• چهارشنبه / ۱۳ آذر ۱۳۹۸ / ۱۳:۴۱
  • دسته‌بندی: حقوقی و قضایی
  • کد خبر: 98091309490
  • خبرنگار : 71594

گزارش ایسنا از دومین جلسه رسیدگی به پرونده فساد ارزی گروه طرح و نقشه پناهی

اولین جلسه رسیدگی به پرونده فساد ارزی گروه طرح و نقشه پناهی

دومین جلسه رسیدگی به پرونده فساد ارزی گروه "طرح و نقشه پناهی" (آقای جنت مکان) صبح امروز (سه‌شنبه) به ریاست قاضی صلواتی در شعبه چهارم دادگاه‌های ویژه مفاسد اقتصادی برگزار شد.

به گزارش ایسنا، قاضی صلواتی در ابتدای این جلسه از متهم اخوت فرد خواست که برای ارائه ادامه دفاعیاتش در جایگاه حضور یابد.

اخوت فرد پس از حضور در جایگاه اظهار کرد: من سرمایه‌گذار شرکت نبودم و مانند دلال بودم.

قاضی صلواتی گفت: طبق مدارک شما سرمایه گذار شرکت هستید؟

اخوت فرد پاسخ داد: بنده سرمایه‌گذار نیستم. برای خرید دانه سویا شخصاً مبلغ ۵۳۷ میلیون پول داده‌ام.

قاضی صلواتی به اظهارات متهم اخوت فرد اشاره کرد و گفت: در اظهاراتت گفته‌ای با اشرفی شریک هستم و ۴ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کرد.

متهم اخوت فرد پاسخ داد: ۵۳۷ میلیون مربوط به خود بنده است. بقیه برای شرکت است و برای هود و سینک بوده است. بنده در آگاهی نوشتم که حدود ۴ میلیارد دادم و بعداً گفتم ۵۵۰ میلیون به آقای اشرفی برگردانده شده است. چکی که زرنانی به مقدار ۵۵۰ میلیون به اشرفی داده بابت هود و سینک بوده است.

قاضی صلواتی ضمن قرائت گزارش اطلاعات خطاب به اخوت فرد گفت: شما چرا خود را از شرکت بیرون میدانی؟

اخوت فرد پاسخ داد: بنده ثبت سفارش انجام ندادم و اصلا بلد هم نیستم. من حتی نمی‌توانم فاکتور خارجی بنویسم چون در این صورت باید حساب خارجی به نام من باشد.

وی افزود: تنها کاری که من انجام دادم این بود که به آقای محمودی رئیس بانک سامان زنگ زدم و گفتم این شرکت موجه است و اگر ممکن است برایش حساب باز کنید. آیا من می‌توانم هم کارمند شرکت باشم و هم سرمایه‌گذار شرکت؟

در ادامه این جلسه متهم اخوت فرد گفت: آقای دستغیب فرمودند ۶ میلیارد به حساب سرمایه تهران واریز کرده، اما دسته چک شیراز دست ایشان بوده و چه دلیلی دارد که این دسته چک دسته ایشان باشد.

وی افزود: بنده حدود ۸۰۰ میلیون پول داشتم و با آن به تنهایی خرید می‌کردم اما جایی که ۳ یا ۴ میلیارد پول مطرح بود به افرادی مثل اشرفی هم می گفتم و با هم خرید می‌کردیم. اخوت در مورد این موضوع مطروحه که فراری بوده است، اظهار کرد: یک ماه قبل از اینکه من را بگیرند منزل من سرقت شده و در آگاهی تهران نیز ثبت شده است. من اگر میدانستم این همه مشکلات دارم و شرکت مشکل دارد باید به علی زرنانی زنگ می‌زدم و اطلاع می‌دادم. علی زرنانی در آگاهی به من گفت اگر مرا لو دادی پدرت را درمی آورد و گاهی هم این را شهادت می‌دهد.

