو هم میبرن؟

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۰:۲۴

احتمالا ماها که اینجوری اعتراض می کنیم به تشویش اذهان عمومی و اقدام علیه امنیت ملی متهم می شیم

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۰:۱۹

این بسته‌های معیشتی اصلا معنیش چیه در حالیکه با قطع اینترنت میلیونها تومن بما ضرر زدید داغونمون کردید. سراسر بی‌مسئولیتی اینجا موج می‌زنه.

avatar

اعتراض قانونی؟؟؟ نمیدونم واقعاً با این حرف خنده‌دار واقعاً بخندیم یا گریه کنیم که انقدر به شعورمون بی احترامی میشه؟؟؟ الآن ۵ روزه که زندگیمون بدون داشتن اینترنت فلج شده و اون آقا توئیت میکنه ، اونم زمانیکه خیلیها مثل بنده از کار افتادن و خونه نشین شدن ، بعد میگید اعتراض حق مردمه؟ آقا اینجا این کامنتهارو یعنی هیچ مسئولی نمیخونه؟ اعتراض با آرامش میشه همونایی که تو فضای مجازی نوشته میشه که هیچ آسیب و خطری هم تهدید نمیکنه کسی را ، اما اونم از مردم گرفتید چند روزه نه آقا اینایی که زحمت کشیدید نوشتید اینهمه برای جهان سوم نیست. تو جهان سوم یعنی من تصمیم میگیرم ، تو باید قبول کنی و اگر اعتراضی داشتی باید خفه بشی زودتر اگر نه که این همه معترض ، از هر ۱ میلیون نفر شاید ۱ نفر اغتشاشگر باشه که اونم نیست این اسم اغتشاشگر رو باید ببینید برای چی میزارن رو مردم دنبال این باشید به نظرم

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۰:۲۰

خیلی ساده ست، راهش اینه که از اولین لحظات شروع اعنراض نیروهای امنیتی در محل حاضر باشن - که هستن - البته نه برای برخورد با مردم و بهم زدن تجمع، بلکه برای حفظ امنیت مردم معترض و برخورد با کسانی که احیانا بخوان آشوب به پا کنن و خسارتی وارد کنن اما مساله اینه که .....

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۰:۳۹

...............مساله همینجاست

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۰:۲۲

مسئولین ما اگه حق اعتراض برا مردم قائل بودن، حداقل اینترنتو قطع نمی کردن که مردم اونجا بتونن اعتراضشونو اعلام کنن ول کن عمو دلت خوشه

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۰:۲۶

شما چقد ساده اید دوستان. همین ایسنا و فارس دارن بیشترین بهره رو از قطعی اینترنت میبرن. همه برای خوندن اخبار مجبورن بیان تو سایتشون. همچنین همه اینجا تبلیغ میکنن. در حال حاضر رقیبی ندارن پس چرا باید پیگیر وصل شدن اینترنت باشن؟ من یه شرکت طراحی سایت دارم و نمیدونم مخارج آخر ماه رو باید چطوری تامین کنم. با کلی مخارج دیگه که به خاطر این تصمیم بی فکر مسئولان گرفته شده. خدا عاقبت ما رو بخیر کنه

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۰:۳۶

زیاد اعتراض میکنیاااا. اغتشاشگر ارازل اوباش میشیااااا . خخخخ

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۱:۱۹

همین الان کم کم سه چهار هزار نفر اینجا پیغام میزارن اینام حتما اغتشاشگر و شراب خوارن ؟؟؟

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۱:۲۳

فقط

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۰:۳۱

این خیلی ساده س!!! با اختصاص محل، گذاشتن نیروی پلیس خبره فقط برای محافظ از مردم!! مطمئن باشید این مردم اگر بستر اعتراض فراهم باشه، کاملا با فرهنگ و مسالمت آمیز اعتراض میکنند! حساب اغتشاشگر و اعتراضگر جداس؛ اما چند میلیون اعتراضگر مهم هستند یا به قول خودتون او تعداد بسیار بسیار اندک اغتشاشگر؟؟؟ هروقت چیزی به ضرر مردم میشه، بعد از اغتشاش و درگیری، فراموش میکنند که عده ای هم اعتراض دارند و از ترس یا ضعیفی نمیتونن حرفی بزنند!

