• سه‌شنبه / ۱۲ آذر ۱۳۹۸ / ۱۲:۴۵
  • دسته‌بندی: حقوقی و قضایی
  • کد خبر: 98091208481
  • خبرنگار : 71594

گزارش ایسنا از اولین جلسه رسیدگی به پرونده گروه طرح و نقشه پناهی

اولین جلسه رسیدگی به پرونده فساد ارزی گروه طرح و نقشه پناهی

اولین جلسه رسیدگی به پرونده فساد ارزی گروه "طرح و نقشه پناهی" (آقای جنت مکان) صبح امروز (سه‌شنبه) به ریاست قاضی صلواتی در شعبه چهارم دادگاه‌های ویژه مفاسد اقتصادی برگزار شد.

به گزارش ایسنا، قاضی صلواتی در ابتدای این جلسه اظهار کرد: در مورخه ۱۲ آذرماه ۹۸ شروع رسیدگی به پرونده شرکت طرح و نقشه پناهی و متهمان آن یوسف جنت مکان فرزند عبدالجلیل، کوروش مر، محمدرضا اخوت فرد، علی زرنانی، عظیم علی اشرفی پیامن را در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به پرونده اخلالگران و مفسدان اقتصادی با حضور متهمین، وکلای آنها و نماینده دادستان و نمایندگان حقوقی بانک مرکزی ایران آغاز می‌کنیم.

قاضی صلواتی سپس از نماینده دادستان خواست تا با حضور در جایگاه کیفرخواست پرونده را قرائت کند.

نماینده دادستان گفت: کیفرخواست پرونده کلاسه ۹۷۰۹۷۸۲۱۳۲ از سوی دادسرای عمومی و انقلاب تهران به شرح ذیل است.

وی ادامه داد: در این پرونده آقایان یوسف جنت مکان فرزند عبدالجلیل متاهل دارای شغل آزاد مسلمان شیعه و فاقد سابقه کیفری و بازداشت با قرار بازداشت تامین موقت از تاریخ ۹۷.۹.۱۲، کوروش مر، فرزند هادی متولد ۱۳۵۲، متاهل، شغل آزاد، فاقد سابقه کیفری، بازداشت با قرار بازداشت تامین موقت از تاریخ ۹۷.۹.۲۰، محمدرضا اخوت فرد، متولد ۱۳۵۲، شغل آزاد، فاقد سابقه کیفری و بازداشت با قرار بازداشت تامین موقت از تاریخ ۹۷.۱۰.۵ بازداشت با قرار بازداشت تامین موقت، علی زرنانی فرزند یحیی، متولد ۱۳۶۱، متاهل، شعل آزاد، بازداشت با قرار بازداشت تامین موقت از تاریخ ۹۷.۱۰.۸، عظیم علی اشرفی پیامت، متولد ۱۳۶۳، بازداشت با قرار بازداشت تامین موقت از تاریخ ۹۷.۱۰.۱۲ و همچنین شرکت طرح و نقشه پناهی به عنوان متهمین پرونده هستند.

نماینده دادستان اظهار کرد: مشارکت در اخلال در نظام ارزی و اقتصادی از طریق عمده به صورت دریافت ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار معادل ۹۶ میلیارد تومان بوده است.

در ادامه این جلسه نماینده دادستان اظهار کرد: با توجه به نوسانات نرخ ارز در سال ۹۷ شاهد ایجاد رانت بودیم که در این اوضاع برخی اقدام به تاسیس شرکت و دریافت ارز دولتی نمودند و سپس ارز دریافتی را در بازار آزاد به فروش برسانند.

وی افزود: در این پرونده شرکت طرح و نقشه پناهی یکی از این شرکت‌ها بوده است که حسب گزارشات فردی به نام یوسف جنت مکان به عنوان مدیر عامل این شرکت می‌باشد.

