• دوشنبه / ۴ آذر ۱۳۹۸ / ۱۳:۰۰
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 98090402334
  • خبرنگار : 50077

رئیس دانشگاه پیام نور خراسان رضوی:

ورودی دانشگاه پیام‌نور آسان و خروجی آن بسیار سخت است

نژادعلی

ایسنا/خراسان رضوی رئیس دانشگاه پیام نور خراسان رضوی گفت: درست است که ورودی دانشگاه پیام‌نور باز است اما خروجی آن بسیار سخت است.

عزیزالله نژادعلی با حضور در تحریریه خبرگزاری ایسنا و در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه «دانشگاه پیام‌نور مشهد  22 هزار دانشجو فعال دارد که از این تعداد 70 درصد را بانوان و 30 درصد را آقایان تشکیل می‌دهند»، اظهار کرد: در مقطع کارشناسی تمامی رشته‌ها به جز رشته‌های زیرگروه علوم پزشکی را داریم که در کل استان توزیع شده است. همچنین در مقطع ارشد نیز بیش از 40 رشته وجود دارد که در شهرستان‌های نیشابور، فریمان، قوچان و گناباد توزیع شده است اما عمده رشته‌ها در شهر مشهد وجود دارد. در مقطع دکترا نیز تنها هشت رشته وجود دارد که چهار رشته آن در شاخه شیمی و سایر رشته‌ها ریاضی، کتابداری و  فیزیک است.

وی تصریح کرد: کمترین میزان شهریه در بین دانشگاه‌های کشور در دانشگاه پیام نور اخذ می‌شود و یکی از برنامه‌های ما در جهت پرکردن صندلی‌های دانشگاه، توافق با بانک‌ها برای ارائه تسهیلات ارزان قیمت است تا دانشجویان با تسهیلات ارزان قیمت بتوانند شهریه‌های خود را پرداخت کنند و در این راستا تاکنون دو بانک با ما همکاری کرده‌اند. همچنین صندوق رفاه دانشجویی نیز کمک‌های خود را دو برابر کرده است. بنیاد علوی نسبت به سایر مراکز کمتر کمک می‌کند ولی در موارد اضطراری کمک حال دانشجویان است و مشابه صندوق رفاه دانشجویی اقساط آن بعد از فارغ التحصیلی دانشجو آغاز می‍‌شود.

رئیس دانشگاه پیام نور خراسان رضوی درخصوص کیفیت آموزشی در دانشگاه پیام‌نور ادامه داد: در دانشگاه پیام نور جزوه‌ توسط اساتید ارائه داده نمی‌شود بلکه دانشجو موظف است بر طبق استاندارد کتاب درسی را مطالعه کند. در حال حاضر برای هر واحد درسی بین 80 تا 120 صفحه در مقطع لیسانس کتاب تعریف می‌شود و دانشجویان باید صفر تا صد کتاب را مطالعه کنند. همچنین تنها دانشگاهی هستیم که امتحانات آن در سراسر کشور در یک ساعت مشخص برای همه برگزار  و سطح همه دانشجویان به یک میزان سنجیده می‌شود که این کار سبب سنجش یکسان دانشجویان در آزمون‌های استخدامی و کنکور است.

نژاد علی مطرح کرد: یکی دیگر از تسهیلات مورد نظر برای دانشجویان این است که اگر دانشجویی بنا به هر دلیل در روز امتحان امکان حضور در شهر دانشگاه خود را نداشته باشد می تواند دو هفته قبل از امتحان خود با دانشگاه هماهنگ کند و در شهری دیگر در جلسه امتحان شرکت کند.

رئیس دانشگاه پیام‌نور خراسان رضوی گفت: همچنین چندین سال است که در دانشگاه پیام‌نور به سمت حذف کاغذ حرکت کرده‌ایم و در حال حاضر حداقل 10 درصد از آزمون‌ها در سطح استان و کشور بدون کاغذ و مجازی برگزار می‌شود و این مزیت وجود دارد که به محض اتمام آزمون نمره دانشجو بر روی صفحه نمایشگر کامپیوتر نمایش داده می‌شود. این رویکرد چهار الی پنج سال است که آغاز شده اما اینک به شدت آن افزوده شده است.

فروش پایان‌نامه الکترونیکی راحت‌تر از فروش پایان‌نامه کاغذی است

وی در خصوص حذف کاغذ از پایان‌نامه‌ها افزود: این موضوع می‌تواند آسیب‌هایی در برداشته باشد که از جمله آن می‌توان به فروش پایان‌نامه در مقابل دانشگاه تهران اشاره کرد و اگر نتوانیم برای این مشکل راه‌حلی پیدا کنیم مسلما فروش فایل بسیار راحت‌تر از فروش پایان‌نامه کاغذی است.

رئیس دانشگاه پیام‌نور خراسان رضوی در خصوص چگونگی تشخیص صحت تبلیغات برای پذیرش بدون کنکور مقطع ارشد دانشگاه پیام نور اظهار کرد: برای بررسی صحت تبلیغات باید به هدف افرادی که این موضوع را تبلیغ می‌کنند، توجه کرد تا متوجه شویم که این افراد به دنبال چه سودی هستند و جملاتی که در تبلیغات خود به کار می‌برند نیز اهمیت ویژه‌ای دارد. در حال حاضر پذیرش دانشجو ارشد در دانشگاه پیام نور صورت می‌گیرد اما به دلیل اینکه ما زیرمجموعه وزارت علوم قرار داریم، تحت نظر وزارت علوم و در چارچوب برنامه‌های آن عمل خواهیم کرد و اجازه پذیرش دانشجو در مقاطع مختلف به پتانسیل‌های موجود در هر دانشگاه بستگی دارد.