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۰:۳۵

همین یه نظر دادن تو سایت خودتون صدتا فیلتر داره...مسخره است ....

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۰:۳۵

چرا هر وقت مردم به چیزی اعتراض دارن سریع چنتا آشوبگرم پیدا میشن بدتر مردمو میترسونن. .....التماس تفکر

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۰:۳۹

جسارتا مگر کارگران هپکو و نیشکر هفت تپه بانک و پمپ بنزین اتش زده بودند که....

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۰:۳۹

آقایان ایسنا! هرکسی میاد توی سایتتون فقط برای پیگیریه وصل اینترنت هست. وگرنه همه میدونن تمام خبرگزاری های ایران یک مشت ...! ...

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۰:۴۰

بابا این اینترنت رو وصل کنید. یک سرچ‌ نمیشه کرد. اعصاب و روان برامون نمونده این چند روزه. اه. پنجمین روزه که اینترنت قطعه.

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۰:۴۰

صد تا نظر می دیم یکی حتی تایید نمیشه که نشون داده بشه چه برسه به این که اعتراضی کنی و بگن که این همه نارضایتی بررسی کنیم دلیلش چیه کی این مردمو می بینه تا حرف می زنن هم میگن اغتشاشگر و اشرار

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۰:۴۷

چرا محلى را براى تجمعات مصالحت اميز مشخص نميكنم من هم يك معترضم

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۰:۴۷

با سلام لطفا یک‌سامانه پیامکی معرفی کنند و بگویند هر‌کس موافق این قانون هست عدد ۱ و هر کس‌مخالف هست عدد ۲ را به فلان شماره بفرستد، این میشه اعتراض مدنی بدون آشوب و اغتشاش

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۰:۴۷

الان مثلا باید ازتون تشکر کنیم که گزارش یکی رو صفحه‌ای نوشتید در به رسمیت شناختن حق اعتراض مردم؟ دستورالعمل اومده در مورد قطع بودن اینترنت چیزی ننویسید؟ یادمون می‌مونه هیچ‌وقت صدای مردم نبودید. هیچ‌وقت خواستۀ مردم تو هیچ رسانه‌ای بازتاب نداشت. مجبورمون کردید بشینیم پای مزخرفات بی‌بی‌سی فارسی و ایران اینترنشنال که ببینیم تو مملکت خودمون چی میشه. خدا از هیچ کدومتون نگذره.

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۱:۰۰

بسم الله جایی رو اعلام کنید مردم تجمع سکوت کنند ببینیم و بشنویم صدای مردم را و ببینید چقدر هستیم

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۱:۰۰

دیگه تا کی باید برای وصل شدن اینترنت صبر کنیم؟؟ امروز آخرین مهلتشونه باید حتما امروز وصل بشه الان سه روزه اوضاع کشور آروم شده مردم هم الان هوشیارتر از قبلن اجازه نمیدیم دوباره اغتشاشگرا هرکاری دلشون خواست بکنن فقط لطفا اینترنتو وصل کنید دیگه صبرمون به سر رسید بخدا

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۱:۰۳

الان چجوری قانونی اعتراض کنیم که اینترنتو برگردونین .

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۱:۰۳

اینترنت کجایی ،؟ دقیقا کجایی ؟ ما ک ماشین و موتور نداریم ب کدامین گناه اینترنتم ازمون گرفتید😁

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۱:۰۸

الان ی هفته است ما از کار و زندگی افتادیم کی جوابگو هستش؟ خودشون همه امکانات در دسترشون ی اینترنت رو به ما زیادی میبینن کجای دنیا تا تقی به توقی میشه اینترنت قطع میکنن؟ الان کجا بریم اعتراض کنیم؟ کی توجه میکنه؟

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۱:۱۰

آدرس این مسیر قانونی رو هم بگید دیگه چجوری اعتراض کنیم؟؟ مجبوریم هرچی فحشه تو دلمون بگیم..

