• یکشنبه / ۸ دی ۱۳۹۸ / ۱۲:۴۳
  • دسته‌بندی: هرمزگان
  • کد خبر: 98100805640
  • منبع : نمایندگی هرمزگان

در صد و پنجاهمین جلسه شورای شهر بندرعباس چه گذشت

شورای شهر بندرعباس

ایسنا/هرمزگان صد و پنجاهمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر بندرعباس با حضور مدیران سوادآموزی استان هرمزگان، معاونین شهردار بندرعباس و مدیرعامل آرامستان شهرداری بندرعباس برگزار شد.

صد و پنجاهمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر بندرعباس صبح امروز (هشتم دی‌ماه ۹۸) با دستور کار "تقدیر شورای اسلامی شهر بندرعباس از معاونت و روسای سوادآموزی استان هرمزگان به مناسبت هفته نهضت سوادآموزی" و "کاهش هزینه بهاء خدمات قبور" و "برنامه راهبردی- عملیاتی پنج‌ساله شهرداری بندرعباس" با حضور معاون خدمات شهری و معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهردار بندرعباس، رئیس سوادآموزی استان هرمزگان، مدیر آموزش‌وپرورش ناحیه یک بندرعباس، مدیر آموزش‌وپرورش ناحیه دو بندرعباس، رئیس اداره سوادآموزی ناحیه یک بندرعباس، رئیس اداره سوادآموزی ناحیه دو بندرعباس و جمعی از آموزشیاران و سوادآموزان شهر بندرعباس برگزار شد.

رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس در این جلسه ضمن تبریک روز نهضت سوادآموزی اظهار کرد: کارگران شهرداری برای دریافت بیمه خدمات درمانی خود دچار مشکل هستند، شورا به دنبال این بود که بیمه تکمیلی کارگران پیگیری شود اما امروز شاهدیم کارگران از بیمه معمولی هم نمی‌توانند استفاده کنند، باید پیگیری‌های جدی در این زمینه صورت بگیرد.

فاطمه جراره افزود: در خصوص قرارداد ۲۹ ساله شرکتی با آب و فاضلاب، صنایع زیر بار این قرارداد نرفته بودند و قرار بود کمکی به شهرداری برای هزینه خرید پساب داشته باشند اما چنین اتفاقی نیفتاد.

وی ادامه داد: تصمیم‌گیری اعضای شورا برای یک سال است، ما نتوانستیم درزمینهٔ این قرارداد تصمیمی بگیریم و شهرداری تنها یک هفته است که ریز این قرارداد را در اختیار شورا قرار داده است و شورا باید صلاح مردم و شهرداری را در نظر گرفته و بعد تصمیم‌گیری کند.

رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس اضافه کرد: تشکیل نهضت سوادآموزی ه فرمان امام (ره) نشان داد با برنامه‌ریزی درست می‌توان اتفاقات خوبی را رقم زد.

جراره افزود: شهرداری بندرعباس فرهنگسراهایی در سطح شهر دارد که می‌تواند به کانون‌های سوادآموزی فضاهایی برای گسترش فعالیت‌هایشان اختصاص دهد.

وی خاطرنشان کرد: در خصوص "برنامه راهبردی- عملیاتی پنج‌ساله شهرداری بندرعباس" با کلیت این برنامه موافق هستیم اما هم کلیات و هم جزئیات آن باید توسط اعضای شورای شهر بندرعباس بررسی شود.

یک عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس در نطق پیش از دستور خود اظهار کرد: از دبیر و اعضای ستاد کنگره هزار و ۵۰۰ شهید هرمزگان تشکر می‌کنم و امیدوارم به برکت خون شهدا این همدلی‌ها در راستای خدمت به مردم به کار گرفته شود.

کیانوش جهانبخش افزود: اعتراضات عمومی مردم که با بی‌تدبیری به اغتشاشات تبدیل شد بخش عمده  آن به این دلیل است نمایندگان در مجلس و شورا صدای آن‌ها نیست، نمایندگی هزینه دارد و هرکس قبول کرده نماینده مردم باشد باید هزینه آن را پرداخت کند.

