• سه‌شنبه / ۳ دی ۱۳۹۸ / ۱۵:۳۳
  • دسته‌بندی: گزارش و تحلیل
  • کد خبر: 98100302410
  • خبرنگار : 71415

۲۰۱۹، سال اعتراضات مردمی

تظاهرات الجزایر

در سال ۲۰۱۹ میلیون‌ها نفر به خیابان‌های دست‌کم ۱۶ کشور جهان از آسیا تا اروپا، آمریکای جنوبی و خاورمیانه آمدند تا در اعتراض به مسائل گوناگون اعم از فساد، نابرابری، تقلب انتخاباتی و گرانی تظاهرات کنند.

به گزارش ایسنا، در خصوص داده‌های جمع‌آوری شده از سوی خبرگزاری آناتولی در سال ۲۰۱۷ مردم در دست‌کم 16 کشور جهان از آسیا گرفته تا اروپا و از آمریکای لاتین تا خاورمیانه برای تظاهرات به خیابان‌ها آمدند. در این تحولات صدها نفر جان خود را از دست دادند و هزاران تن نیز مجروح یا بازداشت شدند.

آسیا

اعتراضات در دولت شهر هنگ کنگ ماه آوریل در پی مطرح شدن لایحه مجاز کردن استرداد مظنونان قضایی از این منطقه خودمختار به خاک چین بالا گرفت. حامیان دموکراسی در هنگ کنگ بر مبنای این نگرانی که این لایحه آزادی‌های شخصی آنها را به خطر می‌اندازد به خیابان‌ها آمده و اعتراضاتی را برپا کردند که در ماه ژوئن تبدیل به اعتراضاتی میلیونی شد. با این حال در ادامه و با وجود اینکه دولت هنگ کنگ این لایحه را پس گرفت دست‌کم پنج تن تاکنون در اعتراضات هنگ کنگ جان خود را از دست داده و بیش از ۵۰۰۰ نفر نیز در خشونت‌هایی که گاها در این اعتراضات رخ داد بازداشت شدند.

در ادامه دانشجویان در شهرهای مهم اندونزی نیز به ویژه در شهر جاکارتا پایتخت این کشور به سازمان‌دهی اعتراضات علیه فساد و یک سری قوانین کیفری جدید پرداختند و در تظاهرات در این کشور نیز پنج تن کشته شدند.

از سوی دیگر، در هند در ماه دسامبر اعتراضات علیه یک قانون جدید اعطای شهروندی به اقلیت‌های مذهبی غیرمسلمان کشورهای همسایه بالا گرفت. بر اساس این قانون هند پرونده این کشور را به شش اقلیت مذهبی ساکن افغانستان، پاکستان و بنگلادش در صورتیکه آنها مورد اذیت و آزار واقع شوند اعطا می‌کند اما این قانون شامل حال مسلمانانی که درگیر همان شرایط ناگوار باشند، نمی‌شود.

در کشور روسیه تابستان گذشته اعتراضاتی در پس رد صلاحیت چندین نامزد مستقل شرکت در انتخابات شورای شهر مسکو اعتراضات برگزار شد. تظاهر کنندگان در این کشور در ادامه اعتراضات خیابانی خود خواستار آزادی حدود ۱۵۰۰ تن از مخالفان بازداشت شده که برخی از آنها مجازات‌های حبس طولانی دریافت کرده‌اند، شدند.

اروپا

در کشور فرانسه اکتبر سال گذشته میلادی اعتراضات جنبش جلیقه زردها بالا گرفته و تبدیل به یکی از پایدارترین جنبش‌های اعتراضی ضد دولتی در تاریخ این کشور شد. انگیزه اولیه این جنبش اعتراض به سیاست‌های مناقشه برانگیز امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه بود. با این حال در تظاهرات این جنبش در فرانسه ۱۱ معترض و نیروی پلیس طبق اعلام دولت فرانسه جان خود را از دست داده و بیش از ۴۰۰۰ تن هم زخمی شدند. همچنین آمارها نشان می‌دهند از ابتدای اعتراضات جنبش جلیقه‌ زردهای فرانسه تاکنون حدود ۸۴۰۰ تن بازداشت شده و ۲۰۰۰ نفر نیز همچنان از این میان بازداشت باقی مانده‌اند.

ماه نوامبر در شهر پراگ پایتخت جمهوری چک حدود ۲۰۰ هزار تن دست به تظاهرات زده و استعفای آندری بابیس نخست وزیر این کشور شدند. آنها همچنین استعفای ماری بن سوا، وزیر دادگستری این کشور را نیز خواستار شده و هر دو نفر را متهم به فساد کردند.