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۱:۱۲

همش سانسور سانسور سانسور

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۱:۱۲

آقای آرین افخمی کل مطلبی ک نوشتین رو خلاصه مینویسم. ..... ...... ..... قدرت دست ماست هر کاری بخواهیم میکنیم ، آیا نکته ای موند که نگفته باشم؟

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۵:۱۴

مرسی

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۱:۱۳

یدونه نظرمونو ثبت کن دبگه سانسورچی🤣🤣

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۱:۱۵

چرا تو قسمت نظرات لایک و یا دیسلایک رو فعال نمیکنید تا بفهمیم چندنفر حرف دلشون رو بقیه هم زدن.

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۱:۱۷

کشور به این خوبی دیونه ایم که اعتراضی کنیم

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۱:۱۹

چندین بار نظر نوشتم لطفا نظرات رو سانسور نکنید، این قطع کردن اینترنت قابل تحمل نیست...

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۱:۲۲

ما واقعا با هم چه کردیم؟!

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۱:۲۲

فقط کافیه به نظرات این همه ایرانی نگاه کنید، شاید متوجه بشید نظر مردم چیه. مردم برای همیشه ساکت نمیمونن، انقد مردم رو اذیت نکنید

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۱:۲۷

اینترنت چی شششششششششششد؟؟؟؟؟؟

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۱:۳۱

هرطور حساب کردم به بحث اعتمادسازی رسیدم ... چیزی که باید روز به روز بیشتر میشد اما ....

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۱:۳۲

صدای اعتراض مردم ؟؟؟ انگار توی کوه وایستی و فریاد بزنی - هیچ کس صداتو نمیشنوه جز خودت

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۱:۳۴

انچه موجب عصبانیت شدید میشود تناقض است .تناقض در دریافت خدمات تناقض در اخبار تناقض در اجرای قانون و عذه ای که هیچ فرقی بین آنها و لایه های زیرین جامعه نیست خود را حق برتر میپندارند و همین پنداشت موجب شده در هر چیز و هر جای جامعه انگشت فرو کنند و نظرات ناقص و گاه غلط خود را به جامعه بسط دهند

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۱:۳۶

ما مردم عادی هستیم، و نسبت به افزایش قیمت بنزین معترض هستیم، پس چه جوری باید اعتراض کنیم، نیروهای پلیس حتی یه لحظه هم نمی‌ذارن توو خیابون و پیاده رو باستیم، سریع میگن حرکت کنید، واقعا شفاف سازی کنید اعتراض به روش قانون در ایران چه جوریه، ما واقعا خسته ایم از اینهمه گرونی... لطفا نظرات رو منتشر کنید، شاید به گوش مسئولین برسه،

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۱:۳۷

خوب نتيجه؟؟؟هيچ!!!ميتونن بگن از فلان ساعت تا فلان ساعت تو فلان پارك ميتونين تجمع كنين!ولي ما داريم ميبينم ...حالا ك مسئولين شنيدن و ديدن مردم به گروني اعراض دارن!بسم الله!!!!

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۱:۴۰

اعتراض در بستر قانونی جوک باحالی بود!!! وصل کنید این اینترنتو داریم ضرر میکنیم

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۱:۴۰

وزیر نیرو میگه گرون نمیشه، نگران نباشید، وزیر صمت میگه گرون نمیشه، نگران نباشید. انگار نه انگار همین چند وقت پیش بود رئیس جمهور گفت گرون نمیشه نگران نباشید. یکی نیست به مسئولین دولت بگه عزیزان، ما از تنها چیزی که نگران هستیم خود هیئت دولت است. لطفا اندکی صداقت!!

