• چهارشنبه / ۶ آذر ۱۳۹۸ / ۱۷:۰۰
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 98090604397
  • خبرنگار : 50078

مدیرعامل آسایشگاه فیاض‌بخش مشهد:

هر معلول ماهانه، بیش از ۳ میلیون تومان هزینه دارد

معلولانی که هنرمندی می‌کنند

ایسنا/خراسان رضوی مدیرعامل آسایشگاه فیاض‌بخش مشهد گفت: هر معلول ماهانه، ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هزینه دارد و هرچقدر کمک‌های مردم کم شود، ناچاریم از خدمات کم‌ کنیم.

یوسف کامیار، امروز در نشست خبری آسایشگاه معلولین شهید فیاض‌بخش مشهد (عبدالله هنری) که به مناسبت روز جهانی معلولین در این آسایشگاه برگزار شد، عنوان کرد: آسایشگاه در این وضعیت اقتصادی، ماهانه ۳ میلیارد تومان هزینه جاری دارد و  از این 3 میلیارد تومان، تنها ۴۰۰ میلیون تومان را بهزیستی کمک می‌کند که حدود ۱۵ درصد این هزینه است و دیگر مبالغ باید از طریق کمک‌های مردمی تامین شود.

وی افزود: علی‌رغم اینکه مردم کمک را کم نکرده‌اند اما تورم موجود کاری را کرده که احتیاج است به نسبت تورم کمک‌ها افزایش پیدا کند. امیدواریم در رابطه با ارائه خدمات بیشتر، طرح جامع، نیازها را برطرف کند تا بتوانیم کل مجموعه  را آن‌طور که شایسته است از نظر تجهیزات و امکانات با آخرین استانداردهای بین‌المللی مدیریت کنیم و تعداد معلولان را به  بیش از دو برابر برسانیم و خدمات روزانه را افزایش دهیم. به طوری که اگر کسی در سطح کشور به مشکلی خورد، این امید را داشته باشد که در شهر مشهد جایی وجود دارد.

کامیار با بیان اینکه «هر معلول ماهانه، ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هزینه دارد»، گفت: از خارج از کشور، کمک داریم اما نمی‌توانند به صورت نقدی کمک کنند. هرچقدر کمک‌های مردم کم شود، ناچاریم از خدمات کم‌ کنیم و کل کمک‌ها نقدی نیست.

مدیرعامل آسایشگاه فیاض‌بخش مشهد، اظهار کرد: شهرداری، استانداری، سازمان بهزیستی، اوقاف، سازمان‌های دیگر و دانشگاه علوم‌پزشکی از جهت خدمات‌پزشکی می‌توانند ما را همراهی کنند. معلولینی که بلاصاحب‌اند، شناسنامه ندارند و نمی‌شود دفترچه بیمه گرفت و در هیچ آماری وجود ندارند. هزینه‌های آزاد، از عهده ما بر نمی‌آید. شورای شهر، شهرداری و دیگر دستگاه‌ها همکاری دارند، اما کمک بیشتری نیاز است و سهم دستگاه‌های دولتی از این ۱۵ درصد باید بالاتر برود و این وظیفه دولت است که به این افراد خدمات ارائه دهد.

وی ادامه داد: اما امیدواریم، نمایندگان مجلس و دولت عنایت ویژه‌ای به این قشر داشته‌باشند، از نظر اسلامی هم وظیفه دولت اسلامی است و به عنوان نماینده معلولین این درخواست را داریم. ما نمی‌توانیم به عنوان یک انسان و مسلمان از این مسؤولیت شانه خالی کنیم.

کامیار خاطر نشان کرد: از دستگاه‌های اجرایی انتظارات بیشتری داریم و در رأس، آستان قدس‌رضوی است و انتظار داریم، بیش از آنچه در حال حاضر عنایت می‌کنند باشد.  بیش از نصفی از این افراد که نگهداری می‌شوند، بلاصاحب‌اند و بیش از ۸۰ درصد یتیم‌اند. هیچ‌جایی بیشتر از فیاض‌بخش، استحقاق کمک دریافت کردن را ندارد. این فرزندان دل‌شکسته اند.

مدیرعامل آسایشگاه فیاض‌بخش مشهد با اشاره به اینکه «با وجود همه کاستی‌ها و مشکلاتی که هست، خدمات کم‌نظیر و بی‌نظیری را در این آسایشگاه به معلولین ارائه می‌دهیم»، گفت: چه در فضای مجازی و چه در دیگر وسایل ارتباط جمعی سعی می‌شود که نشان دهند، در ایران توجهی به این اقشار نمی‌شود و مردم ایران مشکلات زیادی دارند، اما این مرکز با عنایت خداوند، امام رضا(ع)، کمک‌های خیرین و دولتی توانسته این خدمات را ارائه دهد و باعث افتخار کشور است که این آسایشگاه می‌تواند تمام خدمات توانبخشی در سطح کشور ارائه دهد.

