• چهارشنبه / ۶ آذر ۱۳۹۸ / ۱۲:۴۳
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 98090604080
  • خبرنگار : 50069

اداره فرهنگ و ارشاد کلات هیچ نیروی متخصصی ندارد

اداره فرهنگ و ارشاد کلات

ایسنا/خراسان رضوی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان کلات گفت: متاسفانه در بدنه اداره فرهنگ و ارشاد کلات هیچ نیرویی تخصص لازم را ندارد، اکنون مهم‌ترین معضل نبود کارشناس زبده فرهنگی و هنری در این شهرستان است.

یوسف ادبیان در گفت‌وگو با ایسنا، عنوان کرد: یکی از مولفه‎ها و دلایل تاثیرگذاری که موجب شده نتوانیم تاریخ و فرهنگ کلات را آن گونه که باید نمایش دهیم، محصولات منطقه را برند و رسوم کلات را نمادین کنیم، عدم تخصیص بودجه‎های کافی به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان و دیگری دور بودن از مرکز استان است.

وی ادامه داد: در حال حاضر اداره فرهنگ و ارشاد کلات هیچ گونه اعتبار خاصی ندارد، اگرچه سال گذشته در جشنواره فرهنگی کلات که در کوهسنگی مشهد برگزار شد، خود من 2 میلیون و 300 هزار تومان شخصأ هزینه کردم اما از سوی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و فرماندار شهرستان فقط سه میلیون تومان کمک شد که این مبلغ در برابر 8 میلیون تومان هزینه‎ای که صورت گرفت بسیار ناچیز است.

امکان اجرای هیچ برنامه فرهنگی در کلات نیست

ادبیان بیان کرد: از ابتدای امسال تاکنون فقط مبلغ یک میلیون تومان به عنوان تنخواه تخصیص داده‎اند، قطعأ با این مبلغ هیچ برنامه‎ فرهنگی نمی‎شود در شهرستان اجرا کرد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کلات افزود: در حال حاضر هنرمندان کلات شاکی از این هستند که از آن‌ها برای مناسبت‎های مختلف استفاده می‎شود ولی زمانی که وقت تقدیر می‌‏رسد، فراموش می‏‌شوند.

وی اظهار کرد: متاسفانه از نظر مالی هیچ گونه توجهی به هنرمندان شهرستان کلات نمی‎شود، البته در دوره فعالیتم تلاش بسیاری کردم که هنرمندان را به صندوق‌های مالی اداره کل همانند بیمه هنرمندان معرفی کنم و در حال حاضر هم پیگیر تخصیص تسهیلاتی از سوی صندوق هنر برای ایجاد کسب و کارهای فرهنگی هنری در شهرستان هستیم.

ادبیان گفت: تاکنون برای برخی هنرمندان درخواست تسهیلاتی داشته‎ایم که امیدواریم با پرداخت آن‌ها شاهد تحرکاتی در حوزه فرهنگ و هنر کلات باشیم.

سهم سرانه فرهنگی کلات، صفر است

وی با وضعیت اعتبارات فعلی، سرانه فرهنگی شهرستان کلات را صفر اعلام کرد و گفت: اکنون فضای مناسب فرهنگی که در خور شأن مردم کلات باشد در شهرستان نداریم.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کلات افزود: در حال حاضر فقط یک سالن آمفی تئاتر با 72 صندلی در شهرستان وجود دارد که آن هم به دلیل نبود کارشناس هنرهای نمایشی دیگر مورد استفاده قرار نمی‎گیرد.

وی عنوان کرد: در خصوص امکانات این سالن باید گفت، سرمایش سالن فقط توسط یک کولر بزرگ تامین می‌‏شد که آن هم در پشت دریچه پنجره گذاشته شده و در تابستان ایجاد سروصدای بسیاری می‎کرد در فصل سرما نیز زیر صندلی‎ها بخاری گازی تعبیه شده که از نظر امنیت اصلا مناسب نیست.

ادبیان گفت: از نظر فرهنگی باید در اولین اقدام کارگروه شناسایی هنرمندان و فرهنگ دوستان کلات تشکیل شود، پراکندگی روستاهای شهرستان کلات و جاده‎های نامناسب موجب شده نتوانیم از توانایی هنرمندان روستایی استفاده کنیم.