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۱:۴۲

مسئله اینه که مسئولین میدونن در شرایط فعلی اکثریت مردم از وضعیت اقتصادی و اجتماعی ناراضی هستند و با دادن مجوز تجمعات ملیونی شکل خواهد گرفت و این صورت خوشی براشون نداره

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۱:۴۴

مقاله ی خوبی بود اما برای مسولین نه ما اونا هم که اینرنت دارن و نمیان اینا رو بخونن ماییم که از سر ناچاری میایم ایسنا

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۱:۴۴

شما چه خبرگزاري هستيد پيگير مهمترين مشكل مردم يعني قطعي اينترنت نيستيد ؟ يكدونه خبر هم راجع به قطعي اينترنت نداريد ؟ قطعي اينترنت خيلي مهمتر از گروني بنزينه درآمد خيلي از خانواده ها رو صفر كرده يخورده از مشكلات مردم هم بگيد

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۱:۴۶

شرم کنید

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۱:۴۶

در متن این مقاله بارها نویسنده به این سوال (بستر قانونی اعتراضات کجاست ) اشاره کرده . فقط در یک کلمه جوابش رو میگم و اون هم هیچ جا ....

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۱:۵۰

قشنگ معلومه که با یه لیوان چای داغ، دور هم نشستین و دارین به کامنت های مردم میخندین.

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۱:۵۴

وای خدااای من باورم نمیشه نت وصل شد

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۱:۵۹

کدوم شهر هستید ؟

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۲:۲۸

راست میگین؟ خواهش میکنم اگه وصل شده بگین که ماهم امیذوار باشیم یا نه

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۱:۵۶

خیلی ممنون، لااقل با این گزارش متوجه شدیم مسئولان خودشون نت دارن و توئیت هم میکنن، همینه که از اوضاع کار ما بی خبرن و پاشون رو از رو سیم بر نمیدارن.

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۱:۵۷

دوستان مسئول به فکر بچه های دانشگاهی باشید جواب داوری مقالاتمون اومده اگه نت همینطور قطع باشه مقاله هامون و چندین سال تلاشمون پرت میشه😐😐😐😐

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۱:۵۸

نظر قبلی من رو منتشر نکردید، چون میترسید حرف حق رو بگید ...! حداقل اینو بنویسید که آقایون بجای اینهمه داستان، کافیه یه صندوق رفراندوم آزاد بذارن ببینن مردم چی میخوان و آیا اصلا ادامه این وضعیت براشون قابل قبول هست یا نه ؟؟ اینو که دیگه میتونید منتشر کنید و خدای نکرده توهین به مقدسات شما نیست ...!

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۲:۲۸

کلا هرچی که باب میلشون نیست منتشر نمی شه!!!!!!!

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۲:۰۱

مشکل فقط محل نیست ...

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۲:۰۲

عه منتشر شد ممنون

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۲:۰۵

برای باز کردن همین سایتای داغون خبری هم سه ساعت باید تو صف بمونیم چون شبکه داخلی ظرفیت نداره همین چهار تا دونه سایت هم باز شه. چه بساطی داریما

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۲:۰۶

دانشجویی که به مقالات روز دنیا دسترسی نداشته باشد،دانشجو نیست. دانشجو باید به تمام سایت های جهانی دسترسی داشته باشد.

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۲:۰۹

مفاله ی خیلی خوبی بود و دقیقا به حلقه ی مفقوده ی این داستان چندین ساله اشاره کردین. و اما میخوام یه سوالی از مسئولین بپرسم: اگر که به گفته ی شما این آشوبگران عده ی قلیلی هستند و مردم به خوبی آگاهند و صف خودشونو از اینا جدا کردند (که من هم موافق این حرفم)، پس دلیل قطعی بی سابقه ی اینترنت و فلج کردن معیشت بسیاری از شهروندان چیه؟ آیا مسئولین از پیوستن "مردم آگاه" به این عده ی قلیل نگرانند؟!

