• شنبه / ۲۱ دی ۱۳۹۸ / ۱۳:۰۷
  • دسته‌بندی: دین و اندیشه
  • کد خبر: 98102116042
  • خبرنگار : 71461

پایان چهارمین جشنواره فجر تلاوت

«سعید عبدی» برترین قاری از دیدگاه مردمی در سال ۹۸

قرآن کریم

با حضور جمعی از پیشکسوتان قرآنی و اعضای شورای شهر و شهرداری تهران مرحله فینال فینالیست‌های چهاردهمین جشنواره تلاوت‌های مجلسی با عنوان «فجر تلاوت» برگزار شد که در این مراسم با آرای مردمی و نظر هیات داوران سعید عبدی به عنوان برترین قاری مجلسی‌خوان سال ۹۸ کشور از دیدگاه مردمی انتخاب شد.

به گزارش ایسنا، مرحله فینال فینالیست‌های چهاردهمین جشنواره تلاوت‌های مجلسی با عنوان جشنواره «فجر تلاوت» شامگاه جمعه، ۲۰ دی‌ماه با حضور جمعی از پیشکسوتان قرآنی کشور، پیروز حناچی- شهردار تهران- سیدمصطفی هاشمی‌طبا- فعال سیاسی کشور-احمد مسجدجامعی-عضو شورای اسلامی شهر تهران- محمدرضا طالقانی-از پیشکسوتان کشتی کشور- حسن بیادی-عضو اسبق شورای شهر تهران- حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مازنی- نماینده مجلس شورای اسلامی- مجید مجیدی- کارگردان باسابقه سینمای کشور و دیگر مسئولان و قرآنیان کشور در محل سالن همایش‌های برج میلاد تهران برگزار شد.

تهران؛ شهری با بنیان قرآنی

در ادامه برنامه احمد مسجد جامعی- عضو شواری اسلامی شهر تهران- با بیان این که شیوه برگزاری این جشنواره در همه جای جهان وجود دارد و یک مشارکت مردمی است که افراد می‌تواند در آن چهره‌های شاخص و ارزشمند را از دیدگاه خود انتخاب کند گفت: ما بیش از چند دهه در حوزه تلاوت فعالیت داشته‌ایم. تهران تنها شهری است که بنیان آن براساس رویکرد قرآنی بنا شده است. وجود امامزاده‌ها در اطراف آن نشان از این امر دارد. زمانی که در ۴۰۰ سال قبل تصمیم می‌گیرند اطراف تهران را دیوار بکشند به تعداد سوره‌های قرآن برج می‌سازد و هر کدام از سوره‌ها بر یکی از برج‌ها می‌گذارند این اتفاق برای شهری رخ نداده است.

وی خاطر نشان کرد: باید از ظرفیت‌های جدید در حوزه تلاوت بهره ببریم. و باید تلاش کنیم که ظرفیت‌های نوین را به خدمت قرآن بیاوریم. در تلاوت ایرانی‌ها ید طولانی دارند. این را می‌توانیم در منابع تاریخی ببینم.

مسجد جامعی در ادامه با گرامیداشت یاد و خاطر شهید سلیمانی گفت: این شهید عزیز عالی ترین نشان نظامی را داشتند و در وصیت‌نامه‌اش می‌گوید روی سنگ قبر من بنویسید سرباز و از نوشتن عناوین دیگر خودداری کنید. این که ایشان با داشتن بالاترین نشان نظامی ایران خود را سرباز می‌نامند الگوی است برای ما. امنیت ایران منهای امنیت همسایگان میسر نیست و این اصلی است که شهید سلیمانی آن را می‌دانست و برای آن تلاش می‌کرد.

ترویج قرآن یک وظیفه همگانی است

پیروز حناچی- شهردار تهران-در سخنانی کوتاه با ابیان اینکه برگزاری این جشنواره و برنامه‌هایی از این دست اتفاق مبارکی است که می‌تواند در ترویج فرهنگ قرآن در جامعه موثر باشد اظهار کرد: قرآن سند یکتای وحدانیت و یگانگی است و این وظیفه ما است که برای اعتلا و ترویج آن در جامعه تلاش کنیم. باید شرایطی را فراهم کنیم که جوانان صوت، لحن و مفاهیم آن بیشتر درک کنند چراکه همانطور که در آیات الهی آمده است، قرآن کریم سند راه و هدایت برای مؤمنان است.

مجید مجیدی -کارگردان فیلم سینمایی محمد رسول الله- هم در سخنانی کوتاه با توصیه به داوران جشنواره گفت: از آنجایی که این یک جشنواره مردمی است توصیه می‌کنم در انتخاب برتر بیشتر به حال قاری و شوری که به مستمعان می‌دهد که بیشتر توجه کنند. برای من جذاب بود که می‌دیدم در فراز هایی از تلاوت‌ها جمعیت به وجد می‌آمدند.

در این جشنواره آقایان داوران حمید شاکرنژاد، سیدجواد حسینی، قاسم مقدمی، وحید نظریان، سیدکریم موسوی و امین پویا به عنوان اعضای هیات داوران حضور داشتند.

