• سه‌شنبه / ۱۲ آذر ۱۳۹۸ / ۱۳:۰۳
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 98091208512
  • خبرنگار : 50320

شهردار اصفهان:

در رویایم برای چهارباغ تجدید نظر کرده ام

شهردار اصفهان

ایسنا/اصفهان شهردار اصفهان با بیان اینکه هنوز دنبال تحقق رویایم درباره چهارباغ هستم، گفت: در گفت و گویی با خبرگزاری ایسنا گفته بودم که برای چهارباغ رویایی دارم، البته در رویایم برای چهارباغ تجدید نظر کرده ام و با مواجه شدن با عقاید و نظرات کارشناسی نگاهم روند اصلاحی پیدا کرده است.

قدرت الله نوروزی امروز (سه شنبه) در نشستی با خبرنگاران حوزه شهر، اظهارکرد: همانطور که برای همه شهروندان دلسوز مهم است که هویت چهارباغ حفظ شود، برای ما حتی کمی بیشتر حفظ هویت چهارباغ مهم است، چون در آینده مورد نقد خواهیم بود و مراقبیم اتفاق بدی برای این محور تاریخی شهر نیفتد.

 وی با اعتقاد براینکه اجرای طرح بدنه شرقی چهارباغ از اول اشتباه بوده، گفت: ما محکوم به پذیرش شرایط موجود بودیم، ولی اگر ما بودیم هرگز چنین کاری نمی کردیم، چون این طرح وصله نچسب به هویت تاریخی و میراثی چهارباغ است.

نوروزی با اشاره به اینکه حتی ۳۰۰ متر سنگفرش چهارباغ هم انجام شده بود و ما باید آن را ادامه می دادیم، افزود: متولیان میراث فرهنگی حساسیت زیادی روی چهارباغ دارند، اما ما هم نمی توانستیم در اینجا متوقف شویم و باید کارمان را شروع می کردیم تا اقداماتمان در چهارباغ از پشتوانه علمی برخوردار شود و در این زمینه از نظرات شورای راهبردی استفاده و به افکار عمومی توجه کرده ایم.

اختیار چهارباغ دست ما نیست

شهردار اصفهان با بیان اینکه در چهارباغ زیاد رفت و آمد می کنم، گفت: در مورد چهارباغ ممکن است ما نظری داشته باشیم ولی اداره کل میراث فرهنگی اصفهان نظر دیگری داشته باشد، اما اختیار چهارباغ آن طور که فکر می شود دست ما نیست و هرکس مسئولیتی دارد که باید مسئولیت خودش را بپذیرد.

وی با بیان اینکه فضای سبز چهارباغ هم برای ما مهم است و البته اقداماتی که برای فضای سبز و درختان چهارباغ انجام می شود با نظر اداره کل میراث فرهنگی استان است، افزود: باید نظریات کارشناسان و صاحب نظران راجع به صندلی های چهارباغ را بررسی کنیم که آیا باید حفظ شود و یا تدبیر دیگری برای آنها اندیشیده شود. اما در هر صورت شهرداری بدون مهر میراث فرهنگی کاری انجام نمی دهد، اما اگر مهر میراث فرهنگی پای طرحی خورد تسلیم نظر کارشناسی می شویم.

نوروزی با تاکید براینکه کسی در چهارباغ مستبدالرای نیست، گفت: همه اقدامات در محور چهارباغ مبتنی بر نظرات کارشناسی و مردمی است.

حفظ هویت چهارباغ با نگاه تطور

وی اظهارکرد: می خواهیم هویت چهارباغ حفظ شود، در عین حال که معتقدیم باید زایش داشته باشد و تا حد ممکن به روز شود، درواقع هویت باید با نگاه تطور صورت گیرد، به همین خاطر هر نظری که کارشناسان بپسندند و قالب شود صورت می گیرد.

اعتراض به عملکرد شهرداری را حق مردم می دانم

شهردار اصفهان در ادامه به آسیب های وارد شده به شهر اصفهان در اتفاقات اخیر اشاره کرد و گفت: با وجود خساراتی که به مترو و اتوبوس های شهری وارد شد، اما با یکسری اقدامات و خلاقیت ها، هم اکنون حوزه حمل و نقل عمومی شهر به خوبی می چرخد.  

وی با تاکید براینکه شهرداری یک دستگاه خدمات رسان و تامین کننده نیازها عمومی است، خاطرنشان کرد: باید خدمات را به موقع به مردم ارائه کرد تا رضایتمندی ایجاد شود وگرنه نارضایتی به وجود می آید و نارضایتی هم اخلال در نظم عمومی به وجود می آورد.

نوروزی با بیان اینکه بیشترین تلاش در اتفاقات اخیر در شهر اصفهان را شهرداری کرد، گفت: شهرداری اصفهان مازاد بر خدمات رسانی در شهر آمد و همه امکانات را بسیج کرد تابه ساماندهی اوضاع کمک کند.  

