• جمعه / ۶ دی ۱۳۹۸ / ۱۴:۱۹
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 98100604200
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

امام جمعه خمینی شهر:

فتنه امسال، یک فتنه معیشتی- سیاسی بود

نماز جمعه

ایسنا/اصفهان امروز همزمان با سراسر کشور، نماز عبادی سیاسی جمعه در شهرستان‌های استان اصفهان برگزار شد و ائمه جمعه به موضوعاتی همچون فتنه معیشتی امسال، حماسه ۹ دی ماه، سالروز تشکیل نهضت سوادآموزی و روز پرستار، انتخابات و ... اشاره کردند.

امام جمعه گلپایگان، حجت الاسلام والمسلمین محمدتقی کرامتی در خطبه های نماز عبادی سیاسی این هفته گلپایگان اظهار کرد: فتنه ۸۸ نشان داد دشمنان نظام از هر فرصتی برای ضربه زدن استفاده می کنند، فتنه نشان داد دشمن هیچ گاه مایوس نیست و اگر بتواند با تلاش مجدد نظام اسلامی را از بین ببرد از حرکت باز نخواهد ایستاد.

به گزارش ایسنا، امام جمعه گلپایگان ادامه داد: یکی از دلایلی که برخی نخبگان در فتنه ۸۸ راه را اشتباه رفتند، این بود که شخصیت گرایی آنها بر حق گرایی چیره شد. باید شخصیت ها را با حق سنجید و بررسی کرد هر فرد، به چه میزان به حق نزدیک است. یکی از جلوه های حق، ولایت است.

وی گفت: دشمن بی ثباتی و خلا قدرت را می خواهد آن انسان نادانی که می گوید رئیس جمهور باید استعفا دهد قطعا در زمین دشمن بازی می کنند.

کرامتی به ۷ دی اشاره کرد و افزود: ۷ دی سالروز تشکیل نهضت سواد آموزی به دستور امام راحل است و این نشان می دهد که حاکمیت در محور علم و دانش از نگاه امام (ره) جایگاه داشت.

به گفته وی، یک نظام اسلامی سواد و علم و دانش را زمینه پیشرفت مادی و معنوی جامعه می داند.

امام جمعه گلپایگان خاطرنشان کرد: در گلپایگان با جمعیت قابل توجهی از بی سوادان مواجه هستیم که اصلا برای یک شهرستان که محل علم و دانش است، زیبنده نیست و امیدواریم با عزمی فولادین شاهد ریشه کن شدن بی سوادی در این شهرستان باشیم.

برخی گذر از تنگناهای اقتصادی و معیشتی را سازش با آمریکا می دانند

امام‌جمعه شاهین‌شهر نیز در خطبه‌های این هفته نماز جمعه این شهرستان، با اشاره به نزدیک شدن به موعد انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: دوقطبی سازی و بهره برداری از اقتصاد و معیشت، سیاستی است که عده‌ای در این ایام به آن متوصل شده‌اند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین قاسم هاشمی با تاکید بر رشادت‌ها، دلیری‌ها و از جان گذشتگی انقلابیون و مدافعان حریم و امنیت کشور در دفاع مقدس و پس از آن، تصریح کرد: دشمنان با کشیدن دیواری از بی اعتمادی میان مردم و نیروهای انقلابی، تلاش ‌می کنند انقلابیون را مخالفان آسایش و آرامش مردم نشان دهند.

وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب بارها به طراحی و همت دشمنان برای قفل کردن اقتصاد کشور تاکید داشته‌اند، افزود: در ایام پیش رو افرادی در راستای مدیریت افکار و باور مردم تلاش می کنند و راه‌حل تنگناهای معیشتی، حل معضل بیکاری و رونق کار و تولید را تنها در سازش با دشمنان تعریف کنند.

