• چهارشنبه / ۱۸ دی ۱۳۹۸ / ۱۰:۳۹
  • دسته‌بندی: حقوقی و قضایی
  • کد خبر: 98101814042
  • خبرنگار : 71594

متهم پرونده بانک سرمایه: از ۱۴ سالگی به مملکت خدمت کرده‌ام

متهم پرونده بانک سرمایه: از ۱۴ سالگی به مملکت خدمت کرده‌ام

جلسه‌ای دیگر برای رسیدگی به پرونده دو تن از متهمان بانک سرمایه برگزار شد.

به گزارش ایسنا، ادامه جلسه رسیدگی به پرونده بانک سرمایه صبح امروز (چهارشنبه) به ریاست قاضی مسعودی مقام در شعبه سوم ویژه اقتصادی برگزار شد.

در ابتدای این جلسه قاضی مسعودی مقام با تسلیت شهادت سردار شهید سپهبد سلیمانی گفت: امروز آخرین دفاع از آقایان جهانبانی و صالحی اخذ می شود و در موعد مقرر حکم پرونده صادر خواهد شد.

در ادامه این جلسه قاضی مسعودی مقام اتهامات محمدرضا جهانبانی فرزند علی را مجدداً به وی تفهیم کرد و از او خواست تا با حضور در جایگاه آخرین دفاعیات خود را ضمن کنار گذاشتن حواشی مطرح کند.

متهم محمدرضا جهانبانی با حضور در جایگاه اظهار کرد: اتهام اینجانب اخلال در نظام اقتصادی کشور ذکر شده است در حالی که نماینده حقوقی بانک شاکی در راستای اثبات ادعای خود اقدام به مطرح کردن اتهام واهی نموده است که طبق آن به مدت ۱۱۰۸ روز یعنی به مدت سه سال در بازداشت به سر برده‌ام.

وی افزود: کل تسهیلات دریافتی اینجانب ۶۵۱ میلیارد تومان بوده است که از سال ۹۱ تا ۹۴، ۳۵۱ میلیارد تومان پرداخت شده و خالص مانده آنها ۳۰۰ میلیارد تومان بوده است.

متهم جهانبانی در ادامه اظهار کرد: این در حالی بود که نرخ سود تسهیلات از بانک سرمایه ۲۹ تا ۳۲ درصد بوده است.

وی افزود: این میزان سود دو برابر نرخ ابلاغیه بانک مرکزی به بانک‌ها بود. با این حال صرف نظر از اخلال در نظام بانکی به عنوان اتهام بنده در راستای بزرگنمایی و با احتساب سود مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد عنوان اتهامی بنده در پرونده ذکر شده است.

متهم جهانبانی ادامه داد: از بابت اصل و سود تسهیلات مبلغ ۳۵۱ میلیارد را نقداً پرداخت کردم، به استناد کارشناس رسمی دادگستری مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان مانده است که بیشتر از آن وثیقه در بانک دارم.

این متهم در خصوص فرآیند اخذ تسهیلات توسط شرکت‌ها گفت: اخذ شیلات بر اساس اعتماد جهت ورود کالای اساسی شکل گرفته و تا زمان اخذ آخرین دفاعیات شرکت‌های مربوط معتبر و دارای فعالیت اقتصادی بوده اند.

متهم جهانبانی گفت: عمده تسهیلات بانکی در جهت واردات کالاهای ضروری بود به طوری که بنده ۷۵۰۰ تن گوشت طی ۲۷ کشتی وارد کردم و ارز با مبلغ دولتی دریافت نکردم و به هیچ بانکی تعهدات ارزی ندارم. کلیه واردات با مجوز رسمی و از طریق گمرک وارد شده است و در اطلاعات سیستمی ثبت شده است.

این متهم تصریح کرد: تا سال ۹۴ هیچ گونه بدهی معوق به بانک سرمایه نداشته‌ام و ۹۴.۱۲.۲۷ اولین تاریخ سررسید تسهیلات بود اما بنده ۸ ماه قبل از آن بازداشت شدم و تاریخ اولین استمهال ۹۵.۹.۲۷ بوده است.

