• دوشنبه / ۲ دی ۱۳۹۸ / ۱۲:۴۱
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 98100201277
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خبر داد

داروهای شیمی درمانی و بیماری‌های خاص بیشترین کمبود دارویی در اصفهان

داروخانه

ایسنا/اصفهان معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اعلام اینکه تنها سه درصد نیاز دارویی از خارج کشور تامین می‌شود، گفت: هم اکنون حدود ۲۱ قلم کمبود دارویی در اصفهان داریم که عمدتا اقلام وارداتی و برندهای کمیاب هستند.

ابوالفضل اصلانی امروز (دوشنبه) در نشست خبری در اصفهان در خصوص وضعیت دارو در کشور، اظهارکرد: هم اکنون ۹۷ درصد نیاز دارویی در داخل کشور تولید می شود.

وی با اشاره به فعالیت ۲۵۰ شرکت تولید داروی شیمیایی و گیاهی در کشور، افزود: سهم استان  اصفهان در تولید دارو در کشور ۱۰ درصد است.

به گزارش ایسنا، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، خاطرنشان کرد: با توجه به تعداد شرکت ها و ظرفیتی که در تولید دارو داریم مدعی هستیم که نه فقط داروی مورد نیاز کشور، بلکه داروی خاورمیانه را می توانیم تامین کنیم.

اصلانی با اعلام اینکه هم اکنون سه درصد نیاز دارویی از خارج کشور تامین می شود، افزود: ۶۸ درصد مواد اولیه دارویی و مواد جانبی در کشور تولید می شود و برای حدود ۳۲ درصد باقی مانده هنوز وابسته ایم که البته روز به روز کمتر می شود. همچنین بسته بندی اولیه و ثانویه دارو به صورت صد درصد در کشور انجام می شود.

وی با تاکید براینکه در مورد کمبودهای دارویی نظارت دقیقی وجود دارد و فرایند نظارت به صورت ۲۴ ساعته صورت می گیرد، تصریح کرد: درمجموع در استان اصفهان، ۱۴ هزار و ۵۰۰ قلم دارو داریم که تا شهریور سال گذشته حدود ۷۵ قلم کمبود دارویی داشتیم، درحالی که امروز حدود ۲۱ قلم کمبود دارویی داریم که عمدتا اقلام وارداتی و برندهای کمیاب هستند.

داروهای شیمی درمانی و بیماری‌های خاص، بیشترین کمبود دارویی استان

اصلانی با بیان اینکه اصفهان در ۱۵ ماه گذشته کمترین کمبود را درسطح کشور داشته، گفت: متوسط کمبود دارو در کشور دو برابر این عدد است و عمده ترین کمبودها هم مربوط به داروهای شیمی درمانی و بیماری های خاص است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در ادامه با اشاره به اینکه ۴۰ هزار واکسن آنفلوانزا برای گروه های پرخطر وارد شده، گفت: درحال ارزیابی هستیم که در صورت نیاز این واکسن ها در داروخانه هم عرضه شود. همچنین درمورد داروی تامی فلو که تا سال گذشته تولید می شد، اما مصرفی جز موارد اپیدمی در داروخانه های منتخب نداشت، پس از موج آنفلوانزا هم از خارج کشور وارد شد و در داخل هم تولید شد.

به گفته وی، داروی تامی فلو هم اکنون در چهار داروخانه  امام سجاد، امیرالمومنین، الزهرا و امام حسین و یک داروخانه مرجع در تمامی شهرستان های استان وجود دارد.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه توزیع داروهای خاص در داروخانه های منتخب و براساس نیازی که وجود دارد صورت می گیرد، تصریح کرد: سهمیه ای استان براساس جمعیت و نیاز دارویی تخصیص می یابد.

ذخیره قلم انسولین به اندازه نیاز سه ماهه کشور وجود دارد

وی درمورد کمبود قلم های انسولین در اصفهان نیز گفت: ذخیره قلم انسولین به اندازه نیاز سه ماهه کشور وجود دارد، اما توزیع آن مدیریت می‌شود تا در اختیار تمام بیماران قرار گیرد، با این حال گاهی عده ای از سر بی اطلاعی باعث نگرانی مردم شده و مردم هم در این شرایط می خواهند بیش از نیاز، دارو در منزل ذخیره کنند.

اصلانی همچنین یادآور شد که شیوع دیابت در اصفهان دو درصد بالاتر از کشور است و بر همین اساس سهمیه استان باید افزایش پیدا کند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان کمبودهای دارویی را متغیر دانست و گفت: مرتب این کمبودها جایگزین می شود و ممکن است دارویی کم یا زیاد شود.