حجت الاسلام هاشمی با نگاهی به سرگذشت قذافی و آنچه بر مردم کشورش گذشت، آن را تجربه‌ای برای خام اندیشان دانست و خاطرنشان کرد: دشمنان، آمریکا را برای مردم منجی تببین کرده‌اند و ناجوانمردانه سفره‌های مردم و معیشت شان را دستاویز سیاست‌های خود قرار داده و با وعده‌های دروغین تنها راه نجات اقتصاد ایران را سازش با آمریکا می‌دانند.

وی با اشاره به هجمه‌های فرهنگی دشمن برای تضعیف و تخریب کانون خانواده و ازدواج، افزود: تمدن هر کشوری حاصل اجتماع آن و جامعه نیز ثمره تشکیل خانواده است که جز با ازدواج میسر نمی شود، دشمنان به خوبی می دانند برای تخریب و تضعیف هرجامعه‌ای باید بنیان خانواده و تمایل به ازدواج را در آن نشانه بگیرند.

وی تصریح کرد: فعالان سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به چاره‌جویی در این باره ‌پرداخته و به فکر بنیان خانواده باشند.

۹ دی نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی شد

امام جمعه چادگان نیز در خطبه های این هفته نماز جمعه، در مورد احترام به والدین گفت: نیکی به والدین برکات فراوانی دارد که عمل به آنها یکی از راه های رسیدن به کمال است.

حجت الاسلام سیدمحمود بنی جمالی همچنین با تبریک ولادت حضرت زینب (س)، افزود: این روز به نام پرستار نامگذاری شده است که این قشر از جامعه علاوه بر خدمتی که انجام می دهند باعث تسکین و آرامش، بهبودی و تندرستی می شوند.

وی در ادامه نهضت سوادآموزی را از برکات انقلاب اسلامی دانست و گفت: یکی از اهداف این حرکت ریشه کردن بی سوادی است و این حرکت ارزشمند در دوران انقلاب اسلامی اتفاق افتاد که قابل تقدیر است.

بنی جمالی همچنین با گرامیداشت حماسه ۹ دی، خاطرنشان کرد: این روز نقطه عطفی است که عظمت آن از چند لحاظ چون میثاق دوباره مردم با ولایت و امام امت و همچنین کور کردن چشم دشمنان و فتنه بود، چراکه گرگ پیر استعمار، لباس گوسفند بر تن کرده بود و اغتشاش به پا کرد، اما مردم هوشیار و انقلابی ایران اسلامی با راهپیمایی عظیم و با شکوه، سیلی محکمی به دشمن زدند.

امام جمعه چادگان گفت: این مردم و این ملت تا ابد در راه انقلاب می ایستند و این گونه توطئه ها و نقشه های شوم را خنثی خواهند کرد.

وی با توجه به اهمیت این روز، خواستار برگزاری با شکوه گرامیداشت آن در شهرستان چادگان شد و افزود: دشمنان ایران اسلامی از هر فرصتی به نفع خود استفاده می کنند، اما در پایان با بصیرت و آگاهی مردم و ملت با درهای بسته روبرو می شوند.

حجت الاسلام بنی جمالی گفت: توسعه و پیشرفت کشور، حرص دشمنان را در آورده است و اگر بتوانند پیچ و مهره توسعه را از هم درآورند، سرعت توسعه را کُند می کنند، اما هیچ وقت با استقامت مردم، نخواهند توانست.

وی با اشاره به اغتشاشات آبان ماه که با مطالبات به حق مردم آغاز شد و این مطالبات همچنان به جا است افزود: شرط اصلی توسعه و پیشرفت این شهرستان، مطالبه گری است و تا وقتی این موضوع، فرهنگ نشود ما شاهد هیچ گونه پیشرفتی نخواهیم بود.

وی افزود: مسئولان باید به سوالات جوانان پاسخ دهند و شفاف سازی کنند تا در مناسبت های مختلف پرسش و پاسخ انجام شود و مردم نیز آگاه شوند، چراکه این حق مردم است‌.

هوشیاری و دشمن شناسی تنها راه مقابله با فتنه است

امام جمعه نطنز نیز در خطبه های نماز جمعه این شهرستان، گفت: تنها راه مقابله اساسی با فتنه ها، هوشیاری و دشمن شناسی مردم است. 

