• سه‌شنبه / ۲۴ دی ۱۳۹۸ / ۱۰:۴۲
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: 98102418503
  • خبرنگار : 50203

رئیس دانشگاه آزاد استان مرکزی عنوان کرد:

کارآفرین شویم/تغییر رویکرد دانشگاه آزاد از آموزشی به فناوری، نوآوری و کارآفرینی

دکتر حسین کلانتری

ایسنا/مرکزی رئیس دانشگاه آزاد استان مرکزی با بیان اینکه این دانشگاه سرمایه انسانی توانمند، امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی و قابلیت های بسیار خوبی دارد گفت: دانشگاه آزاد باید با تغییر رویکرد به دانشگاه فناور، نوآور و کارآفرین آمار دانشجویان خود را افزایش داده و با تغییر رویکرد خود به سمت دانشگاه‌های کارآفرین، درآمدهای اختصاصی خود را افزایش دهد.

حسین کلانتری در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه اقدامات خاصی در راستای پیشبرد اهداف دانشگاه از چند ماهه گذشته در دستور کار قرار گرفته است، اظهار کرد: زمانی دانشگاه آزاد اسلامی در سطح استان مرکزی بیش از ۴۶ هزار دانشجو داشته که از این تعداد، حدود ۲۵ هزار دانشجو در دانشگاه آزاد اراک مشغول تحصیل بودند.

وی با اشاره به اینکه در گذشته رویکرد دانشگاه آزاد صرفا آموزشی بوده و کمتر به مهارت های کارآفرینی و نوآوری در آن توجه می‌شده است، افزود: در حال حاضر تعداد دانشجویان این دانشگاه به شدت افت کرده و باید تصوراتی که بر اساس رویکرد گذشته دانشگاه در اذهان باقی مانده است به کلی فراموش شود. رویکرد دانشگاه از آموزش صرف باید به سمت کارآفرینی، فناوری و نوآوری تغییر کند و دانشگاه آزاد، فعالیت‌های خود را در قالب دانشگاه‌های نسل سوم کشور ادامه دهد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک بر لزوم ارتباط همه جانبه دانشگاه با صنعت، جامعه و دستگاه های اجرایی استان تاکید و تصریح کرد: خوشبختانه تاکنون دانشگاه آزاد در این زمینه اقدامات خوبی را انجام داده و تفاهم نامه‌های متعددی را با سازمان‌ها و نهادهای مختلف سطح استان امضا کرده است. امضای تفاهم نامه با کمباین سازی اراک، سازمان صمت استان مرکزی، سازمان فنی و حرفه‌ای، جهاد دانشگاهی، اداره کل محیط زیست و... تنها تعدادی از اقداماتی هستند که دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی در راستای افزایش تعاملات با صنعت و سایر دستگاه های استان انجام داده است.

کلانتری با بیان اینکه در حال حاضر ۱۱ هزار دانشجو در واحد آموزشی اراک مشغول تحصیل هستند، ادامه داد: در صورتی که تعاملات بین صنعت و دانشگاه افزایش یابد و دانشگاه آزاد بتواند خود را به عنوان دانشگاهی کارآفرین معرفی کند، قطعا تعداد دانشجویان این دانشگاه افزایش خواهد یافت و تمایل داوطلبان تحصیلات تکمیلی برای ادامه تحصیل در دانشگاه های آزاد به شدت افزایش می‌یابد.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی بسیار خوبی دارد و با تغییر رویکرد به سمت دانشگاه کارآفرین می‌تواند آمار دانشجویان خود را افزایش دهد.

مرکز "فن‌آموز" به زودی راه‌اندازی می‌شود

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک از راه اندازی مرکز نوآوری "فن آموز" در شهرک دانشگاهی قائم مقام این دانشگاه در آینده نزدیک خبر داد و افزود: همچنین به منظور افزایش بهره وری این مراکز، سعی داریم تمام امکانات کارگاهی و آزمایشگاهی بلااستفاده در واحدهای دانشگاهی سطح استان را در مرکز استان جمع آوری کنیم و در نهایت آزمایشگاه مرجع بزرگی را در دانشگاه آزاد اراک راه اندازی کنیم. این آزمایشگاه این امکان را دارد که به همه سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی استان خدمات مربوطه را ارائه دهد و استان را از داشتن یک آزمایشگاه جامع و بزرگ بی‌نیاز کند.

کلانتری با اشاره به اجرای طرح جامع "پایش" در سطح دانشگاه های آزاد کل کشور، بیان کرد: خوشبختانه در مدت کوتاهی حدود ۹۰ رشته دانشگاه، بسته به مزیت های نسبی هر استان بطور کامل پایش شد و نتایج نهایی پایش به منظور اخذ تاییدیه نهایی به تهران ارسال شده است.