وی ادامه داد: در کیفرخواست صادره به دلیل نادیده انگاشتن زنجیره شرکت های شش گانه به عنوان واحدهای تجاری ضمن عدم اشاره به چارچوب و ساختار تجاری شرکتها علیرغم حسابرسی، به وضعیت کشور اشاره‌ای نشده و ادعای مصرف کردن بخشی از تسهیلات دریافتی در موارد غیرضروری و غیر مربوط به عنوان خیانت در امانت هم به عنوان بزه برای بنده مطرح شده است.

متهم جهانبانی ادامه داد: باید بگویم موضوع مصرف عمومی بوده و اتهام یاد شده با عنایت به میزان کالاهای اساسی و ضروری در زمان تحریم ها بوده است و ادعای ارتکاب بزه یادشده خلاف واقع است.

این متهم گفت: ماده ۲ قانون تشدید اختلاس تعریف مبهم از تحصیل مال نامشروع ارائه داده است و اقدام گروه‌ها و شرکت‌های تحت مدیریت بنده با انگیزه امور بازرگانی در زمان تحریم ها بوده و مصداق بزه یاد شده نیست.

وی خاطرنشان کرد: طرح اتهام اخلال در نظام پولی و بانکی نسبت به بنده از سوی بانک شاکی فاقد هرگونه وجاهت قانونی است.
متهم جهانبانی ادامه داد: اینجانب تحصیل مال ازطریق نامشروع نداشته ام و زندگی اینجانب منزه از هرگونه مال نامشروع است و صرفاً یک بدهکار بانکی هستم و هیچ گونه مال نامشروع در زندگی خودم و افراد خانواده ام وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: اخلال در نظام پولی و مالی کشور با لحاظ ماده ۱۴۴ و طرح اتهام اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور با رکن مادی اتهام بی اساس می باشد.

وی در مورد اینکه یک واحد آپارتمان با تسهیلات خریداری کرده، گفت: این موضوع درست نیست و تقاضای بنده از دادگاه این است که مقصد قانونگذار را در زمان رسیدگی مرجع عمل قرار دهد.

وی در رابطه با اظهارات نماینده دادستان مبنی بر صوری بودن فاکتورها گفت: نماینده دادستان به صوری بودن فاکتورها در شرکت‌ها استناد کرده اما این چه ارتباطی با قصد اخلال در نظام اقتصادی دارد؟

وی ادامه داد: خواهشمندم در پرونده که با آبرو و حیثیت متهم و خانواده وی ارتباط دارد با دلایل واهی انشاء حکم نفرمایید.

متهم جهانبانی در مورد موضوع اخذ تسهیلات توسط شرکت‌های بدون فعالیت اظهار کرد: به استناد مدارک قانونی از جمله سازمان تامین اجتماعی، گمرکات کشور و... مبنی بر انجام فعالیت کلیه شرکت ها که مشغول به فعالیت بوده اند حال سوالم این است که اگر دادگاه به مدارک متقن ارائه شده توسط اینجانب اعتماد ندارد، چرا موارد را از سازمان‌های ذی صلاح مربوطه استعلام نمی کند.

وی افزود: بارها اعلام کرده‌ام که این شرکت‌ها به صورت گروه تجاری فعالیت کرده‌اند و فاکتورهایی که به عنوان فاکتورهای صوری مورد استناد قرار گرفته فاکتورهایی است که در دفاتر ثبت شده و کوچکترین اطلاعات آنها در دفترها بیانگر واقعی بودن آنهاست.

متهم جهانبانی ادامه داد: با توجه به اینکه تمامی این اقدامات انجام شده ثبت شده هیچگونه سوء جریان و سوء مدیریتی وجود نداشته است.
 وی در خصوص اخذ تسهیلات توسط شرکت‌های این گروه گفت: در سال ۹۴ به دلیل مشکلات پیش آمده شرکت ها نتوانستند بدهی خود را پرداخت کنند و اینجانب از سال ۹۱ به عنوان مشتری وارد بانک شدم و در اولین مورد ۴ میلیارد تومان دریافت کردم که اگر اینجانب قصد فریب وارد بانک شده بودم از همان ابتدا سوء استفاده می‌کردم و سود پرداخت نمی کردم.

وی افزود: بانک‌های شاکی طی سال ۹۰ تغییرات فراوانی داشتند که منجر به تغییر مدیران شده است و ناتوانی اینجانب در پرداخت بدهی بوده و ناشی از شرایط بیرونی بوده است.

