• چهارشنبه / ۱۸ دی ۱۳۹۸ / ۰۷:۰۱
  • دسته‌بندی: دفاعی - امنيتی
  • کد خبر: 98101813818
  • خبرنگار : 71579

گزارش کامل ایسنا از تحولات «انتقام سخت»

پرتاب موشک‌های ساخت ایران/اطلاع به عراق پیش از حمله

پرتاب موشک‌های ساخت ایران/اطلاع به عراق پیش از حمله

بامداد امروز نیروی هوافضای سپاه در عملیاتی موفق به نام عملیات شهید سلیمانی با رمز «یا زهرا (س)» با شلیک ده‌ها فروند موشک زمین به زمین، پایگاه هوایی اشغالی ارتش تروریستی و متجاوز آمریکا موسوم به «عین الاسد» را در هم کوبیدند.

به گزارش ایسنا، پس از پاسخ موشکی سپاه به ترور سپهبد قاسم سلیمانی و بر اساس گزارش‌های اولیه پس از شلیک بیش از ۶۰ موشک، در این مرحله ۸۰ نیروی آمریکایی کشته شده‌اند.

ساعتی بعد  یک منبع آگاه اعلام کرد: دستکم ۱۰۴ هدف از مواضع آمریکایی‌ها و متحدانش، در منطقه شناسایی شده اند که اگر آمریکایی‌ها مجددا مرتکب هرگونه خطایی شوند، این مواضع هدف حمله قرار خواهند گرفت. دستکم هشتاد نظامی آمریکایی در  حمله بامداد چهارشنبه کشته شده اند. در این حمله همچنین تعدادی هواپیمای بدون سرنشین و بالگرد و تجهیزات فراوان نظامی آسیب‌های جدی دیده اند. در حمله موشکی بامداد روز چهارشنبه، پانزده موشک به پایگاه عین الاسد اصابت کرده که هیچ‌ کدام بوسیله سیستم راداری ارتش تروریسم آمریکا رهگیری نشده‌اند.

کلیه شهرک‌های زیرزمینی موشکی در سراسر ایران برای هدف قرار دادن اهدافی که از پیش تعیین گردیده در حالت آماده باش صددرصد هستند.

عبدالکریم خلف، سخنگوی نخست وزیر عراق هم در بیانیه ای در رابطه با عملیات انتقام جویانه ایران علیه پایگاه‌های آمریکا در عراق اعلام کرد: کمی بعد از نیمه شب گذشته پیامی شفاهی رسمی از سوی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اینکه پاسخ ایران به ترور سردار سلیمانی آغاز شده است و یا کمی بعد آغاز خواهد شد دریافت کردیم. ایران بدون اینکه پایگاه‌های مورد هدف را به طور دقیق بگوید اعلام کرد که حملات آن‌ها تنها مکان‌های حضور نیروهای ارتش آمریکا در عراق را هدف قرار خواهند داد.

یک مقام ایرانی گفته است که انجام عملیات بر علیه ایران از مبداء کشورهایی که پایگاه‌های خود را در اختیار ارتش تروریستی آمریکا قرار داده‌اند با پاسخ شدید مواجه خواهد شد.

هم‌چنین محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در اولین واکنش به این اقدام در توئیتی با اشاره به انتقام سخت ایران از تروریست‌های آمریکایی در پایگاه عین الاسد در عراق نوشت: ایران منطبق با بند ۵۱ منشور ملل متحد، اقدامات متناسبی در دفاع از خود انجام داد و پایگاهی را که از آن حمله بزدلانه علیه شهروندان و مقام‌های ارشد ما انجام شده بود هدف قرار داد.

وی تصریح کرد: ما به دنبال تشدید تنش یا جنگ نیستیم، اما از خودمان در برابر هر تهاجمی دفاع می‌کنیم.

ظریف در اظهاراتی دیگر در جمع خبرنگاران ایرانی و رسانه‌های خارجی اظهار کرد: وقتی نادانی و غرور با هم ممزوج شود نتیجه خطرناکی دارد. ترامپ دورش افرادی این‌چنین دارد نتیجه‌اش این است که این حرکت های خبط را نشان دادند.
وی ادامه داد: همه مردم یک بار دیگر ما را وامدار خود کردند. آمدند و نشان دادند شهید سلیمانی ایجاد وحدت و قدرت می کند. این وحدت باید به آمریکا اشتباهش را نشان دهد.
ظریف گفت: جمهوری اسلامی پایگاهی که از آن به سردار سلیمانی حمله شده بود را هدف قرار داده و ما اقدام مشروع انجام دادیم.