نماینده دادستان در این لحظه اظهار کرد: آقای اخوت در مورد سرمایه گذاری مطالب مختلفی گفتند.

وی اظهارات متهم اخوت فرد را قرائت کرد و گفت: شما ارز دولتی دریافت کرده‌ای و سرمایه  گذاری کردید و در اظهارات خودتان هم موجود است.

اخوت فرد اظهار کرد: این برای زمانی است که ما برای خرید کنجاله سویا دریافت کردیم و پیش فاکتور هم داریم. اما در آگاهی وقتی آدم را می‌گیرند نمی‌تواند درست فکر کند. بنده گفتم حدوداً اینقدر بوده و دلیلش هم این بود که روزی که پول را برای کنجاله سویا دادیم نتوانستند برگردانند و به اتفاق زرنانی به دیدن مر رفتیم و وی گفت چند ماه فرصت دهید تا پولتان برگردد که به این دلیل من این مطالب را نوشتم.

نماینده دادستان بیان کرد: شما در هتل اوین در اظهارات خود نمی گویید ۹۰۰ میلیون گرفتم، یکجا گفتید جنت‌مکان بدهکار بود و با زرنانی تماس گرفته که چون اشرفی شما را اذیت کرده این مبلغ را پرداخت کرده است.

اخوت فرد پاسخ داد: از موضوعی که در مورد شرکت گفتم اطلاع نداشتم که این پول به کجا واریز شده و اطلاع هم نداشتم که آقای جنت مکان پول را به حساب خودش واریز کرده یا به حساب شرکت.

نماینده دادستان اظهار کرد: علت  تغییر حرف‌های شما این است که آقای زرنانی می‌گوید پولی که جنت مکان داده بابت دستمزد بوده است.

اخوت اظهار کرد: من ارز دولتی نگرفتم.

نماینده دادستان گفت: در بانک سامان اسم شما به عنوان بازرگانی خارجی ثبت شده است.

اخوت فرد پاسخ داد: بنده سرمایه دار گردن کلفتی نبودم که با رئیس بانک صحبت کنم تا ارز به کسی داده شود.

قاضی صلواتی سوال کرد: یعنی جنت‌مکان دروغ می‌گوید

اخوت فرد پاسخ داد: به والله دروغ می‌گویند.

نماینده دادستان هم اظهار کرد: اظهارات ایشان کذب است.

متهم اخوت فرد گفت: هر تصمیمی که دادگاه برای من بگیرد قبول دارم. بنده حتی سلف خری هم کردم اما در مورد ارز باید حساب خارجی داشته باشی که کارت بازرگانی نداشتم.

قاضی صلواتی از متهم اخوت فرد در خصوص نقش‌اش در شرکت پیشرو فن‌آوران آسیا سوال کرد که این متهم پاسخ داد: نقشی نداشتم. اینها همه سناریو است.

قاضی صلواتی گفت: یعنی گزارش وزارت اطلاعات سناریو است؟

نماینده دادستان در این لحظه از متهم اخوت فرد خواست که در خصوص خانم اکبریان مدیرعامل شرکت پرتیکان مبنی بر اینکه کار خرید شرکت را آقایان زرنانی و اخوت فرد انجام می‌داده‌اند توضیح دهد.

اخوت فرد گفت: این اتفاق از زمانی افتاد که آقای زرنانی در منزل من بازداشت شد. ایشان بگویند اینکه من خرید و فروش ارز می‌کردم را آیا با چشم خودشان دیده‌اند؟

قاضی صلواتی گفت: یعنی زرنانی به خانم اکبریان گفته که اینگونه بگوید؟

نماینده دادستان هم با اشاره به استعلامی از بانک پارسیان اظهار کرد: حسب این استعلام شرکت پیشرو فناوران 89 فقره ارز دولتی دریافت کرده که هیچ کالایی هم وارد نکرده است.

اخوت پاسخ داد: به خدا اینگونه نبوده است.