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۲:۲۶

قبلا خواب میدیدم ماشین خریدم خونه خریدم الان خواب میبینم اینترنتم وصل شده قشنگ داریم خوشبختی رو حس میکنیم یه هفتس بیکارم به جای بسته معیشتی نتو وصل کنید

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۲:۲۹

اینا همه اش به دلیل منفعل بودن نمایندگان مجلسه دغدغه هاشون کاملا با دغدغه های مردم فرق داره مردم مشکل نون شب دارن و اینا به دنبال حقوق مادام العمر بودن همین امروز تعطیلش کنن بهتره دیگه هم مجلس نذارن اصلا نماینده میخوایم چیکار؟ یکیشون به قطع اینترنت اعتراض کرد؟ یکیشون به گرونی بنزین اعتراض کرد؟

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۲:۳۴

اعتراض قانونی نداریم ما اعتراض قانونی رو مثل اینترنت لولو برده

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۲:۳۵

شما هم دردتون درد مردم نیست وگرنه نظرات مردم انتشار میدادین نظرات من منتشر نشد چون حرف دل مردمه. فقط به فکر آمار بازدید سایت خودتون هستید. خودمونیم برید خدا را شکر کیند نت قطع شد من دفعه اول تو عمرم اومدم ایسنا.

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۳:۰۴

خدای من باورم نمیشه حرف های چرت و پرت را انتشار میدین ولی حق و حقیت را نه!!!!!!

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۲:۳۵

از مسئولین میخوایم روش قانونی اعتراض کاملا توضیح بدن، من با هرکی صحبت میکنم دوست آشنا، همکار از گرونی ها مینالن و معترض هستند، افزایش قیمت بنزین که از همه بدتر،

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۲:۴۳

با چه زبونی بگیم اینترنتو وصل کنید تا متوجه بشین همه دچار مشکل شدیم تا وصل بشه یکم وجدان داشته باشین مردم همه گرفتار بدست اوردن نون شبشون هستن

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۳:۰۰

من یک مادر هستم، دو تا بچه دارم، همسرم فوت شده، یه پیج فروش لباس در اينستاگرام زدم و خرج زندگیمو در می‌آوردم، یک هفته هست، نون منو بچه هامو آجر کردید، خدا ازتون نگذره،

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۴:۴۴

به عنوان یک شهروند از روی شما شرمندم مادر چقدر خوندن این کامنتا ادمو ازار میده کاش یک ذره فکر میکردن مسئولین کااااش

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۳:۰۳

آقا اینترنت رو وصل کنید مردم رو بیشتر از این بد بخت نکنید چرا پیگیری نمی‌کنید؟!

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۳:۰۷

بنده دخترى ٢٧ساله با وجود تموم مشكلات ٢سال موفق شدم كارافرينى كنم و تمام خانم ها و اقايون سرپرست خانوار رو در مجموعه خودم به كار مشغول كنم تمام دست سازه هاى اين خانم و اقايون از طريق فروشگاه انلاين بنده به فروش ميرسيد.. الان من اصلا به كنار؛ جواب نيروى كار من چى هست؟ با وجود هيچگونه حمايتى و با وجود تورم تازه تونسته بودم نيروهاى نيازمند رو جذب كنم ..

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۳:۲۱

واقعا خنده داره کسیم مونده ک حرفای شما رو باور کنه؟....

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۳:۲۶

به خشک شدن دریاچه ارومیه اعتراض کنی سیاسی ی به خشک شدن زاینده روز اعتراض کنی سیاسی ی به دزدی اعتراض کنی سیاسی ی به اختلاس اعتراض کنی سیاسی ی کارگر به پرداخت نشدن مطالباتش اعتراض کنه سیاسی ی بازنشسته اعتراض کنه سیاسی ی کلا اعتراض در ایران سیاسی و ممنوع و معترضان همه آشوبگر ، فتنه گر ، عامل بیگانه و اراذل و اشرار هستند سانسورچی ایسنا خسته نباشی از این همه سانسور

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۴:۱۴

موضوع اصلی بنزین نیست موضوع اینه که یه سری تو نازو نعمت زندگی میکنن و غالب مردم از فشار اقتصادی دارن له میشن و با این گرونی یارانه بنزین هم دردی ازشون دعوا نمیکنه

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۴:۲۳

داداش الان فرقی نداره نون بربری هم بخری سیاسی ای

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۴:۳۳

درود به ایسنا همه مطالب رو بدون سانسور گذاشت

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۳:۳۵

قانون ۴ روزه اینترنت رو قطع کرده رو مردم! چطور تصور کنم به اعتراض قانونی ترتیب اثر میده؟؟؟