وزیر خارجه کشورمان در حاشیه حضور در سفارت عراق در تهران برای امضای دفتر یادبود شهیدان مقاومت شهید، شهیدان سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس و دیگر همرزمانشان با تاکید بر این‌که حمله ایران به پایگاه عین الاسد با اطلاع مقامات عراقی صورت گرفته است، تاکید کرد: قطعا انتقام خون آقای سلیمانی بسیار بسیار بالاتر از این است و امروز صرفا انتقام خون ایشان در بعد نظامی گرفته شد.

سردار کوثری جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله نیز با اشاره به انتقام سخت ایران از آمریکا در پی شهادت سپهبد سلیمانی به ایسنا گفت: آنها خیال میکردند پایگاه هایی که در منطقه دارند برای همیشه امن است، اما باید بدانند که اینجا دیگر برای شان در هیچ زمانی امن نیست.

سردار رسول سنایی راد معاون سیاسی دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا با اشاره به پاسخ جمهوری اسلامی ایران به اقدام آمریکا در به شهادت رساندن سردار سپهبد پاسدار قاسم سلیمانی و تعدادی از هم‌رزمان او و موشک باران یکی از پایگاه‌های نظامی آمریکا درعراق (پایگاه عین الاسد) در گفت‌وگو با ایسنا تصریح کرد: این مرحله از اقدام تلافی جویانه سپاه علیه  تروریسم آمریکایی ضعیف‌ترین سناریویی جمهوری اسلامی ایران بود که  در راستای مطالبه‌ی ملی برای انتقام خون پاک شهید سلییمانی و همراهانش به اجرا گذاشته شد.

حسام الدین آشنا مشاور رئیس جمهوری با اشاره به موشک باران یکی از پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق توسط جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به اقدام اخیر ایالات متحده در به شهادت رساندن سردار سپهبد پاسدار قاسم سلیمانی و تعدادی از هم‌رزمان او در توییتر خود یادآور شد: هر اقدام نامطلوب نظامی از سوی آمریکا در سطح منطقه با یک جنگ تمام عیار منطقه روبرو می‌شود.

هم‌چنین نماینده ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به دبیر کل سازمان ملل اعلام کرد: ایران اقدامات لازم و متناسب علیه هرگونه تهدید یا استفاده از زور اتخاذ خواهد کرد.

در نامه مجید تخت روانچی به آنتونیو گوترش و رییس شورای امنیت سازمان ملل  آمده است: ایران اقدامات لازم و متناسب علیه هرگونه تهدید یا استفاده از زور اتخاذ خواهد کرد. این اقدامات در سازگاری کامل با حق ذاتی ایران ذیل ماده ٥١ منشور ملل متحد بوده و  این حق را در صورت لزوم اعمال خواهد کرد.

علی ربیعی سخنگوی دولت هم نوشت: از عملیات موفق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای تحقق وعده صادق تشکر و حمایت می‌کنیم. به همان جایی که حمله از آن صورت گرفته بود پاسخ مشروع داده شد. ما به دنبال جنگ نبوده‌ایم اما هر تجاوز دیگری پاسخ سخت‌تر و کوبنده‌ترخواهد گرفت.

سخنگوی دولت در جمع خبرنگاران هیات دولت نیز با تاکید بر این‌که حفظ انسجام داخلی منشا قدرت داخلی ماست، خاطر نشان کرد: انتقام و انسجام در کنار هم ما را به جلو می‌برد. از سوی دولت از همه مردم سپاسگزاریم، صبحگاهان هم سپاه پاسخ موعود ایران را تحقق بخشید و از سپاه برای اجرای این عملیات دقیق سپاسگزاریم. در این عملیات پایگاه آمریکا بدون امکان واکنش پدافندی هدف قرار گرفت. ما جنگ‌طلب نیستیم اما این پاسخ حق مشروع ماست. اگر آمریکا واکنش نشان دهد، اقدامی متقابل و شدیدتری خواهیم داشت.

محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور در جمع خبرنگاران با اشاره به حمله سپاه پاسداران به پایگاه هوایی آمریکا در عراق اظهار کرد: در ارتباط با موضوع آمریکایی ها از ابتدا اعلام کردیم این کار بدون پاسخ نمی ماند .همان طوری که نظام دولت و مردم وعده کرده بودند این کار (انتقام) انجام شد و اقدام مهمی بود.
وی ادامه داد: تا جایی که می دانم اولین باری است که پایگاه آمریکایی در جایی مورد حمله قرار می گیرد؛ کار شجاعانه ای بود .

امیر حاتمی وزیر دفاع نیز در همین راستا گفت: در این عملیات از موشک‌های بومی و کوتاه‌برد ساخت جمهوری اسلامی ایران به دلیل فاصله‌ای که این اهداف با ما داشتند، استفاده شد.

سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در پی عملیات مقتدرانه شب گذشته دلاورمردان نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به سردمداران کج فهم رژیم تروریستی ایالات متحده آمریکا هشدار داد عملیات غرورآفرین شب گذشته تنها بیانگر گوشه‌ای از توانمندی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و در پاسخ به اقدام تروریستی رژیم امریکا در به شهادت رساندن شهید بزرگوار سردار سپهبد پاسدار قاسم سلیمانی می باشد و از این پس هرگونه شرارت جدید امریکا با پاسخی قوی تر، کوبنده تر و با وسعت بیشتر مواجه خواهد شد.

پیش از ظهر امروز نیز حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا در جمع هزاران نفر از مردم قم در حسینیه امام خمینی(ره) در بخشی از بیاناتشان با اشاره به شهادت سپهبد قاسم سلیمانی و واکنش کوبنده سپاه خاطرنشان کردند: حادثه مهمی اتفاق افتاده است، بحث انتقام چیز دیگری است حالا یک سیلی به آنها زده شد این مساله دیگری است. کارهای نظامی این چنینی کفایت آن قضیه را نمی‌کند. باید حضور فساد برانگیز آمریکا در منطقه به پایان برسد.

هم‌چنین حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی  رئیس جمهوری اسلامی ایران در جلسه هیئت دولت، ساعاتی پس از حمله موشکی ایران به پایگاه آمریکایی عین‌الاسد  خطاب به آمریکا تصریح کرد:دست سلیمانی را از بدن قطع کردید پایتان از منطقه قطع خواهد شد.

بر اساس گزارش العالم، ایران با ارسال نامه‌هایی برای دبیرکل سازمان ملل متحد و شورای امنیت این سازمان اعلام کرد: به دنبال جنگ نیستیم و درباره هرگونه ماجراجویی نظامی علیه خود هشدار می‌دهیم.

سازمان هوانوردی فدرال آمریکا نیز در بیانیه‌ای تمام پروازهای مسافربری آمریکایی در حریم هوایی ایران، عراق و آب‌های خلیج فارس و دریای عمان را ممنوع اعلام کرد.

شبکه آر تی اعلام کرد که جنگنده‌های ایرانی برای مقابله با جنگنده‌های آمریکایی که از امارات به سمت مرزهای ایران به پرواز درآمدند، از پایگاه‌های خود به پرواز درآمدند.

این شبکه اعلام نکرده که آیا جنگنده‌های آمریکایی به مرزهای ایران در خلیج فارس نزدیک شده‌اند یا خیر.

اما شبکه الجزیره اعلام کرد که واشنگتن در حال افزایش تدابیر امنیتی در پایگاه‌های نظامی و مکان‌های حساس خود در منطقه است.

منابعی در حزب‌الله نیز تاکید کرده‌اند که نیروهای حزب‌الله به هر گونه اقدام ماجرا جویانه آمریکا علیه ایران در تلافی حمله موشکی سپاه پاسداران، اهدافی را در داخل سرزمین‌های اشغالی هدف قرار خواهد داد.

عراق تاکید کرده است که  هیچ شهروند عراقی در حملات موشکی تلافی‌جویانه به پایگاه‌های نظامی آمریکا آسیب ندیده است و ادعاهای آمریکایی‌ها مبنی بر هدف قرار گرفتن شهروندان عراقی را تکذیب کرد.