متهم جهانبانی با بیان اینکه مطالبی که وکیل بانک سرمایه مطرح کرده صددرصد کذب است، گفت: درخواست صدور حکم برائت را از محضر دادگاه خواستارم.

وی افزود: اینجانب اشتباهاتی داشته‌ام اما عاجزانه خواهش می کنم فرصت دهید تا بیرون باشم. بنده از ۱۴ سالگی به مملکت خدمت کرده‌ام و همچنین مهریه زن و مادر من در رهن بانک است و حتی موبایل و ماشین من به نام شرکت است. با توجه به اینکه تخلف کرده ام اما آن را قبول دارم ولی ۱۵۰۰ میلیارد تومان کالای اساسی وارد کشور کرده‌ام اما معتقدم اشتباه هم کرده‌ام.

در این لحظه قاضی مسعودی مقام گفت: موضوع را رسیدگی می‌کنیم و رای را در مهلت مقتضی صادر می‌کنیم.

در ادامه قاضی مسعودی مقام از نماینده دادستان خواست که با حضور در جایگاه توضیحات خود در خصوص آخرین دفاعیات متهم جهانبانی را ارائه کند.

قهرمانی نماینده دادستان در ادامه این جلسه در خصوص دفاعیات متهم جهانبانی گفت: واقعیت این است که استنادات نابجا است. آقای جهانبانی شما شرکت‌هایی داشتید که همه آنها یک محل اقامت واحد داشتند و فقط در یک اتاق بوده‌اند. اعضای شرکت افراد روستایی هستند و شما با این شرکت‌ها وارد بانک شدید و به شما تسهیلات خارج از حد اعتباری داده‌اند.

وی افزود: کارشناس اعتباری اعلام کرده که در مورد یک شرکت شما ۲۹ میلیارد تومان صلاحیت داشته‌اید اما حال پاسخ دهید که چرا ۴۰ میلیارد تومان دریافت کرده‌اید.

قهرمانی با بیان اینکه من می خواهم ارتباطی بین زعفران و زعفرانیه برقرارکنم، خطاب به جهانبانی گفت: شما با زعفران از بانک تسهیلات می‌گرفتید و در زعفرانیه ملک می خریدید. نماینده دادستان با نشان دادن مدارکی عنوان کرد که در تمامی تسهیلات نام جهانبانی بوده است.

وی افزود: عمده تسهیلات شما توسط شخص بخشایش و کاظمی پشتیبانی می‌شده است و در مورد اینکه گفتید ۳۵۱ میلیارد رد مال داشته‌اید، باید بگویم شما یک ملک سعادت آباد داده اید که حدود ۲۶۰ میلیارد تومان می‌شود.

نماینده دادستان با بیان اینکه اصل تسهیلات جهانبانی ۱۲۰۰ میلیارد تومان است، گفت: آقای جهانبانی بعد از پرونده شما خیلی های دیگر مانند رضوی هم پرتوقع شدند.

وی افزود: آقای جهانبانی اموال زیادی بیرون از کارخانه دارد که حدود ۳۴ میلیارد تومان در سنگستان پاسارگاد می باشد. همچنین یک ملک در اردبیل ویک مجتمع گردشگری در مشگین شهر وجود دارد که از دادگاه می خواهم که راه حلی پیش‌بینی کند.

وی افزود: آقای عمار صالحی هم در بلوار دریای سعادت آباد ملک ۴ طبقه تجاری دارد که آن را ردیابی کردیم.

قهرمانی خطاب به عمار صالحی گف: من هر روز اشک مردم را می‌بینم که سرازیر است و می‌گویند اسناد شان را آزاد کنیم چون ملک مان از دست می‌رود. همچنین ۱۷۰ سند مردم برای ارائه وام در دست شماست.

وی ادامه داد: آقای جهانبانی شما برای دریافت تسهیلات اهلیت نداشتید و باید گردش‌های مالی ارائه می‌کردید که این کار را نکردید ولی توانستید ۷۰۰ میلیارد تسهیلات بگیرید.

نماینده دادستان در مورد اظهارات جهانبانی مبنی بر اینکه فاکتورها صوری نبوده اظهار کرد: شرکت‌هایی که در یک اتاق بوده اند برای یکدیگر فاکتور صادر می‌کردند. شما گفتید ۳۵۱ میلیارد از اصل پرداخت کردید که اینها هم از اصل و هم از سود باید پرداخت شود چون پول مردم بوده است.

