• پنجشنبه / ۲۶ دی ۱۳۹۸ / ۱۴:۲۲
  • دسته‌بندی: چهارمحال و بختیاری
  • کد خبر: 98102620432
  • منبع : نمایندگی چهارمحال و بختیاری

در سفر رئیس سازمان برنامه و بودجه صورت گرفت؛

کمک ۹۴ میلیارد تومانی به اعتبارات چهارمحال و بختیاری

اعتبارات

ایسنا/چهارمحال و بختیاری معاون برنامه‌ریزی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی چهارمحال و بختیاری گفت: در جریان سفر رئیس سازمان برنامه و بودجه به چهارمحال و بختیاری با توجه به اینکه تاکید بر پروژه‌های مهم و حیاتی برای استان بوده تاکنون ۹۴ میلیارد تومان اعتبار به اعتبارات استان کمک شده است.

علیرضا شجاعی ۲۶ دی‌ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه و مطبوعات استان، با اشاره به پروژه‌های سفر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به چهارمحال و بختیاری، اظهار کرد: ۱۴ پروژه در قالب پروژه‌های سفر برای استان انتخاب شد.

وی با اشاره به پروژه کنارگذر شهرکرد به سامان، افزود: این پروژه از پروژه‌های مهمی است که رفت و آمد مسافران و گردشگران را تسهیل، از طرفی بار ترافیکی شهرکرد را کاهش داده و به رونق گردشگری کمک می‌کند.

شجاعی گفت: از مشکلات این پروژه تملک ۳ کیلومتر از اراضی بود که بایستی توسط اداره کل راه و شهرسازی تملک می‌شد و این کار نیازمند پول نقد بود، در این سفر ۵ میلیارد تومان برای تملک این اراضی به این پروژه تخصیص داده شد.

وی ادامه داد:  ۲.۵ کیلومتر آن در اختیار اشخاص حقیقی بود که کارهای مربوط به تملک، زیرسازی و خاک‌ریزی انجام شد و تنها ۵۰۰ متر از ۳ کیلومتر باقی مانده که به لحاظ حقوقی اندکی زمانبر شده است و امیدواریم تا اوایل سال آینده به بهره‌برداری برسد.

مسئول هماهنگی و پیگیری  پروژه‌های اقتصاد مقاومتی استان بیان کرد: از دیگر پروژه‌ها محور شهرکرد- بروجن- لردگان است که ۹۴ میلیارد تومان اعتبار مصوب داشت و حدود ۵۰ درصد آن تخصیص داده شد.

وی بیان کرد: از مسائل این پروژه این بود که باید در ۳ قسمت تملک اراضی انجام می‌شد و ۱۰ میلیارد تومان پول نقد مورد نیاز بود که طبق قول‌های انجام شده این میزان اعتبار تامین و واریز شد.

شجاعی افزود: افرادی که معارض بودند سند این اراضی را نداشته و در صورت به اثبات رسیدن مالکیت آن افراد، براساس قیمت کارشناسی پول در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد و زمین‌ها آزاد می‌شود.

وی اظهار کرد:  بعد از این سفر، ۱.۵ کیلومتر از سمت فرادنبه به سفیددشت آسفالت و ۶ کیلومتر زیرسازی انجام شده است، همچنین پل بزرگی سمت امام قیس وجود دارد که احداث آن انجام و ۳ کیلومتر از ادامه پل آسفالت شده است، از طرفی حفاری و لاینینگ  تونل کره‌بس انجام و در حال اجراست که امید است سال آینده به بهره‌برداری برسد.

معاون برنامه‌ریزی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان با اشاره به اینکه یکی از پروژه‌های مهم استان راه‌آهن بوده که از سال ۹۰ در سه مقطع آغاز شد، تصریح کرد: بعد از سفر معاون رئیس جمهور، تحول بزرگی در بخش  اعتبارات مربوط به راه‌آهن استان رخ داد، به طوری که اعتبار مصوب برای این پروژه ۱۰۱ میلیارد تومان با تخصیص ۲۷ درصد بود که بعد از جریان این سفر و پیگیری‌های انجام شده، قرار است حدود ۷۳ میلیارد تومان  به این پروژه اختصاص یابد که ۲۰ میلیارد تومان آن قطعی و تخصیص مابقی آن تا پایان سال قول داده شده است.

وی ادامه داد: ۸۰۰ هزار متر خاک‌برداری، ۴۰۰ هزار متر خاک‌ریزی و حفر تونل آغاز شده است، همچنین برای قطعه سوم پیمانکار گرفته شده و مکان‌یابی ایستگاه راه‌آهن هم مشخص شده است، امیدواریم تا دو سال آینده بتوان این پروژه را به بهره‌برداری رساند.

شجاعی با اشاره به اینکه برای راه‌آهن شهرکرد در لایحه بودجه سال آینده ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی شده است، افزود: حدود ۹۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای این پروژه مورد نیاز است که با بهره‌برداری از این پروژه، اتفاق مهمی در توسعه استان رخ می‌دهد.

وی با اشاره به محور اردل- گورمیزه- دوپلان،  تصریح کرد: ۶ میلیارد تومان اعتبار به مبلغ مصوب افزوده شد.

