• شنبه / ۱۴ دی ۱۳۹۸ / ۱۹:۴۴
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: 98101410979
  • خبرنگار : 50005

سردار، شیر روز و زاهد شب بود...

سردار سلیمانی

ایسنا/آذربایجان شرقی امروز، در سوگ ابرمردی نشسته‌ایم که جان پاک خود را در دفاع از خاک و ناموس، فدا کرد، بزرگ مردی که جان پاکش را داد تا "ایران اسلامی" استوار و مقتدر، بایستد و قد خم نکند.

او را "سردار دل‌ها" می‌نامند، آن سرداری که در راه جهاد و دفاع از مظلومان، شب و روز نمی‌شناخت و پای در رکاب همچنان در صحنه‌های نبرد حق علیه باطل حضور داشت. سرداری که با جان و قلب این مردم پیوند خورده بود و چه سوزناک بود "خبر شهادتش". آری، نه چشم‌ها توان قبول شهادتش را داشت و نه قلب‌ها توان تحمل فقدانش را.

او سردار "عزیز جان" این مردم بود، مردی از جنس گذشت، ایثار و اخلاص؛ مجاهدی که اشک از چشمان انسان‌های مظلوم پاک کرد تا امروز در سوگش، اشک از دیدگان ملت‌ها جاری ‌شود. نه تنها در ایران، بلکه در سایر کشورها نیز مرید و دلباخته داشت. آری او "سردار" تمامی دل‌های داغدار و ظلم‌دیده بود.

اقشار و گروه‌های مختلف مردمی از کودک تا جوان و پیر، در عزای از دست دادن این مجاهد نستوه، رخت سیاه بر تن کرده و بی اختیار اشک می‌ریزند. آری این داغ، کبیر و صغیر نمی‌شناسد، چراکه همه مرید او بودند، آن دلاوری که رشادت‌هایش را فقط در کتاب‌ها و داستان‌ها می‌توان یافت.

امروز، دانشجویان تبریزی در سوگ این شخصیت والا، به پا خواسته و در محکومیت ترور سردار رشید اسلام "حاج قاسم سلیمانی" به دست جنایتکاران آمریکایی، تجمع اعتراضی برپا کردند. دانشجویان دانشگاه تبریز، بعد از قرائت نماز ظهر، در مقابل مسجد دانشگاه تبریز به سوگواری ایستاده و شعارهایی سر دادند.

دانشجویان، با سر دادن شعارهای "مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل"، "الله اکبر" و... اقدام جنایتکارانه آمریکا در به شهادت رساندن سردار سلیمانی و همراهانش را محکوم کرده و با مشت‌های گره کرده خود خواستار اجماع جهانی علیه جنایتکاری‌های آمریکا در نقض حقوق ملت‌ها شدند.

او حق پدری بر گردن تمامی فرزندان این سرزمین داشت

سعیده عبداللهی دانشجوی مهندسی صنایع غذایی از جمله دانشجویانی است که در این تجمع حضور دارد، او به ایسنا گفت: همه داغداریم و جمع شده ایم تا خطاب به آمریکا بگوییم «هر چند داغدارمان کردی اما پاسخ جنایتت را به زودی دریافت خواهی کرد».

وی ادامه داد: سردار از جمله افرادی بود که هیچگاه سیاست زده نشد و تنها هدفش زنده نگه داشتن دین اسلام و دفاع از جان و ناموس مردم بود؛ او حق پدری بر گردن تمامی فرزندان این سرزمین داشت. هرگز یادمان نمی‌رود که جانش را نثار امنیت ما کرد و در برهه‌های سخت به یار و مدد مردم ‌شتافت.

آمریکا بزرگترین ناقض حقوق بشر و ابرتروریست دنیاست

محمد جهانور، دانشجوی مهندسی برق نیز در این تجمع به ایسنا گفت: سردار سلیمانی نماد مبارزه با استکبار جهانی و حمایت از مستضعفان جهان بود. او همان اهداف اولیه انقلاب اسلامی را در قلب داشت و ما به عنوان دانشجو و جامعه علمی امروز گردهم آمده‌ایم تا به احترام خون پاک شهید سلیمانی بایستیم و با آرمان‌ها و اهدافش تجدید بیعت کنیم.

وی تاکید کرد: اعلام می‌کنیم که چه در زمینه‌های علمی و چه در سایر زمینه‌ها و از جمله عرصه‌های نظامی، حاضریم که وارد میدان شده و در هرسطحی که مقام معظم رهبری صلاح بدانند، وارد عمل شویم.

وی با بیان این‌که آمریکا بزرگترین ناقض حقوق بشر و ابرتروریست دنیاست، گفت: آمریکای جنایتکار اشتباه استراتژیکی کرده و قطعا دلاور مردان ایرانی پاسخ این اقدام وقیحانه و مذبوحانه را خواهند داد و آمریکای خونخوار به اشتباه استراتژیک خود پی خواهد برد.

