• دوشنبه / ۲۳ دی ۱۳۹۸ / ۱۰:۲۸
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: 98102317531
  • خبرنگار : 50061

«حاج قاسم» از نگاه دانشجویان سوری

دانشجویان سوری

ایسنا/قزوین همه آن‌ها او را با عنوان «حاج قاسم» می‌شناسند برایشان کلمه سردار واژه غریبی است، تا نام سلیمانی را می‌شنوند متوجه منظورم می‌شوند و آه از نهادشان بلند می‌شوند و می‌گویند آزادی را مدیون او هستیم؛ او قهرمان سوری‌هاست.

شهادت سردار سلیمانی نه‌تنها دل‌ ایرانیان بلکه دل‌ مسلمانان را به درد آورده است. این شهید والامقام با حضور در جبهه‌های مقابله با داعش بساط آنان را از منطقه برچید و امنیت را به کشورهای عراق و سوریه بازگرداند، کشورهایی که آرامش و آسایش خود را مدیون این شهید می‌دانند و از شهادت این سردار رشید در بهت فرورفته‌اند ولی عزم خود را برای انتقام از مسببان آن جزم کرده‌اند.

«لیلا خبیز» که چهار سالی است در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) در رشته مهندسی معماری مشغول به تحصیل است، به ایسنا می‌گوید: من زیاد در جنگ نبودم ولی آنچه مشاهده کردم خیلی ترسناک بود و خیلی از اعضای خانواده من به شهادت رسیدند دایی و پسرعمه من در اثر حمله داعش به شهادت رسیدند.

این دانشجو عنوان می‌کند: محبت حاج قاسم در دل سوری‌هاست و با شهادت نیز این محبت بیشتر شده است به همین خاطر در مراسمی یک قافله در حلب با نام حاج قاسم سلیمانی از ابتدا تا شمال حلب حرکت کرد.

وی بابیان اینکه سوریه بدون حاج قاسم نمی‌توانست داعش را نابود کند، خاطرنشان می‌کند: ما خیلی حاج قاسم را دوست داریم به همین جهت در مراسم تشییع حضور پیدا کردیم، در حقیقت سردار سلیمانی در دفاع از مردم عراق و سوریه به شهادت رسید.

خبیز اضافه می‌کند: همه می‌خواهیم به آمریکا و اسرائیل بگوییم، راه حاج قاسم را ادامه خواهیم داد تا به مرگ اسرائیل و آمریکا برسیم. آرزوی قاسم سلیمانی این بود که مانند امام حسین (ع) شهید شود، ما هم آرزوی شهادت داریم.

وی اشاره می‌کند: حاج قاسم سلیمانی شهید شد ولی هزاران نفر سرباز او هستند، ان‌شاءالله با اتحاد سوریه، عراق و لبنان اتحاد امت واحده اسلامی بیشتر خواهد شد و سید حسن نصرالله انتقام خون حاج قاسم را خواهد گرفت.

به مردم ایران می‌گوییم ما کنارتان خواهیم بود

این دانشجوی سوری می‌گوید: به مردم ایران می‌گوییم ما کنارتان خواهیم بود و سوری، ایرانی و لبنانی نداریم و همه یک امت واحده هستیم و در راه حاج قاسم و سید حسن نصرالله حرکت می‌کنیم تا دشمنان را نابود کنیم.

وی عنوان می‌کند: مردم سوریه خیلی حاج قاسم را دوست دارند و خبر منتشرشده در رسانه‌های غربی مبنی بر شادی مردم دیگر کشورها در شهادت سردار سلیمانی دروغ محض است چراکه ایشان در قلوب ملت کشورهای منطقه جای دارند.

«خدیجه طالب» دیگر دانشجوی سوری که از روز قبل برای تشییع پیکر شهید سردار قاسم سلیمانی به تهران رفته بود به ایسنا می‌گوید: شهید قاسم سلیمانی خیلی به سوریه کمک کرد و من اهالی روستایمان خیلی مدیون این شهید هستیم چون روستای ما «نبل» که در حومه شهر «حلب» قرار دارد چهار سال در محاصره داعش بود ولی به کمک حاج قاسم حصار شکسته شد.

