• پنجشنبه / ۷ آذر ۱۳۹۸ / ۱۶:۲۸
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 98090704887
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

نکوداشتی برای اصفهان

نکوداشت اصفهان

ایسنا/اصفهان سالن اجتماعات کتابخانه مرکزی، از صبح تا شامگاه امروز، هفتم آذرماه، میزبان برپایی دهمین همایش نکوداشت اصفهان است.

در آغاز این همایش، سیروس شفقی، رئیس انجمن دوستداران اصفهان ضمن خوشامد به همگان به آلودگی شدید هوای اصفهان اشاره کرد و گفت: چه غم‌انگیز است که طلوع غبارآلود خورشید را در شهری که دوستش داریم و نصف جهانش می‌نامیم، گرامی بداریم.

وی، در ادامه به افق بازی که در سایه انتخاب افراد تحصیل‌کرده و متخصص و عضویت آن‌ها در شورای شهر اصفهان پدید آمده اشاره و نسبت به آن ابراز خرسندی کرد.

شفقی، با بیان اینکه شعار انجمن دوستداران اصفهان «اصفهان، شهری برای همه و برای همیشه» است، تصریح کرد: ازجمله اهداف این انجمن، شناخت اصفهان دیروز و امروز برای طرح چشم‌اندازی روشن برای آینده‌ی اصفهان، تلاش برای ارتقای همه‌جانبه در بستر زیست‌بوم این شهر و همچنین تلاش برای تدارک شرایط کافی و لازم به جهت نیل به جایگاه واقعی فرهنگی و تاریخی اصفهان در سطح ملی و فراملی، بحث و اظهارنظر کارشناسی در حوزه‌های مختلف برای حفظ منظر شهر، شناسایی و معرفی و حمایت از استعدادهای موجود و ... است.

رئیس انجمن دوستداران اصفهان گفت: معتقدیم که جاذبه‌های سرشار میراث طبیعی و فرهنگی استان اصفهان، بزرگ‌ترین سرمایه مردم اصفهان برای توسعه است و خود را موظف می‌دانیم که با برنامه‌ریزی‌های خوب، این جاذبه‌ها را به گردشگران داخلی و خارجی معرفی کنیم.

وی تأکید کرد: انجمن دوستداران اصفهان در مقابل حرکات ناپخته و نارسای شهری، هرگز محافظه‌کارانه عمل‌نکرده و آگاهانه مشکلات را به اطلاع مدیران شهری و استانداران می‌رساند.

شفقی، ابراز امیدواری کرد که برپایی دهمین همایش نکوداشت اصفهان، انگیزه‌ای برای برگزاری مجامع تخصصی دیگری ازاین‌دست شود.

پس از پخش بخشی از یک مستند به نام «افسانه اصفهان»  که در آن چهره‌هایی مثل آیدین آغداشلو، احمدرضا احمدی، لی‌لی گلستان، محمدرحیم اخوت  و ...  روایت خود را از عشقی که به اصفهان داشتند، بیان می‌کردند، محمد عیدی، رئیس سازمان فرهنگی، ورزشی و اجتماعی شهرداری اصفهان پشت تریبون رفت و سخنش را با یادی از مرحوم حسن عقیلی، هنرمند پیشکسوت گرافیک اصفهان آغاز کرد.

عیدی، با طرح این سؤال که چه چیزی یا چه کسی شایسته نکوداشت است؟ گفت: علمای فلسفه اخلاق سه ویژگی برای شایستگی نکو داشته شدن بیان کرده‌اند و نخستین ویژگی این است که یاد آن چیز یا کس موجب افتخار و ابتهاج شود.

وی ادامه داد: دومین ویژگی، این است که آن چیز یا کس به شما مبنایی بدهد که بر اساس آن بتوانید به مهم‌ترین پرسش زندگی خود که همان سؤال کیستی و چیستی است، پاسخ بدهد و مشخصه هویتی ایجاد کند و  سومین ویژگی، این است که دیگران به خاطر نداشتن آن چیز یا کس، غبطه بخورند و حسادت بورزند.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان، اصفهان را دارای همه این ویژگی‌ها و بنابراین، شایسته نکوداشتن دانست و گفت: این حس مشترک در کتاب‌ تاریخی محاسن اصفهان و همچنین در تمام گزارش گزارشگران خارجی اصفهان وجود داشته و تبدیل‌شدن شهر به اسطوره متن و نشانه و نماد، می‌تواند امروز نیز همان حس را در دل شهروندان ایجاد کند.

عیدی، با اشاره به استفاده از صفت جامع توسط ناصرخسرو برای توصیف شهر اصفهان خاطرنشان کرد: سعدی، چیزی را جامع می‌داند که هم در صورت و هم در معنی تمام و کمال باشد و اصفهان با ایجاد موازنه بین انسان و محیط توانسته این جامعیت را داشته باشد.