نماینده دادستان خطاب به اخوت فرد گفت: اگر اینگونه نیست مهر شرکت‌ها نزد شما چه می‌کرده است؟

اخوت فرد پاسخ داد: دو مهر که متعلق به شرکت‌های خودم بوده است.

در ادامه قاضی صلواتی از آقای دستغیب به عنوان مطلع خواست که در جایگاه حاضر شود و به سوالات او در خصوص دسته چک پاسخ دهد.

دستغیب با حضور در جایگاه با معرفی خودش اظهار کرد: مهدی دستغیب هستم. ایشان درست می‌فرمایند که دسته چک را در اختیار من قرار دادند. من از شرکت طرح و نقشه ارز خریداری کردم و گفتند دسته چک نزد من بوده که آن را از اخوت و در دفتر وی گرفتم و دلیل آن هم این بود که 180 هزار یورو بابت پرداخت قبلی را به ما ندادند.

وی افزود: ایشان می‌گویند 900 میلیون سه چک شرکت طرح و نقشه پناهی بود که دست من بود. ایشان باید 80 هزار یورو به من می‌دادند و از مر پیگیری کردم که آقای مر گفت که بابت طلب اخوت به شما پرداخت نشده است.

قاضی صلواتی گفت: دیروز مطرح شد که شما 50 میلیون بابت انجام معامله به آقای کوروش مر پرداخت کردید، توضیح دهید؟

دستغیب پاسخ داد: روز اول که آقای مر را دیدم گفت بدهکارم و اگر ممکن است 50 میلیون به من بده که رفتم بانک ملت و به حسابش واریز کردم و تاکنون نیز برنگردانده است.

قاضی صلواتی گفت: به چه اعتباری پول را پرداخت کردید؟

دستغیب پاسخ داد:‌به همان اعتباری که پول دریافت و پرداخت می‌کردیم.

در ادامه قاضی صلواتی از متهم علی زرنانی خواست که برای ارایه دفاعیات خود در جایگاه حضور یابد.

متهم علی زرنانی پس از قرار گرفتن در جایگاه بیان کرد: متولد 61، متاهل و دارای مدرک فوق دیپلم است و در گذشته در کار سنگ بوده است.

قاضی صلواتی از او سوال کرد که آیا سابقه کیفری دارد که زرنانی پاسخ داد: دو مورد سابقه کیفری دارد که یکی در مورد تهاتر ملک با مشتری بوده که به مشکل برخورده و از یکدیگر شکایت کرده‌اند.

قاضی صلواتی در خصوص مسئولیت زرنانی در شرکت سوال کرد که این متهم پاسخ داد: مسئولیتی نداشتم.

قاضی صلواتی خطاب به زرنانی اعلام کرد:‌پس این شرکت بی در و پیکر بوده است.

پس از اینکه قاضی صلواتی اتهامات علی زرنانی را قرائت کرد، این متهم پاسخ داد:‌ اتهامات وارده را قبول ندارم.

زرنانی اظهار کرد:در ابتدا در بخش شوینده و مواد غذایی برای ثبت دو برند شروع به کار کردم و از طریق آقای فتحی با یوسف جنت مکان آشنا شدم. بعد از اینکه آقای فتحی سال 96 با خانواده‌اش به خارج از کشور رفت، با جنت مکان در ارتباط بودم. بعد از مدتی و در سال 96 جنت مکان به بنده مراجعه کرد و درخواست 15 میلیون کرد که بنده طی یک رسید کتبی که از ایشان گرفتم 13 سکه به صورت امانت به ایشان دادم.

وی افزود: در سال 96 چک قراردادی امضا کردم ولی چون چک 500 میلیونی خود به اخوت فرد را نتوانستم پرداخت کنم و در دادسرای خارک علیه من شکایت شد و تحت فشار شدیدی برای پرداخت طلبشان قرار گرفتم. اخوت فرد و جنت مکان ماشینم را به نام محمد فلاحی منتقل کردم و گفتند بابت بدهی‌ات آن را گرفتیم و اینگونه فریب آنها را خوردم.

