• دوشنبه / ۹ دی ۱۳۹۸ / ۱۲:۱۲
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 98100906423
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان عنوان کرد

تحویل تنها ۲۲ درصد حقابه تالاب گاوخونی

پرندگان مهاجر، میهمان زاینده رود

ایسنا/اصفهان معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: در حالی که متوسط آورد زاینده رود ۱۳۵۰ میلیون مترمکعب است، اما بیش از ۲ هزار میلیون مترمکعب را جهت تامین آب اصفهان بزرگ، کاشان، یزد، صنعت و توسعه کشاورزی در بالادست و پایین سد زاینده رود و در دو استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری بارگذاری کرده ایم.

حسن ساسانی پیش از ظهر امروز (دوشنبه) در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه از ابتدای سال آبی جاری تاکنون، میزان بارش ها در ایستگاه چلگرد ۳۳۷ میلیمتر است، اظهار کرد: میزان بارش ها سال گذشته در ۴۵۴ میلیمتر و در متوسط بلندمدت ۴۴۴ میلیمتر بود.

وی افزود: میزان بارش های حوضه زاینده رود امسال نسبت به سال گذشته ۲۴ درصد و نسبت به متوسط بلندمدت ۲۶ درصد کاهش داشته است.

به گزارش ایسنا، معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان در خصوص آخرین وضعیت سد زاینده رود، گفت: در حال حاضر ورودی سد زاینده رود ۱۶ و خروجی آن ۱۱ مترمکعب بر ثانیه است، همچنین امروز (۹ دی ماه) ذخیره مخزن سد زاینده رود ۳۱۲ میلیون مترمکعب است.

وی با تاکید بر اینکه پیش بینی بارش های حوضه زاینده رود در سال آبی جاری زیر نرمال است، تصریح کرد: درحال حاضر عمده بارش ها به صورت برف بوده و ارتفاع آن در چلگرد ۸۹ سانتیمتر است که این موجب تغذیه سفره های زیرزمینی می شود و اکنون روان آبی نداریم.

تحویل تنها ۲۲ درصد حقابه تالاب گاوخونی

ساسانی با تاکید بر اینکه برخی برای زاینده رود تنها دغدغه زیست محیطی دارند، اظهار کرد: واقعیت این است که دغدغه ما تنها محیط زیست نیست و با توجه به پیش بینی هواشناسی و همچنین تحویل حقابه کشت تابستانه و پاییزه کشاورزان، اکنون نگرانی شرب، کشاورزی، صنعت و ... را هم داریم.

وی با بیان اینکه سال آبی گذشته ترسالی داشتیم، تصریح کرد: با توجه به شرایط سال آبی گذشته می توانستیم ذخیره آبی مناسبی داشته باشیم که با توجه به نیاز آبی کشاورزان و ضرورت تحویل حقابه آنها حجم زیادی آب تحویل کشاورزان شد، همچنین با تحویل ۳۸.۵ میلیون مترمکعب حقابه تالاب، ۲۲ درصد سهم حقابه گاوخونی از سد رودشت خارج شد و در حال حاضر حدود ۲.۵ مترمکعب برثانیه آب به سمت تالاب می رود.

نمی توان اشتغال شرق اصفهان را تعطیل کرد

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان در پاسخ به ایسنا در خصوص اینکه چرا اولویت های تحویل آب در حوضه زاینده رود در بخش های مختلف تغییر یافته است، اظهار کرد: بعضا با توجه به شرایط سیاسی و اجتماعی ناچار به تغییر اولویت ها هستیم، البته ما همانند همه شهروندان دغدغه زیست محیطی زاینده رود، پرندگان مهاجر و ... را هم داریم.

وی تاکید کرد: مطابق برنامه منابع و مصارف حقابه زیست محیطی زاینده رود از بالادست تا پایین دست در نظر گرفته شده است.

ساسانی در خصوص اینکه به دلیل کمبود منابع آبی حوضه زاینده رود چرا به جای تحویل حقابه کشاورزان، خسارت نَکِشت پرداخت نمی شود، توضیح داد: در سال ۹۷ حدود ۸۰ میلیارد تومان خسارت به کشاورزان پرداخت شد، اما باید توجه داشت آیا پرداخت ۲ میلیون تومان خسارت برای یک خانواده کشاورز در طول سال کفایت می کند و آیا می توان اشتغال شرق اصفهان را تعطیل کرد؟ در حالیکه اشتغال جامعه، اولویت نخست کشور است.