وی افزود:  یکی از ویژگی‌هایی که اصفهان را در فرایند رشد مدنی به شهری جامع در صورت و معنی تبدیل کرد، این است که اصفهان با قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم، مهم‌ترین پایگاه میان فرهنگی جهان بود و در آن زمینه گفتگو شکل می‌گرفت.

رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی اصفهان، اطلاق صفت جهان شهری به اصفهان را به دلیل کنش متعامل این شهر با پیرامون خود و معرفی هنر آن‌ها به جهان دانست و گفت: در محاسن اصفهان ذکرشده هنر این شهر که درواقع بازتاب سؤالات جامعه از خویش بوده، به روم و افرنگ و چین و ماچین فرستاده می‌شده و  آن را به یک امر جهانی تبدیل می‌کرده است.  

عیدی، با اشاره به اینکه این ارتباط جهانی، همان اقتصاد فرهنگی بوده که متأسفانه امروزه از آن غافلیم تصریح کرد: در سمینار جاده ابریشم که خردادماه امسال در شانگهای چین برگزار شد متأسفانه افراد در مورد اصفهان و هنر آن اطلاعات چندانی نداشتند و کتابی درباره صنایع‌دستی اصفهان در کتابخانه آن‌ها موجود نبود که ما یک عنوان کتاب به آن‌ها تقدیم کردیم و بسیار خوشحال شدند.

وی با تأکید بر اینکه ما امروز از آن فضای میان فرهنگی و گفتگویی بسیار فاصله گرفته‌ایم، ادامه داد: امروزه خلاقیت فرهنگی به‌عنوان یک مقوله فردی در نظر گرفته می‌شد درحالی‌که یک مقوله اجتماعی است و تمام مردم یک شهر در آن دخیل هستند.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان، خوب توضیح دادن در فرایند گفتگو، تمایز گذاشتن، ابتکار و انتخاب را از خصلت‌های اصفهانی‌ها دانست و  تصریح کرد: متأسفانه ما در فرایندی که پیش گرفتیم به‌جای اینکه شهروند اصفهانی را مولد نگه‌داریم او را مصرف‌کننده فرهنگ بار آوردیم و این به این معنی است که ساختار سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان و ساختارهای مشابه آن درست عمل نکردند و جایگزین فضاهای مدنی‌ای شدند که در طول تاریخ مولد فرهنگ بود.

عیدی، با انتقاد از سهم کم اقتصاد فرهنگ در کشور گفت: ارتباط بین اثر، مولد آن و مخاطب، یک چرخه با خلاقیت فرهنگی ایجاد می‌کرد و اقتصاد فرهنگ را رشد و توسعه می‌داد؛ چنان‌که در دهه سی، نمایشگاهی از نگارگری‌های حاجی مصورالملک در انگلستان برگزار شد و ملکه انگلیس، از پروفسور پوپ خواست تا یک اثر سفارشی توسط این استاد برای او خلق شود و به همین خاطر نیز نشان معروف ملکه همسر جورج به حاجی مصورالملک اهدا شد اما متأسفانه این چرخه از یکجایی به بعد منقطع شد.

وی خاطرنشان کرد: ما باید ساختارهای رسمی را به نفع فضای مدنی نحیف کنیم تا خلاقیت فرهنگی به‌عنوان امر اجتماعی شکل بگیرد.

عیدی، با نقد تفکر هزینه‌بر بودن فرهنگ، بر ضرورت توجه به اقتصاد فرهنگ و تقویت آن تأکید کرد و گفت: یکی از راه‌های اشتباهی که ما طی کردیم مسئله خواهرخوانده‌ها بود که متوقف به یک تفاهم‌نامه در حد رفت‌وآمد شهرداران یا معاونین آن‌ها شد درحالی‌که قرار بود در ذیل این تفاهم‌نامه‌ها، فضاهای مدنی  در حوزه خواهرخواندگی شکل بگیرد و اکنون در تلاشیم که این فرایند، به مسیر طبیعی خود بازگردد.

رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان، احترام به حقوق فرهنگی شهروندان برای دسترسی به خدمات فرهنگی در کوتاه‌ترین فاصله و کمترین زمان را یادآور شد و در ادامه اظهار کرد: امروزه از مهاجرت به‌عنوان معضل یاد می‌شود درحالی‌که  وقتی ما برنامه‌ریزی درستی نکردیم مهاجرت معضل شد و تا پیش از آن چنین نبود.

وی افزود: بخش اعظم فرهنگ ما در روستاها میراث داری و میراث بانی می‌شد اما تمرکزگرایی موجب شد که مراکز پیرامونی اجازه ظهور و بروز پیدا نکنند و به مرکز شهر مهاجرت کنند که امیدوارم با تقویت ساختارهای مدنی و نحیف کردن ساختارهای رسمی، بتوانیم فضاهای خودانگیخته را تقویت و همان اصفهان سابق را بازتولید کنیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.