• چهارشنبه / ۶ آذر ۱۳۹۸ / ۱۳:۴۹
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 98090604162
  • منبع : نمایندگی همدان

رمان‌های کوچه‌بازاری؛ کتاب‌های پرفروش دستفروشان کتاب

دستفروشی کتاب

ایسنا/همدان هفته کتاب بهانه‌ای شد برای معرفی کتابفروشان، مدتی بود به دنبال این بودم درباره بعضی از کتابفروشان گزارشی بنویسم بنابراین شرایط را مغتنم شمردم و به سراغ چند کتابفروش در شرایط مختلف رفتم و شرایط کتابخوانی مردم همدان را جویا شدم.

هر روز بعد از بازگشت از سرکار در مسیر می‌بینمش، همان جای همیشگی، با آرامش و بدون توجه به سایرین در کنار بساط خود نشسته و مشغول مطالعه یکی از کتاب هاست، هر از گاهی نیز به عابرانی که جلوی بساط کتاب های جدید و قدیمی اش ایستاده نیم نگاهی می اندازد و اگر مشتری باشند با همان ته لهجه شیرین کردی اش راهنمایی شان می کند وگرنه دوباره مشغول مطالعه خود می شود.

درخواست مصاحبه ام را به گرمی قبول می کند و کتابش را مانند شی‌ئی گرانقیمت در جایی تمیز می گذارد، کنارش می نشینم و بدون توجه به نگاه عجیب عابران شروع به مصاحبه می کنم.

حسام، تنها دستفروش کتاب میدان مرکزی همدان می گوید: حدود ۱۳ یا ۱۴ سال است که شغل اصلی‌ام دستفروشی کتاب‌های نو یا دست دوم است و به این شغل علاقه خاصی داشتم، قبلاً در شهرستان قروه مغازه کتابفروشی داشتم اما از وقتی در همدان ساکن شدم، به صورت دستفروش به اینکار مشغول شدم.

وی ادامه می دهد: عادت دارم هر زمان خالی که پیدا می‌کنم، کتاب مطالعه کنم و کتاب‌های زیادی خوانده‌ام اما بیشتر به کتاب‌های خاطرات یا زندگی‌نامه اشخاص به علت انتقال تجربیات علاقه دارم.

این کاسب محلی با بیان اینکه کتاب‌ها را به قیمتی پایین‌تر از قیمت اصلی از مردم خریداری می‌کنم، بیان می کند: کتاب‌هایی که می‌فروشم تقرییا کتاب‌های نو یا کارکرده هستند که با نصف قیمت به فروش می‌رسد، گاهی نیز کتاب‌های بسیار قدیمی را از مردم خریداری می کنم.

حسام اظهار می کند: مردم بیشتر به کتاب‌های کارآفرینی و موفقیت مردم سروکار دارند اما حالت کوچه و بازاری شده یعنی در خرید رمان‌ها و کتاب ضعیف هستند، به نسبت قبل فروش نیز خیلی پایین‌تر است و بیشترین علت آن گرانی است و چون بیشتر کالاها گران شده کتابی دیگر در سبد کالای مردم نیست یا عده‌ای خاص کتاب می‌خرند.

وی در پاسخ به اینکه چرا تا به حال مغازه کتابفروشی باز نکرده می گوید: هزینه اجاره مغازه بسیار بالاست و جایی نیست که از اینگونه کارها حمایت کند، حتی در زمان همین بساط کردن به کتابفروش به نسبت دیگر شغل‌ها بیشتر گیر می‌دهند و برای زمان کار باید در ساعات خاص بیایم.

این کاسب محلی خاطرنشان می کند: احترام به کتاب وجود دارد اما نگاه به دستفروش نگاهی دیگر است، اصلا نگاه به کل دستفروش‌ها جالب نیست، مردم متلک می‌زنند و به نظرشان اجناس دستفروشان مفت و بی ارزش است.

حسام ادامه می دهد: مطالعه کتاب به شدت در این دو سال اخیر افت کرده، راهکار را باید از سایر کشورهای پیشرفته پیدا کرد چرا که سرانه مطالعه آنها با ما قابل مقایسه نیست، به یکسری کتاب ها سوبسید می‌دهند که اکثر مردم آنها را نمی‌خوانند.

وی اضافه می کند: رمان از نظر من دو گروه است؛ رمان‌های خاص و فرهنگی و رمان‌های کوچه بازاری که رمان‌های خاص مخاطب و خواننده خاص دارند اما رمان‌های کوچه بازاری بیشتر طرفداران آن خانم‌ها هستند.