وی بیان کرد: در وضعیت فعلی نمی‎توان برای جشنواره‎هایی که در کلات برگزار می‌‏شود هنرمندانی را از روستاهایی همانند ژرف به دلیل جاده صعب‌العبور و شرایط سختی که دارد دعوت کرد، فقط برای یک طرف آوردن هنرمندان از این روستا باید 200 تا 300 هزار تومان پرداخت شود.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کلات افزود: اگرچه دوتار نوازی کلات وضعیت خوبی دارد، اما به رغم توانایی و پتانسیل موجود حمایت‎های لازم از هنرمندان صورت نمی‎گیرد.

کلات شهر در حال توسعه نیست

وی بیان کرد: متاسفانه کلات از نظر زیرساختی و فرهنگی شهری در حال توسعه نیست و به لحاظ زیرساخت‎های اقتصادی و تولیدی بسیار ضعیف است.

ادبیان ادامه داد: اگرچه شهرستان کلات غنا و تنوع فرهنگی، تاریخی، رسوم و اقوام مختلف بسیاری دارد، نادرشاه افشار در این منطقه بوده ولی این پتانسیل‎ها به دلیل بعد مسافت از مرکز استان و بن بست بودن نتوانسته به فعل تبدیل شود.

وی گفت: اگر بخواهیم برای کلات در حوزه فرهنگ و هنر قدمی برداریم اولین اقدام اینکه باید سردمدار و مسئول اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان یک کارشناس زبده از بدنه خود ارشاد باشد و اینکه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اعتبارات را در بین شهرستان‌ها به صورت متوازن توزیع کند.

ادبیان تصریح کرد: یکی از اعتراضات همیشگی من حتی به خود مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این بوده که به شهرستان‌هایی مانند گناباد، تربت‌حیدریه، سبزوار، مشهد، نیشابور که قطب‎های فرهنگی خراسان رضوی هستند، بسیار رسیدگی می‏‌شود اما به شهرستان‌های دیگر همانند کلات آن گونه که باید توجه نمی‏‌شود و این یک معضل و آسیب است.

وی گفت: رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کلات نباید منتظر دریافت هزینه‎هایی باشد که از جیب خودش برای اجرای برنامه‎های فرهنگی و هنری هزینه کرده، بلکه باید از وی طرح بخواهند و کمک کنند تا به بهترین نحو اجرا شود.

وی بیان کرد: وضعیت فعلی موجب شده انگیزه برای ادامه فعالیت وجود نداشته باشد، در حال حاضر من به عنوان رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کلات از آموزش و پرورش مامور شدم و یک کارشناس نیز داریم که طلبه مامور است در واقع باید گفت که در بدنه اداره ارشاد کلات هیچ نیرویی تخصص لازم را ندارد.

ادبیان اظهار کرد: در تاریخ اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کلات تاکنون فقط یک نفر که آن هم از بدنه خود اداره فرهنگ و ارشاد بوده به نام آقای مشورتی موفق ترین فرد بوده است.

نبود کارشناس زبده فرهنگی و هنری مهم‌ترین معضل

وی در ادامه در خصوص وضعیت انجمن‎های فرهنگی و هنری اداره فرهنگ و ارشاد کلات افزود: به رغم اینکه انجمن‎های مختلف از جمله نمایشی، موسیقی، سینمای جوان و... تشکیل شده ولی محتوای آن‌ها خالی هستند و فقط اسمی از انجمن را یدک می‎کشند و کسی نیست که فعالیت کند.

ادبیان همچنین گفت: مهم‌ترین معضل فعلی نبود کارشناس زبده فرهنگی و هنری در کلات است، همچنین هنوز ساختمان اداره فرهنگ و ارشاد کلات استیجاری و متعلق به فرمانداری است که زمان اجاره آن هم به پایان رسیده و باید برای اداره یک مکان دیگر در نظر گرفته شود.

وی همچنین تصریح کرد: متاسفانه بسیاری از بودجه‌‏ها به مجتمع‌‏های فرهنگی تعلق می‎گیرد، اگرچه طی یک سال گذشته بیش از 5 برنامه خوب در شهرستان اجرا شد ولی حمایت مالی صورت نگرفت.

ادبیان گفت: حوزه فرهنگ و هنر شهرستان برای رونق بیشتر نیازمند حمایت‎های جدی است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.