• دوشنبه / ۴ آذر ۱۳۹۸ / ۱۴:۱۶
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 98090402450
  • خبرنگار : 50107

سرویها:

تاکنون کسی در خراسان رضوی به رد صلاحیت خود اعتراض نداشته است

سرویها

ایسنا/خراسان رضوی رئیس دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان در خراسان رضوی گفت: ما تمام افرادی که توسط هیات نظارت رد می‌شوند را دعوت کرده و دلایل را به آنها می‌گوییم و تاکنون یک نفر هم اعتراض نداشته است.

محمدکمال سرویها امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان در خراسان رضوی، اظهار کرد: احکام هیات نظارت استان ۱۲ مهرماه به دست ما رسید، در ۱۶ مهرماه معارفه‌ای با اعضا داشتیم که شامل آقایان صادقی، رئیس کل دادگستری استان، حجت‌الاسلام محرابی، رئیس دفتر سابق شورای نگهبان در استان که ۱۲ سال این مسئولیت را برعهده داشتند، دکتر غفاری از اساتید دانشگاه که سابقه یک دوره حضور در هیات نظارت استان را داشتند و امیر شوشتری از آموزش و پرورش هستند.

وی افزود: اعضای هیات نظارت پایان مهرماه با نماینده ولی فقیه در استان جلسه داشتند، ۱۴ آبان با رئیس و اعضای ستاد انتخابات استان جلسه مشترک داشتیم، هیات نظارت استان هر سه‌شنبه جلسه دارند. هیات‌های نظارت شهرستان‌ها و بخش‌ها را برای هر شهرستان و بخش به تعداد ۲ برابر انتخاب کردیم و در ۲ آذر خدمت استاندار رسیدیم و دیداری با ایشان داشتیم که گفتند در هر موضوعی که احساس کردید نیاز به ورود من هست، خودم ورود پیدا کرده و تلاش می‌کنم نهایت همکاری را با تیم نظارتی داشته باشم.

16 هزار نفر؛ شبکه نظارتی شورای نگهبان در استان

رئیس هیات نظارت بر انتخابات خراسان رضوی بیان کرد: استان ما ۲۹ شهرستان و ۴۴ بخش دارد که اگر برای هر شهرستان و بخش ۳ نفر را در نظر بگیریم، اعضای هیات نظارت ۲۱۹ نفر شده و با ۵ نفر استانی، در مجموع هیات‌های نظارت استان به ۲۲۴ نفر می‌رسد، حدود ۴ هزار شعب اخذ رای در استان وجود دارد که اگر برای هر شعبه ۴ نفر ناظر در نظر بگیریم، ۱۶ هزار نفر شبکه نظارتی شورای نگهبان در استان را تشکیل می‌دهند.

سرویها ادامه داد: برای اعضای این شبکه در طول سال برنامه‌های آموزشی و همایش‌های مختلف داریم، ۱۰ روز قبل همایش کشوری شورای نگهبان برگزار شد و پنجشنبه گذشته نیز همایش استانی را داشتیم که این افراد آموزش می‌بینند تا در امر نظارت اثرگذار باشند، از رای مردم صیانت شود، آنچه در صندوق رای می‌افتد، همان خوانده شود و حق به حق‌دار برسد. برای اینکه مردم اعتماد داشته باشند باید اطلاع داشته و بدانند شبکه قوی وجود دارد که در حال آموزش است و بر نقطه دوردست نیز نظارت می‌کند، اگر این اعتقاد ایجاد شود، موجب دلگرمی مردم بوده و مشارکت آنها را ارتقا می‌دهد.

در انتخابات قبلی 25 درصد شعب اخذ رای مشهد راس ساعت شروع به کار نکردند

رئیس دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان در خراسان رضوی با بیان اینکه ما در گذشته تخلفات انتخاباتی داشتیم، بدین معنی که آنچه ماده قانونی گفته و باید اجرا شود، دقیق اجرا نشده است، عنوان کرد: یکی از تخلفات عدم شروع به موقع بود که مردم راس ساعت ۸ صبح می‌توانند رای دهند اما گاه تا ۹.۵ یا ۱۰ صبح شعب شروع به کار نمی‌کردند و ۲۵ درصد شعبه‌های اخذ رای در مشهد راس ساعت شروع به کار نکردند.

وی اضافه کرد: علت عمده این بود که شب قبل تحویل‌‎گیری نکردند، در حالی که توصیه شده تحویل‌گیری شب قبل انجام شود تا ببینند همه امکانات اخذ رای فراهم هست یا نه. ما هماهنگی کردیم، قرار است آموزش ببینند و در دو مرحله به شعب اخذ رای بروند و امکانات را بررسی کنند.

