• دوشنبه / ۱۱ آذر ۱۳۹۸ / ۱۶:۴۶
  • دسته‌بندی: رسانه
  • کد خبر: 98091107874
  • خبرنگار : 71442

در قدیمی‌ترین استودیوی ارگ

اهالی صدا کیک رادیو را بریدند

دورهمی اهالی رادیو در قدیمی‌ترین استودیوی ارگ

جشن پایان ضبط برنامه «ساده خط خطی» با حضور اهالی رادیو دوشنبه ـ ۱۱ آذر ماه ـ برگزار شد. در بخشی از این مراسم که به نوعی دورهمی اهالی صدا هم محسوب می‌شد،‌ رادیویی‌ها کیک رادیو را بریدند.

به گزارش ایسنا، در این مراسم که در استودیو خاطره‌انگیز هشت ساختمان ارگ برگزار شد، حمیدرضا شاه‌آبادی (معاون صدا)، محمدرضا افتخاری (مدیر رادیو نمایش)، جواد پیشگر (پیشکسوت رادیو)، علی اکبر کاظمی (قائم مقام شبکه نسیم) و جمعی دیگر از هنرمندان برنامه «ساده خط خطی» حضور داشتند.

میرطاهر مظلومی ـ کارگردان این برنامه ـ گفت: امروز خدا را شاکرم که این فرصت را به من داد تا آزمونی سخت را به واسطه همکارانم پشت سر بگذارم. در این بزنگاه همگی بسیار آموختیم؛ چرا که در سر سودای روشنی نو و تازه‌ای را می‌پرورانیم که شدنش به چند عامل بستگی داشت. مهمترین و بنیادی‌ترین عنصر برای ساخت درام بازیگر بود.

وی ادامه داد: نمی‌دانستم که همکاران خوب من آیا ظرفیت پذیرش آزمون را خواهند داشت؛ البته ظرفیت‌های ناپیدایی هم در درام رادیویی وجود دارد که می‌توان به جرات گفت تا به امروز از آن غفلت شده اما به توانمندی ارائه دهندگان نیز بستگی دارد.

وی عنوان کرد: من این ظرفیت گم و پیدا را در این مجموعه دیدم و نوع سختی از ارائه را از بازیگران با ظرفیت مجموعه خواستم که می‌توانم بگویم دوستان من سربلند بودند؛ البته در این چارچوب، روش واقع گرایانه به دور از هرگونه فشار، تاکیدات و بازی های غلو شده بود.

مظلومی عنوان کرد: طنز و شوخی های کلامی و موقعیت های تازه کاراکترهای با نمک همگی از درون دغدغه مندی جامعه امروز روایت شد. در این نمایش سعی کردم شادابی و آرامش را به بازیگران تزریق کنم تا آنها بتوانند بدون استرس خلاقانه در صحنه ها حضور داشته باشند، البته خلق کردن، درست در نقطه ای اتفاق می افتد که باآگاهی و دانش کافی سراغ بازآفرینی می رویم.

وی ادامه داد: در تمام طول تولید این اثر از نقطه آغازین و شکل گیری همیشه این دغدغه را داشتم که رنگارنگی قومی و فرهنگی کشورم با حفظ حرمت‌ها و ویژگی‌های منحصر به فرد هر فرهنگ و قومیتی در اثر باشد. تاکید داشتیم که به دور از هر گونه شوخی زننده و توهین به فرهنگ، قوم ، زبان و لهجه شکل بگیرد؛ مخاطب را در چهارچوبی طنز و شیرین به سراغ معضلات اجتماعی سوق بدهیم. در این مسیر آقای افتخاری مدیر رادیو نمایش هم ما را بسیار حمایت کردند.

مظلومی با اشاره به پخش این برنامه از تلویزیون، بیان کرد: شبکه نسیم در بازشناسی مجدد نمایش رادیو با لنزهایشان تصاویر بکری را ثبت کردند. شبکه نسیم با رادیو نما ثابت کرد که رادیو هنوز به عنوان رسانه‌ای گرم و تاثیرگذار در میان مردم جایگاه ویژه ای دارد.

همچنین با حضور حمیدرضا شاه‌آبادی از پوستر فصل دوم مجموعه «ساده خط خطی» رونمایی و اعلام شد، فصل جدید این مجموعه قرار است تولید شود.

حمیدرضا شاه‌آبادی، معاون صدا نیز در این مراسم گفت: خوب است که زندگی فرد وقف دیگران شود. هنرمندان هم آن دسته که دلشان برای دیگران می تپد و غم شان با غم مردم است همان‌ها هستند که دل‌شان با مردم می‌تپد و هم و غمشان این است که قدمی برای مردم بردارند. در طول مدتی که برنامه ساده خط خطی  پخش شد، گزارش هایی از استقبال خوب مردم دریافت کردیم.