حجت الاسلام والمسلمین محمد یعقوبی افزود: تردید در مردم، دور زدن قانون توسط برخی، اختلاس و عملکرد بد برخی از اشخاص نشان دهنده زمینه سازی فتنه است.

امام جمعه نطنز ادامه داد: در فتنه سال ۸۸ نیز عده ای دوست نما و مسئول نفوذی در جامعه، زمینه فتنه را فراهم کردند و ۸ دی ماه فتنه را در جامعه به رخ کشیدند.

وی تصریح کرد: این مردم بودند که با هوشیاری و بصیرت در ۹ دی ماه ۸۸ با حضور پررنگ خود و با همه گرایش ها، آتش فتنه را خاموش کردند.

یعقوبی خاطرنشان کرد: حماسه بزرگ ۹ دی ۸۸ به دشمنان نشان داد که مردم ایران از انقلاب و ولایت فقیه خود پا پس نمی کشند و تا آخرین لحظه پای انقلاب می مانند.

راهپیمایی 9 دی ماه باطل السحر فتنه بود

امام جمعه خمینی شهر نیز در خطبه های عبادی- سیاسی این هفته نماز جمعه در مورد حماسه ۹ دی، گفت: راهپیمایی عظیم مردم در ۹ دی ماه ۸۸ باطل الاسحر فتنه بود.

حجت الاسلام سید محمد موسوی اظهار کرد: فتنه ۸۸، فتنه ای کور و پیچیده بود که متاسفانه جامعه ما را فراگرفت و برخی افراد با فریب خوردن از زبان فتنه ابتدا به این فتنه ورود پیدا کردند.

وی با اشاره به بیانات حضرت امیرالمومنین (ع) در مورد فتنه، عامل فتنه را خواص منحرف جامعه دانست و تاکید کرد: اینها کسانی هستند که در جامعه دارای جایگاه ویژه ای هستند، اما به خاطر هوای نفس منبع انحراف شدند، مردم نیز به خاطر سابقه، فریب آنها را می خورند.

خطیب نماز جمعه خمینی شهر در مورد این افراد، توضیح داد: خواص منحرفی که به دنبال هوای نفس، جاه طلبی و ثروت اندوزی هستند و روش ها و احکامی را در جامعه بدعت گذاری می کنند. آنها خلاف مصالح مسلمین، مردم را به راهپیمایی و اعتراض دعوت و آشوب به پا می کنند.

وی با تاکید بر اینکه امروز فتنه گران در کشور ما ساکت ننشسته اند، افزود: حمایت سرویس های جاسوسی اسرائیل، آمریکا، انگلستان و بی بصیرتی جمعی از خواص جامعه باعث این آشوب شد که درس عبرتی برای امروز ماست.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی به شباهت های فتنه سال ۸۸ و امسال اشاره کرد و گفت: فتنه ۸۸ با فتنه امسال شباهت هایی از جمله کشته سازی ها دارد. برخی آماری اعلام کردند که در این ماجرا چه تعداد از مردم کشته شدند، همچنین از فضای مجازی کمال استفاده را کردند.

امام جمعه خمینی شهر با اشاره به شباهت های دیگر این دو فتنه، افزود: برخی از نگاه های انقلاب ریزش کردند و شباهت دیگر اینکه نسل سوم و چهارم انقلاب رویش کردند و بالاخره مهارت دشمن در برپایی فتنه مشخص شد، اما فتنه امسال یک ویژگی دیگر هم داشت و آن ویژگی معیشتی بود.

وی ادامه داد: فتنه امسال یک فتنه معیشتی- سیاسی بود یعنی مشکلات اقتصادی نیز زمینه و چاشنی فتنه شد. فتنه امسال، یک فتنه داخلی و منطقه ای بود چون قرار بود که جبهه مقاومت متلاشی و در کشور ایجاد ناامنی شود.

وی افزود: امسال لبنان، عراق و ایران به عنوان محور مقاومت در دستور کار دشمن بود، اما این فتنه به لطف خدا و بصیرت مردم و مدیریت مقام معظم رهبری از بیخ و بن کنده شد.