قهرمانی با بیان اینکه ردیابی ها فاجعه‌بار است گفت: جهانبانی می‌گوید که تسهیلات مشارکت بوده در صورتی که ملک و ماشین خریداری شده است و شما آورده هم نداشتید و تسهیلات گرفتید.

وی افزود: موضوع مشارکت شما نمی‌تواند مطلق باشد و ملک و ماشین خریدن سرمایه گذاری محسوب نمی شود.

نماینده دادستان گفت: آقای جهانبانی الان خیلی به نفع شما شده! چون بدهکاران بانکی تسهیلات گرفته اند و الان می‌گویند نزول بانکی است و این مسئله غیرشرعی است. وی افزود: متاسفانه با وضعیتی که بانک‌ها در افزایش قیمت مسکن درست کردند خیلی‌ها خوشحال شدند و نمی‌گویند سود افزایش قیمت مسکن غیرشرعی است و وقتی که تسهیلات می گرفتید از شرع نمی گفتید.

نماینده دادستان خاطرنشان کرد: شما پول را از بانک گرفتید و این پول را بیرون به کسی دادید که او برای شما کار انجام دهد و به افرادی مثل ابوالفضل طباطبایی و یوسفی دادید که واردات کنند. شما اگر واردات کالا می‌کردید الان باید خیلی سود می‌داشتید و پاسخ دهید بقیه پول‌ها کجاست؟ اگر گندم و گوشت وارد کردید پول‌های آن کجاست؟

قهرمانی با نشان دادن مدارکی گفت: آقایان تسهیلات می گرفتند و به جای وثیقه سفته می گذاشتند و برای اینکه از خود سلب مسئولیت کنند سفته جعلی ارائه می‌کردند.

وی افزود: شرکت های ذینفع واحد بودند و شما فراتر از سقف اعتباری تسهیلات گرفتید.

وی در مورد اظهارات جهانبانی مبنی بر اینکه تحصیل مال نامشروع نکرده گفت: خسارات شما در بانک سرمایه هم مال نامشروع حساب می شود اموال نامشروع فقط از دیوار مردم بالا رفتن و دزدی کردن نیست.

در ادامه قاضی مسعودی مقام از وکیل جهانبانی خواست که آخرین دفاعیات خود را بیان کند. وکیل جهانبانی گفت: مسائل بزرگ‌نمایی شده و اتهامی که دادسرا منتسب به موکل دانسته تلفیقی از چند قانون است.

وکیل متهم جانبانی در ادامه این جلسه گفت: در جایی از کیفرخواست گفته شده از بیت المال استفاده شده در حالی که بیت المال برای سازمان‌های دولتی است درحالی که بانک سرمایه خصوصی است نباید از کلمه بیت المال استفاده شود.

وی افزود: در هیچ کجای دنیا وام گرفتن یا ارتباط داشتن با مدیرعامل بانک جرم نیست این‌ها مشکلاتی داشتند و قطعا باید آن را حل می‌کردند.

وکیل متهم جهانبانی تصریح کرد: از سوی دیگر سندی برای صوری بودن شرکت‌های زیر مجموعه وجود ندارد درحالی که این شرکت‌ها به صورت قانونی ثبت شده است این شرکت‌ها به شکل هلدینگ با مجموعه کار می‌کرده و شرکت اصلی شرکت تجارت نور ابرار بوده است و این شرکت‌ها تابع آن بودند.

وی افزود: اقای جهانبانی قبلا هم اعلام کردند که یک بدهکار بانکی هستند لذا از دادگاه تقاضا داریم که با دادن مرخصی به وی، ایشان بتواند رضایت شاکیان را جلب کند و بدهی خود را نیز پرداخت کنند.

در ادامه این جلسه قاضی از متهم صالحی خواست که با حضور در جایگاه آخرین دفاعیات خود را بیان کند.

متهم صالحی در بیان آخرین دفاعیات با اشاره به تسهیلات 60 میلیارد تومانی اعطا شده توسط بانک سرمایه گفت: یک روز بعد از خروج من از شرکت، بانک، در تاریخ 21 اردیبهشت 93 با اعطای تسهیلات موافقت می کند این در حالی است که در کیفرخواست عنوان شده بنده تسهیلات 60 میلیارد تومانی را دریافت کرده ام و بدون هیچ اطلاعی از شرکت خارج شده ام اما بنده با بانک مکاتبه کردم که شعبه نامه های ما را در پرونده قرار نداده است مستند این سخن نیز موجود است .