ماه اکتبر نیز منطقه کاتالونیا در اسپانیا شاهد تظاهرات حامیان استقلال از مادرید بود. این تظاهرات نیز بعد از آن بالا گرفت که دادگاه عالی اسپانیا ۹ سیاستمدار کاتالونیایی را به حبس محکوم کرد.

آمریکای جنوبی

درخواست انتخابات مناقشه برانگیز ماه اکتبر بولیوی معترضان در شهر لاپاز پایتخت این کشور تظاهراتی را علیه اوو مورالس رئیس جمهوری مستعفی این کشور به راه انداختند و او را متهم به تقلب در انتخابات ریاست جمهوری کردند. در ادامه این روند مورالس ماه نوامبر مجبور به استعفا و رفتن به مکزیک شد. گزارش شده که در اعتراضات بولیوی نیز دست‌کم ۳۱ نفر طی تظاهرات جان خود را از دست داده‌اند.

در کشور شیلی بعد از اعلام افزایش قیمت بلیت مترو اعتراضاتی گسترده به ویژه در شهر سانتیاگو پایتخت این کشور به راه افتاد. در ادامه اعتراضات سراسر این کشور را فرا گرفت و گزارش شد که در این اعتراضات دست‌کم ۲۲ تن کشته و بیش از ۲۰۰۰ نفر دیگر از معترضان بازداشت شدند.

معترضان شیلیایی خواستار برابری بیشتر درآمد در این کشور و دسترسی به خدمات آموزشی و بهداشت و درمان با کیفیت بودند.

در ماه نوامبر نیز تظاهراتی در کلمبیا به انگیزه چند مشکل از جمله فقدان وجود یک طرح ملی اقتصادی، اعتراض به فساد و قتل فعالان حقوق بشری بالا گرفت. گزارش شد که در این تظاهرات در کلمبیا نیز حدود ۳۰۰ هزار نفر در سراسر این کشور شرکت کردند و دست‌کم پنج تن کشته و حدود ۱۱ تن دیگر مجروح شدند.

ماه اکتبر اکوادور نیز بعد از آنکه لنین مورنو، رئیس جمهوری این کشور به یارانه‌های سوخت پایان داده و دست به اجرای تدابیر ریاضت آمیز اقتصادی و کاهش حقوق‌ها زد تظاهراتی به راه افتاد. با این حال اعتراضات این کشور در پی یک توافق دولت اکوادور با برخی گروه‌های بومی و داخلی پایان یافت.

ماه فوریه شهر پورتوپرنس پایتخت هائیتی نیز شاهد اعتراضاتی بود که در جریان آن معترضان خواستار استعفای ژاونل موآز، رئیس جمهوری آن بودند. این تظاهرکنندگان همچنین خواستار روی کار آمدن یک دولت موقت و محاکمه مقام‌های فاسد شدند. در تظاهرات در هائیتی نیز حدود ۴۰ تن کشته و ۲۰۰ تن دیگر از ماه سپتامبر تا کنون زخمی شدند.

خاورمیانه و آفریقا

بعد از آنکه عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهوری الجزایر ماه فوریه اعلام کرد، قصد دارد برای پنجمین دور ریاست جمهوری کاندیدا شود میلیون‌ها معترض به خیابان‌های این کشور رفته و خواستار برچیده شدن دولت بوتفلیقه شدند.

بوتفلیقه که حدود ۲۰ سال قدرت را در الجزایر در دست خود داشت در تاریخ دوم آوریل استعفای خود را تحت فشار اعتراضات گسترده اعلام کرده و در ۱۲ دسامبر عبدالمجید تبون، رئیس جمهوری جدید این کشور شد.

از سوی دیگر، در مصر نیز تظاهرات علیه فساد مقام‌ها به جریان افتاد که تنها در ماه سپتامبر به بازداشت بیش از ۴۰۰۰ تن از جمله ۱۱ خبرنگار انجامید. معترضان، مقام‌های مصری از جمله مقام‌های شهر قاهره پایتخت این کشور را متهم به سوء استفاده از بودجه عمومی برای اندوختن ثروت شخصی کردند.

کشور عراق نیز از ماه اکتبر شاهد اعتراضات علیه فساد برخی مقام‌های دولت بود. طبق داده‌های دولتی در اعتراضات عراق تاکنون بیش از ۳۵۰ تن کشته و حدود ۱۰۰۰ تن دیگر نیز زخمی شده‌اند.

در لبنان هم ماه اکتبر تظاهرات در پاسخ به تلاش دولت این کشور برای اعمال مالیات‌هایی بر مخابرات و به ویژه شبکه اجتماعی واتساپ به جریان افتاد. در نتیجه این تظاهرات نیز سعد حریری، نخست وزیر لبنان استعفا کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.