وی ادامه داد: اگر نمایندگان به وظایف خود عمل کرده بودند و صدای مردم بودند این اتفاقات و نارضایتی‌ها پیش نمی‌آمد و از امروز باید از تمامی ظرفیت‌ها برای حل مشکلات مردم استفاده کنیم، فرمایشات مقام معظم رهبری در این زمینه چراغ راه است.

عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس تصریح کرد: مشکلات زیست‌محیطی از آسیب‌های جدی است که گریبان سرزمین ما را براثر بی‌تدبیری گرفته است، امروز تهران اهواز اصفهان و ... براثر بی‌تدبیری و نگاه پیشگیرانه با مشکلات عدیده‌ای روبرو شده است.

جهانبخش افزود: شرکت توانیر و نیروگاه برق علی‌رغم تذکرات همچنان از سوخت مازوت استفاده می‌کند که منشأ گازهای سمی است و علی‌رغم تذکرات محیط‌زیست اراده و علاقه‌ای برای استفاده از سوخت گاز از سمت این شرکت نیست.

وی خاطرنشان کرد: بدون در نظر گرفتن آمایش سرزمینی و توان اکولوژی منطقه صنعت استان را افزایش می‌دهیم که باید به آن توجه بیشتری شود.

عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس تصریح کرد: مشکل فاضلاب شهر بندرعباس در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی مطرح است، این سرمایه ملی ماست که با بی‌تدبیری وارد دریا می‌شود، اگر دولت در بودجه ۹۹ بودجه قابل‌توجهی برای ساماندهی به وضعیت فاضلاب شهرها اختصاص ندهد شهرها دیگر قابل سکونت نخواهد بود.

جهانبخش عنوان کرد: قرارداد سه رکن دارد که هر زمان یک از این سه رکن مورد تعرض قرار بگیرد و در شرایط مطلوبی نباشد بر سایر ارکان سایه می‌اندازد، شرکتی قراردادی با آب و فاضلاب بسته که پس از گذشت ۶ سال پیشرفتی نمی‌بینیم و مدام توپ را در زمین شهرداری و آب و فاضلاب و .. می‌اندازند. این شرکت قراردادهای محکمی با وزارت نیرو نداشته و اهلیت ادامه قرارداد را ندارد.

وی اضافه کرد: فاضلاب یک مطالبه جدی و ملی است و دیگر از حالت مطالبه زیست‌محیطی و اجتماعی خارج و تبدیل به یک مسئله امنیتی شده و باید به آن رسیدگی شود.

این عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس در ادامه بیان کرد: امروزه سواد در عمل معنا می‌شود، کسی که با آموخته‌هایی که داشته تغییری در زندگی خود ایجاد کند باسواد است، متأسفانه در کشورمان وظایف نهضت سوادآموزی را در حد خواندن و نوشتن نگه داشته‌اند و همسو با تعریف جهانی پیش نمی‌رود.

جهانبخش افزود: مدیری که با آموخته‌هایش نتواند تغییری در مجموعه خود ایجاد کند فاقد سواد است، جا دارد نهضت سوادآموزی بازتعریفی از سواد داشته باشد، ما نباید به خواندن و نوشتن اکتفا کنیم.

وی اظهار کرد: درخواست دارم با تشخیص شهردار تخفیف‌هایی که برای خرید قبر در شرایط عادی تعلق می‌گیرد در خصوص پیش‌خرید قبر نیز لحاظ شود.

عضو دیگر شورای اسلامی شهر بندرعباس در این جلسه عنوان کرد: از همه فعالین سوادآموزی در استان هرمزگان تشکر می‌کنم، امروز محور توسعه سواددار بودن است که حق اولیه‌ای است که همه باید از آن برخوردار باشند.