نماینده دادستان ادامه داد: فرد مذکور در تحقیقات از افرادی به نام کوروش مر و علی زرنانی نام برده است که کوروش مر از طریق یکی از دوستان خود با این شرکت آشنا می‌شود. مشارالیه آقای دستغیب خریدار ارز را به جنت مکان معرفی کرده و مبلغ ۶ میلیارد تومان از دستغیب اخذ می‌گردد.

وی گفت: متهمین با سوء استفاده از کارت بازرگانی و کارت ملی اشخاص اقدام به دریافت ارز دولتی نموده و سپس آن را در بازار آزاد به فروش رسانده‌اند. همچنین متهمین در سال 97 اقدام به فروش ارز دولتی کرده‌اند و با توجه به اینکه قیمت آن در بازار آزاد 14 هزار و 300 تومان بوده، با کسب مبلغ پرداختی برای هر دلار مبلغی حدود 10 هزار تومان سود عاید متهمان گردیده که از محل شرکت پناهی مبلغ حاصله 96 میلیارد تومان بوده است.

نماینده دادستان در مورد ادله اتهامات انتسابی به متهمان اظهار کرد: گزارش تاریخ 97.9 پلیس آگاهی تهران پیرامون شرکت‌های دریافت کننده ارز دولتی که از جمله آنها شرکت پناهی می‌باشد یکی از دلایل است. همچنین گزارش وزارت اطلاعات مبنی بر اینکه شرکت پناهی به عنوان شرکت وارد کننده کالا با ارز دولتی بوده است.

وی افزود: اظهارات مدیرعامل شرکت طرح و نقشه پناهی که شرکت مذکور برای واردات ورقه داغ زنی ارز دریافت کرده است. همچنین محرز گردیده که این شرکت هیچ گونه وارداتی نداشته و اظهارات دستغیب نیز در خصوص ارتباط با آقایان زرنانی، جنت مکان و کورش مر وجود دارد که مبلغ 473 هزار یورو به شرکت طرح و نقشه پناهی واریز گردیده است.

نماینده دادستان گفت: مبلغ 55 هزار یورو برای خریداری و سپس مبلغ 550 میلیون تومان به عنوان ما به التفاوت به حساب شرکت واریز شده است. نرخ ارز خریداری شده در مرحله اول 5 هزار و 550 تومان بوده است.

وی ادامه داد: متهم جنت مکان مجددا احضار می‌شود و ایشان در اظهارات اولیه علت متواری شدن خود را ترس اعلام کرده و پس از دستگیری از افرادی به نام زرنانی و مر نام برده است و گفته بنده فقط یک رخ بودم و فریب خوردم.

نماینده دادستان در مورد اظهارات زرنانی بیان کرد: وی گفته من معرف شرکت طرح و نقشه به دستغیب بودم. همچنین اظهارات متهم کوروش مر و یوسف جنت مکان به شرکت دیگری به نام پرتیکان اشاره دارد و اظهارات خانم نفیسه اکبری در این رابطه وجود دارد.

وی گفت: حسب صورتجلسه متهم اخوت فرد مبالغی به مقدار 4 میلیارد تومان به آقای زرنانی داده است.

نماینده دادستان در خصوص مهرهایی که از منزل متهم اخوت فرد کشف شده توضیح داد: در این مورد اخوت فرد اظهار کرده که مهر طرح و نقشه را زرنانی به او تحویل داده تا به جنت مکان بدهد. همچنین اخوت فرد مدیرعامل شرکت‌های اهورا پرشین و میعاد می‌باشد.

وی افزود: اخوت فرد اظهار کرده بنده جنت مکان را به بانک مشهد معرفی کردم.

نماینده دادستان در رابطه با صورتجلسه اظهارات علی زرنانی گفت: علی زرنانی در تحقیقات اولیه بیان کرده فقط رابط بوده است و در بیانات تکمیلی اعلام کرده که اخوت نیز کارهای بانک مشهد را معرفی کرده و کارهای خرید و معرفی کالا از سوی مر انجام شده است.