متهم زرنانی گفت:‌ بعد از گذشت چند ماه متوجه شدم که بازیچه این افراد قرار گرفته‌ام و اقدام به برگشت زدن چک‌های آنها نمودم. اینجانب اگر در شرکت نقشی داشته‌ام چرا باید چندین فقره چک را بابت بدهی‌هایم برگشت بزنم و از جنت مکان خبر نداشتم و ذی نفع هم نبودم بلکه خودم مالباخته هستم.

وی ادامه داد: آقای قاضی من عضو هیات مدیره، ذی نفع، مدیرعامل، سرمایه گذار، کارگذار و... نبودم و فقط از شرکت طرح و نقشه طلبکار بودم و به اخوت فرد و جنت مکان بدهکار بودم. همچنین کارت بازرگانی هم ندارم که وزارت رفاه هم این را تایید می‌کند.

متهم زرنانی در مورد شرکت پرتیکان به مدیرعاملی خانم اکبریان توضیح داد: اگر در خصوص اظهارات کذبشان، مدارکی دارند به دادگاه ارایه کنند. همچنین در خصوص اظهارات کذب آقای نوروز خواه هم که خودشان در این جلسه حضور دارند، باید بگویم که من کارمند شرکت نبودم.

وی اظهارات متهم اخوت فرد را هم کذب خواند و گفت که اگر مدارکی دارد ارایه کند.

متهم زرنانی گفت: آقای اشرفی در مواجهه حضوری با اخوت موضوع 4 میلیارد تومان را رد نموده است. همچنین در مورد اینکه وکالت تام الاختیار به من داده‌اند اگر وکیل، خانواده و یا خودش مدارکی دارند به دادگاه ارایه کنند.

وی همچنین اظهارات بیان شده از سوی سایر متهمین را کذب محض خواند و در پایان دفاعیاتش گفت: از دادگاه درخواست صدور حکم برائت را دارم.

قاضی صلواتی خطاب به متهم زرنانی گفت: حسب گزارشات آگاهی شما چند فقره پرونده کلاهبرداری دارید. صداقت داشته باشید چون کلاهبرداری به خط آخر رسیده است.

زرنانی پاسخ داد: من فقط دو پرونده دارم که یکی در خصوص مجتمع 31 واحدی آپارتمان است و دیگری در مورد تهاتر سنگ بوده است.

قاضی صلواتی در ادامه این جلسه خطاب به متهم زرنانی گفت:‌ در قسمت‌های مختلف پرونده مطرح شده که آقایان جنت مکان و مر به دستور شما کار می‌کردند.

زرنانی اعلام کرد: این موضوع صحت ندارد.

قاضی صلواتی گفت: شما می‌گویید در شرکت نقشی نداشتید در صورتی که به یک معتاد با دادن نهار و تراول 50 هزار تومانی پست مدیر عاملی داده‌اید؟

زرنانی اظهار کرد: طبق استعلامات این فرد سه ماه قبل از این موضوع عضو شرکت بوده است.

قاضی صلواتی در این لحظه از آقای نادر نوروزخواه خواست که به عنوان مطلع در جایگاه حضور یابد.

نادر نوروزخواه پس از قرار گرفتن در جایگاه اظهار کرد: اینکه آقای زرنانی در این جلسه به من توهین کردند اخلاق همیشگی ایشان است و قبلا هم به من توهین کرده‌اند. آقای زرنانی من را به این شرکت آورد و به دفتر خودش برد و هروئین و شیشه به من می‌داد تا مصرف کنم و گفته بود آنقدر هروئین می‌دهم که همین جا بمیری.

وی افزود: آقای اشرفی من را به کمپ فرستاد تا اعتیاد را ترک کردم.

