• جمعه / ۲۰ دی ۱۳۹۸ / ۰۹:۱۳
  • دسته‌بندی: توپ و تور
  • کد خبر: 98102015305
  • خبرنگار : 71613

تیم ملی هندبال برای دومین بار جهانی می‌شود؟

اردوی تیم ملی هندبال مردان

سرمربی تیم ملی هندبال مردان ایران می‌گوید تغییرات مدیریتی فدراسیون هندبال در چند سال اخیر باعث روند نزولی این رشته شده است اما حمایت مسئولان می‌تواند باعث استفاده از ظرفیت و پتانسیل بالای هندبال در راه پیشرفت باشد.

به گزارش ایسنا، تیم ملی هندبال مردان ایران ۲۶ دی ماه رقابت خود را در قهرمانی آسیا آغاز می‌کند. در این مسابقات چهار سهمیه جهانی توزیع می‌شود که با حضور تیم‌های قدرتمندی چون بحرین، قطر، کره جنوبی و ژاپن کسب سهمیه دشوار است. جام جهانی هندبال هر دو سال یکبار برگزار می‌شود و اولین و آخرین حضور تیم ملی در این مسابقات به سال ۲۰۱۵ قطر برمی‌گردد. با این حال تیم ایران که این روزها با حضور لژیونرهای خود و زیر نظر عیرضا حبیبی در حال برگزاری اردوی آماده‌سازی است امید به کسب سهمیه دارد.

 حبیبی سرمربی تیم ملی در مورد وضعیت اردوی آماده‌سازی ملی‌پوشان به ایسنا گفت: سومین اردوی تدارکاتی تیم ملی قبل از اعزام به مسابقات قهرمانی آسیا است. اولین اردو به مدت ۱۰ روز در تهران  و بدون حضور لژیونرها برگزار شد. دومین اردوی تدارکاتی را با حضور اکثر لژیونرها منهای شاهو نصرتی و پویا نوروزی‌نژاد در قطر برگزار کردیم.

او در مورد اردوی قطر بیان کرد: در این اردو  چهار جلسه تمرین کردیم و سه بازی تدارکاتی انجام دادیم که کمک زیادی به ما کرد چون ترکیبمان نسبت به انتخابی المپیک تفاوت داشت در نتیجه سعی کردیم در پست‌هایی  که در انتخابی المپیک دچار مشکل بودیم، تغییراتی را ایجاد کنیم. البته در این اردو و در بازی اول علیرضا موسوی از ناحیه ابرو دچار آسیب دیدگی شد و او را در دو بازی دیگر نداشتیم. الله‌کرم استکی در مسابقه دوم مصدوم شد و فرزاد رستمی در بازی آخر از ناحیه مچ پا آسیب دید و تا یک ماه به گچ لازم دارد. علاوه بر این آقای میلاد قلندری که بازیکنی ارزشمند است و در باشگاه‌های آسیا مصدوم شد، زانویش را عمل کرده و نمی‌تواند با تیم ملی باشد. با این حال ۹۹ درصد بازیکنان حضور دارند و سجاد استکی هم در اردوی ترکیه به تیم اضافه می‌شود. تیم را با همین ۱۸ نفر بستیم و اگر مشکلی در ترکیه پیش بیاد و بازیکنی کیفیت لازم را  نداشته باشد، فرصت تغییر ترکیب را داریم.  

مشکل بزرگ تیم ناهماهنگی است

حبیبی با بیان اینکه مشکل بزرگ تیم ملی عدم هماهنگی است، تصریح کرد: سعی می‌کنیم در این زمان کوتاه هماهنگ شویم. آقای پویا نوروزی‌نژاد هم به عنوان بازیکن پخش به تیم اضافه شده و  لازم است در دفاع و حمله هماهنگی خوبی را بین بازیکنان ایجاد کنیم. اردوی آخرمان زمان طلایی ماست هرچند به بازی تدارکاتی قوی نیاز داشتیم اما فقط چند بازی با دو تیم اول و دوم لیگ ترکیه انجام می‌دهیم که امیدوارم هماهنگی لازم را به دست بیاوریم و به نقاط ضعف و قوتمان  پی ببریم.

سرمربی تیم ملی به آمادگی ذهنی ملی‌پوشان اشاره کرد و گفت: از نظر ذهنی شرایط خوب است چون بعد از چند سال برای اولین بار همه بازیکنان حضور دارند و هیچ اختلافی بین بازیکنان، کادر فنی  و فدراسیون نیست. همه بازیکنان هم قسم شدند و برای کمک به هندبال کشور از نظر ذهنی آماده هستند. مشکل‌مان مساله تاکتیکی و هماهنگی است که در حال تمرین برای  حل آن هستیم.

در چند سال اخیر درگیر تغییرات مدیریتی بودیم

حبیبی در مورد اهمیت مسابقات قهرمانی آسیا و انتخابی جام جهانی بیان کرد: المپیک و جام جهانی دو رویداد خیلی مهم در دنیا هستند. بعد از انتخابی المپیک در آسیا که تنها یک سهمیه توزیع شد، جام جهانی از اهمیت بالایی برخوردار است و بسیاری از تیم‌های برنامه‌ریزی بلند مدت انجام می‌دهند تا سهمیه جهانی بگیرند. ما هم از این قاعده مستثنی نیستم اما در این زمینه برنامه بلندمدتی نداشتیم؛ فدراسیون در چندسال اخیر درگیر تغییرات مدیریتی بوده است و مشکلات باعث شده که هر بار تیم ملی به مسابقات اعزام شده توانایی استفاده از پتانسیل و ظرفیت خود را نداشته باشد و فرصت از دست برود.