قهرمانی نماینده دادستان خطاب به متهم صالحی گفت: مستند آن را نشان دهید .

متهم صالحی مستندات را به نماینده دادستان ارائه داد و گفت: تاریخ استعلام موجود است و بانک در جریان بوده است، به شکل عجیب و قریبی اصول اسناد گم شده است و من نمی دانم چرا همان سندی که روی آن ادعای جعل داریم توسط بانک گم شده است.

متهم صالحی افزود: به بازپرس مراجعه کردم که جعل را ثابت کنم اما گفته شد اصول اسناد وجود ندارد، کلافه شدم و گفتم یک بچه هم می تواند از روی کپی تشخیص دهد که این امضا، امضای من نیست، شاید اشتباه کردم که پذیرفتم از روی کپی بررسی کنند چون وقتی اشتباهی پیش بیاید می گویند خودتان گفتید.

قاضی مسعودی مقام گفت: اصول اسناد آقای رضوی و شما وجود ندارد.

متهم صالحی پاسخ داد: من با آقای رضوی نسبت فامیلی دارم اما متصل کردن افراد به یکدیگر صحیح نیست. نوع ارتباط من با آقای رضوی با وجود این که فامیل هستیم اصلاً نزدیک نیست و این گونه نیست که با هم کاری انجام داده باشیم.

در ادامه متهم عمار صالحی درباره جعلی بودن گفت: در جلسه سوم دادگاه آقای جهانبانی تلویحا جعلی بودن امضا را پذیرفتند به گونه‌ای که ایشان گفتند بعد از آنکه عمار صالحی قراردادهای سفید را امضا کرده از شرکت خارج شده است.

وی ادامه داد: حال سوالم این است که من می‌گویم این امضاها جعلی بوده و من آن را امضا نکردم، اما اگر اقای جهانبانی می‌گویند من بعد از امضای قراردادها از شرکت خارج شدم پس چرا ایشان خیانت در امانت کرده و در حالی که امضای من اعتبار نداشته از آن استفاده کرده است؟

این متهم درباره اخذ تسهیلات بیان داشت: ٢٠ میلیارد تومان از شرکت تیبا بدون امضای من توسط اقای جهانبانی خارج شد و ما در زمان پرداخت پول به کارکنان با مشکل مواجه شدیم.

وی گفت: در این زمان موضوع را با اقای جهانبانی مطرح کردم و ایشان گفتند من درحال کار با بانک سرمایه هستم اگر می‌خواهی برای شما هم تسهیلات بگیرم.

این متهم افزود: شکل قضیه دریافت تسهیلات نامتعارف نبود چراکه ما با آقای جهانبانی به توافق رسیدیم که این کار را انجام دهیم ضمن اینکه من یکی از اعضای هیات مدیره بودم و یکی دیگر از اعضای هیات مدیره شرکت تیبا برادر اقای جهانبانی و دیگری نیز یکی از منصوبان وی بود لذا مخالفت من جهت دریافت تسهیلات تاثیری نداشت.

متهم صالحی در ادامه دفاعیات خود گفت: درخواست تسهیلات را آقای کریمی امضا کردند.

نماینده دادستان گفت: آیا قبول دارید که قرارداد اول را امضا کردید.

متهم صالحی پاسخ داد: بله، می‌دانم شما دغدغه دارید و دنبال حقوق مردم هستید، اما من هم یک حقوقی دارم شما در جلسات قبل گفتید که من با تناقض حرف می‌زنم و در مهمانی اسناد را امضا کردم این سخن یعنی در مهمانی بودم که نفهمیدم که چه چیزی را امضا کرده ام.

نماینده دادستان گفت: متن اظهارات خودتان است.

متهم صالحی پاسخ داد: من گفتم در دفترم مهمان داشتم.

در این لحظه متهم جهانبانی سندی را به نماینده دادستان ارائه داد که متهم صالحی آن را امضا کرده بود.

نماینده دادستان خطاب به متهم صالحی گفت: شما به آقای جهانبانی گفته اید که سند ۱۷۰ شاکی وی را می‌دهید که ایشان در دادگاه علیه شما حرف نزنند.