جنیفر گریفین، خبرنگار فاکس نیوز نوشته است: از یکی از مقامات آمریکایی شنیده‌ام موشک‌های شلیک‌ شده از نوع بالستیک کوتاه‌برد یا کروز بوده اند و از خاک ایران به سوی چندین پایگاه آمریکایی در عراق شلیک شده‌اند.

استفانی گریشام سخنگوی کاخ سفید نیز در توییتر خود نوشت: ما از گزارشات حملات به پایگاه‌های آمریکا در عراق مطلع هستیم. رئیس‌جمهور ترامپ در جریان موضوع قرار گرفته و در حال بررسی دقیق اوضاع و مشورت با تیم امنیت ملی خود است.

در عین حال شبکه خبری المیادین گزارش داد: پایگاه نظامی عین الاسد کاملا ویران شده است.

بر اساس گزارش‌ها، موشک‌های موج دوم در عملیات انتقام به اهداف تعیین شده در مقر آمریکا اصابت کرده است.

پس از فوج اول حملات سنگین موشکی نیروی هوافضای سپاه به سوی پایگاه هوایی عین‌الاسد محل اجتماع نیروهای ارتش تروریستی آمریکا در عراق طی عملیات شهید سلیمانی، تا ساعتی بعد کماکان شلیک موشک‌های بالستیک به سوی این پایگاه ادامه یافت.

به گزارش ایسنا، شبکه المیادین به نقل از خبرنگار خود گزارش داده است که یک پایگاه نظامی آمریکا در نزدیکی فرودگاه اربیل هم هدف قرار گرفته است.

المیادین همچنین گزارش داد: حملات موشکی سپاه پاسداران به پایگاه آمریکایی عین الاسد در استان الانبار در غرب عراق در ساعت ۰۱:۲۰ دقیقه بامداد یعنی زمان به شهادت رسیدن سردار قاسم سلیمانی انجام گرفته است.

خبرنگار CNN حملات ایران به پایگاه‌های نظامی آمریکا را «باران موشک» توصیف کرد.

سی بی اس نیوز هم گزارش داد: دو موشک به شمال کنسولگری آمریکا در اربیل خورده ولی کسی آسیب ندیده.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد که در حال برآورد خسارات اولیه حملات هوایی ایران به پایگاه‌های خود در عراق است و رسماً هدف قرار گرفتن دست‌کم دو پایگاه در عراق که میزبان نیروهای آمریکا و ائتلاف است (عین‌الاسد و اربیل) را تأیید کرد.

پنتاگون اعلام کرد: ایران بیش از ۱۲ موشک به سمت نیروهای آمریکایی و ائتلاف در عراق شلیک کرد.روشن است که این موشک‌ها از ایران شلیک شده و دستکم دو پایگاه میزبان نیروهای آمریکایی در الأسد و اربیل را هدف قرار داده است. در حال کار بر روی ارزیابی اولیه خسارت هستیم.

در همین زمینه مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا با رئیس ستاد ارتش آمریکا و برخی مسئولان پنتاگون دیدار کرد تا این حملات را بررسی کنند.

شبکه الجزیره نیز گزارش داد: پس از حمله سپاه پاسداران ایران به پایگاه‌های آمریکا در عراق، دونالد ترامپ به منظور بررسی تحولات با شورای امنیت ملی تشکیل جلسه داد.

 وزارت دفاع آمریکا در پی حملات موشکی ایران به پایگاه‌های آمریکا در عراق بیانیه‌ای صادر کرد و  گفت که پنتاگون در حال برآورد اولیه خسارات این حملات است.

به گفته منابع آمریکایی، نانسی پلوسی، رئیس دموکرات کنگره آمریکا پس از دریافت خبر حمله به پایگاه‌های آمریکایی از حاضرین در جلسه خواسته تا برای سربازان آمریکایی دعا کنند.

هم‌چنین فرمانده مرکزی آمریکا(سنتکام) اعلام کرد که ایران ۱۵ موشک به پایگاه‌های میزبان نیروهای آمریکایی در عراق شلیک کرده است ولی اشاره‌ای به تلفات یا خسارات این حمله موشکی موفق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نکرده است.