ورودی دانشگاه پیام‌نور آسان و خروجی آن بسیار سخت است

رئیس دانشگاه پیام‌نور خراسان رضوی در پاسخ به شائبه وجود مدرک‌گرایی در دانشگاه ‌پیام نور، خاطرنشان کرد: من با این موضوع موافق نیستم زیرا در دانشگاه‌های دیگر ممکن است برای سه واحد 30 صفحه درس ارائه شود اما در دانشگاه پیام نور دانشجو باید 300 صفحه کتاب را مطالعه کند و طبیعتا این رویکرد با مدرک‌گرایی در تضاد است. درست است که ورودی دانشگاه پیام‌نور باز است اما خروجی آن بسیار سخت است و معتقدم تنها افراد علاقه‌مند به درس ادامه تحصیل می‌دهند زیرا با توجه به آمار فارغ‌التحصیلان بیکار، افراد علاقه‌مند درس را ادامه می‌دهند و با توجه به آمار بیکاران فارغ التحصیل، افراد دیگر برای مدرک درس نمی‌خوانند بلکه هدف آنان یادگیری است.

وی در خصوص علت وجود کلاس‌های نیمه‌حضوری در دانشگاه پیام نور ادامه داد: کلاس‌های نیمه‌حضوری حسن بسیار بزرگی دارد. در حال حاضر با توجه به شرایط اقتصادی موجود افراد به دنبال این هستند که در کنار تحصیل خود، مشغول به کار شوند تا بتوانند هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را تامین کنند؛ بنابراین کلاس‌های نیمه حضوری بهترین روش برای تحقق این کار است. علاوه بر آن باید به این نکته توجه کرد که کلاس‌های پیام‌نور صرفا برای رفع اشکال بوده و تمامی مطالب کتاب در کلاس‌ها مطرح نمی‌شود.

پژوهش در ایران مسیر خوبی را طی نمی‌کند

رئیس دانشگاه پیام‌نور خراسان رضوی در رابطه با ارزیابی خود از کیفیت تولیدات پژوهشی دانشگاه پیام نور عنوان کرد: پاسخ به این سوال را در جایگاه یک معلم می‌دهم و معتقدم که پژوهش در ایران مسیر خوبی را طی نمی‌کند. 40 سال پیش در یک سمینار شیمی نیز اعلام کردم که راه ما درست نیست و نباید صرفا مقاله محور باشیم و همچنان روی حرف خود هستم.

کیفیت پژوهش‌ها در پیام‌نور با سایر دانشگاه‌ها یکسان است

نژادعلی مطرح کرد: خوشبختانه وزارت علوم و دولت نیز به نادرست بودن مسیر پژوهش در دانشگاه‌های ایران پی برده‌اند و اصلاح این مسیر آغاز شده است. کاش مسیر پژوهش از ابتدا تقاضا محور آغاز و خروجی آن به مقاله منتهی می‌شد اما مسیر ما از ابتدا مقاله محور است و نمی‌توانیم مشکلات خود را از طریق  پژوهش‌ها حل کنیم. به نظر بنده تفاوت زیادی میان دانشگاه پیام‌نور و سایر دانشگاه‌ها در زمینه پژوهشی وجود ندارد  و تفاوت‌ها بیشتر ناشی از خطاهای آماری است وگرنه کیفیت تحقیقات یکسان است.

رئیس دانشگاه پیام‌نور خراسان رضوی در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان با ورود شما به دانشگاه پیام نور شاهد تحول در بخش پژوهش باشیم؟، اظهار کرد: تحول در پژوهش یکی از اعتقادات قلبی من است و سال‌هاست که در این مسیر حرکت کرده‌ام و بارها در جلسات اعضای هیأت علمی اعلام کرده‌ام که دانشگاه باید به سمت صنعت حرکت کند و مشکلات آن را جویا شود. در این زمینه کارهایی آغاز شده اما باید به این نکته توجه داشت که کار علمی و فرهنگی زمان‌بر است و علت آن این است که زیرساخت‌های ما نیاز به تغییر دارد. همچنین دانشگاه پیام نور دارای قوانین یکپارچه‌ای است که از مرکز دیکته می‌شود و در واقع ما پیشنهاد دهنده هستیم و اختیارات ما محدود است.

وی افزود: در حال حاضر با یک تیم تخصصی در این زمینه صحبت‌هایی کرده‌ایم و در حال پیگیری هستیم اما با وجود تمام این مسائل نباید از یاد برد که همچنان استادان در جلسه دفاع از دانشجوی دکترا در رابطه با تعداد مقالات علمی او سوال می‌کنند و یکی از موارد رزومه شغلی تعداد مقاله‌های افراد است بنابراین مشکل ما نرم‌افزاری است و باید به دنبال اصلاح قانون باشیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.