در ادامه این جلسه متهم عمار صالحی گفت: معتقدم به برخی رفتارها خوشبینانه نگاه می‌کردم و تصورم این است که طراحی بوده است. نامه‌ای که آقای جهانبانی نشان می‌دهند در جلسه‌ای بود که آمدند و آن را مطرح کردند.

وی افزود: در خصوص تسهیلات 50 میلیارد تومانی مصوبه تسهیلات به آن اشاره جدی دارد و این مصوبه تاکید دارد که تسهیلات تجدید شده است.

متهم صالحی با یان اینکه من برای حفظ حقوق بانکی خیلی کارها انجام داده‌ام، گفت: کما اینکه ملک زعفرانیه را بدون هیچ حرفی رد مال کردم چون من مال شبهه ناک نگه نمی‌دارم.

وی خطاب به نماینده دادستان بیان کرد: من از ملک زعفرانیه یک سال قبل از اینکه شما بفرمایید رفته‌ام. این ملک به من داده نشده بود و آقای جهانبابی به من اصرار کردند که بیا همسایه باشیم اما من به دلیل خلق و خوی خانوادگی و ملاحظاتی که دارم از آنجا بلند شدم.

عمار صالحی ادامه داد: اتفاقی که افتاده این بوده که من از شرکت تیبا به دلیل اختلافی که با جهانبانی داشتم خارج می‌شوم.

وی گفت: قرار منع تعقیبی در دادسرا برای من صادر شد که آقای قهرمانی گفتند روی آن نقص گرفتم.

نماینده دادستان در واکنش به این صحبت صالحی گفت: قرار منع تعقیب گرفتم که بعد آن را نقص کردم.

متهم صالحی در مورد در مورد مواردی که از سوی بازپرس پرونده مطرح شده، گفت: با توجه به اینکه امضا و مهر ایشان اعتبار دارد، اما چگونه می‌خواستند مقدمات مجرمانه را به کسی بدهند که ندیده بودند و او را نمی‌شناختند.

وی ادامه داد: اگر من اهل سوء استفاده بودم جاهای مشابه دیگری بود که آشنایان و بستگان من در آن حضور داشتند و می‌توانستم به جهانبانی بگویم که آنجا تسهیلات بگیرند.

عمار صالحی اظهار کرد: اینکه بازپرسی قرار وثیقه 50 میلیارد تومانی من را به کفالت تبدیل کرده به این معنی است که به حق رسیده است.

وی گفت: نکته‌ای که در اینجا در خصوص تسهیلات 50 میلیارد تومانی مطرح است این است که این تسهیلات توسط بانک صحیح اعطا می‌شد اما اتفاقی می‌افتد که ضربه محکم‌تری به بنده بود و اختلافات را تشدید کردید. تصور من هم این بود که این وام مشارکت مدنی است که به من اعطا می‌شود.

متهم صالحی ادامه داد: اتفاق عجیبی رخ می‌دهد و بانک وقتی تسهیلات را در قالب مشارکت مدنی می‌خواهد پرداخت کند باید پیش پرداخت تسهیلاتی داشته باشد که اینگونه نبوده و تسهیلات امانی در ید من قرار گرفته که من بخواهم خیانت در امانت کنم، اما من یک ماه بعد توسط معاون حقوقی‌مان متوجه شدم که این تسهیلات چگونه به شرکت جهانبانی رفته است و باید به بانک بگویم که شما تسهیلات را به من نداده‌اید که بخواهم تبانی کنم بلکه مستقیما آن را به شرکت داده‌اید و حال خود را جای من بگذارید.

وی خاطرنشان کرد: در اینجا تخلف بانک و جهانبانی محرز است. این نحوه پرداخت تسهیلات غلط بوده و بدون رعایت موازین و اصول کار بوده است. همه تعهدات به گردن من افتاده و دیگری نفع آن را برده است.

متهم صالحی با بیان اینکه حرف من این است که هر کاری انجام شده من در جریان آن نبوده‌ام، گفت: در زمانی که من مدیرعامل بودم تسویه کامل صورت گرفته است.