رئیس هیات نظارت بر انتخابات خراسان رضوی خاطرنشان کرد: مورد دوم عدم توزیع مناسب تعرفه‌ها بود ‌که گاه در چندین شعبه صف رای دهنده‌ها طولانی شده، تعرفه کم می‌آید و تا زمانی که توزیع می‌کنند یک یا دو ساعت طول می‌کشد. ما بررسی کردیم که شعب اخذ رای چه میزان رای‌دهنده داشتند که می‌توانیم ۱۰، ۱۵ درصد اضافه‌تر برآورد کنیم تا نیاز عمده شعبه برطرف شود، یا ابتدای صبح تعرفه دهیم و یا در فواصلی قبل اتمام، تعرفه را به آنها برسانیم. مقداری عدم هماهنگی با نیروهای نظامی و انتظامی نیز وجود داشت ‌که در برخی شعب نیرو وجود نداشت، هماهنگی‌ها انجام شد تا این موضوعات جزئی بروز نکند.

سرویها با اشاره به اینکه اولین موضوع مهم در بحث انتخابات معرفی معتمدین از سوی تیم اجرایی است، تصریح کرد: ماده ۳۲ قانون انتخابات بیان می‌کند که فرماندار با حضور دادستان و رئیس ثبت احوال باید ۳۰ نفر از معتمدین را لیست کرده و به هیات نظارت ارائه کند. ویژگی‌های معتمدین نیز شامل حسن شهرت، عدم پیروی از یک سلیقه سیاسی، بی‌طرف و وجیه بودن است. بعد از ارائه لیست این افراد به هیات نظارت، اگر تایید شدند کار خود را شروع می‌کنند، اگر مورد تایید هیات نظارت قرار نگرفتند و به ۲۰ نفر هم رسیدند، جلسات آنها شروع می‌شود اما اگر تعداد بیشتری رد شوند، استاندار به این مساله ورود پیدا می‌کند.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان در خراسان رضوی گفت: بعد از تشکیل تیم معتمدین، این افراد تیم اجرایی را نیز تشکیل می‌دهند، معتمدین سه وظیفه عمده دارند، صلاحیت داوطلبان را بررسی کرده، از مراجع چهارگانه استعلام می‌کنند و نظر خودشان را در خصوص رد یا تایید صلاحیت و مستندات مراجع چهارگانه برای هیات نظارت استان می‌فرستند.

وی با اشاره به روزشمار انتخابات، عنوان کرد: شروع ثبت نام از ۱۰ لغایت ۱۶ آذر است. از ۱۱ آذر بررسی سوابق در مراجع چهارگانه و تیم‌های هیات اجرایی شروع می‌شود و تا ۲۱ آذر فرصت دارند. بررسی صلاحیت داوطلبان در هیات اجرایی بعد از پایان ثبت نام و از ۱۷ تا ۲۶ آذر است. در 27 آذر رد صلاحیت شده‌ها را به خود فرد و هیات نظارت استان ابلاغ می‌کنند که بعد از ابلاغ ۴ روز زمان دارند تا به هیات نظارت استان آمده و دلایل خود را بگویند.

رئیس هیات نظارت بر انتخابات خراسان رضوی افزود: از 2 تا ۲۱ دی ماه به مدت ۲۰‌روز هیات نظارت زمان برای رسیدگی به این شکایات دارد که در این مدت افرادی که تایید شدند نیز مجدد در هیات اجرایی بررسی شده و به هیات مرکزی نظارت فرستاده می‌شوند و دلایل رد شده‌ها را استماع و نظر هیات نظارت را دریافت می‌کنند. از ۲۲ دی تا ۱۱ بهمن هم رسیدگی به شکایت رد صلاحیت شده‌ها در شورای نگهبان انجام می‌شود که به نظر قطعی خود می‌رسند.

