• پنجشنبه / ۱۹ دی ۱۳۹۸ / ۰۹:۲۴
  • دسته‌بندی: مازندران
  • کد خبر: 98101914841
  • منبع : نمایندگی مازندران

کشته شدن 19 نفر در حادثه سقوط اتوبوس گنبد - تهران به دره/احراز هویت ۱۴ نفر از جان‌باختگان

کشته شدن 19 نفر در حادثه سقوط اتوبوس گنبد - تهران به دره/احراز هویت ۱۴ نفر از جان‌باختگان

ایسنا/مازندران رییس کل دادگستری مازندران به دادستان شهرستان سوادکوه جهت بررسی دقیق علل واژگونی اتوبوس تهران-گنبد دستور ویژه صادر کرد.

حجت الاسلام صادق اکبری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: بنا بر گزارش دادستان عمومی و انقلاب شهرستان سوادکوه مبنی بر واژگونی اتوبوس در مسیر سوادکوه قبل از عبور خطیرکوه به داخل دره در ساعت ۲ و ۴۵ دقیقه بامداد پنجشنبه تاکنون ۱۹ نفر فوت کرده و ۲۴ نفر مصدوم شده‌اند که در این میان راننده و کمک راننده اتوبوس هم فوت شدند.

وی تصریح کرد: با تحقیقات به عمل آمده مشخص شد علل حادثه نقض فنی در سیستم ترمز بوده که تحقیقات بیشتر در این خصوص در دستور کار دادستان شهرستان سوادکوه قرار دارد.

رییس کل دادگستری مازندران خاطرنشان کرد: تحقیقات بیشتر در حال انجام است تا علت حادثه به تایید نهایی برسد و دیه به تمام افراد فوت شده و آسیب دیده چون بیمه بودند، تعلق می‌گیرد.

اکبری ادامه داد: تاکنون خانواده تعدادی از جان‌باختگان حادثه سقوط اتوبوس در جاده سوادکوه به پزشکی قانونی مراجعه کرده و تعدادی از جانباختگان احراز هویت شدند.

رئیس قوه قضاییه طی دستوری به رئیس کل دادگستری مازندران، ضمن تسلیت به بازماندگان سانحه واژگونی اتوبوس مسافربری تهران-گنبد، تسریع در اقدامات قضایی مربوط به این پرونده را مورد تاکید قرار داد.

رئیس جمهور در پی وقوع حادثه ناگوار واژگونی یک دستگاه اتوبوس در مسیر تهران – گنبد ضمن تسلیت و ابراز همدردی با خانواده های داغدیده، تاکید کرد: متاسفانه تکرار چنین حوادث اندوهبار جاده ای نشان می دهد به رغم همه اقدامات انجام شده، باید نظارت ها و برنامه ریزی های بیشتری در این زمینه صورت گیرد.

به گزارش ایسنا، گلجمیله قربان زاده۵۳ ساله فرزند عراز بردی ۲ - سکینه کمانگیری ۵۹ ساله فرزند یعقوب علی ، ۳- جمشید دوردی پور ۲۸ ساله فرزند مرد محمد ، ۴ - آیلر مرادی ۲۴ ساله فرزند عظیم،  ۵- جنین فرزند آیلر مرادی، ۶- زینب همایون فر ۵۷ ساله، فرزند درویش علی، ۷ - آینه تاج گوک، ۳۷ ساله فرزند تقان گلدی، ۸ - گلپری گوک، ۲۳ ساله فرزند تقان گلدی، ۹- عاطفه آق چلی ۲۷ ساله، فرزند اراضعلی، حمید جهان تیغ ۴۱ ساله فرزند غلام حسین( کمک راننده) ۱۱- طیبه دوردی پور، ۲۳ ساله فرزند عبدالرحمان، ۱۲ - علی دوردی پور، ۳۱ ساله فرزند مشد قلی، ۱۳ - مهدی لاهوتی، ۳۵ ساله فرزند ابراهیم(راننده)، ۱۴ - رجبعلی غریب ۶۱ ساله فزرند قربان  از جمله جان باختگان این حادثه هستند که احراز هویت شده‌اند.

علی عباسی، مدیرکل پزشکی قانونی مازندران نیز در گفت‌وگو با ایسنا ضمن تایید جان‌ باختن ۱۹ نفر در حادثه سقوط اتوبوس به دره در جاده سوادکوه درباره احراز هویت جان‌باختگان گفت: منتظر حضور خانواده‌ها برای شناسایی اجساد هستند.

وی درباره جزئیات جان‌باختگان سقوط اتوبوس مسافربری تهران- گنبد تصریح کرد: در اثر این سانحه در محور خطیر کوه سوادکوه متاسفانه ۱۹ نفر جان خود را از دست دادند، ۱۰ زن و ۹ مرد که همه آن‌ها بالای ۲۰ سال سن داشتند در این سانحه جان خود را از دست دادند.

