• پنجشنبه / ۲۶ دی ۱۳۹۸ / ۱۲:۵۱
  • دسته‌بندی: هرمزگان
  • کد خبر: 98102620349
  • منبع : نمایندگی هرمزگان

گزارش ایسنا از آخرین وضعیت مناطق سیل زده در هرمزگان+فیلم

خسارات سیل در جاسک

ایسنا/هرمزگان با گذشت شش روز از جاری شدن سیل در مناطق شرقی هرمزگان، نیروهای امدادی، نظامی و مردمی همچنان در حال کمک رسانی به مردم هستند.

۱۵ کلاس درس در روستاهای جاسک تخریب شده است

مدیرکل آموزش وپرورش هرمزگان گفت: در بررسی اولیه از مدرسه های روستایی سیل زده در جاسک، ۱۵ کلاس درس به طور کامل تخریب شده است.

موسی دادی زاده سرخایی روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران افزود: برای دایرشدن این تعداد کلاس درس به صورت موقت نیاز به تهیه کانکس دارند.
وی بیان داشت: در مجموع ۳۵ مدرسه درقالب۶۷ کلاس درس در روستاهای سیل زده جاسک آسیب جدی دیده اند.
مدیرکل آموزش وپرورش هرمزگان اظهارداشت: از این تعداد ۵۲ کلاس درس در ۲۱ واحد آموزشی نیاز به بازسازی دارد.
مدیرکل آموزش وپرورش هرمزگان اظهارداشت: مدرسه های آسیب دیده نیار به تعمیرات اساسی و تهیه تجهیزات لازم مانند کولر، کامپیوتر، تجهیزات هوشمند سازی و وسایل آموزشی دارند.
دادی زاده سرخایی یادآورشد: بعضی از مدرسه ها نیز سپتیک آن ها نشست کرده و سیلاب وارد مدارس شده که باید دوباره بازسازی شود.
وی گفت: در بعضی از مدرسه های روستایی نیز آب و گل ولای وارد سرویس های بهداشتی شده و باعث تخریب آن ها شده که نیاز به تعمیرات اساسی این سرویس‌های بهداشتی داریم.
دادی زاده افزود: برخی از دیوار محوطه مدرسه های شهرستان جاسک نیز تخریب کامل شده یا اینکه گل و آب وارد حیاط مدرسه وکلاس درس شده که مشکلات اساسی خاص خودش دارد.
وی بیان داشت: ۲ سالن ورزشی هم بر اثر وزش باد شدید سقف آن ها بلندشده و چندین مدرسه نیز  قسمتی از ساختمان آن نشست کرده و تخریب شده که نیاز به ترمیم، بازسازی ومقاوم سازی دارند.
دادی زاده گفت: با رخنه آب به سقف برخی از مدرسه ها، در چندین کلاس آب از سقف چکه کرده که گچ و رنگ کلاس ها را از بین برده و نیاز به ایزوگام مجدد و همچنین رنگ آمیزی و گچ کاری دارند. 
این مسوول یادآورشد: به علت بسته بودن راه و جاده های روستایی، از سایر مدرسه های سیل زده جاسک نیز اطلاع دقیقی در دست نداریم تا از شرایط و وضعیت ایجاد شده در آنها باخبر شویم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش ازمناطق سیل زده جاسک بازدید کرد
امیر دریادار خانزادی صبح امروز با حضور در شهرستان جاسک، از مناطق سیل زده این شهرستان بازدیدکرد. امیر دریادار « حسین خانزادی »، صبح امروز با حضور در شهرستان جاسک، از مناطق سیل زده این شهرستان بازدید کرد

فرمانده نیروی دریایی ارتش کشور علاوه بر بازدید از مناطق سیل زده در بخش گابریک و لیردف، از کمپ احداث شده نیروی دریایی در جاسک بازدید خواهد کرد تا از روند خدمات رسانی در این مناطق از نزدیک مطلع شود.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی در بازدید از مناطق سیل زده هرمزگان گفت: بیش از دو هزار نفر از نیروی انسانی و شش فروند بالگرد نیروی دریایی ارتش، کار امداد رسانی به مناطق سیل زده را برعهده دارند.
امیردریادار خانزادی  افزود: پراکندگی و وجود کانون‌های جمعیتی کوچک، کار امدادرسانی را با سختی روبرو کرده و نیاز به کمک بخش‌های دولتی است.