سرویها ادامه داد: از ۱۲ تا ۱۴ بهمن مجدد سومین مرحله رسیدگی به شکایت داوطلبان را داریم که در هیات‌های اجرایی و نظارت تایید اما در هیات نظارت مرکزی رد شدند که مجدد فرصت بررسی می‌دهند، البته افرادی که در هر سه بخش رد شدند، این فرصت آخر را ندارند. از ۱۵ تا ۲۱ بهمن رسیدگی به شکایت داوطلبان توسط شورای نگهبان نهایی و به وزارت کشور اعلام می‌شود. 22 بهمن اسامی نامزدها توسط وزارت کشور اعلام و اسامی آنها به صورت رسانه‌ای در ۲۳ بهمن اعلام می‌شود. از 24 تا 30 بهمن به مدت یک هفته زمان تبلیغات بوده و یک روز آخر ممنوعیت تبلیغات را داریم.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان در خراسان رضوی با اشاره به اینکه اصلاحاتی در 3 خرداد 95 در قانون انتخابات نسبت به انتخابات سال ۹۴ انجام شده و ملاک ما نیز همین قانون است، تصریح کرد: احتمال دارد مجلس برای این انتخابات تغییرات دیگری را تصویب کند و حتی اگر یک هفته به انتخابات مانده باشد نیز ملاک عمل ما قرار می‌گیرد.

وی اضافه کرد: تفاوت این قانون با سال 94 این است که الزام شده وزارت کشور انتخابات مجلس را با خبرگان برگزار کند، حدنصاب فرد منتخب در مرحله اول از ۲۵ به ۲۰ درصد رسیده است، وزارت کشور برای احراز هویت رای‌دهندگان که قبلا می‌توانست از طریق شناسنامه و کارت ملی انجام دهد، اکنون باید الکترونیکی احراز هویت کند، دادستان به اعضای حقوقی هیات اجرایی اضافه شده، معتمدین از ۹ به ۸ نفر تبدیل شدند و زمان رسیدگی به صلاحیت داوطلبان برای هیات نظارت ۷ روز بوده که اکنون به ۲۰ روز افزایش یافته است.

رئیس هیات نظارت بر انتخابات خراسان رضوی بیان کرد: هیات اجرایی بر اساس نقشه مشهد از مناطق سیزده‌گانه شهرداری اقتباس کرده بود که ما نیز برای انتخابات از آن استفاده می‌کنیم، مازاد بر اینکه ۴ منطقه، 2، 3، 9 و 12 را به علت گستردگی دو قسمت کردیم و ۱۹ منطقه شده است. در هر منطقه یک رابط و ۴ عضو داریم که ستاد هر منطقه را تشکیل می‌دهند. معمولا هر ۱۰ شعبه اخذ رای یک سرناظر دارد که زیر نظر همین ستاد عمل می‌کنند.

مجلس نباید اولین محل برای محک خوردن  افراد باشد

سرویها با بیان اینکه یکی از نقص‌های قانون انتخابات این است که به قابلیت و کارآمدی داوطلبان توجه نکرده است، عنوان کرد: امیدواریم این مشکل برطرف شود. برای کرسی مجلس که اهمیتش به گونه‌ای است که می‌خواهد دستگاه اجرایی را نظارت کند و قانون‌گذاری و نظارت دو کار مهم آن است، این دو کار را می‌خواهیم به نمایندگان واگذار کنیم اما کف قانون‌ ما می‌گوید باید مسلمان و متعهد بوده و ویژگی‌های معمولی را داشته باشد و بدون هیچ کار اجرایی می‌تواند وارد مجلس شود. هنوز بر آزمون و خطا تکیه می‌کنیم. کسی که محک نخورده، نباید اولین محل محک خوردن وی مجلس باشد. باید قوانین انتخابات را دقیق کنیم تا قبل ثبت نام فیلترهایی وجود داشته و به قابلیت‌های فرد نیز توجه شود.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان در خراسان رضوی در خصوص رد صلاحیت‌ها، گفت: مراجع چهارگانه در انتخابات شامل نیروی انتظامی، دادگستری، اداره اطلاعات و اداره ثبت است. قانون اساسی بیان می‌کند که اگر مراجع چهارگانه افراد را رد کنند، به هیات اجرایی آمده و بعد نظر آنها به هیات نظارت می‌رود، هرچه از مراجع چهارگانه‌ آمد، ملاک هیات نظارت نیست. هیات نظارت خود محققانی دارد که باید ابعاد موضوع را باز کنند و به رای بگذارند، در این بخش مواردی پیش می‌آید.

وی افزود: در مرحله شورای نگهبان نیز بین فقها و حقوق‌دانان این سلایق بروز می‌کند. گاه مصداق شفاف است، بنابراین همه نظر واحد دارند اما همه مصادیق اینگونه نیست و به رای ختم می‌شود. گاه اختلافات رای بر این اساس است که بین استان‌ها و هیات نظارت مرکزی اختلافی وجود دارد. شاید ۱۰ یا ۱۲ مورد برای استان پیش می‌آمد که اینگونه باشد و اکنون می‌خواهیم این میزان را کاهش دهیم. برخی اطلاعات را هیات مرکزی نظارت دارد که ما نداریم، بنابراین مقرر شد که ما تمام مستندات را به هیات مرکزی نظارت بدهیم و آنها نیز این کار را انجام دهند تا اطلاعات ما یک سطح باشد و به حداقل برسد.