وی ادامه داد: به عنوان یک حقوقدان قائل به حق اعتراض و تجمع مردم طبق اصول قانون اساسی هستم، به طوری که به عنوان شهردار اگر شهر را درست اداره نکنم این حق را به مردم می دهم که جلوی شهرداری بیایند و اعتراض کنند، اما اعتراض با رفتارهای مخرب و اغتشاش و آشوب فرق دارد و کدام شیوه اعتراض مدنی اینطور است!؟

شاید با مردم شفاف نبوده ایم

شهردار اصفهان درخصوص عدم حس تعلق شهروندان به شهر هم گفت: شاید با مردم شفاف نبوده ایم و هیچ وقت به طور شفاف نگفتیم چه سختی هایی برای تامین بودجه، امکانات و خدمات رسانی به مردم در شرایط اقتصادی کنونی داریم، ولی در صحبت های مختلف به محدودیت ها و موانع برای تأمین امکاناتی مثل اتوبوس و مترو اشاره کرده ایم.

وی با بیان اینکه حجم وندالیسم در تجمعات اخیر خیلی زیاد بود و به نوعی احساس تعلق و سرمایه اجتماعی وجود نداشت، افزود: انگار هم شهر به این افراد تعلق نداشت و هم آنها به شهر تعلق نداشتند، حتی مردم به همدیگر هم تعلق خاطر نداشتند. این موارد باید تحلیل شود و نتیجه بررسی ها در تصمیمات مدیران کشور مورد توجه قرار گیرد.

شروع آمادگی تعین مکان تجمعات مردمی با من نیست

شهردار اصفهان لزوم توجه به سیاست های کلان کشور را یادآور شد و گفت: در چنین شرایطی، وقتی می توانم به عنوان شهردار شهر اعلام آمادگی کنم تا میدانی برای تجمعات و اعتراضات مردمی تعیین شود که سیاست کلان کشور چنین چیزی باشد. البته مذاکراتی را داریم انجام می دهیم، اما باید زمینه آن در کشور فراهم باشد.

شهردار اصفهان با تاکید براینکه شروع این کار با من نیست، گفت: این سیاست حاکمیتی است، اگرچه در قانون اساسی پیش بینی شده است. در عین حال معتقدم در این زمینه آگاهی بخشی کافی نشده و ممکن است مردم خیلی با حقوق خود آشنا نباشند.

دنبال برابری واقعی در شهر هستیم

شهردار اصفهان در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه برابری و عدالت دو نوع است، که نوع اول برابری شکلی است تا همه بتوانند از امکانات استفاده کنند، افزود: ما به دنبال نوع دوم برابری یعنی برابری واقعی در شهر هستیم که خیلی فرق دارد و گام هایی برمی داریم که در نهایت به عدالت برسد.

وی ادامه داد: به قول اروپایی ها ما به دنبال تبعیض مثبت هستیم، یعنی آنها که ضعیف اند با دیگران هم سطح شوند و از امکانات برابر استفاده کنند و اقداماتی که در این زمینه انجام می شود باید به مردم اطلاع رسانی شود.

نوروزی با اشاره به فعالیت در مناطق محروم شهر، گفت: نباید همه برای استفاده از امکانات به مرکز شهر بیایند، بلکه باید امکانات را در همه مناطق شهر فراهم کنیم.

موانع درونی و بیرونی دیپلماسی شهری

شهردار اصفهان همچنین با بیان اینکه در دیپلماسی شهری رویاهای زیادی داشتم، گفت: ما آمادگی داشتیم که در کنار دولتمردان فعالیت های دیپلماسی خود را انجام دهیم، ولی وقتی وارد عرصه شدیم دیدیم یک سفر ساده خارجی که شهرداران صدها شهر دنیا در آن حضور دارند چه موانع و مشکلاتی دارد.

نوروزی تصریح کرد: علاوه بر پیچیدگی های زیاد درون ساختارهای دولتی، هر کسی خارج از سیستم دولتی هم به خود حق می دهد این سفر و ضرورت آن را ارزیابی کند. درک صحیحی در این حوزه وجود ندارد و به همین خاطر برخی شهرها ممکن است به خاطر ترس این اقدامات را انجام ندهند ولی اصفهان در این زمینه تلاش می کند فعال باشد.

شهردار اصفهان با اشاره به اینکه نقدهای زیادی به عملکرد شهرداری می شود اما برخی مغرضانه است، گفت: از نقدهای منصفانه استقبال می کنیم.

وی ادامه داد: به عنوان نمونه خبرگزاری ایسنا به نگاه ما توجه می کند، اما نقد هم می کند. این نقدها باید ارزیابی شود، اینکه این نقدها چقدر صحیح بوده، چقدر در تصمیم گیری ها تاثیر دارد و چقدر بی ارتباط بوده است.
انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.