 نیروی دریایی ارتش مستقر در شهرستان جاسک در این سیل با حداث کمپ و توزیع  لوازم ضروری در بین سیل زدگان به مردم سیل زده در روستاهای جاسک خدمات رسانی می کند و با بالگرد های خود به امدادرسانی مشغول است.

برق ۴۹ روستای سیل زده جاسک وصل شده است
فرماندار شهرستان جاسک با اعلام این خبر به ایسنا، افزود: برق رسانی به ۱۲ روستای باقیمانده هم بعلت کوهستانی و صعب العبور بودن جاده‌ها به کندی صورت می‌گیرد.
فرماندار شهرستان جاس گفت: اکنون به ۵۷ روستای سیل زده با تانکر آبرسانی می‌شود و آب آشامیدنی شهر جاسک نیز بعلت آسیب دیدگی تاسیسات پمپاژ، در برخی مناطق نوبت بندی است.
وی اظهار کرد: با تلاش نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی، سپاه پاسداران و گروه‌های جهادی، روزانه در هر وعده غذایی هشت هزار و ۵۰۰ دست غذای گرم بین مردم توزیع می‌شود.
رادمهر بیان کرد: با ایجاد ۴ اقامتگاه هر یک به ظرفیت ۶۰۰ نفر، اهالی روستاهای محاصره در سیل اسکان داده شدند.
وی گفت: اکنون امداد رسانی به مناطق سیل زده جاسک، روزانه با ۵ سورت پرواز ادامه دارد.

وصل شدن برق ۷۲ روستای سیل زده بشاگرد
مدیر برق شهرستان بشاگرد در این خصوص به ایسنا، گفت: اتصال برق این روستاها با تلاش هشت گروه عملیاتی و چهارده دستگاه خودروی سبک و سنگین صورت گرفت.
محمدامین ذاکری افزود: تاکنون حدود ۴ کیلومتر شبکه فشار متوسط و ۸۰۰ متر شبکه فشار ضعیف برق اصلاح، و سه دستگاه ترانسفورماتور تعویض شده است.
وی خاطرنشان کرد: اکنون درحال رفع مشکل برق ۱۸ روستای دیگر هستیم و پیش بینی می شود فردا برق روستاهای سیل زده بشاگرد صد در صد وصل شود.
مدیر برق شهرستان بشاگرد بیان کرد: بعلت بسته بودن راههای ارتباطی روستاهای سیل زده، در برخی از مناطق که امکان رفت و آمد با خودرو وجود نداشت ، نیروها با استفاده از موتورسیکلت در منطقه حضور یافتند.

بهبود شرایط در مناطق سیل زده هرمزگان به طور مستمر پیگیری می‌شود

استاندار هرمزگان گفت: تمامی توان و ظرفیت‌های استان برای ارائه خدمات و امداد رسانی به مناطق سیل زده شرق هرمزگان به کار گرفته شده است.

فریدون همتی شب گذشته(۲۵ دی ماه) در نشست ستاد مدیریت بحران استان هرمزگان که در شهرستان جاسک برگزار شد، با بیان اینکه تمامی توان و ظرفیت‌های استان برای ارائه خدمات و امداد رسانی به مناطق سیل زده شرق هرمزگان به کار گرفته شده است، اظهار کرد: همه دستگاه‌ها و نهادهای استان با وحدت و همدلی برای خدمت‌رسانی به مردم در این مناطق پای کار هستند و از تلاش آنها به ویژه نیروی دریایی سپاه و ارتش که امکانات خود را در این راستا به کار گرفته اند، تشکر و قدردانی می نمایم.

وی ادامه داد: به طور مستمر وضعیت روستاها و مناطق آسیب دیده از سیل را مورد پیگیری قرار می‌دهیم تا با تلاش شبانه‌روزی شرایط آنها بهبود یابد.

استاندار هرمزگان افزود: متاسفانه بر اثر وقوع سیل خسارت هایی به جاده ها، تاسیسات آب و برق و تلفن، خانه ها و لوازم منزل مردم، زمین های کشاورزی، قایق ها و وسایل صیادی، مدارس و دیگر بخش ها در روستاهای سیل زده شرق هرمزگان از جمله در شهرستان جاسک وارد شده است.