مسئول هماهنگی و پیگیری  پروژه‌های اقتصاد مقاومتی استان بیان کرد: مسیر اصلی شهرکرد- شلمزار- ناغان ۵۲ میلیارد تومان اعتبار مصوب داشت که ۲۰ درصد دیگر تخصیص آن افزایش یافت، تاکنون ۱۵ هزار متر خاک‌ریزی، ۳۰ هزار متر خاک‌برداری و ۷ دهانه پل اجرا شده است.

وی با بیان اینکه مسیر شهرکرد- ناغان- ایذه هیچ‌گونه تخصیص اعتباری نداشت، اظهار کرد: بعد از این سفر، ۱۰ میلیارد تومان اعتبار به این پروژه تخصیص داده شد و امسال قرار است رقم قابل توجهی  به این پروژه کمک شود.

شجاعی در ادامه با اشاره به اینکه از جمله پروژه‌های محرک استان در حوزه کشاورزی، توسعه باغات در اراضی شیب‌دار است، گفت: جهاد کشاورزی ۲۸ پروژه انتقال آب را شناسایی کرد که در یک دهه گذشته ۶۷ میلیارد تومان از اعتبارات ملی و استانی برای توسعه باغات هزینه شد و  برای ۵ هزار هکتار از اراضی پیش‌بینی شده، ۲۶۰ میلیارد تومان  اعتبار مورد نیاز است.

وی بیان کرد: علاوه بر اعتباراتی که از جهاد کشاورزی در سطح ملی و استانی بوده در قالب اعتبارات سفر، ۳ میلیارد تومان به این پروژه کمک شد.

مسئول هماهنگی و پیگیری  پروژه‌های اقتصاد مقاومتی استان با اشاره به ساخت واحدهای کوچک مقیاس روستایی در استان، تصریح کرد: طبق پیش‌بینی‌های انجام شده قرار بود ۱۵۰۰ واحد مسکونی در استان ساخته شود که این تعداد به ۲۰۰۰ واحد مسکونی رسید و در جریان سفر رئیس برنامه و بودجه به استان به ۲۴۴۰ واحد مسکونی روستایی ارتقا داده شد.

وی ادامه داد: بنیاد مسکن ۲۳۵۰ متقاضی واجد شرایط را شناسایی کرد که ۱۳۶۰  متقاضی به بانک معرفی و ۸۳۰ نفر موفق به دریافت تسهیلات شدند که قرار است تا هفته دولت سال آینده به بهره‌برداری برسند.

شجاعی گفت: از دیگر پروژه‌ها فضاهای آموزشی استان است که ۸۹ مدرسه در قالب ۴۰۶ کلاس درس با ۷۵ هزار متر مربع زیربنا، نیازمند ساخت و یا بازسازی بودند.

وی گفت: در نیمه ابتدای امسال ۲۷ باب مدرسه با ۲۰ هزار متر مربع زیربنا ساخته و قبل از مهرماه، تحویل آموزش و پرورش استان شد، در حال حاضر ۳۶ باب مدرسه دیگر در حال اجراست که بعد از سفر رئیس برنامه و بودجه به استان ۲۵ میلیارد تومان اعتبار به تخصیص این پروژه برای ساخت و تجهیز مدارس، کمک شد.

شجاعی با بیان اینکه از دیگر پروژه‌های مهم استان، انتقال آب بن- بروجن است، اضافه کرد: در ناحیه شرقی استان مشکل تامین آب وجود دارد.

وی بیان کرد: پیشرفت فیزیکی لوله‌گذاری انجام شده بالای ۶۰ درصد است و ۹۴ کیلومتر از خط اصلی لوله‌گذاری شده است، تصفیه‌خانه دارای پیشرفت ۳۱ درصدی و دو ایستگاه پمپاز هرکدام از پیشرفت ۴۱ و ۶۱ درصدی برخوردار هستند.

مسئول هماهنگی و پیگیری  پروژه‌های اقتصاد مقاومتی استان با بیان اینکه هیچ‌گونه اخلالی در این پروژه انجام نشده است، گفت: ۲۰ کیلومتر از لوله‌گذاری اصلی در استان باقی مانده است، تا پایان سال گذشته ۲۳۰ میلیارد تومان برای این پروژه هزینه شد و امسال حدود ۵۱ میلیارد تومان اعتبار مصوب داشته که حدود ۷ میلیارد آن تخصیص یافته است و در جریان این سفر طبق قول‌های انجام شده قرار است تا پایان امسال ۳۰ میلیارد تومان به تخصیص افزوده شود.

وی افزود: در جریان این سفر با توجه به اینکه تاکید بر پروژه‌های مهم و حیاتی برای استان بوده تاکنون ۹۴ میلیارد تومان اعتبار به استان کمک شده است.

در پایان خاطرنشان کرد: در شرایط تنگنای اقتصادی قرار داریم که از رسانه‌ها انتظار می‌رود اخبار واقعی را منتشر کنند و اعتماد مردم و سرمایه‌های اجتماعی مردم را نسبت به نظام و مسئولان تقویت کنند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.