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۳:۴۲

قشنگ هرکی گفته نظرم منتشر نمیشه رو منتشر کردید که بگید ما منتشر میکنیم :)) در صورتی که کسی که این حرفو میزنه یعنی ۱۰تانظرشو منتشر نکردید. نمونه‌ی کوچک ج ا

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۳:۴۷

اعتراض قانونی؟خنده داره والا یعنی هروقت ما اجازه دادیم میتونید بیاید تو مکانی که ما اجازه میدیم طی مدت زمانی که ما اجازه میدیم در مورد موضوعی که ما میگیم اعتراض کنید برید....

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۵:۴۱

این نیز بگذرد :)

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۳:۵۶

آقایون نماینده فکری به حال اینترنت بکنید تا ما هم موقع انتخابات یه فکری به حال شما کنیم بعدا نگید نگفتینا صدای ملت باشید

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۴:۱۳

الان ما به قطع بدن اینترنت اعتراض داریم!!!!!!!! چطور باید اعتراض کنیم؟؟؟؟؟؟ از چه طریق باید صدای اقدامی کنیم؟؟؟؟؟ جواب بده ایسنا

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۴:۳۰

دوستان واقعا ما تنها جایی که دلمون بهش خوشه همین ایسناست وگرنه بقیه سایتها که هیچ نظری رو درج نمیکنن همین ‌که ایسنا داره نظراتمون راجع به اینکه هی میگیم سانسور میکنی و حرف حق مردم رو منتشر نمی کنی نشر میده یعنی خودش خیلی تحت فشار هست و نشون میده چقدر حجم اعتراض ها بالاست

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۴:۵۲

داخل مطلب حرف های خیلی خوبی مطرح شده بود ولی چون کسایی که باید ببینند و بشنوند و عمل کنند مرجع اطلاعاتشون اینجا نیست هیچ موقع این حرف ها عمل نمیکنه و تا حالا به هیچ اعتراضی گوش نشده چه برسد به اعتراض در مورد حق اعتراض

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۴:۵۷

واقعا تا کی میشود باورتان داشت همیشه با خودم میگم مردم را چه فرض کرده ایید که اینگونه فرافکنی میکنید و مردم را بازیچه دست خود کرده آید. مردم ما اصالت دارند که هنوز می‌توانند تحمل کنند وای به روزی که دیگر نتوان جلوی مردم را گرفت.

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۴:۵۹

بنده به گرانی سوخت اعتراض دارم اشرار هم نیستم حامی هیچ گروه سیاسی داخلی و خارجی هم نیستم چطور و در کجا میتونم اعتراضم را اعلام کنم؟ کدام مکان را برای اعتراض مسالمت امیز اعلام کردند؟؟ تا کی مردم را نفهم فرض میکنند؟ مگه میشه با زور مردم ساکت نگه داشت این چه برخوردی هست که با مردم میکنند؟؟

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۵:۰۳

عباسعلی کدخدایی یکشنبه در توییتر نوشت!!! مردم عادی از جمعه شب اینترنت ندارند و آقایون از سایت هایی که خودشان فیلتر کرده اند استفاده می کنند آنهم در زمانی که گوگل و ایمیل برای مردم ممنوع است !

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۵:۰۳

ساده بازی در نیارید اینترنت وقتی ک وصل بشه دیگه اون اینترنت سابق نیست مطمئن باشید اینستاگرام و واتساپ فیلتر شده و هر سایتی ک خودی نباشه هم فیلتر شده!

avatar
۱۳۹۸-۰۸-۲۹ ۱۵:۲۵

باید گریست

avatar
۱۳۹۸-۰۹-۰۳ ۰۴:۱۹

کتاب نوشته ! به کلمه بگو بستر قانونی نداریم دیگه !!!

avatar
۱۳۹۸-۰۹-۰۴ ۰۷:۵۴

سلام. نت وصل میشه آیا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