المیادین در مورد سکوت خبری و اطلاع رسانی آمریکایی ها نوشت: واشنگتن سابقه دارد که تلفات گسترده سربازانش در اثر حمله موشکی عراق در جنگ اول خلیج(فارس) را مخفی کند.

شبکه خبری آرتی هم گزارش داد  که بر اساس اعلام کاخ سفید ترامپ سخنرانی نخواهد کرد و نشست شورای امنیت ملی آمریکا نیز به پایان رسید.

شبکه المنار اعلام کرد که سامانه‌های دفاع هوایی آمریکا نتوانست هیچ یک از موشک‌های ایرانی را رهگیری یا ساقط کند.

شبکه المیادین، در پی حمله تلافی‌جویانه ایران به پایگاه آمریکایی در عراق، رند پال ، سناتور برجسته جمهوری‌خواه آمریکا گفت: باید تنش ها را کاهش دهیم قبل از اینکه وارد جنگی دیگر شویم که پایانی ندارد.

دونالد ترامپ در توئیتی منفعلانه در پی انتقام سخت ایران گفت: ارزیابی تلفات و خسارات در جریان است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در این موضوع با تمیم بن حمد، امیر قطر تلفنی گفت‌وگو کرد.

وندی شرمن نماینده ارشد آمریکا در مذاکرات هسته‌ای به توییت منفعلانه ترامپ پس از عملیات انتقام جویانه سپاه واکنش نشان داد و در توییتی نوشت: همه چیز خوب است؟؟ اوضاع جدی است، وقت تکبر نیست.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در تماسی تلفنی با نخست وزیر اقلیم کردستان گفت‌وگو کرد تا از آخرین تحولات حملات ایران به پایگاه‌های آمریکایی که یکی از آن‌ها در اربیل است مطلع شود.

بارزانی درباره این گفت‌وگو خبر  داد که پیشنهادهایی برای کاهش تنش به پمپئو دادم.

الیزابت وارن، سناتور آمریکایی و کاندیدای ریاست جمهوری این کشور گفت: چیزی که امروز رخ داد یادآوری به ما بود؛ یادآوری به اینکه ما نیازمند کاهش تنش در خاورمیانه هستیم.

از سوی دیگر مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا در پیامی به تمامی هیات‌های آمریکایی در دنیا به آنها دستور داد که بدون اجازه این وزارت‌خانه با هیچ یک از گروه‌های مخالف ایران دیدار نکنند.

خبرگزاری الغد اعلام کرد که درپی حملات تلافی جویانه ایران در پاسخ به ترور سردار سلیمانی یک هواپیمای آمریکایی در پایگاه عین الاسد در آتش سوخته است.

برهم صالح، رئیس جمهور عراق در صفحه توییتر نوشت:سلامتی برای عراق عزیز و اربیل پایتخت کردستان.

همچنین سیدرضا صدرالحسینی کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به حمله ایران به پایگاه آمریکایی عین الاسد در عراق به ایسنا گفت: این موضوع ان‌شاءالله می‌تواند مقدمه‌ای بر اجبار نیروهای آمریکایی جهت خروج از عراق و سپس از منطقه شود چنان که منطقه پس از این به سمت آرامش حرکت کند.

 نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در توئیتی نوشت، از نزدیک اوضاع را رصد می کند. ما باید از امنیت اعضای ارتش مطمئن شویم که شامل پایان تحریکات غیرضرور از جانب دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و درخواست برای پایان خشونت‌ها از سوی ایران است. آمریکا و جهان نمی‌تواند جنگ را تاب بیاورد.

رند پال، سناتور جمهوری‌خواه آمریکا به دنبال حمله موشکی ایران به پایگاه هوایی آمریکا در عراق در توییتر نوشت: من برای امنیت سربازانمان در عراق دعا می‌کنم. در حالی که ترجیح می‌دادم آن‌ها مدت‌ها قبل به خانه بازمی‌گشتند . ما باید پیش از آن که این مساله به جنگ بی‌پایان دیگری در خاورمیانه بینجامد، از تشدید تنش‌ها جلوگیری کنیم.