این دانشجو تاکید کرد: این اقدام تروریستی، باعث تقویت اتحاد بین جبهه مقاومت اسلامی خواهد شد و آن را بیش از پیش گسترش خواهد داد.

دشمن ما جنایتکار و خائن است و جسارتی ندارد

آقای رحیمی دیگر دانشجویی است که پلاکاردی را در دست گرفته و اشک در چشمانش حلقه زده است، او به ایسنا گفت: داغ دلمان سرد نمی‌شود مگر این‌که جنایتکاران تقاص اقدام جنایتکارانه خود را بدهند. آنان در یک حمله ناجوانمردانه سردار رشید ما را به شهادت رساندند. اگر جسارت داشتند رو در رو این کار را می‌کردند، اما دشمن ما جنایتکار و خائن است و جسارتی ندارد.

وی تاکید کرد: امروز دانشجویان تبریزی جمع شده‌اند تا انزجار خود را از اقدام جنایتکارانه آمریکا اعلام کرده و بگویند که رهرو راه مقدس شهید سلیمانی هستیم. میلیون‌ها سردار سلیمانی در کشور داریم که به دفاع از مظلومان خواهند ایستاد و مشت محکمی بر دهان مستکبران خواهند زد.

سردار سلیمانی، مایه فخر و مباهات ما بود

زینب مختاری، دانشجوی دکترای اقتصاد مالی دیگر بانویی است که در میان سایر دانشجویان ایستاده و شعار مرگ بر آمریکا را سر می‌دهد، به او نزدیک شده و علت حضورش را پرسیدم، او گفت: سردار سلیمانی جایگاه بسیار عمیقی در قلب و جان ما داشت، همواره برای او دعا می‌کردم، او مایه فخر و مباهات ما بود.

وی افزود: ترور او داغ سوزانی بر قلب همه گذاشت و ما این اقدام جنایتکارانه را به شدت محکوم می کنیم و با مشت‌های گره کرده خود اعلام می‌کنیم که تا آخرین قطره خون در راه آرمان‌های این شهید والامقام خواهیم ایستاد.

خانم امینی، دانشجوی کشاورزی است که شعار "حسین حسین شعار ماست، شهادت افتخار ماست" را سرمی‌دهد، او به ایسنا گفت: زمانی که خبر شهادت سردار سلیمانی را شنیدم، گویی که پدرم را از دست داشته باشم. او مایه افتخار جهان اسلام بود و همین رشادت و دلیری، خواری شده بود بر چشم دشمنان و مستکبران.

برخی از اساتید دانشگاه تبریز نیز به میان دانشجویان آمده و در محکومیت ترور حاج قاسم سلیمانی مشت‌های خود را گره کرده و شعار سر دادند.

سردار سلیمانی از نخبه‌های نظامی عصر حاضر دنیا بود

جلال شیری، عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز که در لیست دانشمندان یک درصد برتر دنیا در سال 2017 قرار داشت، از جمله اساتیدی است که در این تجمع حضور دارد. او در گفت‌وگو با ایسنا، می‌گوید: سردار سپهبد سلیمانی، یکی از اسطوره‌های به یاد ماندنی ارتش اسلام است. حماسه‌های سردار، در دفاع مقدس و بعد از آن نیز در شکل‌گیری جبهه مقاومت اسلامی و هماهنگی و جهت دهی به نیروهای محوره مقامت بی‌بدیل بود.

وی ادامه داد: سردار سلیمانی از نخبه‌های نظامی عصر حاضر دنیا بود؛ هم از نظر نظامی و هم از نظر ایمان، اخلاص، تقوا، اخلاق‌مداری و رسیدگی به حال محرومان شخصیت بی نظیری داشت و در جبهه نظامی، اقتصادی، فرهنگی، و امدادرسانی و... در کمک به جامعه همواره در میدان‌ها حاضر بود.

شیری گفت: امروز در سوگ یکی از ستارگان عالم تقوا و سپاه اسلام رخت عزا بر تن کرده‌ایم تا بگوییم که راه "حاج قاسم" را ادامه خواهیم داد.

وی بیان کرد: بنده به عنوان یک معلم دانشگاهی، بر خود وظیفه می‌دانم که در پاسداشت خون پاک سردار رشید اسلام "حاج قاسم سلیمانی" در این مراسم حاضر شوم. سردار سلیمانی، حق بزرگی بر گردن آحاد امت اسلامی و حتی مردم سایر کشورها دارند. وظیفه داریم که اهداف والای این شهید وارسته را تبیین و روشنگری کرده و ادامه‌دهنده راهشان باشیم.