حسین بیات به عنوان بااخلاق‌ترین قاری جشنواره

در ادامه این مراسم و پس از اجرای برنامه قرعه‌کشی جوایز یک میلیون تومانی حضار در مراسم، نتایج چهارمین جشنواره فجر تلاوت اعلام شد که در این رابطه حسین بیات به عنوان بااخلاق‌ترین قاری جشنواره معرفی شد.

بیانیه اختتامیه چهاردهمین جشنواره فجر تلاوت

نقاشیان در ادامه به قرائت بیانیه اختتامیه جشنواره فجر تلاوت پرداخت که در متن این بیانیه آمده است: «ما معتقدیم که قرآن کتابی برای همه است. إِنَّ هَذَا الْقُرْآنَ یَهْدِی لِلَّتِی هِیَ أَقْوَمُ؛ قطعا این قرآن به (آیینی) که خود پایدارتر است راه می‌نماید».

شورای عالی جشنواره تلاوت‌های مجلسی براساس پیروی و تبعیت از فرمایشات مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله‌العظمی امام خامنه‌ای، به ترویج قرائت‌های متنوع قرآنی که فرمودند قرآن را ولو یک صفحه بخوانید. کسانی که مفاهیم قرآن را متوجه می‌شوند، بیشتر به مفهوم بپردازند و کسانی که معنی آن را نمی‌دانند، یک قرآن مترجم را برای توجه به معانی قرار دهند، توجه جامع نموده و همواره همت خود را مصروف گسترش اجتماعی قرائت‌های فردی و جمعی می‌نماید.

شورای عالی جشنواره تلاوت‌های مجلسی فجر چهارم را در شرایطی برگزار می‌کند که داغ فقدان سردار ملی اسلام و ایران شهید سرافراز سپهبد قاسم سلیمانی سینه‌های ملت ما را به غمی جانکاه آغشته کرده است.

شورای عالی راهبردی جشنواره تلاوت‌های مجلسی ضمن محکوم نمودن اقدام شنیع آمریکای جهان‌خوار، اقدام شجاعانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را مرهمی بر درد و داغ ملت‌های منطقه دانسته و از همت و اقدام سپاه عزیز صمیمانه تقدیر می‌کند.

شورای عالی راهبردی برگزاری جشنواره‌ تلاوت‌های مجلسی افتخار دارد که در این شرایط حساس و در آستانه ورود به چهل و یکمین فجر پیروزی انقلاب اسلامی، در همایشی ملی و قرآنی، چهارمین فجر تلاوت‌های مجلسی که متأثر از انتخاب‌های مردمی در ۲۸ استان کشور و به همت حضور بی‌نظیر مردم و نهادهای غیر دولتی تحقق یافته را در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار ‌نماید.

این شورا اذعان می‌دارد که ذوق و اشتیاق زائدالوصف مشتاقان قرآن و دوست‌داران اهل بیت(ع) موجب فراهم آمدن زمینه‌های برگزاری چهاردهمین جشنواره از سال ۱۳۹۵ تاکنون گردیده است.

شورای عالی راهبردی جشنواره اطمینان دارد که هرچه بیشتر و با کیفیت‌های جذاب و انگیزه‌سازتر به گسترش امر قرآنی در کشور پرداخته شود، فضا را برای تربیت جوانان قرآن‌پژوه و متمسک به قرآن بیشتر فراهم می‌کند.

شورای عالی راهبردی جشنواره بیش از توجه به نحوه برگزاری، تمرکز خود را به قرائت‌های صحیح و متکی به علوم قرائت و متکی به رعایت اصول علمی قرائت متمرکز دانسته و رجاء واثق دارد که آثار مترتب بر نظارت‌های علمی، سطوح کیفی قرائت را ارتقا خواهد داد.

شورای عالی راهبردی جشنواره آرزومند است در برگزاری این جشنواره‌ها با حمایت ادارات کل آموزش و پرورش به برگزاری جشنواره‌های دانش‌آموزی مبادرت نماید. این شورا آرزومند اعتلای تلاوت‌های قرائت در جغرافیای جهان اسلام است و از همه علاقه‌مندان به حمایت و مساعدت در این زمینه دعوت به‌عمل می‌آورد با دبیرخانه شورا هماهنگی نمایند.

شورای عالی برگزاری جشنواره‌های تلاوت مجلسی جهت هماهنگی برای برگزاری کلیه رشته‌های تلاوت اعم از ترتیل و تواشیح و قرائات و به ویژه حفظ قرآن و مفاهیم اقدامات لازم را به‌عمل می‌آورد. این شورا لازم می‌داند از همه دست‌اندرکاران که موجب اعتلا در برگزاری این جشنواره‌ها و فجر تلاوت‌های چهارگانه شده‌اند، تقدیر و تشکر نماید و لازم می‌داند از دارالقرآن شهرداری تهران و دارالقرآن سازمان بسیج مستضعفان و مجمع قرآنی هیئت صاحب‌الزمانی(عج) تهران و ادارات کل اوقاف و به ویژه از حمایت‌های شهردار محترم تهران و وزیر محترم کشور و وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی در هماهنگی‌های کشوری قدردانی نماید. در خاتمه از خدای متعال استعانت می‌جوییم ما را در این اقدام فرهنگ‌ساز اسلامی تایید فرماید».

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.