این کاسب محلی بیان می کند: یادم است یک شب در خیابان بوعلی خانواده‌ای از جلو بساطم عبور می‌کردند که اتفاقا فرهنگی بودند، بچه هشت ساله آنها نشست در کنار کتاب‌های کودک و کتاب‌ها را ورق می زد و کتاب های دلخواهش را جدا می کرد و خانواده اش نیز همه را خریداری کردند، دیدن چنین خانواده فرهنگی بسیار لذتبخش بود.

حسام اظهار می کند: اگر حال خوبی نداری و می بینی با آن کتاب نمی‌توانی ارتباط بگیری، باید آن را کنار بگذاری تا هم احترام کتاب حفظ شود و هم خود شخص دلزده نشود.

سوژه بعدی‌ام کتابفروشی نزدیک دانشگاه است که چند سالیست پاتوق من برای خرید کتاب‌های جدید شده و تماشای ستون تازه‌هایش در آن فضای کوچک و معطر به بوی کاغذ تازه برایم بسیار لذتبخش است، بدون شک می‌توانم جدیدترین کتاب های حوزه ادبیات، رمان و دفاع مقدس را در آنجا پیدا کنم.

محمدمهدی قنبری‌خرم، مسئول کتابفروشی رواق با اشاره به اینکه حوزه فعالیت مؤسسه فرهنگی رواق بیشتر کتاب‌های فرهنگی و سیاسی با محوریت موضوعات انقلابی و حزب الهی است، در تشریح وضعیت فروش کتاب، می گوید: بعد از گرانی کتابی در حدود شش ماه گذشته درصد فروش ما و اقبال مردم برای خرید کتاب کاهش پیدا کرده و این شرایط موجب شده خریدار هنگامی که قیمت کتاب را می‌بیند حتی زمانی که محتوای کتاب، محتوای خوبی باشد یا نویسنده آن معروف و قدرتمند باشد، برای خرید آن علاقه‌ای نشان ندهد.

وی قشر خریدار کتاب را بیشتر بانوان و دانشجویان می داند و اظهار می کند: با درنظر گرفتن اینکه مؤسسه رواق مجموعه‌ای حزب الهی و انقلابی است در کتابفروشی ما، کتاب‌های مقام معظم رهبری و شهدا نسبت به کتاب‌های رمان بیشتر به فروش می‌رود البته در نهایت رمان‌های انقلابی بیشتر از رمان‌ها با موضوعات دیگر به فروش می رسد. 

مسئول کتابفروشی رواق با بیان اینکه بیشتر مشتری‌های ما فقط کتاب را می‌خرند اما آن را نمی‌خوانند، بیان می کند: اوضاع کتابخوانی در همدان اصلا خوب نیست، با وجود اینکه همدان شهری است با قدمت فرهنگی زیاد اما اگر در سطح شهر چرخی بزنید، مؤسسات فرهنگی و کتابفروشی هایی که می‌بیند، بیشتر از انگشت‌های دست نخواهد بود.

قنبری‌خرم اضافه می کند: در حوزه کتاب های انقلابی و فرهنگی نیز به گونه ای فروش آنها انحصاری شده و یک یا دو کتابفروشی در سطح شهر آنها را عرضه می کنند؛ بدان معنا که کتابفروشی های سطح شهر اینگونه کتاب‌ها را کمتر توزیع می‌کنند و به ندرت می‌توان کتاب های انقلابی در باقی کتابفروشی های شهر پیدا کرد.

وی با بیان اینکه در سطح استان کتابفروشی‌ها باز می‌شود اما در مدت خیلی کوتاهی تعطیل می شود، تصریح می کند: تبلیغات در زمینه کتاب در فضای مجازی و رسانه‌ها بسیار کم است و به تازگی در شهرهای بزرگی مثل تهران، اصفهان و مشهد مردم به علت تبلیغات در فضای مجازی بیشتر به سمت کتاب روی آورده‌اند و علت دیگر شاید به خاطر ایجاد جو روشنفکری است که مردم می خواهند با مطالعه کتاب به خود بگیرند.

مسئول کتابفروشی رواق علت کاهش فروش کتاب را گرانی کاغذ و کم شدن اقبال مردم به علت افزایش قیمت‌ها می داند و اظهار می کند: برگزاری نمایشگاه‌های کتاب از یک جهت خوب است اما از سوی دیگر به مراکز کتابفروشی‌ها ضربه می‌زند. نمایشگاه کتاب که در شهر تهران برگزار می‌شود، موجب افت و کاهش فروش کتابفروشی‌ها و مراکز فرهنگی بعد از برگزاری نمایشگاه می‌شود در حالیکه ما نیاز داریم برای سرپا ماندن فروش داشته باشیم اما این نمایشگاه‌ها موجب می‌شود مردم کتاب‌هایی که می‌خواهند با قیمت کمتر و یک جا خرید کنند.