وی افزود: در زمینه‌های مختلف ورزشی، هنری، تحصیلی و دیگر مسائل، رسانه‌ها نقش بسیار ارزشمندی دارند. این مؤسسه، بزرگترین مرکز توانبخشی معلولین جسمی حرکتی در کشور است که ۵۰۰ نفر معلول زن و مرد از سن شیرخوارگی تا پیری را حمایت می‌کند و به صورت شبانه‌روزی خدمات می‌دهد.

کامیار تصریح کرد: امیدواریم با طرح جامعی که فاز اولش شروع شده و توانبخشی است بتوانیم خدمات خوبی را ارائه دهیم. در بعضی موارد، از کشورهای همجوار هم آمده‌اند. قسمت کلینیک دندانپزشکی یکی دیگر از قسمت‌هایی است که به معلولین خدمات داده می‌شود.  که در این قسمت حدود ۱۲۰ نفر به صورت افتخاری کار می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه «تعدادی متخصص بیهوشی و یک نفر متخصص ارتوپد هم داریم که علاوه بر ویزیت مریضان، عمل‌های کوچکی را هم در این کلینیک انجام می‌دهند»، گفت: به جهت اینکه تعدادی از معلولین ذهنی هستند و به دلیل مشکلات اسکلتی نمی‌توانند روی صندلی بنشینند، خدمات دهان و دندان  به صورت بی‌هوشی ارائه می‌شود.

کامیار در خصوص اشتغال معلولین، عنوان کرد: کارگاه‌هایی داریم که حدود نیمی از معلولین ما در روز، در این کارگاه‌ها مشغول به کار در حرفه‌های مختلفی هستند. کارگاه‌های ما حمایت شده‌اند و حساب سود و زیان مطرح نیست.  

وی ادامه داد: شاید معلولی نتواند کاری را به سرانجام برساند و در مقابل معلولی باشد که مانند دیگر انسان‌ها کار کند. با این وجود، معلولان، اعتماد به نفس پیدا می‌کنند، از تخت رها می‌شوند و از افسردگی جلوگیری می‌شود و از ایجاد مشکلات پوستی و زخمی پیشگیری خواهد شد. بدترین چیز برای انسان این است که انتظار مرگ را بکشد. با ایجاد اشتغال برای این توانیابان، احساس مفید بودن می‌کنند و مانند دیگر مردم از حقوق شهروندی برخوردار خواهند بود.

مدیرعامل آسایشگاه فیاض‌بخش مشهد، عنوان کرد: بیش از ۴۰ نفر دانش‌آموز و دانشجو در زمینه تحصیل داریم که در مدارس و دانشگاه‌های عادی تحصیل می‌کنند و این ایاب‌وذهابشان همراهی لازم دارد و بسیار پرهزینه‌تر از انسان‌های معمولی است. از این فرزندان تعداد زیادی فارغ‌التحصیل داریم که مشغول به کار هستند.

وی بیان کرد: افراد بسیار ارزشمندی را در زمینه هنر توانستیم استعدادهایشان را شکوفا کنیم که در حال حاضر مستقل شده‌اند. در زمیته تأتر و دیگر مسائل هم کار کرده‌ایم. در همه ابعاد سعی کرده‌ایم، استعدادهای این عزیزان را شکوفا کنیم. خدمات پزشکی، پیراپزشکی و تخصصی زیادی داریم و تعدادی از این متخصصان، به صورت افتخاری خدمات ارائه می‌دهند و از این جهت، تنها مؤسسه توانبخشی هستیم که خدمات نیمه بیمارستانی ارائه می‌کنیم.

کامیار در رابطه با ورزش معلولان، عنوان کرد: این آسایشگاه چندین تیم ورزشی دارد که این ورزشکاران در سطح ملی عضویت دارند و تعدادی قهرمان‌های جهانی داشته‌ایم. در این زمینه بودجه‌ای نداریم و بهزیستی باید این کار را انجام می‌داد، اما در ورزش وارد شده‌ایم و ورزش را به عنوان ابزار نیرومند توانبخشی از نظر جسمی و روحی می‌دانیم.