وی همچنین با اشاره به صحبت‌های مطرح شده در مورد منشی و آپارتمان، اظهار کرد: اینها همگی در زمان بازپرسی ‌آقای سادات به من و وکیلم تفهیم شده و همان زمان به آن اعتراض کردیم. کارشناس مالی که اتفاقا از آشنایان آقای جهانبانی بوده است ورود پیدا کرده و موضوعی که به ایشان ابلاغ شده این است که حساب‌های جهانبانی در بانک سرمایه را بررسی کنند. وقتی امروز آقای جهانبانی اختلاف‌هایی با من دارد طبیعی است که تخلفات خود را به گردن من بیاندازد و شان قضایی این است که این موضوع را تشخیص دهد.

این متهم در مورد موضوع شرکت آرمانی گفت: به محاسبات آن معترض بودم و نکته مغفول در این پرونده این است که تاریخ‌ها را با هم قاطی می‌کنیم و بعد که شرکت‌ها به مشکل برخورد کرده‌اند، در یک اتاق مستقر شده‌اند و از ابتدا اینگونه نبوده است.

وی افزود: یک بار حساب‌های من را به آرمانی منتقل کرده‌اند و یک بار هم در تیبا حساب کرده‌اند که در آن زمان درخواست کارشناسی کردم اما انجام نشد.

در این لحظه قاضی مسعودی مقام در مورد صحبت‌های متهم صالحی در خصوص اقدام بازپرس گفت: کار بازپرس صددرصد خلاف قانون است و البته بازپرس برای شما خیلی از این کارها کرده است.  

متهم عمار صالحی در ادامه گفت: در شرکت آرمانی من یک امضا دارم و آقای جهانبانی دو امضا دارد و در این شرکت من حتی حق جابجایی یک خودکار را هم ندارم. چرا شرکت آرمانی را با عمار صالحی قاطی می‌کنید؟

قاضی صلواتی در این لحظه سوال کرد: اگر اینگونه است چرا وثیقه‌های شما را خانم جهانبانی آورده است؟

متهم صالحی پاسخ داد: وثیقه من را خانم ایشان نیاورده است.، اتفاقا آقای جهانبانی برای همه وثیقه می‌گذارند اما برای من نمی‌گذارند.

در این لحظه نماینده دادستان در توضیح اظهارات متهم عمار صالحی توضیح داد: عمار صالحی یک ابلاغیه نشان می‌دهند که در تاریخ 97.2.20 از شرکت خارج شدند اما این ابلاغ به شعبه است.

قهرمانی با نشان دادن برگه‌هایی اظهار کرد: مدیر شعبه سیدجمال اظهار می‌کند که همان روز شعبه امضاء می‌کند که در آن تاکید شده است و مصوبه‌ای که تا 4 ماه طول می‌کشیده همان روز تصویب می‌شود و این مدارک نشان می‌دهد که ایشان آن زمان در شرکت بوده‌اند.

نماینده دادستان همچنین اسناد گزارش کارشناس اعتباری نشان داد و گفت: 60 میلیارد تومان همین جا مصوب شده است. مساله اصلی در گزارش کارشناسی آمده که پول‌های زیادی به حساب عمار رفته است و از آقای جهانبانی هم گله دارم که چرا ایشان الان این مدارک را ارایه می‌دهد.

وی ادامه داد: آقای صالحی یک حساب سپرده در بانک فاطمی دارد که 56 میلیارد تومان از این حساب سپرده به حساب ‌آرمانی رفته است.

نماینده دادستان خطاب به متهم صالحی اظهار کرد: الان 4 واحد ملک و 2 واحد تجاری در بهترین جای تهران در منطقه سعادت آباد در دست شماست،

در این لحظه متهم صالحی با بیان اینکه چرا می‌گویید دست من است، گفت: ملک به نام شرکت آرمانی است و اگر بخواهید همین الان امضا می‌کنم.

قهرمانی گفت: صورتجلسه و امضا کنید.

قاضی مسعودی مقام هم خطاب به وکیل بانک سرمایه گفت: همین الان صورتجلسه می‌کنید و هر دو نفر برای انتقال امضا می‌کنند.

سرانجام با طولانی شدن دفاعیات متهم صالحی قاضی مسعودی مقام ختم این جلسه رسیدگی را اعلام کرد و گفت: با توجه به اینکه مقداری از دفاعیات آقایان صالحی و وکیل ایشان و جهانبانی باقی مانده رسیدگی به جلسه بعدی که متعاقبا اعلام خواهد شد، موکول می‌گردد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۸-۱۰-۱۹ ۰۸:۲۱

طفلک خسته نباشی دلاور