امام جمعه خمینی شهر تنها راه حفظ نظام و ارزش های آن را بصیرت دانست و تاکید کرد: جهل بود که امیرالمومنین (ع) را خانه نشین کرد و در دوران جهل است که فتنه ها ظهور و بروز می کند. امروز با هوشیاری مردم فتنه گران ناموفق شدند.

وی گفت: امروز فتنه گران داخلی و خارجی اعتراف به شکست کرده و دشمنان داخلی و خارجی مورد تنفر مردم هستند.

بی تدبیری در انتخابات اسفند برای کشور گران تمام می شود

امام جمعه اردستان گفت: کافی است در انتخابات پیش رو یک مقدار بی تدبیری داشته باشیم همان بلایی که سر دولت عراق و لبنان آوردند را در ایران هم شاهد خواهیم بود و برای کشور گران تمام می شود.

امام جمعه اردستان در خطبه های نمازجمعه اردستان نیز، اظهار کرد: حضرت زینب به نوعی امام حسین دوم است، اما در پوشش زن که عظمت و بزرگواری این بانوی بزرگ را نشان می دهد. حضرت زینب احیاگر واقعه عاشورا بود و توانست آن واقعه عظیم را بیش از پیش عنوان کند.

حجت الاسلام دهشیری با اشاره به روز پرستار، افزود: متاسفانه قدر قشر پرستار آنطور که باید در جامعه دانسته نمی شود و بهای لازم به آنها داده نمی شود. حتی آنطور که باید شغل پرستاری به قشرهای جامعه معرفی نشده است. پرستاران قشر زحمتکش و خدوم جامعه هستند که مسئولان باید توجه ویژه ای به این قشر داشته باشند.

وی با اشاره به روز بصیرت و میثاق امت با ولایت، تصریح کرد: فتنه گران و کسانی که دندان برای این نظام انقلاب تیز کردند از همان روزهای اول انقلاب برنامه هایی داشتند، اما راه به جایی نبردند. دشمنان همواره در تاریخ به دنبال محو نمادها و الگوهای اسلامی بودند، چراکه آن الگوها آیینه تمام نمای اسلام است.

دهشیری با بیان اینکه غائله سال ۸۸ که به نوعی فتنه کبیر بود بیش از ۸ ماه کشور متلاطم کرد و بیگانگان را در امیدواری نگه داشت، گفت:  بصیرت دشمن‌شناسی در این روز نمایان است. بعد از غائله‌ای که با دروغ تقلب در انتخابات توسط برخی جریانات سیاسی در کشور راه افتاد و دشمن از این دروغ و موج آن بهره گرفت، در ۹ دی مردم ما فهمیدند دشمن واقعی ما کیست.

وی با اشاره به اتفاقات اخیر که موجب اغتشاشات سال ۹۸ شد، اظهار کرد: بی تدبیری مسئولان در نحوه اعلام موضوع گرانی بنزین میدانی باز کرد تا فتنه گران و اغتشاگران ضربه هایی به کشور بزنند که به مراتب سنگین تر از سال ۹۶ و ۸۸ بود.

خطیب جمعه اردستان با اشاره به برنامه های دشمنان در سال جاری، گفت: هر چقدر به اسفند ماه و انتخابات مجلس نزدیک می شویم به حساسیت بیشتر آن به دلیل برنامه های دشمن، پی می بریم. کافی است در انتخابات پیش رو مقداری بی تدبیری داشته باشیم تا همان بلایی که سر دولت عراق و لبنان آوردند را در ایران شاهد باشیم و این به نوعی برای کشور گران تمام می شود.

دهشیری تاکید کرد: دشمنان از آبان ماه اغتشاشات را آغاز کردند و تا انتخابات ادامه خواهد داشت، اما به همه مردم و مسئولان اعلام می کنیم که هدف دشمنان به تعلیق انداختن انتخابات و سقوط نظام جمهوری اسلامی است که بصیرت و تدبیر بیشتر مسئولان و مردم را می طلبد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.