وی درعین‌حال که از شهادت سردار غمگین است با مرور خاطرات آن لبخندی بر لب می‌آورد و می‌گوید: سردار سلیمانی به همراه رزمندگان حصار را شکستند و راه را باز کردند، در هنگام ورود به روستا، اهالی با گل از آن‌ها استقبال کردند، خیلی از آن‌ها ممنونیم و هیچ‌وقت خوبی آن‌ها را فراموش نمی‌کنیم. حاج قاسم به ما کمک کرد تا از آن حصار آزاد شویم به همین دلیل هیچ‌وقت محبت این شهید را فراموش نمی‌کنیم.

خدیجه در ادامه به یاد می‌آورد که یک ویدئو از روز شکستن حصار و حضور سردار در روستایشان به همراه دارد سریع گوشی را روشن کرده و آن را به ما نشان می‌دهد در آن فیلم شهید سردار سلیمانی در کنار جوانان روستای «نُبُل» و «الزهرا» هست و اهالی نیز مشغول شادی بودند.

وی در ادامه سخنانش تأکید می‌کند: آمریکا مسبب اصلی حضور گروه‌های تروریستی و داعش در سوریه بود. سوری‌ها با شنیدن خبر شهادت حاج قاسم ناراحت شدند چون در آزادسازی همه مناطق مانند حمص، حلب و دیرالزور نقش داشت، از خانوادهایمان شنیدیم که در حرم حضرت زینب (س) برای شهید سلیمانی مجلس عزاداری گرفتند و حتی در روستاهای سوریه برای اینکه آمریکا مسبب اصلی شهادت حاج قاسم بوده است علیه آمریکا شعار دادند.

شهادت حاج قاسم ما را زنده و بیدار کرد

این دانشجوی سوری عنوان می‌کند: شهادت حاج قاسم ما را زنده و بیدار کرد و همه معادلات را تغییر داد حتی بعد از شهادتش نیز بیشتر تأثیرگذاری را خواهد داشت و جریان سازی خواهد کرد.

وی با مرور اخبار چند روز اخیر به اخبار منتشرشده از سوی رسانه‌های غربی اشاره و عنوان می‌کند: خبر شادی در پی شهادت حاج قاسم در دیگر کشورها صحت ندارد، بلکه شایعه‌سازی و در حقیقت بازی رسانه‌های غربی است و همه مردم شهید حاج قاسم سلیمانی را دوست دارند.

هر جوان سوری یک قاسم سلیمانی است

خدیجه اضافه می‌کند: الآن هر جوان سوری یک قاسم سلیمانی است و ان‌شاءالله که پیروزی‌ها تداوم داشته باشد. سردار سلیمانی همان‌طور که در زمان حیات در دل‌ها جای داشت پس از شهادتش نیز بازهم یاد و خاطره او در قلب‌ها خواهد بود.

وی می‌گوید: برای من باعث افتخار است که در مراسم تشییع حاج قاسم حضور داشتم و تا پایان عمر بر آن افتخار خواهم داشت و در آینده به فرزندانم با افتخار خواهم گفت که در تشییع چنین انسان بزرگی حضور داشتم.

این دانشجوی سوری ادامه می‌دهد: با حضورم این پیام را داشتم که قبل از اینکه آب کفن سردار سلیمانی خشک شود انتقام او را خواهیم گرفت آرزو می‌کنیم همه مجاهدین و جوانان که شهید قاسم سلیمانی را دوست دارند راه این شهید را ادامه دهند درست است که جسم سردار در بین ما نیست ولی روح این شهید در بین ما است. امیدواریم که جوانان انتقام خون سردار شهید را بگیرند.

وی به سخن سید حسن نصرالله مبنی بر اینکه کفش شهید سلیمانی ارزشش از سر ترامپ بیشتر است، اشاره و تصریح می‌کند: همه کشورهای منطقه برای انتقام خواهی خون سردار با ایران متحد خواهند شد چراکه خون سردار باعث وحدت بیش‌ازپیش کشورهای منطقه شده است.