قاضی صلواتی خطاب به نوروزخواه گفت: آقای زرنانی می‌گوید شما مدیر عامل بوده‌اید، توضیح دهید؟

نوروزخواه گفت: بله آقای قاضی مدیرعامل بدون حقوق بودم و هر چه می‌گرفتم زرورق بود که هفته‌ای 50 هزار تومان بوده است.

قاضی صلواتی گفت: چه مدارکی امضا می‌کردی؟

نوروخواه پاسخ داد: بله، 500 سفته امضا کردم.

قاضی صلواتی به اظهارات زرنانی مبنی بر اینکه نوروزخواه قبل از او در شرکت عضو بوده اشاره کرد که آیا صحت دارد یا نه.

نوروزخواه پاسخ داد: اگر ایشان انشاء می‌نوشت خیلی بهتر از این بود.

قاضی صلواتی در مورد مبلغ 15 میلیونی که زرنانی به جنت مکان داده سوال کرد که نوروزخواه با نشان دادن متهم جنت مکان پاسخ داد: بله آقای جنت مکان بود رسید امضا کرد و 15 سکه به او داد.

قاضی صلواتی خطاب به متهم زرنانی گفت که اگر توضیحی در خصوص اظهارات نوروزخواه دارد بیان کند.

متهم زرنانی گفت: اینکه می‌گویند خدا پدر و مادر اشرفی را بیامرزد که او را به کمپ برده و از اعتیاد ترک داده درست است چون نوروخواه کارمند ایشان بوده است.

قاضی صلواتی از نوروزخواه سوال کرد: چه کسی به شما کارت بازرگانی داده است؟

نوروزخوان با اشاره به زرنانی گفت: علی آقا داده است.

زرنانی گفت: ایشان کمپ رفته و سالم شده و عضو شرکتی شده که اشرفی خواسته است.

قاضی صلواتی همچنین از متهم زرنانی در خصوص 60 میلیون دلار ارز توضیح خواست.

قاضی صلواتی گفت: آقای کوروش مر گفته شما را برای دریافت ارز معرفی کرده است؟

متهم زرنانی پاسخ داد: ارزی نبوده که بخواهم من معرفی کنم.

در این لحظه قاضی از دستغیب خواست که اطلاعات خود را در این رابطه بیان کند که وی گفت: روزی که به دفتر ایشان رفتم آقای مر زنگ زدند و به همراه زرنانی به بانک رفتیم.

قاضی صلواتی اظهار کرد: بیت المال مسلمین دست کسی که تخصص ندارد و شرکتی که در و پیکر ندارد، می‌افتد.

قاضی صلواتی از متهم زرنانی سوال کرد: از 36 میلیون سود نامشروع چقدر به شما رسیده است؟

زرنانی پاسخ داد: سیستم قضایی استعلام کند اگر هزار ریال است، اعلام شود.

در این لحظه نماینده دادستان اظهار کرد: موضوع اول نقش آقای زرنانی در شرکت طرح و نقشه پناهی است. ایشان اولین بار در 97.7 در آگاهی می‌گوید که با جنت مکان آشنا شدم و جنت مکان گفته از کار خسته شدم و به کسی مرا معرفی کنید و وی به اشرفی معرفی کرده و اشرفی گفته اگر می‌خواهید پیشرفت کنید باید مثل ما مدیرعامل باشید.

وی افزود: نکته اول این است که گفته جنت مکان از من 13 سکه قرض گرفته است و به اتفاق جنت مکان نزد آقای دانش رفته است.

زرنانی پاسخ داد: بیشتر از 4 ماه نبود که بعد هم منجر به سال 97 شد که چک شرکت را برگشت زدم. آقای جنت مکان بر اساس اعتمادی که به من داشت از من نظر می‌خواستند.

نماینده دادستان سوال کرد: یعنی شما هیچ نقشی برای آشنایی بین جنت مکان و دانش نداشتید؟

زرنانی پاسخ داد: من نقشی نداشتم و تعاملی بود که خودشان داشتند و من بعدها فهمیدم.