همتی تصریح کرد: باید به سرعت برآورد دقیق از میزان خسارت ها انجام شود تا گزارش آن به وزارت کشور و دولت ارائه و اعتبارات مورد نیاز برای جبران خسارت ها تخصیص یابد.

وی گفت: پیش از وقوع این سیل آمادگی کامل وجود داشت و از طریق ستاد مدیریت بحران استان هشدارهای لازم اعلام شده بود و پس از آن نیز همه نیروها و دستگاه‌های اجرایی از جمله نیروی دریایی سپاه و ارتش و نیروهای سپاه امام سجاد(ع) استان و بسیج به همراه خود مردم پای کار آمده اند و ستاد مدیریت بحران استان نیز به صورت میدانی در این مناطق حضور یافته و در حال ارائه خدمات و امداد رسانی هستند.

همتی یکی از مهمترین راهکارها جهت کنترل و مهار سیلاب در این منطقه را احداث چندین سد برشمرد و بیان کرد: طرح هایی برای احداث تعدادی سد در این منطقه وجود دارد که باید سریعاً نسبت به ساختن این سدها بر روی رودخانه های بزرگ این منطقه اقدام شود تا ضمن مهار و کنترل آب در زمان وقوع سیلاب، از آب ذخیره شده در این سدها برای کشاورزی و شرب نیز استفاده شود.

وی اضافه کرد: تمامی نیروهای امدادی و خدمات رسان و همچنین نیروهای سپاه و بسیج و ارتش به طور شبانه روزی در این منطقه در حال تلاش برای ارائه خدمات به مردم هستند تا شاهد بهبود شرایط در مناطق سیل زده باشیم.

استاندار هرمزگان اظهار کرد: همه ملت ایران، ارکان مختلف نظام جمهوری اسلامی ایران و دولت در کنار سیل زدگان و در حال کمک به آنها هستند و دستگاه‌های اجرایی به موقع پای کار آمده و اقدامات اولیه را انجام دادند و امیدواریم با تداوم این اقدامات و کمک ها، شرایط در این منطقه بهبود یابد.

برق ۲۰ روستای سیل زده شرق جاسک وصل شد
معاون بهره برداری شرکت توزیع نیروی برق هرمزگان از وصل شدن برق ۲۰ روستای سیل زده در شرق شهرستان جاسک خبر داد.
حمید ساعدپناه گفت: در بارندگی و طغیان رودخانه‌ های منطقه گابریک و سدیچ برق ۳۲ روستا دچار اختلال و قطعی شد که با تلاش نیروهای عملیاتی مدیریت برق جاسک، شبکه جدید احداث و برق ۲۰ روستا وصل شد.
ساعدپناه اظهار داشت: با طغیان رودخانه ها و تخریب پل های اصلی ، دسترسی به روستاها و مناطق سیل زده با مشکل مواجه شد که با بازگشایی مسیرهای فرعی عملیات برق رسانی به روستاهای خسارت دیده آغاز شد.
 وی اضافه کرد: با توجه به گستردگی حجم خسارت سیل به شبکه توزیع برق بلافاصله پس از توقف بارشها میزان خسارت شبکه بررسی و اصلاح شبکه آسیب دیده با تلاش کارکنان مدیریت برق جاسک و با همکاری نیروهای عملیاتی شهرستانهای سیریک، میناب، رودان و حاجی آباد آغاز شد.
معاون بهره برداری شرکت توزیع برق در ادامه به خسارت وارد شده به شبکه و تاسیسات برق رسانی اشاره کرد و افزود: در این بارندگی ۶۰ کیلومتر شبکه فشار متوسط،  ۱۵ کیلومتر شبکه فشار ضعیف و ۳۰ دستگاه ترانسفورماتور به طور کامل تخریب شد. ضمن اینکه ۲۰۰ کیلومتر شبکه فشارمتوسط آسیب دیده که نیاز به مقاوم سازی دارد.
 به گفته وی، میزان خسارت وارد شده بالغ بر ۳۰۰ میلیارد ریال است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.