«مجتبی الشیخ» دیگر دانشجوی سوری است که به ایسنا می‌گوید: من با سردار سلیمانی عکس‌های زیادی گرفتم و حتی خاطراتی با ایشان دارم چراکه در یک مقطع زمانی من به‌عنوان مترجم در جبهه سوریه حضور داشتم.

وی در ادامه بابیان یک خاطره عنوان می‌کند: یک روز سردار غافلگیرانه پیش ما آمد دستش پر از پرتقال بود و آن‌ها را پوست می‌گرفت و به تمام رزمندگان می‌داد. با همه حرف زد و رزمندگانی که می‌خواستند با سردار عکس بگیرند از آن‌ها استقبال و با همه با مهربانی رفتار می‌کرد.

به گزارش ایسنا، با خاطرات این دانشجو به یاد کلیپی با عنوان «دردسرهای سلفی با سردار» می‌افتم که این روزها در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود، سردار دل‌ها نه‌تنها در ایران بلکه در کشورهای منطقه نیز دوستداران بسیاری دارد و همه در زمان حیات تلاش داشتند تا با وی در یک قاب قرار بگیرند.

اقدام ترامپ یک کار احمقانه بود

الشیخ با شاره به اقدام آمریکا تصریح می‌کند: به نظر من این اقدام ترامپ یک کار احمقانه بود چون همه مسلمان‌ها متحدتر از قبل و یک‌صدا شدند. عده‌ای از منافقان پس از شهادت سردار سلیمانی در عراق شادی کردند که می‌توان گفت این اقدام آنان طی همکاری با آمریکا بوده است.

وی اشاره می‌کند: در سوریه مردم از شهادت سردار سلیمانی خیلی ناراحت هستند چون این فاجعه برای آنان نیز بزرگ بود و امیدوار هستند کسی مثل سردار سلیمانی بیاید چون مردم سوریه با حضور سردار سلیمانی انرژی می‌گرفتند و حس می‌کردند که بیداری و پیروزی نزدیک است.

این دانشجو با اشاره به حضورش در مراسم تشییع سردار دل‌ها بیان می‌کند: حس کردم وظیفه دارم در مراسم تشییع شرکت کنم، سردار سلیمانی برای مقابله با استکبار در عراق، سوریه و لبنان حضور داشت و حداقل تشکر من از این شهید حضور در تشییع این سردار بزرگ بود.

اگر بصیرت نداشته باشیم سمت آمریکا خواهیم رفت

وی تصریح می‌کند: با حضورم می‌خواهم به آن‌هایی که خواب هستند بگویم هر چه زودتر بیدار بشوند، آمریکا و اسرائیل می‌خواهند با ایجاد وضعیت اقتصادی نامطلوب، جبهه مقاومت را نابود کنند ولی ما باید بیدار باشیم و آن‌هایی که خوابند نیز بیدار شوند، باید بصیرت داشته باشیم اگر بصیرت نداشته باشیم سمت آمریکا خواهیم رفت ولی اگر چراغ بصیرت در دل‌های ما روشن شود به سمت آیت‌الله خامنه‌ای خواهیم رفت.

الشیخ اظهار می‌کند: از خون حاج قاسم هزاران سردار سلیمانی دیگر به بار خواهد آورد، وقتی عماد مغنیه رفت سید حسن نصرالله گفت هزاران عماد مغنیه وجود دارند، ما دیدیم رهبران حزب‌الله هر کس شهید می‌شد نفر بعد قوی‌تر پا به میدان مبارزه می‌گذاشت.

«بتول شهین» نیز دانشجوی ۱۹ ساله از سوریه که در تشییع پیکر شهید سردار سلیمانی حضور پیدا کرده است، به ایسنا می‌گوید: اهل «حما» سوریه است ولی در شهر دمشق زندگی می‌کند.

