• چهارشنبه / ۴ دی ۱۳۹۸ / ۱۴:۴۱
  • دسته‌بندی: کردستان
  • کد خبر: 98100403290
  • خبرنگار : 50294

کردها تاثیر بسزایی در گسترش اسلام داشته اند

گسترش اسلام

ایسنا/کردستان بە گفتە استاد رشتە زبان و ادبیات عرب دانشگاە کردستان، کرد و اسلام دو رکن جدایی ناپذیر هستند و اسلام سال هاست کە بن‌مایە امت کرد است.

حسن سرباز امروز( ٤ دی ) در همایش کرد در تاریخ اسلام در دانشگاە کردستان اظهار کرد: شعارهای انسانی اسلام سبب گرویدن امت‌های مختلف بە اسلام در طول تاریخ شدە است.
سرباز در خصوص شعارهای مهم اسلام کە سبب گردآوری امت‌ها شد عنوان کرد: یکی از شعارهای مهم اسلام یکسانی و برابری انسان‌ها فارغ از هر قومیت و نژادی بود، و اینکە انسان‌ها فارغ از هر رنگ و نژادی جملگی انسان هستند.

بە گفتە وی، اسلام با تاکید کرامت انسانی، اینکە هر انسانی جدای از هر دین و آیین و ملت و قوم و نژادی دارای کرامت است، همین ارزش‌گذاری اسلام بە کرامت انسانی سبب گرویدن انسان‌ها بە دین اسلام شد.
این استاد افزود: در اسلام بە هیچ وجە اختلاف رنگ و نژاد و قومیت سرکوب نشدە و پذیرای همە انسان‌ها بودە و این دیدگاە انسان‌ دوستانە اسلام بود کە سبب گسترش آن میان ملت‌ها شد.

وی اضافە کرد: همین شعارهای انسان دوستانە و بشر دوستانە نیز سبب پیوند میان اسلام و کردها شد و کرد یکی از امت‌هایی بود کە بە محض ظهور اسلام بە آن ایمان آورد و خدمات بسیاری در راستای گسترش اسلام انجام داد.
صباح برزنجی استاد دانشگاە سلیمانی و رئیس پژوهشکدە زهابی‌ عنوان کرد: با توجە بە وسعت مرزهای جغرافیایی کردستان و وجود قوم و آیین‌های مختلف کردها همچنان در همە وقایع مربوط بە اسلام پیشرو بودە‌اند و از هیچ تلاشی برای خدمت بە اسلام و مسلمانان فروگذاری نکردە است.

بە گفتە وی، کردها در همە زمینەها اعم از ترجمە، تفسیر، تالیف کتب دینی، احادیث و غیرە در گسترش اسلام موثر بودەاند.

برزنجی افزود: متاسفانە بنا بە دلایل بسیاری، کردها هرچند در روند گسترش اسلام تاثیر بسزایی داشتە‌اند اما باز با این حال در حاشیە قرار گرفتە و بسیاری از کتب عالمان دینی هنوز مورد بررسی قرار نگرفتە است.
وی در ادامە با اشاره بە خدمات کردها بە اسلام در طول تاریخ افزود: یکی از عالمان کرد زبانی کە در گسترش اسلام تاثیر بسزایی داشتە مولانا خالد نقشبندی بودە کە در طول حیات خود برای گسترش اسلام بسیار تلاش کرد و در نوع خود بی‌نظیر است.

برزنجی گفت: عالمانی همچون ملاعبدالکریم مدرس، آیت‌اللە مردوخ روحانی و شهاب‌الدین گۆرانی و صدها عالم دیگر در خدمت بە اسلام از هیچ تلاشی فروگذار نشدند و با نوشتن کتاب‌هایی در باب فلسفە و عرفان و تفسیر و ترجمە احادیث خدمات ارزشمندی برای اسلام انجام دادەاند.

وی تصریح کرد: خدمت بە فرهنگ کرد یا فارس خود بە نوعی خدمت به فرهنگ اسلامی است.

بهروز خیریە محقق و نویسندە در این بارە گفت: بزرگ مردان و علمای کردستانی در سراسر تاریخ همچون ستارە روشنی در صفحات تاریخ درخشیدەاند و در گسترش اسلام بسیار تلاش کردە‌اند.

خیرییە اظهار کرد: بودند علمایان کردی کە بە دلیل اینکە تالیفاتشان بە زبان فارسی بودە بە عنوان کرد آنها را قلمداد نکردە‌اند.

بە گفتە این محقق و نویسندە، کرد به وسیله طریقت نقشبندی و قادری بە گسترش اسلام پرداختهاند و در اصل اساس و اصول دین بر پایە اسلام بودە است.

خیریه خدمت کرد بە اسلام را در دو بخش عنوان کرد و افزود: کردها هم بە صورت قرآن و ترجمە و تفسیر فقە و هم بە صورت غیر مستقیم مانند شعر و داستان‌ها خدمات خود بە اسلام را ارائە دادەاند.

مراد یوسفی محقق و نویسندە دربارە چگونگی آمدن اسلام بە کردستان گفت: بسیاری از محققان در گذشتە بر اساس تاریخ طبری دربارە آمدن تاریخ بە ایران و کردها اظهار نظر کردەاند، در حالی کە اگر با بصیرت کافی نگاهی بە تاریخ طبری بیندازیم خود نویسندە در ابتدای کتاب بە این موضوع اشارە کردە کە هر وقایعی کە در این کتاب بحث شدە بر اساس شنیدەهای اوست و هیچ سندی برای آن ارائە نمی‌دهد.

یوسفی در پایان یادآور شد:  تاریخ بە هیچ وجە استدلال پذیر نیست و برای مشخص شدن راستی و درستی در وقایع تاریخی باید بە اسناد معتبر رجوع کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.