تاکنون کسی در استان به رد صلاحیت خود اعتراض نداشته است

رئیس هیات نظارت بر انتخابات خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در مشهد مانند کشور طیف‌های مختلف سیاسی وجود دارند، یک مورد در استان ما مطرح کنید که رد شده و فرد اعتراض داشته باشد. تمام افرادی که توسط هیات نظارت رد می‌شوند، دعوت کرده و دلایل را به آنها می‌گوییم، یک نفر هم اعتراض نداشته است. ما برای آنها جای سوال و ابهام ‌باقی نمی‌گذاریم.

سرویها با اشاره به اینکه ما در حال رصد تبلیغات زودهنگام هستیم، تصریح کرد: هر فردی که در فضای مجازی و حقیقی در مطرح کردن خود اهتمام دارد را رصد می‌کنیم و به عنوان یکی از تخلفات انتخاباتی بعد از ثبت نام به آنها تذکر می‌دهیم. ستاد پیشگیری از وقوع جرایم انتخابات تشکیل شده و ما نیز در این ستاد هستیم که تخلفات در این ستاد بررسی شده و برخوردهای مختلفی برای آن پیش‌بینی شده است. در مواردی که فرد به عنوان یک نماینده خود را معرفی کرده، وعده می‌دهد و بیان می‌کند که من قصد کاندیدا شدن دارم و این مشکلات را رفع می‌کنم و همچنین برخی سفره‌اندازی‌ها و جلسات پر خرج قبل از هفته تبلیغات، جرم است.

هر دستگاه الکترونیکی 20 رای در ساعت ثبت می‌کند

رئیس دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان در خراسان رضوی در خصوص الکترونیکی شدن انتخابات، بیان کرد: قرار شده احراز هویت الکترونیکی شود اما هنوز برای حفظ رای افراد مسیری اعلام نشده و در خصوص صیانت از رای قولی داده نشده است. ضمن اینکه هر دستگاه الکترونیکی می‌تواند در ساعت ۲۰ رای ثبت کند.

وی در خصوص افراد ثبت نامی، تایید و رد صلاحیت شده در انتخابات قبلی مجلس، خاطرنشان کرد: در انتخابات مجلس گذشته بالغ بر هزار نفر ثبت نام کردند که ۱۶۰ نفر انصراف دادند و حدود ۵۰۰ نفر تایید و حدود ۲۰۰ نفر رد صلاحیت و عدم احراز صلاحیت شدند.

رئیس هیات نظارت بر انتخابات خراسان رضوی با بیان اینکه در انتخابات مجلس تعداد زیادی از افراد داوطلب مشخص هستند زیرا دوره‌های قبل نیز آمدند، عنوان کرد: افرادی که قبلا ثبت نام کردند و رای بیشتر داشتند را بررسی می‌کنیم. این افراد سه دسته هستند که یک گروه را رد کردیم و اکنون نیز همین کار را انجام می‌دهیم. گروه دوم افراد تایید شده بوده که تعداد بیشتری هستند و این بار نیز تایید می‌شوند. گروه سوم که بیشتر وقت ما را گرفته، گزارشات مردمی است که برای برخی افراد به ما رسیده، این افراد را با تیم تحقیقات بررسی می‌کنیم تا به نتیجه برسیم.

سرویها با اشاره به اینکه یکی از ایرادات در قانون انتخابات که باید اصلاح شود، تبلیغات آزاردهنده است، تصریح کرد: یک فرد نخبه و فرهیخته که به گروه ‌ثروت متصل نیست، صدایش از محل خودش بیرون نمی‌رود، در کنار وی فردی با وجود مفاسد اقتصادی، ارتباط قوی با گروه‌های مختلف سیاسی حضور پیدا کرده و تبلیعات پر زرق و برق را در سطح شهر انجام می‌دهد اما برنامه ندارد.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان در خراسان رضوی ادامه داد: در قانون تبلیغات باید برای ثروت حلال حد گذاشته شود که این کار شدنی است و باید در کشور حل شود. پژوهشکده شورای نگهبان سه مرحله برای انتخابات مجلس و انتخابات مرتبط با شورای نگهبان در نظر گرفته که قبل، حین و بعد انتخابات است، این سه مرحله هنوز در دستور کار صحن علنی قرار نگرفته است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.