رضا حیدری زاده افزود: غافل نشویم از اینکه اگر می‌خواهیم توسعه‌ای در شهر بندرعباس صورت بگیرد باید علاوه بر نهضت سوادآموزی به افرادی که در سن درس خواندن هستند هم توجه کنیم، بسیاری از مدارس و فضای درس وضعیت خوبی ندارد و می‌طلبد مسئولین استانی و کشوری نیم‌نگاهی به استان هرمزگان داشته باشند.

وی افزود: ما در برخی مناطق شهر بندرعباس بشاگرد را داریم، باید برای توسعه به مسئله آموزش‌وپرورش بپردازیم و باید به سمتی رویم که این سوادآموزی تمام شود، یک جای کار ما می‌لنگد که این نهضت همچنان ادامه دارد.

عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس اظهار کرد: شعار ندهیم و عمل کنیم، آموزش‌وپرورش به صدقه نیاز ندارد و باید حق قانونی‌اش به آن تعلق بگیرد.

حیدری زاده عنوان کرد: شهرداری و شورای شهر قرار است برنامه‌ای مصوب کند که برای دو دهه صاحب خ=هدف باشیم، تاکنون هر زمان بودجه تعیین می‌کردیم برای یک سال بود اما امروز شهرداری بندرعباس برنامه‌ای ارائه داده که شهر بندرعباس را از شهر صنعتی خارج می‌شود و به‌عنوان منطقه‌ای مبتنی بر گردشگری دریا محور تعریف کرده است.

وی ادامه داد: در صورت تصویب "برنامه راهبردی- عملیاتی پنج‌ساله شهرداری بندرعباس" هر تصویب بودجه‌ای خارج از این برنامه یک آلارم است و دستگاه‌های بالادستی دیگر نمی‌توانند دستوراتی به ما بدهند.

یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی شهر بندرعباس در این جلسه عنوان کرد: در گام دوم انقلاب زمان آن رسیده که بی‌سوادی ریشه‌کن شود و ارزش علم آن‌قدر زیاد است که در دین اسلام و قرآن کریم نیز بارها به آن تأکید شده است.

احمد عامری سیاهوئی افزود: امیدواریم قدردان تلاش مربیانی باشیم که خط مقدم جبهه نهضت سوادآموزی و نهادینه کردن علم و سواد هستند، تا زمانی که بی‌سوادی در جامعه باشد ناهنجاری‌هایی را نیز به همراه دارد و با ریشه‌کن شدن آن شاهد توسعه در همه حوزه‌ها خواهیم بود.

عضو دیگر شورای اسلامی شهر بندرعباس در این جلسه بیان کرد: بنده شاهد بودم آموزشیاران در بازارچه‌ها و محل کار سوادآموزان حضور یافته و به امر آموزش می‌پردازند و کار بسیار سختی است و جای تقدیر دارد.

اسماعیل بواشه همچنین خواستار کمک و همراهی شورای اسلامی شهر بندرعباس برای رسیدگی به مشکلات سوادآموزی استان هرمزگان شد.

یک عضو دیگر شورای اسلامی شورای شهر بندرعباس نیز در این جلسه اضافه کرد: باور شورای پنجم به آموزش است، درخت خشکیده علم و دانش را نهضت سوادآموزی احیا کرد و وظیفه داریم نسبت به سیانت از این درخت همراهی کنیم.

مجید عسکری زاده افزود: مسئله کاهش هزینه بهاء خدمات قبور در کمیسیون برنامه‌وبودجه بررسی و کاهش هزینه‌ها از صفر تا صد درصد در نظر گرفته شد؛ برای خانواده‌های شهدا، والدین و خانواده شهدا، جانبازان، ایثارگران، سالمندان و معلولین ذهنی  تخفیفات صددرصدی و برای مددجویان بهزیستی و کمیته امام (ره)، کارمندان شهرداری تخفیفاتی با تشخیص شهردار اعمال خواهد شد.

وی ادامه داد: این کاهش هزینه در بودجه ۹۹ در قالب ماده ۱۷ و رفاهی در نظر گرفته شود.

این عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس خاطرنشان کرد: با تلاش همکاران از سال ۹۶ تدوین سند راهبردی پنج‌ساله شهر بندرعباس آغاز و اهداف و راهبردها و سیاست‌های آن نیز مشخص شده است.

عسکری زاده بیان کرد: تصویب "برنامه راهبردی- عملیاتی پنج‌ساله شهرداری بندرعباس" می‌تواند به‌عنوان برگی از تاریخ و دستاوردی برای شورای پنجم باقی بماند.

یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی شهر بندرعباس عنوان کرد: تعهدی برای شهرداری ایجاد می‌شود که همکاری بیشتری در این زمینه داشته باشد.

آبتین امیری افزود: نیروهای باتجربه‌ای که در آموزش‌وپرورش مشغول به کارند نشان می‌دهد وضعیت امیدوارکننده‌ای در پیش رو داریم.

وی ادامه داد: نه‌تنها تعریف جهانی سوادآموزی عوض شده بلکه نیازها و واقعیت‌های جامعه نیز عوض شده است، آسیب‌هایی که از سمت بی‌سوادی در جامعه ایجاد می‌شود باید برطرف شوند و باید همه برای پیشبرد این هدف همکاری خوبی داشته باشند.

رئیس اداره سوادآموزی استان هرمزگان نیز در این جلسه اظهار کرد: آنچه در حال حاضر سوادآموزی هرمزگان با آن کار می‌کند گروه سنی ۶ ساله و بالاتر و ۱۰ تا ۴۴ ساله است.

محمد قاسمی افزود: بر اساس سرشماری‌ها در سال ۵۵ گروه سنی ۶ سال و بالاتر هرمزگان ۳۳ درصد بوده است و اکنون بر اساس سرشماری سال ۹۵ به بیش از ۸۸ درصد رسیده و رشدی بیشتر از ۵۵ درصد داشته‌ایم، در این زمینه کارهای بسیاری صورت گرفته تا به این جایگاه رسیده‌ایم.

وی ادامه داد: جامعه‌ای که سوادآموزی با آن کار می‌کند بزرگ‌سال است، این قشر رابطه مستقیمی با تمام فعالیت‌ها عمرانی فرهنگی و سیاسی دارد.

رئیس اداره سوادآموزی استان هرمزگان تصریح کرد: اگر روی این گروه سنی کار شود پیامدهای خوبی خواهد داشت، کاهش فاصله درصد باسوادی بین زنان و مردان از بیش از ۲۲ درصد به حدود ۸ درصد کاهش یافته است.

قاسمی عنوان کرد: درصد اختلاف باسوادی بین مناطق شهری و روستایی نیز از ۳۳ درصد به ۱۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه سوادآموزی برخی راهبردها نیازمند مشارکت و تبلیغ است، امیدواریم بتوانیم از ظرفیت شهرداری و شورا به‌منظور ترغیب افراد بی‌سواد به سوادآموزی استفاده کنیم.

رئیس اداره سوادآموزی استان هرمزگان بیان کرد: در بندرعباس سه مرکز درزمینهٔ آموزش مهارت‌های زندگی، فنی و حرفه‌ای و سواد پایه‌ای فعال است و تقاضا دارم در حوزه تخصیص فضا، تبلیغ و هدایت کم‌سوادان و بی‌سوادان به این مراکز نیز ما را یاری کنند.

قاسمی ادامه داد: همچنین تقاضا دارم درصدی از عوارض نواحی آموزش‌وپرورش به سوادآموزی نیز اختصاص یابد.

وی خاطرنشان کرد: پیدا کردن افراد بی‌سواد در منطقه شهری برای ما سخت است، زمینه آموزش آماده است و نیاز داریم این افراد به‌وسیله تبلیغات با این امکاناتی که به‌صورت رایگان در اختیارشان قرار می‌گیرد آشنا شوند و مراجعه کنند.