وی در خصوص اظهارات متهم عظیم علی اشرفی پیامن اظهار کرد: وی در تاریخ 97.11.10 بیان می‌دارد که مطالب بیان شده در مورد بنده کذب بوده و مسائل مربوط به طرح و نقشه پناهی مربوط به اختلافات وی با زرنانی بوده است و اسم آقای اشرفی را به عنوان شریک زرنانی شنیده است.

نماینده دادستان با ذکر نام برخی شرکت‌هایی که ارز ریافت کرده بودند گفت: فرزین صنعت ایرانیان، نما پی دیماس، مروارید تجارت آسیا از اینگونه شرکت‌ها هستند.

وی در مورد استفاده از اشخاص معتاد به عنوان مدیر برخی شرکت‌ها بیان کرد:‌ آقای نادر نوروزخواه که قبلا فردی معتاد بوده در مورد آشنایی خود با شرکت طرح و نقشه پناهی بیان کرده اینجانب در خیابان جردن خمار بودم و آقای علی زرنانی مرا دید و به من غذا داد و گفت می‌خواهی برایت وام بگیرم تا از این وضعیت دربیایی؟. بنده چون خمار بودم قبول کردم و به نام من کارت گرفت و به عنوان مدیرعامل معرفی کرد.

نماینده دادستان گفت: مجموعا مبلغ 973 هزار یورو از این شرکت معرفی شده است.

وی ادامه داد:‌ در مورد فردی از مشهد نیز نامه صادره از سوی بانک پاسارگاد منطقه شرق کشور به تاریخ 98.2.2 از سوی مدیریت منابع ارزی بانک پاسارگاد مبنی بر تعلیق کارت بازرگانی شرکت از سوی تعزیرات خراسان در حوزه ارز نیز موجود می‌باشد.

نماینده دادستان همچنین به نامه 98.2.12 از سوی اداره عملیات ارزی مبنی بر عدم ایفای تعهدات شرکت طرح و نقش پناهی نیز اشاره کرد و گفت: گزارش وزارت اطلاعات نیز موجود است و با عنایت به مراتب فوق و نظر به اینکه به موجب بند الف ماده یک قانون اخلال در نظام اقتصادی مبنی بر اخلال از طریق عمده در نظام ارزی، ضرب سکه و... جرم محسوب گردیده و عملیات انجام شده از سوی متهمان با جرم انتسابی مطابقت دارد. همچنین اقدامات انجام شده حاکی از خسارات وارده به جامعه و آثار فساد اقتصادی مترتبه در کشور است چون درگیر جنگ اقتصادی هستیم و از مصادیق اخلال محسوب می‌شود.

وی در پایان قرائت کیفرخواست گفت: به استناد استجازه مقام معظم رهبری و بند الف ماده یک قانون مجازات اخلالگران در نظام اقتصادی تعقیب متهمان و صدور حکم درخواست می‌شود.

در ادامه جلسه قاضی صلواتی از نماینده بانک مرکزی خواست که با حضور در جایگاه توضیحات خود را بیان کند.

نماینده بانک مرکزی پس از قرار گرفتن در جایگاه با توضیح در خصوص روند دریافت ارز اظهار کرد: اینکه ارزی توسط بانک مرکزی تخصیص پیدا می‌کند به منزله مالکیت افراد بر آن ارز نیست و از آنها می‌خواهد که بر اساس این ارز، واردکننده را وادار به واردات کالا می‌کند و واردکننده هم متعهد است تا به واردات کالای مربوطه در زمان مقرر اقدام کند که در غیر این صورت نسبت به بازپرداخت ارز پرداختی باید اقدام نمایند.

وی افزود: چهار بانک به این شرکت ارز تخصیص داده‌اند و اطلاعات سامانه پرتال ارزی صددرصد عدم واردات کالا را نشان می‌دهد.

قاضی صلواتی از نماینده بانک مرکزی سوال کرد: در زمان تخصیص ارز آیا در مورد واقعی بودن شرکت نظارتی می‌شود؟

نماینده بانک مرکزی پاسخ داد: درروش پرداخت حواله ارزی پول پرداخت می‌شود و اعتبارسنجی در اختیار شبکه بانکی است. همچنین وثیقه تعیین شده 35 درصد است و اسناد مبین ورود کالا به کشور باید ارایه شود.