نماینده دادستان گفت: شما الان مطلبی گفتید که کاملا با مطالب قبلی متفاوت است.

نماینده دادستان از متهم زرنانی در خصوص شرکت پرتیکان و اظهارات خانم اکبریان توضیحات خواست که وی پاسخ داد: طبق روزنامه رسمی دفتر پرتیکان در ملاصدرا ثبت شده که با دفتر من تفکیک شده است. جلسات ما در آنجا ساعتی برگزار می‌شد و دفتر را اجاره می‌کردیم.

نماینده دادستان اظهار کرد: آیا اجاره ساعتی دفتر در جردن برای ظاهرسازی انجام نشده است؟

قاضی صلواتی هم سوال کرد: آیا شرکت پرتیکان فعال بوده است؟

زرنانی پاسخ داد:‌ بله، فعالیت اقتصادی داشت است.

قاضی صلواتی خطاب به زرنانی گفت: خیر، شرکت کاغذی بوده است.

در ادامه این جلسه قاضی صلواتی از عظیم علی اشرفی پیامن خواست که با حضور در جایگاه دفاعیات خود را بیان کند.

قاضی از اشرفی در خصوص سمتش در شرکت سوال کرد که وی پاسخ داد: سمتی نداشتم و اتهامات وارده را قبول ندارم.

وی افزود: آقای زرنانی هر کار خوبی که انجام داده خودش کرده و هر چه کار بد بوده می‌گوید من انجام داده‌ام. من با زرنانی سال 95 آشنا شدم که مقداری هود و سینک از وارد کننده خریده بودم و از اخوت بدهی داشتم و از او خواستم جای اخوت را بگوید که وی گفت در صورتی می‌گویم که شکایت نکنید و حکم جلب نگیرید. همچنین چون جایی برای نگهداری نداشتم به من گفتند هود و سینک‌ها را در دفتر آنها بگذارم. همچنین به من گفتند با هم شریک شویم که من قبول نکردم.

متهم اشرفی گفت: آقای زرنانی هیچ وقت چک‌هایش را پاس نمی‌کرد. دفتری در دفتری در تهران که حالت خوابگاه داشت به من دادند که من 20 میلیون از زرنانی طلب داشتم و گفت دفتر را بگیر و 20 میلیون را هم نده.

همچنین اشرفی گفت که آقای زرنانی ما را به چیزی لوده کرده بود که در این لحظه زرنانی به این سخنان او واکنش نشان داد و آن را کذب خواند.

متهم اشرفی اظهار کرد: زرنانی می‌گفت من از بانک انصار 100 میلیون ارز می‌گیرم و پول خوبی هم به تو می‌کسد. من چک را برگشت زدم در صورتی که ایشان گفته من در ابتدا چک را برگشت زده‌ام و بین ما اختلاف ایجاد شد و حتی به من فحش قومیت دادند. بنده در برج مشکی دنبال ایشان رفتم که سرهنگ روزبهانی نیز آنجا حضور داشت و گفت حکم جلب زرنانی را برای موضوع سنگ دارد و به او گفتم این دفتر اجاره‌ای است. تمام شماره تلفن‌ها و موبایل زرنانی به نام خانم اکبریان و نوروزخواه بوده است.

وی در مورد موضوع آدم ربایی زرنانی گفت: من باعث و بانی شدم که ایشان بیشتر از این ارز نگیرد.

نماینده دادستان در این لحظه اظهار کرد: جالب است که آقای زرنانی می‌گویند خانم اکبریان را اشرفی خریده و اشرفی می‌گوید که زرنانی ایشان را خریده است.

وی در ادامه از اشرفی خواست که در مورد آقای عادلیان توضیح دهد:

اشرفی پاسخ داد: من عادلیان و خانم اکبریان را اصلا ندیده‌ام.

نماینده دادستان در مورد نقش اشرفی در شرکت طرح و نقش پناهی سوال کرد که وی پاسخ داد: از تاریخ 97.7 که نوروزخواه در دفتر شرکت من آمد گفت که چندین بار به اصفهان و... بابت شرکت طرح و نقشه پناهی رفته است.