رئیس اداره سوادآموزی استان هرمزگان بیان کرد: بدی کار سوادآموزی این است که در حوزه تبلیغ امکانات و بودجه‌ای ندارد و نیاز به همکاری و همراهی سایر حوزه‌ها دارد.

رئیس آموزش‌وپرورش ناحیه دو بندرعباس در این جلسه عنوان کرد: ما کانون‌های یادگیری محلات را داریم که درزمینهٔ کارآفرینی و اثربخشی آموزش فعالیت دارد اما برای گسترش فعالیت آن فضایی نداریم و در این زمینه نیاز به کمک شورا و شهرداری بندرعباس داریم.

سید هادی حسینی افزود: افرادی که باذوق و شوق برای سوادآموزی مراجعه و تلاش کردند نیاز به تشویق دارند.

مدیرعامل سازمان آرامستان شهرداری بندرعباس نیز در این جلسه عنوان کرد: در خصوص شهدا  جانبازان و ایثارگران بخش‌نامه از تهران داریم که بر اساس آن عمل می‌کنیم، در خصوص سالمندان و معلولین ذهنی، مددجویان بهزیستی و کمیته امداد (ره) نیز تخفیفاتی جهت کاهش هزینه بهاء خدمات قبور در نظر گرفته شد.

علیرضا بهمن نژاد بندری بیان کرد: در خصوص پرسنل شهرداری نیز قرار شد، پرسنل قراردادی توسط شهرداری پرداخت شود و در خصوص پرسنل شرکتی نیز مانند افراد بی‌بضاعت با تشخیص شهردار تخفیف داشته باشند.

وی تصریح کرد: رزرو قبر نیز با توجه به اینکه گفته‌شده کسی که توانایی رزرو قبر را دارد نیازی به تخفیف ندارد، پیشنهاد ما این بود که شهردار با تشخیص خود در این زمینه نیز تخفیف بدهند که در کمیسیون شورا رد شد.

مدیرعامل سازمان آرامستان شهرداری بندرعباس اظهار کرد: در سال ۹۷ بالغ‌بر ۱۵۰ میلیون تومان خدمات ارائه دادیم و در سال ۹۸ این مبلغ به بالای ۲۰۰ میلیون تومان و بالغ‌بر ۳۰۰ میلیون تومان رسیده و امیدوارم در سال ۹۹ بودجه آرامستان به حداقل ۴۰۰ میلیون تومان برسد.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهردار بندرعباس نیز در این جلسه اظهار کرد: باید خزانه‌داری کل را برای داشتن کمیته تخصیص برای برنامه‌های نوشتن بودجه داشته باشیم.

محمدمهدی جهانبخش بیان کرد: "برنامه راهبردی- عملیاتی پنج‌ساله شهرداری بندرعباس" ممکن است ایراداتی داشته باشد اما می‌خواهیم اعضای شورا با راهکارهای خود به ما کمک کنند تا ایرادات برطرف شود و قبل از اینکه وارد برنامه تصویب بودجه سال ۹۹ شویم این برنامه را تصویب کنیم.

وی افزود: اهداف، راهبردها، سیاست‌های اجرایی، طرح‌ها و پروژه‌ها در بودجه راهبردی بر اساس بخشنامه‌ای که از وزارت کشور برای شهرداری صادر کرده، گنجانده شده است.

معاون شهردار بندرعباس تصریح کرد: برنامه پنج‌ساله با چشم‌انداز ۲۰ ساله نوشته‌شده، بودجه سال ۹۹ برش یک‌ساله همین برنامه است، این برنامه نرم‌افزاری قابل‌تغییر است.

به گزارش ایسنا، در پایان این جلسه از رئیس و مدیران سوادآموزی استان هرمزگان و جمعی از سوادآموزان تقدیر به عمل آمد؛ همچنین دستور کار "کاهش هزینه بهاء خدمات قبور" نیز با اکثریت آرا به تصویب رسید؛ بررسی و تصویب دستور کار "برنامه راهبردی- عملیاتی پنج‌ساله شهرداری بندرعباس" به جلسات بعدی شورا موکول شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.