هم‌چنین ریچار هاس، رئیس شورای روابط خارجی آمریکا در یک رشته پیام توییتری به عملیات انتقام‌جویانه سپاه پاسداران ایران علیه پایگاه نظامی آمریکا در عراق در پی به شهادت رسیدن سردار قاسم سلیمانی توسط آمریکا، نوشت: موشک‌باران ایران، خبر هواپیماهایی که به پرواز در می‌آیند، خطابه رئیس جمهور[آمریکا] به مردم، ظرف چند ساعت از چیزی که یک بحران بود به سمت چیزی که به نظر می‌رسد جنگ باشد، رفته‌ایم. ناتوانی واضح هم آمریکا و هم ایران برای تعبیر کردن[عملکرد] طرف مقابل، دقیقا تاثیر بدی برای مدیریت بحران دارد.

امیر سرتیپ احمدرضا پوردستان رئیس مرکز مطالعات راهبردی ارتش نیز خاطرنشان کرد: این پاسخ یکی از پاسخ‌ها به گستاخی‌ آمریکاست و در صورت تداوم شرارت آن‌ها، پاسخ‌های کوبنده‌تر ادامه خواهد داشت.

انور قرقاش، وزیر مشاور امارات در امور خارجه نیز در صفحه توییتر خود نوشت: کاهش تنش های آزار دهنده کنونی در منطقه امری ضروری است. کاهش تنش امری حکیمانه و ضروری است و این امر نیازمند راه حل سیاسی به منظور تحقق ثبات است.

چاووش اوغلو  وزیر خارجه ترکیه و الکساندر شالنبرگ و سیف الدین عبدالله، وزرای امور خارجه اتریش و مالزی درخصوص تحولات منطقه با ظریف رایزنی کردند.

گنگ شوآنگ سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به عملیات انتقام‌جویانه سپاه پاسداران ایران علیه پایگاه نظامی آمریکا در عراق، خواستار خویشتن‌داری طرفین شد.

اورسولا ون در لین، رئیس کمیسیون اروپا در واکنش به عملیات انتقام‌جویانه سپاه پاسداران ایران علیه پایگاه نظامی آمریکا در عین‌الاسد عراق در پی به شهادت رسیدن سردار قاسم سلیمانی، در پیامی توییتری نوشت: استفاده از تسلیحات باید هم‌اکنون متوقف شود تا فضایی برای گفتمان ایجاد شود. از ما در خواست شده است تا هر کاری که ممکن است برای احیای مذاکرات انجام دهیم. مذاکره نمی‌تواند به حد کافی رسیده و پایان یافته باشد.

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در واکنش به عملیات انتقام جویانه ایران علیه پایگاه نظامی آمریکا در عراق بدون اشاره به شهادت فرمانده نظامی ایران توسط آمریکا گفت که تشدید اوضاع به نفع هیچ‌کس نیست.

یک منبع مسئول در وزارت خارجه سوریه اعلام کرد: سوریه حمایت کامل خود از ملت ایران در تحولات اخیر را اعلام و تاکید می کند که ایران حق دفاع از خود در برابر تهدیدات و تعرض های آمریکا را دارد.

همچنین بوریس جانسون نخست‌وزیر انگلیس که در مجلس عوام این کشور سخنرانی می‌کرد، ضمن محکوم کردن حملات ایران به پایگاه‌های نظامی آمریکا در بامداد امروز، خواستار تنش زدایی از این بحران شد.

این در حالی است که یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح یمن گفت که عملیات موشکی ایران علیه نیروهای نظامی آمریکا در عراق را تبریک می گوییم.

اما ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه در اظهاراتی نسنجیده ، در بیانیه‌ای گفت: فرانسه این حملات را محکوم می‌کند. اولویت بیش از همیشه با کاهش تنش است. چرخه خشونت باید متوقف شود.

وزارت خارجه امارات  هم در بیانیه‌ای اعلام کرد که با اهتمام زیاد تحولات اخیر منطقه را دنبال و بار دیگر بر عدم تشدید تنش تاکید می کند.

آنه گرت کرامپ کارن باوئر وزیر دفاع آلمان، هم عملیات انتقام‌جویانه سپاه پاسداران ایران علیه پایگاه‌های نظامی در اظهاراتی نسنجیده این حملات را محکوم کرده و گفت که هیچ سرباز آلمانی در این حملات آسیب ندیده است.