وی با اشاره به پخش تلویزیونی این برنامه از شبکه نسیم گفت:  اگر چه ما همچنان اندر خم این کوچه هستیم و پخش نمایش رادیویی از تلویزیون مخالفانی هم دارد ولی باید از این ظرفیت تصویری استفاده کنیم و این یک گام جدی برای جبران عقب ماندگی‌هاست.  همه ویژگی نمایش به تصویرسازی مخاطب و تخیل اوست اما در شرایطی زندگی می‌کنیم که موضوعات مهمی عرصه را بر مردم تنگ کرده است. در موضوعاتی که در چند وقت اخیر شاهد بودیم مهم این است که اقدامی برای آرامش بیشتر مردم انجام دهیم. شبکه‌های خارجی را ببینید، به مشکلات مردم ایران اشاره می‌کنند اما اشاره نمی‌کنند که نوعی هماهنگی بین مردم ایران وجود دارد. از طرفی این مردم سختکوش و نجیب را از ابتدایی‌ترین حقوق خود حتی دارو و غذا محروم می‌کنند و از طرفی خوشحالی می‌کنند که در کشور نارضایتی وجود دارد. اما بدانند اصحاب رسانه، رادیو، تلویزیون و هنرمندان در چنین شرایطی کار می‌کنند.

وی با اشاره به اهمیت کار هنرمندان در شرایط سخت و حساس، گفت: کار خود را دست کم نگیرید. ما برای ارتقای حوزه نمایش به بسترهایی نیاز داریم‌. ما به یک مرکزی برای ارتقاء نمایشنامه‌نویسی احتیاج داریم و باید نگاه مخاطب محور به حوزه نمایش رادیویی داشته باشیم. نمایش‌های خوب باشد در شبکه‌های دیگر هم پخش می‌شود و مورد استقبال مخاطبان هم قرار می‌گیرد. باید در  بدنه نمایش‌های رادیویی تحرک ایجاد  کنیم و تلاش ما این است که نمایش‌های رادیویی از شناسنامه‌ای جامع برخوردار باشند.

شاه‌آبادی افزود: امروز عرصه طنز برای عده‌ای با برخی از هنجارشکنی‌ها همراه شده است یا روی محورهای ایمانی کار می‌کنند. یا روی محور سیاست کار می‌کنند و از هنجارها عبور می‌کنند یا اخلاق را کنار می‌گذارند. طنز جایگاه دارد و مولفه‌هایی دارد که نیاز ندارد به خطوط قرمز و هنجارها نزدیک شویم. خوشبختانه رادیو هرگاه به طنز نزدیک شده است همه این هنجارها را رعایت کرده است و این افتخاری برای رادیوست. تولیدکنندگان توجه داشته باشند همگام تولید کار قطعاتی را برای فضای مجازی هم تولید کنند چرا که قلب یک طنز ظرفیت آن را بیشتر می کند.

معاون صدا در پایان ابراز امیدواری کرد حال و روز نمایش های رادیویی بیش از پیش بهتر شود.

علی اکبر کاظمی ـ قائم مقام شبکه نسیم ـ نیز در این مراسم در سخنانی گفت: من همیشه به رادیو عشق و علاقه داشتم و این فرصت را برای تبریک به هنرمندان مغتنم می‌دانم. رادیو را به عنوان رسانه‌ای صادق می‌شناسیم. هنرمند رادیو هیچ گاه در پی شهرت یا نمایش خود به مخاطب نبوده، بلکه صادقانه احساسش را به مخاطب عرضه می‌کرده است. این ویژگی در تلویزیون نیست چون هنرمند می‌داند که دیده می‌شود و این دیده شدن روی او اثر می‌گذارد.

وی ادامه داد: دومین ویژگی رادیو این است که مخاطب سهمی در تخیل و داستان دارد اما تلویزیون تخیل مخاطب را کور می‌کند. معاون صدا گفت خیلی‌ها مخالف ارایه نمایش‌های رادیویی در تلویزیون هستند. به نظرم محاسن این اتفاق از معایب آن بیشتر است. شبکه نسیم یار غار رادیو بوده، است و خواهد بود مخصوصا در طنز که امروز مردم بیش از هر زمانی به این حال خوب نیاز دارند.

به گزارش ایسنا، در بخشی از این مراسم صحنه‌هایی از قسمت پایانی برنامه «ساده خط خطی» ضبط شد؛ صحنه‌هایی که با اجرای موزیک زنده همراه بود.

در بخش پایانی این مراسم اهالی رادیو به همراه معاون صدا، کیک بزرگی که در قالب رادیو طراحی شده بود را بریدند و هر کدام از هنرمندان پیشکسوت رادیو  و هنرمندان مجموعه ساده خط خطی با حضور در جایگاه کیک رادیویی را بریدند و کام اهالی رادیو شیرین شد.

همچنین  در بخشی از مراسم عکس‌هایی از هنرمندان این برنامه در قالب شاسی طراحی شده بود که به انتخاب تصادفی صورت گرفته از سوی معاون صدا،  انتخاب و از هنرمندان تقدیر شد.

در غیاب مدیرشبکه نسیم نیز لوح تقدیری به نمایندگی از وی به عوامل مجموعه ساده خط خطی اهدا شد.


انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.