سردار، شیر روز و زاهد شب بود

حجت الاسلام عباس عباس زاده، استادیار دانشکده الهیات و علوم اسلامی دانشگاه تبریز نیز در این تجمع، به ایسنا گفت: سردارسلیمانی، شیر روز و زاهد شب بود. او شجاعت را با معنویت پیوند زده بود و این موضوع یکی از ویژگی‌های بارز شخصیت شهید سلیمانی بود. حضرت علی(ع) نیز دو صفت شجاعت و معنویت را با هم جمع کرده بود.

وی با بیان این‌که آمریکا درصدد تضعیف ایران و صدمه زدن به جریان مقاومت است، چراکه جریان مقاومت، تمامی آرزوهای شوم صهیونیسم و آمریکا را در منطقه نقش بر آب کرده است، افزود: اقتدار انقلاب اسلامی ایران در صحنه مقاومت منطقه به بروز و ظهور رسید و سمبل آن نیز "سردار سلیمانی" بود، آمریکای جهانخوار با این کار می‌خواهد به جریان مقاومت ضربه زده و زهر چشمی از انقلاب اسلامی بگیرد.

وی با تاکید بر این‌که سردار سلیمانی همچون تیغی بران بود بر دست تمامی مستکبران و متجاوزانی که می‌خواستند به ایران صدمه بزنند، گفت: معتقدم تاریخ در حال تکرار است، زمانی که شهید بهشتی به شهادت رسید، مردم ایران شعار سر دادند که "ایران پر از بهشتی است"؛ امروز نیز شیرزنان و شیرمردان شعار سر می‌دهند که «همچنان سردار سلیمانی‌ها در مقابل استکبار خواهند ایستاد».

عباس زاده در خاتمه تاکید کرد: خون مطهر سردار سلیمانی باعث خواهد شد که آمریکای جنایتکار هم در صحنه دیپلماسی و هم از منظر حقوق بین المللی دچار شکست مفتضحانه شود.

در این مراسم، رییس دانشگاه تبریز و همچنین مسئول دفتر نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌های استان به سخنرانی پرداخته و در پایان نیز بیانیه‌ای از سوی دانشجویان قرائت شد.

متن این بیانیه‌ بدین شرح است:

بِسمِ الله الرَّحمنِ الرَّحیمِ

انّا لله و انّا الیهِ راجِعونَ

وَلَا تَحْسَبَنَّ الَّذِینَ قُتِلُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ أَمْوَاتًا بَلْ أَحْیَاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُونَ ﴿۱۶۹﴾ آل عمران

هرگز کسانی را که در راه خدا کشته شده‏ اند مرده مپندار بلکه زنده‏ اند که نزد پروردگارشان روزی داده می ‏شوند.

دیشب شهیدان، سردار بزرگوارمان، حاج قاسم سلیمانی را آغوش گرفتند و روح سردار بزرگوار، مهمان شهدا بود. اگرچه مالک اشتر انقلاب را از دست دادیم و شهادت سردار سپهبد سلیمانی برای امّت اسلام تلخ بود ولی امروز علی‌اکبرها و علی‌اصغرها را داریم. سردار بزرگوارمان تا زنده بود با تلاش و مجاهدت خود به تربیت جوانان جهان اسلام پرداخت و امروز با شهادت خود و خون خویش، درخت اسلام را سیراب و باعث رویش این علی‌اکبرها شده‌است.حاج قاسم سلیمانی،یک مربی تربیتی همه بعدی برای جهان اسلام بود.

ضمن عرض تبریک و تسلیت شهادت سردار بزرگوار اسلام خدمت حجّت الهی، علی‌بن‌الحسن‌العسکری و نائب برحقش امام خامنه‌ای-مد ظله العالی-و تمام امّت اسلام و عالم حریّت، اعلام میداریم ما دانشجویان، درس خود از فرماندهمان حاج مهدی باکری به خوبی یاد گرفته‌ایم.

ای آمریکای خبیث و جنایت‌کار و رژیم احمق صهیونیستی بدانید که اگر فرمان مولایمان صادر شود، راهی جز گورستان و چاره‌ای جز مرگ نخواهند داشت و انتقام این کار ابلهانه را خواهیم گرفت؛ سربازان آمریکایی و صهیونیستی و سرانشان بروند لانه موش پیدا کنند.

ای مولای ما، ای آقای ما، ای رهبرما، ما دانشجویان چیزی جز این جان بی‌ارزش خویش برای فداکردن در راه اسلام نداریم. مکتب باکری‌ها این است که ما امروز چاره‌ای جز شهید زنده بودن نداریم. اگر امروز رهبرمان، مولایمان، سید علی حسینی خامنه‌ای-مد ظله العالی-دستور جهاد را صادر کنند، حاضریم در هر نقطه‌ای از این عالم خاکی به هر نحوی و در هر زمانی با هر کسی جهاد کرده و جان بی‌ارزش خود را فدای فرزند زهرا کنیم.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.