قاضی صلواتی گفت: با توجه به شرایط کشور یک معتاد را به عنوان مدیر شرکت معرفی کرده‌اند و همچنین زمینه کار شرکت در ابتدا انجام فضای سبز بوده و بعد تغییر پیدا کرده است. بنابراین باید گفت نظارتی بر شرکت‌ها در خصوص واقعی بودن نیست.

پس از اظهارات نماینده بانک مرکزی، قاضی صلواتی از متهم جنت‌مکان خواست تا در جایگاه حاضر شود و گفت: اتهام شما مشارکت در اخلال در نظام ارزی به صورت عمده از طریق فروش ارز دولتی در بازار آزاد به مبلغ ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار به صورت غیرقانونی و کسب منفعت به میزان ۹۶ میلیارد تومان می‌باشد دفاعیات خود را بیان کنید.

متهم جنت‌مکان گفت: متولد ۵۱ هستم و فاقد سابقه کیفری می‌باشم اگر این قدر پول داشتم مستاجر نبودم زرنانی از من وکالت تام‌الاختیار گرفت و ثبت سفارش‌ها را زرنانی انجام می‌دهد. من نه ارزی دیدم و نه از تخصیص ارز اطلاعی دارم و قرار بود که خرید و فروش کنجاله سویا صورت گیرد و هیچ فعالیت ارزی نداشته‌ام. به مدت ۱۷ سال در شرکت حفاری به فعالیت‌های نفتی مشغول بودم و برای زمان‌های استراحت شغل دوم را انتخاب کردم تحصیلاتم سیکل است و از شرکت ۶ تا ۷ میلیون تومان حقوق می‌گرفتم.

وی افزود: اشتباه کردم که وارد فعالیت بازرگانی شدم و گول صحبت‌های زرنانی را خوردم.

قاضی صلواتی پرسید: به وزارت صمت گفته‌اید که کاتالیست‌ها آماده است تا وارد شود.

متهم پاسخ داد: از آگاهی با من تماس گرفتند و زرنانی گفت که در آگاهی اعلام کن که در حال واردات است و به تحریم‌ها خورده‌ایم و مشکل به وجود آمده است، اما بعدا زیر حرفش زد و من نیز به آگاهی مراجعه کردم و گفتم که این شرکت صوری است.

متهم جنت‌مکان گفت: تمام عمرم را بر روی سکوی نفتی و در بیابان بودم و هیچ اطلاعی از اقدامات بازرگانی نداشتم و ندارم. زرنانی اموالی شامل هتل، زمین و پمپ بنزین را به من نشان داد و به او اعتماد کردم، اما بعدها فهمیدم که تمامی این اموال صوری است دختر دانشجو و پسر مریض دارم و مجبور به پذیرش مدیریت شرکت طرح و نقشه پناهی شدم و از شرکت حفاری نیز اخراج شده‌ام.

قاضی صلواتی گفت: مبلغی به خانواده شما از طریق یکی از همین متهمان بابت حق‌السکوت داده می‌شود.

متهم پاسخ داد: اشرفی ماهی چهار میلیون تومان کمک می‌کند.

قاضی صلواتی گفت: اینجا آخر خط است و حقیقت را بگو.

متهم پاسخ داد: ۴۰ میلیون تومان به اشرفی بدهکارم و در زندان نیز کار می‌کنم.

قاضی صلواتی ماهی ۴ میلیون تومان حق‌السکوت می‌دهند تا علیه اشرفی حرفی نزنی.

متهم گفت: حق‌السکوت نیست و به عنوان قرض می‌باشد.

قاضی صلواتی گفت: آیا در شرکت کالایی دیدید؟

متهم پاسخ داد: خیر. فقط دفتر شرکت را دیدم و پس از مدتی فهمیدم که در ابتدا نوروزخواه مدیرعامل شرکت بوده و من به جای نوروز خواه آمدم.