نماینده دادستان از اشرفی سوال کرد: شخصی به هویت فلاحی را می‌شناسید و ارتباط شما با ایشان چه بوده است؟

اشرفی گفت: کارمندم در شهرک کامیونداران بوده است.

نماینده دادستان به این موضوع اشاره کرد که اشرفی بارها از زندان با فلاحی تماس گرفته که اشرفی اظهار کرد: برای کارهای سند و بابت طلب‌هایم بوده و ایشان در حال حاضر مدیرعامل شرکت هستند.

نماینده دادستان با ارایه توضیحاتی به این موضوع اشاره کرد که اشرفی برای فرار از قانون املاک خود را به نام همسر، خواهر همسر، باجناق و فلاحی کرده است اما اشرفی اعلام کرد: با خواهر همسر و باجناقش در موضوع باغ شریک است.

نماینده دادستان همچنین در خصوص وجه پرداختی ماهیانه 4 میلیون به جنت مکان از اشرفی توضیح خواست که وی گفت: دو بدهی 10 میلیونی به وی داشته و مربوط به قبل از بازداشتش است.

در ادامه قاضی صلواتی از وکیل مدافع یوسف جنت مکان خواست که دفاعیات خود را ارایه کند.

وکیل مدافع جنت مکان اظهار کرد: مدارک نشان می‌دهد که موکلم تخلفی نداشته است و این ایراد در پرونده وجود دارد که رقم دلارها در پرونده زمان خرید با زمانی که رد و بدل شده متفاوت است.

 وی افزود: زمانی که زرنانی شرکت را خریده قبل از مدیرعاملی جنت مکان بوده و مواردی وجود دارد که اقدامات برنامه ریزی شده بوده و اظهارات افراد داخل و خارج از پرونده دال بر نقش نداشتن موکلم است. همچنین آقای جنت مکان از سوابق مدیرعاملی شرکت اطلاعی نداشته و زرنانی افرادی را به عنوان مدیر عامل وارد شرکت می‌کرده است.

سپس قاضی صلواتی از وکیل مدافع کوروش مر خواست که دفاعتیات خود را بیان کند.

وکیل مدافع کوروش مر از دادگاه خواست که هر چه سریع‌تر نسبت به تعیین سرنوشت ایشان اقدام کند چون خانواده‌اش حتی توانایی پرداخت اجاره خانه را ندارند.

قاضی صلواتی در ادامه از وکیل مدافع اخوت فرد خواست که دفاعیات خود را ارایه کند.

وکیل اخوت فرد با بیان اینکه وکیل تسخیری است و دفاعیاتش را در قالب لایحه ارایه می‌کند، گفت: از دادگاه خواستارم که ابهامات مطرح شده در مورد پرونده رفع شود.  

همچنین قاضی صلواتی از وکیل مدافع علی زرنانی خواست دفاعیات خود را بیان کند که وی لایحه دفاعیه خود را قرائت کرد و گفت: موکلم بیش از 10 سال است که فعال اقتصادی بوده و تخلفی نداشته و مبالغ اعلامی به حساب وی واریز نشده است. همچنین وی سهامدار،‌شریک، سرمایه گذار، مدیرعامل و... شرکت پناهی نبوده است و بر این اساس تقاضای صدور حکم برائت موکلم را دارم.

قاضی صلواتی در واکنش به دفاعیات وکیل مدافع زرنانی با خنده به او گفت: اگر موکلتان کاری نکرده چرا اینجاست.

در ادامه قاضی صلواتی از وکیل اشرفی خواست که دفاعیات خود را بیان کند که وی گفت: در خصوص اتهام موکلم لایحه دفاعیه تقدیم می‌کنم. همچنین در کیفرخواست مبلغ 9 میلیارد و 600 میلیون دلار مطرح شده در صورتی که مبالغ به صورت یورو بوده است.