اقدامات حوزه فرهنگی شایسته دانشگاه نیست

وی به عمده مشکلات دانشگاه در حوزه های مختلف فرهنگی، پژوهشی، آموزشی و... اشاره کرد و گفت: در حوزه فرهنگی، امکانات بسیاری در دانشگاه وجود دارد که متاسفانه بهره وری کافی از آنها انجام نمی‌شود؛ مثلا زمانی که من به عنوان سرپرست دانشگاه منصوب شدم، دو سال بود که استخر دانشگاه تعطیل بود ولی خوشبختانه با اقدامات انجام شده ظرف مدت یک ماه مجددا راه‌اندازی شد. حوزه مدیریت فرهنگی دانشگاه هم تاکنون ضعیف عمل کرده است و ارتباط با سایر دانشگاه‌ها، دفتر مرکزی نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حوزه علمیه، سپاه، دستگاه‌های فرهنگی استان و... به نحو شایسته و در خور دانشگاه برقرار نشده است.

کلانتری با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی باید از حیث آزادی و پایبندی به اصول اسلامی و اخلاقی قوی تر از سایر دانشگاه‌ها باشد، اضافه کرد: دانشجویان خانم دانشگاه آزاد باید به چادر و عفت خود عرق داشته باشند و ما به عنوان مسئولین دانشگاه موظفیم این ارزش را در میان دانشجویان نهادینه کنیم؛ این مهم تنها وظیفه دانشگاه نیست و سایر دستگاه‌های فرهنگی استان هم باید این حس را در میان دانشجویان و جامعه دانشگاهی استان تقویت کنند.

دستگاه‌های فرهنگی در دانشگاه هزینه کنند

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک اظهار کرد: سایر سازمان‌ها و دستگاه‌های فرهنگی استان هم باید در دانشگاه هزینه کنند؛ چرا که دانشگاه به تنهایی قادر به تأمین هزینه های فرهنگی نیست و به مساعدت همه جانبه سایر دستگاه های فرهنگی نیازمند است. تحول بخش‌های مختلف جامعه، مستلزم ایجاد تغییر و تحولات لازم در دانشگاه است و تنها در این صورت است که حوزه های مختلف کشور کارآیی لازم را از خود نشان خواهند داد.

وی ارتباط دانشگاه با صنعت و سایر سازمان های دولتی و خصوصی استان را ضعیف توصیف کرد و گفت: همه این مشکلاتی که در حال حاضر دانشگاه در حوزه پژوهش و فناوری با آن مواجه است، ناشی از کم کاری خود دانشگاه است و این نهاد علمی آنطور که باید در گذشته در راستای تقویت ارتباط خود با صنایع عمل نکرده است. زمانی دانشگاه در پول غرق بوده و به قدری سرمایه داشت که بعضا برای خرج این اعتبارات سردرگم می شد، اما متاسفانه در حال حاضر اینگونه نیست.

کلانتری بر لزوم تغییر رویکرد دانشگاه به سمت درآمدزایی از طریق منابع غیرشهریه ای تاکید کرد و افزود: خوشبختانه به منظور تحقق این هدف، کمیته‌های اقتصادی و دانش بنیان دانشگاه فعال شده اند و از دل اعضای هیأت علمی دانشگاه نیز طرح‌های بسیاری خوبی در راستای افزایش درآمدهای اختصاصی دانشگاه جوشیده است. تجهیزات کارگاهی و آزمایشگاهی بلااستفاده دانشگاه باید در اختیار جامعه قرار بگیرند و از آنها به منظور درآمدزایی نهایت استفاده برده شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک گفت: من اعتقادی به اینکه جایی بنشینیم و منتظر پول باشیم، ندارم؛ به اعتقاد من مدیر مالی دانشگاه باید دنبال پول بدود و از همه منابع موجود برای افزایش درآمد دانشگاه استفاده کند. خوشبختانه کمیته پشتیبانی و درآمدزایی دانشگاه که مدتی است فعالیت های خود را آغاز کرده است، تاکنون اقدامات مطلوبی را جهت تحقق این هدف انجام داده و با فکر اقتصادی خود، سعی دارد از پتانسیل‌های موجود در دانشگاه، تا حد امکان درآمدزایی کند.

هزینه‌های دانشگاه کمرشکن است

کلانتری از فعالیت حدود ۷۵۰ عضو هیأت علمی و حدود ۱۲۰۰ کارمند در مجموعه واحدهای دانشگاهی دانشگاه آزاد سطح استان خبر داد و تصریح کرد: مجموع حقوق این افراد در یک ماه در حدود ۱۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان است که تأمین و پرداخت چنین هزینه سنگینی واقعا کمرشکن است. ازآنجاکه درآمد کل دانشگاه‌های کشور پایین است، سازمان مرکزی دانشگاه‌های آزاد هم زیربار تأمین چنین هزینه‌ای نمی‌رود و دانشگاه‌های آزاد اسلامی استان مرکزی از حیث مالی در مقایسه با سایر دانشگاه‌های آزاد کشور در پایین ترین سطح ممکن قرار دارند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.