دیگر واکنش ها ، اخبار و تحلیل های مرتبط با این خبر را در لینک‌های مرتبط پایین این صفحه بخوانید.

انتهای پیام
 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۸-۱۰-۱۸ ۰۷:۱۶

الله اکبر ، الله اکبر ، الله اکبر درود خدا برشما سپاهیان عزیز

avatar
۱۳۹۸-۱۰-۱۸ ۰۷:۲۴

من گیج شدم ... یکم بیشتر توضیح بدید

avatar
۱۳۹۸-۱۰-۱۸ ۰۸:۳۴

الله اکبر الله اکبر الله اکبر.... لا حول و لا قوه الا بلا العلی العظیم.... مرگ بر آمریکا مرگ بر اسراییل

avatar
۱۳۹۸-۱۰-۱۸ ۰۸:۵۵

بسم الله الرحمن الرحیم

avatar
۱۳۹۸-۱۰-۱۸ ۱۰:۱۴

زنده باد نترس ترین مردان خدا سپاهیان خدا

avatar
۱۳۹۸-۱۰-۱۸ ۱۰:۳۱

الله اکبرررررر الله اکبررررررررررر الحمدلله رب العالمین...

avatar
۱۳۹۸-۱۰-۱۸ ۱۰:۵۷

سردار سلیمانی به ما افتخار خواهد کرد

avatar
۱۳۹۸-۱۰-۱۸ ۱۲:۵۱

در صورت تعرض دوباره این بار تلاویو با خاک یکسان خواهد شد الله اکبر

avatar
۱۳۹۸-۱۰-۱۸ ۱۳:۰۳

دست نظامیان ایران به ویژه نیروی هوا فضا درد نکند! حمله بسیار سنجیده و درست بود. در صورت ادامه حملات جای حرکات بیشتر از طرف ایران وجود دارد. ولی همزمان آنقدر هم زیاد نبود که به یک تحریک دیوانه وار شبیه باشد! نشانگر این است که ایران حساب شده جواب میدهد و مهم بازدارندگی از جنگ است! جای اصلی انتقام خروج ناتو از عراق است! یعنی ادامه راه سردار. ایران فعلا برای آمریکا دو گزینه خروج سخت یا خروج نرم را روشن ساخته. خدا قوت، خسته نباشید!

avatar
۱۳۹۸-۱۰-۱۸ ۱۴:۲۶

همین ؟!!! اینهمه انتقام سخت میگیریم همین بود ؟!!!!

avatar
۱۳۹۸-۱۰-۱۸ ۱۴:۲۶

دست خوش بابا آمریکا الان فهمید نمی تواند با ایران دربیفتد ایران همیشه قهرمان

avatar
۱۳۹۸-۱۰-۱۸ ۱۴:۴۲

لا فَتى اِلاّ عَلِىّ، لا سَيفَ اِلاّ ذُو الفَقار

avatar
۱۳۹۸-۱۰-۱۸ ۱۵:۲۶

ما امت همیشه در صحنه منتظر فرمان حضرت آقا هستیم تا با اشاره ایشان تار و پود استکبار و آمریکای ظالم را در هم بشکنیم. ما همه سرباز توایم...گوش به فرمان توایم

avatar
۱۳۹۸-۱۰-۱۸ ۱۵:۴۵

هم وزن سردار، این نبود

avatar
۱۳۹۸-۱۰-۱۸ ۱۸:۱۲

غرور امریکا باید بشکانید

avatar
۱۳۹۸-۱۰-۱۸ ۱۹:۱۷

کمه. کافی نیست. ولی صلاحدید مسئولان بالاتر از هر برخورد احساسی است. ولی در کل احسنت. دست مریزاد. شیر مادر را حلال کردید. همه سربسر تن به کشتن دهیم از آن به که کشور به دشمن دهیم

avatar
۱۳۹۸-۱۰-۱۸ ۲۲:۱۰

الله اکبرخداقوت سپاه پاسداران عزیزخداپشت وپناهتان باشدمرگ برآمریکا

avatar
۱۳۹۸-۱۰-۱۸ ۲۳:۵۶

خیلی دوست دارم بدونم منبعتون کی بوده که گفته 80نفر کشته، 200نفر مجروح، وای به حالتون اگه دروغ به خورد مردم داده باشید