• چهارشنبه / ۱۱ دی ۱۳۹۸ / ۱۳:۴۷
  • دسته‌بندی: ایلام
  • کد خبر: 98101108350
  • منبع : نمایندگی ایلام

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای ایلام:

دو طرح بزرگ شبکه آبیاری در سفر هیئت دولت به ایلام افتتاح می‌شود

علی پوراحمد

ایسنا/ایلام مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای ایلام گفت: با بهره‌برداری از سد مخزنی «گلال» در سفر هیئت دولت به ایلام، امکان تنظیم آب سطحی این رودخانه به میزان ۱۴.۳ میلیون متر مکعب در سال را برای تامین نیازهای مجتمع پتروشیمی میسر می‌شود.

«علی پوراحمد» امروز چهارشنبه در نشست خبری اظهار کرد:  ۲ طرح بزرگ شبکه آبیاری و زهکشی فکه دهلران و آبگیری سد مخزنی گلال ایلام در سفر پیش روی رییس جمهور به استان افتتاح خواهد شد.

وی گفت: پروژه آبیاری و زهکشی فکه شهرستان دهلران به مساحت ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار و طول ۳۹ کیلومتر با سرمایه‌گذاری ارزی ۵۰ میلیون یورویی و سه هزار میلیارد ریال از محل اعتبارهای دولتی انجام شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان ایلام در باره سد مخزنی گلال ، تصریح کرد: این پروژه با سرمایه‌گذاری ۲۰۰ میلیارد ریال انجام شده و  ظرفیت سرریز آن ۸۹۰ مترمکعب در ثانیه با حجم  ۱۹.۳۵ میلیون مترمکعب در رقم نرمال و متوسط حجم تنظیم سالانه ۱۴.۳ میلیون مترمکعب است.

پوراحمد با بیان اینکه  هم اکنون آب پتروشیمی ایلام از آب‌ شرب تامین می‌شود که با بهره‌برداری از سد گلال کمبود آب‌ شرب مردم این استان رفع خواهد شد، تصریح کرد: با بهره‌برداری از سد مخزنی گلال، امکان تنظیم آب سطحی این رودخانه به میزان ۱۴.۳ میلیون متر مکعب در سال را برای تامین نیازهای مجتمع پتروشیمی میسر می‌شود.

وی درباره فعالیت‌های توسعه‌ای این شرکت گفت:  در سال ۹۲ تقریبا تمامی طرح‌های توسعه‌ای استان در این حوزه به دلیل نبود اعتبار تعطیل شده بودند که با درخواست رییس جمهور و موافقت رهبر معظم انقلاب اعتباری افزون بر 8میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی برداشت و حرکت عظیمی در اجرای پروژه‌ها در استان آغاز شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان ایلام با اشاره به سرمایه‌گذاری 4000  میلیارد تومانی دولت تدبیر و امید در بخش آب در استان، گفت:  سد و شبکه دویرج دهلران، سد و شبکه آبیاری کنگیر ایوان، کانال اصلی شبکه آبیاری و زهکشی عین خوش، طرح آبرسانی آب شرب به ایوان از جمله پروژه‌های افتتاح شده در این مدت است.

پوراحمد تصریح کرد: تا پایان سال ۹۲ سطح شبکه‌های مدرن آبیاری و زهکشی استان ۴۴ هزار هکتار بود که این میزان در دولت تدبیر و امید با افزایش دو برابری به ۸۴ هزار هکتار رسیده است.

وی گفت: با تکمیل برنامه‌های در دست اقدام شرکت آب منطقه‌ای استان ایلام این میزان از شبکه‌های آبیاری و زهکشی به حدود ۱۳۰ هزار هکتار تا پایان دولت یازدهم خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای ایلام با بیان اینکه در استان ۱۵ رودخانه دائم وجود دارد که برای هر کدام از آنها از سوی این شرکت برنامه‌ریزی‌های خاصی جهت استفاده بهینه انجام شده است، افزود: در حال حاضر سه سد دویرج دهلران برای استفاده در بخش کشاورزی، سد چم گردلان جهت تامین آب شرب شهر ایلام و سد کنگیر  ایوان نیز برای استفاده در بخش کشاورزی استان فعال است و ۳ سد دیگر شامل میمه، سیکان و کنجانچم در دست احداث است و 2 سد چناره و گدارخوش نیز در آینده اجرایی خواهند شد.

انتهای پیام