وی با بیان اینکه در حوزه تجهیزات پزشکی نیز ۱۰ قلم کمبود داریم، تصریح کرد: این کمبودها عمدتا از طریق هیئت امنای صرفه جویی ارزی تامین می شود و بین بیمارستان ها توزیع می شود. بیشترین کمبودی که هم اکنون در این زمینه داریم باتری های قلبی است.

اصلانی با اشاره به اینکه وضعیت تولید داخلی در حوزه تجهیزات پزشکی به اندازه دارو خوب نیست، افزود: در حوزه تجهیزات پزشکی ۶۰ درصد واردات داریم، با این وجود ۸۰ کارخانه تجهیزات پزشکی در اصفهان داریم که دو سوم منسوجات پزشکی کشور را تولید می کنند و به بیمارستان ها و مراکز درمانی اعلام کرده ایم که از این تجهیزات استفاده کنند.

وی ادامه داد: ۱۳ شرکت دانش بنیان نیز داریم که به این شرکت ها تاکید کرده ایم توجه به اقلام وارداتی به ویژه برندهای امریکایی داشته باشند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به ظرفیت های بسیار خوبی که در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی در کشور وجود دارد، تصریح کرد: تحریم ها در این بخش به فرصت تبدیل شده، به طوری وضعیت امروز به مراتب بهتر از سال گذشته است، به طوری که در حوزه دارو تنها سه درصد اقلام مورد نیاز را وارد می کنیم که ظرف سه سال می توانیم عمده اینها را در داخل تولید کنیم. البته گاهی تولید برخی اقلام برای شرکت ها، صرفه اقتصادی ندارد اما توان ما در حوزه دارویی بسیار زیاد است.

قیمت داروی وارداتی ۱۱ برابر بیشتر از داروی تولید داخل است

 وی با بیان اینکه به خاطر تحریم ها اول باید نیاز کشور را تامین کنیم، اما تا پیش از این صادرات دارو نیز داشتیم، تصریح کرد: قیمت داروی وارداتی ۱۱ برابر به طور متوسط از داروی تولید داخل بیشتر است، درحالی که معمولا شرکت های داروسازی فرمول های متفاوتی دارند، اما ماده مؤثر اصلی یکسان است و در خارج از کشور هم این ماده مؤثر ثابت است.

وی تاکید کرد: از نظر کیفیت، داروهای تولید داخل کشور هیچ مشکلی ندارد و براساس استانداردهای جهانی تولید می شود.

اصلانی در ادامه با اشاره به فعالیت با اشاره ۸۲۰ شرکت صنایع غذایی زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، تصریح کرد: ۱۷۹ شرکت طی سال های گذشته تعطیل شده اند که خوشبختانه امسال حدود ۱۰ شرکت به تولید برگشته اند، چون حوزه اشتغال بسیار خوبی  دارد و حتی برخی از این شرکت ها توان صادرات نیز دارند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با تصریح براینکه امکان ورود حتی یک داروی قاچاق در داروخانه ها در اصفهان وجود ندارد، گفت: اما متاسفانه حدود دو تا سه درصد مکمل های دارویی و حجم بالایی از اقلام آرایشی و بهداشتی وارداتی و قاچاق است، این درحالی است که تمام اقلام وارداتی باید برچسب اصالت دارویی داشته باشد.

طلب ۵۰۰ میلیارد تومانی دانشگاه علوم پزشکی از بیمه ها

وی با بیان اینکه بیش از ۳۰۰ میلیارد در حوزه دارو و درمجموع ۵۰۰ میلیارد دارو و تجهیزات از بیمه ها و به ویژه بیمه تامین اجتماعی طلب داریم، تصریح کرد: تنها بیمه ای که به موقع بدهی های خود را پرداخت می کند نیروهای مسلح است. متاسفانه وقتی بیمه بدهی خود را به دانشگاه علوم پزشکی پرداخت نکند، ما هم نمی توانیم هزینه تولیدکننده را بدهیم و این چرخه به هم می خورد.

اصلانی با اشاره به اینکه طی ۲۴ ساعت حدود ۳۰۰ تماس با سامانه ۱۹۰ صورت می گیرد، خاطرنشان کرد: شهروندان می توانند نیازهای دارویی و تخلفات را از طریق این سامانه اطلاع دهند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.