بیش از ۲ هزار میلیون مترمکعب بر زاینده رود بارگذاری کردیم

وی با تاکید بر اینکه متاسفانه بارگذاری زیادی بر زاینده رود انجام شده است، گفت: در حالیکه متوسط آورد زاینده رود ۱۳۵۰ میلیون مترمکعب است، اما بیش از ۲ هزار میلیون مترمکعب را جهت تامین آب اصفهان بزرگ، کاشان، یزد، صنعت و توسعه کشاورزی در بالادست و پایین سد زاینده رود و در دو استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری بارگذاری کرده ایم.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان تصریح کرد: متاسفانه رقابت برای برداشت آب در حوضه زاینده رود را افزایش داده ایم که امروز زاینده رود دچار چنین بیماری شده است.

وی با اشاره به راهکارهای بهبود مشکلات حوضه زاینده رود، گفت: به طور قطع مدیریت زاینده رود باید یکپارچه شود و با توجه به مشکلات استان ها انتقال میان حوضه ای آب کاری بسیار دشوار است، در حالیکه امروز استان اصفهان باید خود را با شرایط موجود تطبیق دهد.

ساسانی با تاکید بر ضرورت انضباط در برداشت آب، اظهار کرد: به دلیل رایگان بودن آب و برق در بالادست زاینده رود کشاورزان به دنبال توسعه کشاورزی در مناطق سخت کوه و ارتفاعات و کشت هلو و بادام هستند، از سوی دیگر در منطقه کویری اصفهان کشت خربزه و هندوانه انجام می شود.

وی همچنین تصریح کرد: برای حل مشکل زاینده رود، استان های درگیر این حوضه نباید رو در روی یکدیگر قرار گیرند و باید با یکدیگر تعامل داشته باشند.

چاه های غیرمجاز مشکل بزرگ حوضه زاینده رود

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان در ادامه یکی دیگر از مشکلات حوضه زاینده رود را چاه های غیرمجاز در حریم این رودخانه عنوان کرد و گفت: پیش از این سفره های آب زیرزمینی از بستر رودخانه تغذیه می کرد، اما وقتی آب جاری می شود ۴۰ درصد آن نفوذ می کند و بعد این ذخیره از طریق چاه ها به خصوص چاه های غیرمجاز برداشت می شود و تا زمانیکه چاه ها را نبندیم، زاینده رود احیا نمی شود.

وی با اعتقاد بر اینکه تنها دستگاهی که می تواند در حوضه زاینده رود اظهانظر کند، آب منطقه ای است، افزود: موضوع آب به دلیل شرایط موجود چندوجهی است، از سوی دیگر ما نمی خواهیم زاینده رود، رودخانه فصلی باشد و می خواهیم دائمی باشد، اما اکنون با کمبود منابع آبی در این حوضه مواجه هستیم.

در بحث آب حوضه زاینده رود با اعداد بیگانه هستیم

ساسانی با انتقاد بر اینکه متاسفانه در بحث آب با اعداد بیگانه هستیم، گفت: به دلیل شرایط آبی موجود میزان ۲۰۰ هزار کشت برای اصفهان کفایت می کند، چرا که منابع آب اجازه توسعه کشاورزی را نمی دهند، از سوی دیگر در برنامه منابع و مصارف آبی سال جدید، تنها ۵۰ میلیون مترمکعب آب برای صنعت درنظر گرفته شد.

وی افزود: در سال آبی گذشته خروجی سد زاینده رود یک میلیارد و ۹۵۰ میلیون مترمکعب بود، که از این میزان ۶۴ میلیون مترمکعب تحویل صنعت شد از سوی دیگر بخش عمده آب صنعت توسط پساب تامین می شود.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان در پاسخ به دیگر سوال ایسنا در خصوص اینکه چرا مصوبه ۹ ماده ای احیای حوضه آبریز زاینده رود همچنان اجرایی نشده است، اظهار کرد: تلاش بر این داریم که مصوبات حوضه زاینده رود را اجرایی کنیم و مطابق این مصوبه هیچ بارگذاری جدیدی بر حوضه زاینده رود انجام نشده است. از سوی دیگر مسدود کردن چاه های غیرمجاز، اجرای طرح تعادل بخشی، ساماندهی رودخانه زاینده رود و ... از دیگر بندهای مصوبه ۹ ماده ای است، با این وجود معتقدیم این مصوبه کامل اجرا نشده است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.