علایی نماینده دادستان از متهم جنت‌مکان پرسید: در آگاهی گفته‌اید که ارز را برای واردات گرفته‌اید و پس از متواری شدن و دستگیری مجدد گفتید که مر و اخوت‌فرد گفته‌اند که بگو کالاها وارد می‌شود یک بار گفتی زرنانی گفته کالاها وارد می‌شود و یک بار می‌گویی مر گفته است علت تناقض صحبت‌ها چیست؟

متهم پاسخ داد: اصلا فراری نبوده‌ام. شرکتی به نام otm که حمل‌کننده کالا است ظاهرا بخشی از سهام مربوط به آمریکا می‌باشد و کالایی وارد نشد و اصل ماجرا را در آگاهی گفتم.

نماینده دادستان گفت: متهم مر گفته که متهم جنت‌مکان ۱۰۰ میلیون از حساب شرکت برداشته است.

متهم جنت‌مکان پاسخ داد: حساب‌های شرکت را شخصا قفل کردم چرا که در چند نوبت امضای من توسط زرنانی جعل شده است.

علایی گفت: مر در تاریخ ۹۷/۹/۱۹ درباره عایدی جنت‌مکان گفته که ۱۰۰ میلیون تومان برداشته است.

متهم پاسخ داد: پرینت حساب‌ها موجود است. پول‌ها در چهار بانک یعنی بانک توسعه صادرات شیراز، بانک سرمایه بنی‌هاشم، بانک حکمت ایرانیان مشهد و بانک سامان مشهد قفل شده است. البته در این حساب‌ها پول وجود دارد.

قاضی صلواتی گفت: درباره فروش ارزها توضیح دهید.

متهم پاسخ داد: اطلاعی ندارم و دستغیب را یک بار در شیراز و بار دیگر در بانک سرمایه دیدم و زرنانی به دستغیب اعلام کرد که جنت‌مکان هیچ کاره است.

نماینده دادستان پرسید: درباره مبالغ دریافتی از اشرفی عنوان می‌کنید که چهار میلیون تومان به عنوان قرض است چرا اسمی از اشرفی در اظهارات‌تان نبرده‌اید؟

متهم پاسخ داد: اطلاعی از شراکت افراد با یکدیگر نداشتم و لزومی ندارد که به دروغی حرفی بگویم.

قاضی صلواتی گفت: پس اشرفی برای رضای خدا پول می‌دهد. باقر که برادر اشرفی است چه نقشی دارد؟

متهم پاسخ داد: مبالغ را قرض گرفتم و اشرفی نیز داخل زندان است و شخص دیگری که برادرش می‌باشد پول را به حساب خانواده‌ام واریز می‌کند.

قاضی صلواتی از کوروش مر خواست تا در جایگاه حاضر شود و گفت: اتهام شما مشارکت در اخلال در نظام ارزی به صورت عمده از طریق فروش ارز دولتی در بازار آزاد به مبلغ ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار به صورت غیرقانونی و کسب منفعت به میزان ۹۶ میلیارد تومان می‌باشد و دفاعیات خود را بیان کنید.

متهم مر گفت: متولد ۵۲ و ترخیص‌کار گمرک می‌باشم شرکت طرح و نقشه پناهی را اکثر بانک‌ها می‌شناختند چرا که ۳۰ میلیارد تومان سرمایه سرد شده داشت و در مدت فعالیتم چنین شرکتی ندیده‌ام.

قاضی صلواتی گفت: آیا در عمل همین گونه بود؟

متهم پاسخ داد: خیر. در عمل این چنین نبود. از زمان ثبت سفارش دو ماه گذشت و پیگیر ترخیص کالاها شدم. کالای دستغیب با ارزها وارد شد و کالای شرکت طرح و نقشه پناهی وارد نشد.

در ادامه این جلسه قاضی صلواتی از متهم کوروش مر خواست که در جایگاه حضور یابد و دفاعیات خود را مطرح کند.

کوروش مر خود را ترخیص کار گمرک معرفی کرد و گفت: 50 میلیون تومان را به خاطر جابجایی دفترم گرفتم.