بعد از دفاعیات وکلای متهمین،‌ قاضی صلواتی از 5 متهم پرونده خواست که ‌آخرین دفاعیات خود را بیان کنند.

متهم جنت مکان در بیان آخرین دفاعیات خود اظهار کرد: من به زرنانی اعتماد کردم و کسی که جلوی مردم هروئین می‌گذارد باید منتظر باشد که برای فرزند خودش هم چنین اتفاقی بیفتد.

متهم کوروش مر هم در آخرین دفاعیه خود گفت: من هیچ ریالی نه از شرکت نه از جنت مکان پول نگرفتم. همه اقداماتم طبق مقررات قانونی بوده است و نمی‌دانم 96 میلیارد از کجا آمده است.

قاضی صلواتی از متهم اخوت فرد خواست که آخرین دفاعیات خود را بیان کند که وی با حضور در جایگاه گفت:‌ اتهامات را نمی‌پذیرم و بنده نسبت به ارز کاری نداشتم. من به دادگاه و قوه قضائیه اعتماد دارم و هر حکمی برایم صادر شود اعتراضی ندارم چون آنچه که حقم است برایم اتفاق می‌افتد.

سپس قاضی صلواتی از متهم علی زرنانی خواست که آخرین دفاعیات خود را بیان کند که وی با حضور در جایگاه گفت: سه نکته به ذهنم رسیده که بیان می‌کنم. اولا گزارش از قرار نهایی بازپرس است. در خرداد 96 شرکت پیشرو فناوران به بانک خراسان مراجعه کردند و اقدام به افتتاح حساب کردند و شرکت‌ها جهت اخذ ارز اقدام کرده‌اند.

وی ضمن رد اتهامات وارده به خود و تقاضای حکم عادلانه گفت: از سال 96 آقای اخوت به همراه شرکایشان ذی نفع در واردات کالا بوده اند. همچنین نماینده دادستان اعلام کردند که شرکت طرح و نقشه در دو ماه ارز گرفته که اگر من یک ریال ذی نفع بودم، کدام آدم عاقلی از منافع میلیاردی خود را محروم می‌کند.

قاضی صلواتی در ادامه از متهم عظیم علی اشرفی خواست که آخرین دفاعیات خود را بیان کند که وی با حضور در جایگاه گفت: در مورد چکی که آقای زرنانی می‌گوید برگشت زده و گفته بابت بدهی اشرفی بوده، می‌خواهم بگویم که در برج 7 بوده و در تاریخ 6.16 ایشان 100 میلیون مصوبه ارز از بانک داشته است.

متهم اشرفی افزود: بابت سندی که به نام برادم است چون با هم شریک هستیم و بابت اشخاص دیگر مدارک آن را به وکیلم ارایه کردم و آقای فلاحی هم کارتن خواب نبوده است.

در ادامه قاضی صلواتی از نماینده حقوقی بانک مرکزی خواست که اگر توضیحی دارد ارایه کند که وی گفت: در خصوص اعتبار سنجی شرکتی که برای اخذ ارز اقدام می‌کند، بانک مرکزی یا بانک عامل مشخصا وظیفه‌ای در مورد بررسی صحت شرکت‌ها ندارند.

نماینده حقوقی بانک مرکزی گفت: علت اینکه تمام ارزی که به افراد تخصیص داده شده یوآن چین و یورو بوده ولی در کیفرخواست دلار مطرح شده، سلیقه بازپرس پرونده بوده که معادل دلاری آن را در پرونده اعلام کرده است.

سرانجام قاضی صلواتی با ختم رسیدگی به این پرونده را اعلام کرد و گفت: حکم در تاریخ مقرر قانونی صادر می‌شود. متهمان پرونده سعی کنند تا قبل از صدور حکم، اصل ارز یا معادل ریالی آن را به صندوق دادگاه بپردازند تا در حکم آنها تاثیر تخفیف داشته باشد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.