وی در پاسخ به این سؤالم که آیا سردار سلیمانی را می‌شناسند، با جملات دست‌وپاشکسته بیان می‌کند: سردار سلیمانی فرمانده سپاه قدس است که به سپاه سوریه کمک کرد و در آزادسازی مناطق در حصار داعش نقش اساسی داشت. سوری‌ها از شنیدن خبر شهادت این فرمانده ناراحت شدند.

شهین بابیان اینکه راه شهادت و مقاومت ادامه دارد، تصریح می‌کند: همه مردم از خبر شهادت سردار شوکه و ناراحت شدند و همه می‌خواهند از آمریکا انتقام بگیرند چون آمریکا مسبب این کار خباثت بار بوده است.

شهادت سردار نقطه عطفی برای همه ملت‌های عربی خواهد بود

وی با تأکید بر اینکه جوانان سوری ادامه‌دهنده راه حاج قاسم خواهند بود، اضافه می‌کند: شهادت سردار نقطه عطفی برای همه ملت‌های عربی خواهد شد و جبهه مقاومت قوای خود را جذب خواهند کرد تا انتقام سردار سلیمانی را از دشمنان بگیرند.

این دانشجوی سوری با اشاره به اینکه همواره شعارمان «مرگ بر آمریکاست»، می‌گوید: در مراسم تشییع حضور پیدا کردم تا بگویم شهادت شهید سلیمانی باعث ضعف ما نمی‌شود بلکه باعث می‌شود تا بتوانیم مقابل دشمنان بایستیم.

اگر کفتارها خوشحال‌اند یعنی ...

شهین با تأکید بر اینکه اگر کفتارها خوشحال‌اند یعنی شیری مرده است، تصریح می‌کند: ترامپ خودش درب جهنم را باز کرده و همه باید از بین بروند. قطعاً ایران ساکت نمی‌ماند و جواب بزرگی به آمریکا می‌دهد.

«حسین قاسم» دیگر دانشجوی سوریه است که به ایسنا می‌گوید: چندبار در جشن‌های دانشجویی سردار سلیمانی را دیدم و یک‌بار در سوریه دیده بودم، او به ملکوت اعلی رفت و ما در ابتدا شهادت سردار را به ایرانی‌ها تبریک و سپس تسلیت می‌گوییم.

وی ادامه می‌دهد: شهادت یک فرد و رسیدن به این مقام در ابتدا جای خوشحالی دارد ولی مردم سوریه با شنیدن خبر شهادت سردار ناراحت شدند چون این شهید به مردم مظلوم کمک می‌کرد.

همه قاسم سلیمانی خواهیم شد

قاسم اشاره می‌کند: ان‌شاءالله با اتحاد کشورهای منطقه به سمت آمریکا و اسرائیل خواهیم رفت و همه قاسم سلیمانی خواهیم شد؛ کسی که شهید می‌شود باید خوشحال شویم چون او به بهشت خدا می‌رود ولی گاهی دلمان می‌سوزد و از فقدان شهیدان ناراحت می‌شویم به همین دلیل آه از نهادمان بلند می‌شود.

وی خاطرنشان می‌کند: حضور مردم در تشییع سردار سلیمانی یک نشانه است آمریکا و اسرائیل باید حضور مردم را ببینند و بدانند مردم حاج قاسم و یاران او را دوست دارند و هیچ‌گاه در مقابل دشمنان خاضع نخواهند شد.

این دانشجوی سوری در پایان تأکید می‌کند: ما باید برای مقابله با استکبار متحد شویم، این شهادت موجب اتحاد و امت واحده شدن کشورهای منطقه خواهد شد.

به گزارش ایسنا، همه کشورهای دنیا بدانند با شهادت سردار قاسم سلیمانی که سوری‌ها با عنوان «حاج قاسم» از او یاد می‌کنند همه‌چیز تمام نمی‌شود بلکه به یاری خداوند شهادت این شهید والامقام آغاز حذف و نابودی اسرائیل و خروج نیروهای آمریکایی از منطقه خواهد بود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.