قاضی صلواتی خطاب به کوروش مر گفت:‌ مابقی اعضایی که از بانک مرکزی ارز گرفتند چه شدند؟

مر پاسخ داد: قرض گرفته بودند.

وی در خصوص مبالغ افزود: 3.600 در شیراز و یک میلیون هم در هاشمی بوده است.

قاضی از متهم مر در خصوص موضوع شرکت پرتیکان سوال کرد که این متهم پاسخ داد: نمی‌دانم.

در این لحظه نماینده دادستان از متهم مر سوال کرد: شما آقای جنت مکان را معرفی کردید؟

مر پاسخ داد: من برایش حساب باز کردم.

نماینده دادستان از مر خواست که در مورد اختلاف اخوت فرد و زرنانی که برای مبلغ 100 تومان بوده است، توضیح دهد که وی گفت: ما به دستغیب زنگ زدیم و اعلام کردیم که اینها برای 100 تومان اختلاف دارند.

نماینده دادستان مجدد سوال کرد: آقای دستغیب چه مقدار پول به طرح و نقشه پناهی پرداخت کرد؟

کوروش مر پاسخ داد: سه میلیون و پانصد یورو و یک بار هم یک میلیون یورو بود.

قاضی صلواتی از کوروش مر در خصوص سمتش در شرکت سوال کرد که وی پاسخ داد: در حد ترخیص کالا همکاری می‌کردم.

قاضی صلواتی از کوروش مر سوال کرد: چقد به شما رسید؟

کوروش مر پاسخ داد:‌به غیر از 50 میلیون پول دیگری نرسیده است که آن هم قرض بوده است.

قاضی پس از پایان دفاعیات کوروش مر، از متهم محمودرضا اخوت فرد خواست در جایگاه حضور یابد.

متهم اخوت فرد پس از قرار گرفتن در جایگاه اظهار کرد: اتهام وارده را قبول ندارم. از سال 82 در تهران زندگی می‌کنم.

قاضی صلواتی از اخوت فرد در خصوص سمتش در شرکت سوال کرد که وی پاسخ داد: سمتی نداشتم.

قاضی صلواتی از اخوت فرد خواست که در رابطه با نحوه آشنایی‌اش با سایر متهمین توضیح دهید.  

اخوت فرد بیان کرد: تولید فالوده و بستنی داشتم و می‌خواستم وام بگیرم که با آقای زرنانی آشنا شدم و برای خرید وانت یخچال دار به دنبال وام بودم که به نام خودم و مادرم درخواست وام دادم. آقای زرنانی گفت اگر با هم کار کنیم پول خوبی در می‌آوری. یک سال و نیم به خاطر تعهداتم به مردم مشکل داشتم. بعد از آن دیگر زرنانی را ندیدم و هر بار تماس می‌گرفتم یا می‌گفت بیماری قلبی دارد و یا با همسرش درگیر است.

قاضی صلواتی خطاب به اخوت فرد گفت: اگر در شرکت نقش نداشتید چطور مهر شرکت از منزل شما بیرون آمده است؟

اخوت فرد پاسخ داد: آقای جنت مکان اولین بار که به آگاهی آمده به زرنانی زنگ می‌زند و زرنانی یک روز به دفترم آمد و مهر شرکت طرح و نقشه پناهی را به من داد و گفت که اگر پناهی را دیدی مهر را به او بده که وقتی دلیلش را سوال کردم، گفت من با او مشکل دارم و نمی‌خواهم او را ببینم.

وی افزود: از 5 مهری که دست بنده بود یکی مربوط به طرح و نقشه پناهی بود و دو مهر هم متعلق به شرکت‌های خودم بود.

سرانجام قاضی صلواتی با رسیدن به هنگام اذان ظهر ختم این جلسه رسیدگی را اعلام کرد و گفت: جلسه بعدی فردا (چهارشنبه) ساعت ۹:۳۰ صبح خواهد بود.

ادامه دارد

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.