وی ادامه داد: در مسائل درمانی و دارویی، هزینه‌های بسیار سنگینی را متحمل می‌شویم. دختری را داریم که اکنون، سه بار برای عمل جراحی به تهران اعزام شده و هنوز هم باید سه تا چهار عمل دیگر داشته باشد. این تنها یک نفر از آن  500 نفر است و فرض کنید چقدر هزینه‌بر خواهد بود. این افراد مانند تمام دیگر مردم احتیاج به تفریح و مسافرت دارند که  با مشکلات زیادی در این آسایشگاه انجام می‌شود. هرهفته برنامه زیارتی حرم امام رضا را دارند.

مدیرعامل آسایشگاه فیاض‌بخش مشهد با بیان اینکه «حدود ۴۵ هزار متر زیربنا در چندین فاز قرار است اجرا شود»، گفت: مهندس این پروژه طراحی برج میلاد را انجام داده و پولی را دریافت نکرده‌است. برای اخذ پروانه‌های ساختمان که پول پروانه بیش از ۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون بود را سازمان بهزیستی تقبل کرده و از این سازمان تشکر می‌کنیم.

وی افزود: ۴۵ هزار متر با هزینه‌های کنونی، حدود ۱۸۰ میلیارد تومان فقط هزینه ساخت‌وساز دارد و به قیمت امروز با تجهیزات ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه خواهد داشت. امیدواریم بتوانیم یک یا دو سقفش را تا پایان سال اجرا کنیم، اما هزینه‌ها بسیار سنگین است. ظرفیت پذیرش این فاز حدود ۱۲۰۰ نفر به صورت شبانه‌روزی است و خدمات روزانه نامحدود خواهد بود. در این مجموعه آب‌درمانی جدیدی را هم پیش‌بینی کرده‌ایم و می‌توانیم معلولین بیرون را هم به صورت کامل پذیرش کنیم.

کامیار در خصوص مناسب‌سازی معابر، اظهار کرد: موانع در خیابان‌ها کم نیست و مرتب معلولین از این وضعیت گله دارند. متولی این قضیه سازمان بهزیستی است که این مسائل را پیگیری کند، اگر به صورت قانون دربیاید باید در خیابان‌های جدید یا معابر جدید، مناسب‌سازی‌ها پیش‌بینی شود.

وی تاکید کرد: در آسایشگاه، حدود ۸۵ اردو در ۸ ماه گذشته برگزار شده، خدمات در رابطه با دیگر دستگاه‌ها مانند بیمه، بهزیستی، دادگستری و دیگر سازمان‌ها، حدود 9423 مورد ارائه شده‌است. خدمات روانشناسی در ۴ حوزه اطفال، زنان و مردان داریم و به صورت آموزش‌های تخصصی و دیگر موارد، حدود 1323  مورد جلسه انجام شده‌است.

کامیار بیان کرد: بازسازی مهدکودک و تغییر سبک آموزش از دیگر اقدامات انجام شده است. 19 هزار و ۳۱۷ جلسه کاردرمانی انجام شده و ۱۹۶ لوازم به خارج از مؤسسه اهدا شده است. حدود 2000 نفر جلسه آب‌درمانی، 1250 جلسه گفتاردرمانی و دو مورد ازدواج داشته‌ایم.

مدیرعامل آسایشگاه فیاض‌بخش مشهد با بیان اینکه «آسایشگاه حکم پدرومادر این معلولین را دارد»، گفت: سعی می‌کنیم بیرون از آسایشگاه کاریابی کنیم و اگر هنری دارند، از این هنر استفاده کنند. بالای ۶ درصد از پرسنل ما از معلولین هستند و استاندارد بالای ۳ درصد برای بخش‌های دولتی است، با اینکه دولتی هم نیستیم.

وی عنوان کرد:8588 مورد در هشت ماه امسال ویزیت‌پزشک عمومی، 1171 مورد روانپزشک، متخصص داخلی، ۳۱۷ نفر، ارتوپدی ۲۳۲ مورد، زنان ۶ مورد، پوست ۳۶ مورد، مغزواعصاب ۶ مورد، چشم ۷۲ مورد و قلب ۱۰ مورد معاینه انجام شده است.

کامیار خاطر نشان کرد: به معلولان برخی کشورها مانند افغانستان و عراق خدمات رسانده‌ایم، مردمی که به ما کمک می‌کنند برای معلولین کشور خودشان کمک می‌کنند و از نظر قانونی و شرعی دست ما باز نیست. تعدادی از معلولین را داریم که از افغانستان هستند و وضعیت فلاکت‌باری در خارج از آسایشگاه دارند و از کمک‌های مردم و دولت نمی‌توانیم بدهیم. خود اعضاء هیأت‌مدیره آسایشگاه بانی این افراد شده‌اند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.