مدیر کل پزشکی قانونی مازندران درباره احراز هویت و اسامی جان باختگان افزود: هم اکنون یک تیم از ساری با همکاری پزشکی قانونی سوادکوه اجساد را معاینه کرده و منتظر حضور خانواده‌ها برای شناسایی و احراز هویت اجساد است.

عباسی ادامه داد: در میان جان باختگان یک خانم باردار بود که نوزادش را در بیمارستان "زیرآب" به روش سزارین به دنیا آوردند اما متاسفانه این نوزاد دختر فوت کرد.

سخنگوی اورژانس مازندران پیش از این از واژگونی اتوبوس در محور سوادکوه که در پی آن ۱۹ فوت کرده و ۲۴ نفر مصدوم شدند، خبر داده بود.

زکریا اشک‌پور در گفت‌وگو با ایسنا از واژگونی اتوبوس در محور سوادکوه صبح امروز  خبر داد و اظهار کرد: در ساعت ۲ و ۳۴ دقیقه بامداد امروز پنجشنبه ۱۹ دی ماه خبر این حادثه به مرکز ارتباطات اورژانس مازندران اعلام شد.

وی تصریح کرد: آمبولانس‌های پایگاه‌های اورژانس پل سفید، ورسک، دوآب، زیرآب و دوآب، پایگاه‌های هلال احمر ارفع ده، دوگل، امین آباد و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس اورژانس مازندران به محل حادثه واقع در منطقه دوآب نرسیده به خطیرکوه در محور سوادکوه اعزام شدند.

سخنگوی اورژانس مازندران خاطرنشان کرد: براساس آخرین خبر در این حادثه ۲۴ نفر (۱۶ مرد و هشت زن) مصدوم شدند و ۱۹ نفر (۹ مرد و ۹ زن و یک جنین) جان باختند. مصدومان توسط آمبولانس‌های اعزامی به بیمارستان شهدای زیرآب منتقل شدند.

وی ادامه داد: در بین جان باختگان یک مادر باردار بود و سه کودک  ۱.۵ تا پنج ساله نیز در بین مصدومین بودند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گلستان نیز گفت: نقص فنی در سیستم ترمز اتوبوس موجب سقوط آن به دره شد که متاسفانه در پی آن 19 تن جانشان را از دست دادند و 24 نفر نیز مصدوم شدند.

مهدی میقانی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: حدود ساعت ۲:۳۳ دقیقه بامداد امروز پنجشنبه ۱۹ دی، اتوبوس تهران-گنبد که در جاده فیروزکوه مازندران در حرکت بود، در محدوده خطیرکوه ورسک به دره سقوط کرد.

وی افزود: در این حادثه ۱۹ نفر از مسافرین جان خود را از دست دادند و ۲۴ نفر نیز مصدوم شدند.

سخنگوی اورژانس مازندران یادآور شد: براساس هماهنگی‌های ایجاد شده در واحد MCMC (مرکزپایش مراقبت‌های درمانی ) و EOC (واحد هدایت عملیات بحران) دانشگاه، دو کودک به بیمارستان امام خمینی (ره) ساری، هشت نفر به بیمارستان رازی قائمشهر و یک نفر به بیمارستان ولیعصر(عج) قائمشهر منتقل شدند.

رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا گفت: در صورت محرز شدن قصور شرکت مسافربری در حادثه مرگبار برای اتوبوس مسافربری در سواد کوه، برخورد قانونی با این شرکت انجام خواهد شد.

سرهنگ نادر رحمانی در گفت‌وگو با ایسنا درباره دلیل وقوع حادثه برای اتوبوس مسافربری در سوادکوه گفته، گزارش‌های اولیه از وقوع حادثه نشان می‌دهد که بروز نقص فنی در سیستم ترمز اتوبوس مسافربری علت این حادثه بوده است، اما آنچه که اعلام شده علت اولیه حادثه بوده و علت قطعی آن پس از بررسی کارشناسان اعلام خواهد شد و در حال حاضر نیز دستگاه در حال بررسی است.

وی با بیان اینکه علت قطعی حادثه اتوبوس به زودی اعلام خواهد شد، درباره اینکه آیا شرکت مسافربری مذکور قصوری در کنترل سیستم‌های فنی اتوبوس قبل از حرکت داشته یا خیر؟ به ایسنا گفت:‌ این موضوع در حال بررسی است و مستندات در این زمینه بررسی خواهد شد و در صورتی که مشخص شود این شرکت قصوری داشته حتما با آن برخورد خواهد شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.