سرمربی تیم ملی به برگزاری اردوی‌های منظم‌تر بعد از انتخاب علیرضا پاکدل به عنوان رئیس فدراسیون اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در این زمان کم اردوهای خوبی برگزار کردیم. مهمترین مساله ایجاد همدلی است که بین بازیکنان، کادرفنی و فدراسیون وجود دارد. در مسابقات قهرمانی آسیا چهار سهمیه جهانی توزیع می شود و شانسمان نسبت به انتخابی المپیک بیشتر است. در مرحله اول با بحرین و نیوزلند هم گروه هستیم؛ بحرین قهرمان مسابقات انتخابی المپیک است که تنها شکستمان در انتخابی المپیک هم برابر این تیم بود.

 او با بیان اینکه تیم ملی مقابل نیوزلند کار سختی ندارد، افزود: تلاش  می‌کنیم تا با شکست بحرین به عنوان سرگروه صعود کنیم اما در مرحله دوم تیم‌های قدرتمندی به جمع هشت تیم اضافه می‌شود؛ ایران، بحرین، کره جنوبی، امارات، کویت، عربستان، قطر و ژاپن تیم‌های قدرتمندی هستند و به جمع هشت تیم صعود می‌کنند. در این مرحله هر گل و امتیازی برای تیم‌ها تعیین کننده است. در انتخابی المپیک فقط به دلیل تفاضل گل کمتر به مرحله بعد صعود نکددیم بنابراین باید در تمام بازی‌ها  حساب شده کار کنیم تا کارمان از نظر امتیاز و تفاضل گل به اما و اگر کشیده نشود.

سیر نزولی هندبال در چند سال اخیر در نتیجه تغییرات مدیریتی فدراسیون

حبیبی خواستار توجه بیشتر مسئولان ورزش کشور به هندبال شد و گفت: همیشه شاهد دغدغه‌های  فوتبالی بودیم. هندبال در سال‌های اخیر جایگاه خوبی در آسیا داشته و در سال ۲۰۱۵ برای اولین بار در تاریخ به مسابقات قهرمانی جهان در قطر صعود کرد که توجهات جلب شد اما متاسفانه مشکلات مدیریتی در چند سال گذشته و تغییراتی که به وجود آمد باعث شد تا سیر نزولی داشته باشیم و علی رغم پتانسیل بالا، جایگاه اصلی خود را از دست بدهیم. اگر وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک با توجه به ظرفیت هندبال حمایت بیشتری از این رشته داشته باشند به جایگاه واقعی خود می‌رسیم چون برنامه ریزی بلند مدت می‌خواهد. بر اساس علم ورزش نمی‌توان با برنامه کوتاه مدت موفقیت بزرگی به دست آورد.  هر موفقیتی هم که تاکنون به دست آمده به خاطر عرق و تعصب بوده است. اگر از این رشته حمایت شود ظرفیت این را داریم که نگاه جامعه ورزش و حامیان مالی را به سوی خود جلب کنیم چون بودجه فدراسیون‌ها کفاف برنامه‌ها را نمی‌دهد و هر فدراسیون باید حامی مالی داشته باشد. تا زمانی صدا وسیما حمایت نکند این موفقیت به دست نمی‌آید و مثل این است که برای خودمان حرکتی انجام دادیم.

او با بیان اینکه مساباقت تیم ملی در انتخابی المپیک پخش تلویزیونی داشت، بیان کرد:  پخش مسابقات تلویزیونی باعث جلب حامیان مالی و شناخت بهتر جامعه ورزش از بازیکنان می‌شود. علاوه براین انگیزه بازیکنان را بیشتر می‌کند چون  می‌دانند که جامعه ورزش خانواده‌هایشان از نزدیک تلاش آنها را می‌بینند. ماوقتی بازی‌ها پخش شود خیلی از مخاطبان هندبال را که در رشد این رشته خیلی کمک کننده است.

حبیبی تاکید کرد: از مشکلات اقتصادی کشور شناخت داریم اما  امیدوارم که حمایت مسئولان ورزش از هندبال بیشتر شود.  اردوها و بازی‌های تدارکاتی قوی خیلی به ما کمک می‌کند. قطعا با بازی قابل تیم‌های قدرتمند چند تیم باشگاهی ترکیه می‌توانیم خود را محک بزنیمو ارزیابی کنیم.

به گزارش ایسنا، مسابقات قهرمانی آسیا و انتخابی جام‌جهانی روزهای ۲۶ دی تا ۷ بهمن  در کویت انجام  می‌شود. در این رقابت‌ها  ۱۳ تیم در قالب ۴ گروه به رقابت با یکدیگر می‌پردازند.

گروه‌بندی مسابقات به شرح زیر است:

گروه اول: ایران، نیوزلند و بحرین

گروه دوم: ژاپن، قطر و چین

گروه سوم: کره‌جنوبی، عربستان و استرالیا

گروه چهارم: عراق، هنگ‌کنگ، کویت و امارات

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.