وی اظهار می کند: بعضی از نمایشگاه‌های کتاب، کتاب‌های غیرقابل چاپ و بدون شابک ارشاد یا به تعبیری ممنوعه را توزیع می‌کنند و توجیه این است مردم به نحوی کتاب را مطالعه کنند، حرف حرف رایگانی است، اینکه انسان حتی اگر کتاب را عمیق هم نخواند باعث اثراتی بر روی فرد می‌شود.

این کتابفروش اضافه می کند: برخی از این کتاب‌ها نیز کتاب‌های بی‌کیفیتی هستند که اغلب با تخفیفات بالا فروخته می‌شود بنابراین باید جلوی این امر از طریق ارشاد و فرهنگسازی صحیح گرفته شود.

قنبری‌خرم با انتقاد بر عدم کیفیت کامل برخی کتاب‌ها و تنها جلدآرایی زیبا و فانتزی آن و شگردهای انتشاراتی‌ها برای فروش بیشتر، اضافه می کند: گاهی برخی انتشاراتی ها فقط برای اینکه کتاب‌های خود را بفروشند و سود کنند، کتاب هایی که گاهی نصف صفحه آن خالی است اما طراحی گرافیکی جلد آن زیباست را با قیمت زیاد می فروشند.

وی خاطرنشان می کند: یکی از فعالیت‌های خوب جوانان فرهنگی استان برگزاری سلسله جلساتی با حضور  امام جمعه همدان پیرامون مطالعه کتاب و طرح کلی انقلاب اسلامی بود که موجب شد این کتاب با استقبال خوبی روبرو شود همچنین امسال کتاب «یادت باشد» در حوزه خاطرات شهدا و کتاب‌های نادر ابراهیمی مانند «مردی در تبعید ابدی و سه دیدار» فروش بالایی داشت.

قنبری‌خرم با بیان اینکه مطالعه برخی کتاب‌ها موجب غنی شدن اطلاعات شخصی فرد می‌شود و درس‌های زیادی کسب می کند، ادامه مید هد: کتاب‌های نادر ابراهیمی و کتاب‌های مقام معظم رهبری مانند «طرح کلی اندیشه اسلامی» کتاب‌هایی هستند که پیشنهاد می‌کنم همه آنها را مطالعه کنند. 

عجله حتی برای کلاس های مهم نیز باعث نمی شود قبول کنم از نمایشگاه های کوچک و سیار کتاب در دانشگاه بگذرم، تخفیفش خوب است و کتاب هایشان نیز دانشجوپسند، متصدی فروشش بعد از چندین بار اصرار و پافشاری درخواستم را برای مصاحبه ای کوتاه قبول می کند.

احسان عبدالمالکی، مدیر انتشارات جوانان موفق بیان می کند: هدف ما از برگزاری این نوع نمایشگاه ایجاد کار برای جوانان است، با وجود اینکه سودش بسیار کم است اما از بیکاری بهتر است.

وی ادامه می دهد: استقبال مردم از کتاب‌های رمان و روانشناسی بیشتر است اما متأسفانه گرانی قیمت کتاب باعث شده قدرت خرید دانشجوها پایین بیایید، پارسال فروش بسیار بهتری نسبت بعه امسال داشتیم.

مدیر انتشارات جوانان موفق با بیان اینکه نمایشگاه کتاب با حضور ۴۰۰ ناشر تشکیل شده که کتاب‌ها اغلب با تخفیف ۵۰ درصد عرضه می‌شود، می گوید: دانشگاه‌ و سازمان‌ها اگر بتوانند همکاری بیشتر در جهت برقراری و اسکان نمایشگاه داشته اند، حتماً فروش بالاتر خواهد رفت.

وی در پایان خاطرنشان می کند: مردم ما کتاب‌دوست هستند اما تا جلوی چشمشان کتاب را نگذاریم‌ دنبال آن نمی روند و برای خرید کتاب وقت نمی‌گذارند.

با این حرف این کتابفروش به یاد این ضرب المثل افتادم که «از دل برود هر آن‌که از دیده برفت»، آه از نهادم بلند شد و در فکر فرو رفتم.

انتهای پیام

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.