• یکشنبه / ۶ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۵:۴۶
  • دسته‌بندی: کرمان
  • کد خبر: 98110604269
  • خبرنگار : 50189

شهردار کرمان به ابهامات شهری پاسخ داد

شهردار کرمان به ابهامات شهری پاسخ داد

ایسنا/کرمان شهردار کرمان با انتقاد از عدم پرداختن علمی به پروژه‌های اجرای شده در سطح شهر اظهار کرد: باید این سوال را مطرح کرد که چگونه و با چه مجوزی پروژه‌های قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء که در طرح جامع شهر کرمان نبودند اجرایی شدند؟ پروژه میدان آزادی اجرا شد اما دردی از مردم کرمان را حل نکرد. برای تملک خیابان بهمنیار در سال‌های آینده باید ۱۲۰ میلیارد تومان هزینه کنیم این در حالی است که این پروژه دردی از ترافیک شهر کرمان در این منطقه از شهر را حل نکرد. در حالی که معتقدیم اگر سرویس رایگان به کل مردم شهر کرمان می‌دادیم برای ما ارزانتر تمام می شد.

"مهران عالم‌زاده" عصر امروز ششم بهمن‌ماه در نشست مطالبه‌گری شهری گفت: اقداماتی که شهرداری برای مراسم تشییع پیکر حاج قاسم سلیمانی انجام داد یک وظیفه و اقدام کاملا دلی بود که در این راستا نیز اداره کل راهداری و سه بخش خصوصی به شهرداری کمک کردند با وجود آنکه در جلسه مدیریت بحران با محوریت آمادگی استان کرمان برای برگزاری مراسم تشییع پیکر شهدای مقاومت، درخواست کمک از سایر دستگاه‌های اجرایی را داشتیم تا ۱۰۰ دستگاه اتوبوس برای حمل و نقل در آن روز در اختیار شهردای قرار دهند که متاسفانه این اتفاق نیفتاد، لذا گزارش عملکرد شهرداری را منتشر کردیم.

شهردار کرمان با بیان این مطلب که شهرداری طراح مسیر تشییع نبود و صرفا مجری کارهایی که برعهده‌اش گذاشته بودند، بود ادامه داد: ستاد برگزاری مراسم تشییع شهید سردار سلیمانی برای هر دستگاهی یک وظیفه‌ای ابلاغ کرد که شهرداری و سازمان تبلیغات اسلامی استان وظیفه مناسب‌سازی شهری برای این مراسم را برعهده داشتند و ما نقش‌های مضاعفی خودمان نیز برای خدمت‌رسانی بیشتر از جمله نظافت شهر، حضور آتشنشانان، حمل و نقل، ایجاد پارکینگ و ... را نیز انجام دادیم.

وی در خصوص شفافیت در شهرداری کرمان عنوان کرد: در سایت شهرداری کرمان شفافیت شهرداری از جمله در قراردادها، نقشه‌های طرح تفصیلی که به عنوان بزرگترین منبع اطلاعاتی شهرداری محسوب می شود (برای اولین بار در کشور شهرداری کرمان نقشه تفصیلی شهری را منتشر کرد)، نیروهای شهرداری و ... منتشر شده و در اختیار عموم مردم قرار گرفته است

پروژه‌های که در طرح جامع شهر کرمان نبود با چه مجوزی اجرا شدند؟

شهردار کرمان با انتقاد از عدم پرداختن علمی به پروژه‌های اجرای شده در سطح شهر اظهار کرد: باید این سوال را مطرح کرد که چگونه و با چه مجوزی پروژه‌های قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء که در طرح جامع شهر کرمان نبودند اجرایی شدند؟ پروژه میدان آزادی اجرا شد اما دردی از مردم کرمان را حل نکرد. برای تملک خیابان بهمنیار در سال‌های آینده باید ۱۲۰ میلیارد تومان هزینه کنیم این در حالی است که این پروژه دردی از ترافیک شهر کرمان در این منطقه از شهر را حل نکرد. در حالی که معتقدیم اگر سرویس رایگان به کل مردم شهر کرمان می‌دادیم برای ما ارزانتر تمام می شد.

وی بر لزوم انجام کارهای کارشناسی تاکید کرد و در ادامه توسعه بی‌رویه شهر کرمان را یکی از آفات مرکز استان کرمان دانست و بیان کرد: شهر کرمان با وسعت ۱۳ هزار هکتار و ۶۵۰ هزار نفر جمعیت از تراکم بسیار پایینی برخوردار است اما اعلام می‌کنم که دیگر توسعه شهر کرمان نخواهیم داشت ضمن آنکه تناسبات شهر کرمان درست نیست و به راحتی این درد درمان نخواهد شد.

عالم‌زاده از متوازن شدن خدمت‌رسانی در این دوره در همه مناطق شهری کرمان سخن به میان آورد و بیان کرد: اگر خدمت‌رسانی متوازن نباشد مردم از محله‌های کم برخوردار به محله برخوردار مهاجرت می‌کنند و باعث تراکم زیاد در مناطق برخوردار شهری می‌شود.

شهردار کرمان در خصوص علت گسترش شهر کرمان از جنوب شهر کرمان گفت: هوانیروز درخواست اضافه کردن ۴۰ هکتار به محدوده شهری کرد لذا در شورای عالی معماری و شهرسازی ۴۰ هکتار از محدوده شهری خارج و بع این محدوده اضافه کردیم.

پمپ‌ها در زمان بارندگی به کمک شهر کرمان می‌آیند

شهردار کرمان با اشاره به بارندگی‌های امسال در شهر کرمان تصریح کرد: دفع آب‌های سطحی در شهر کرمان به سختی انجام می‌شود و در بیشتر مناطق این آب های سطحی وجود دارد اما منطقه یک به علت آنکه شیب شهر به آن سمت است بیشترین مشکل را در زمان بارندگی برخوردار است لذا در چهاراه ناصریه تعدادی پمپ نصب کردیم و در بارندگی‌های اخیر به دلیل برق نرسیدن به موقع به این پمپ‌ها آب در این منطقه جمع شده بود که پس از اتصال برق این مشکل رفع شد.

وی ادامه داد: شهر کرمان از سمت جنوب از منطقه سرآسیاب مورد تهدید سیل است بنابراین مشاور مطالعات این بخش را در حال انجام دارد تا در زمان بارندگی‌های زیادی با مشکل برنخوریم و شهر در امنیت کامل باشد.

کرمان، یدک کش کلانشهر است

عالم‌زاده با بیان این مطلب که شهرهای بالای یک میلیون نفر با عنوان کلانشهر در سطح کشور مطرح هستند، تصریح کرد: شهرداری کرمان فقط کلمه کلانشهر را یدک می‌کشد و هیچ امکاناتی در این زمینه به ما داده نشده است.

کرمان به شهر مردگان معروف است؟

وی در پاسخ به این موضوع که شهر کرمان به شهر مردگان معروف شده و یکی از دلایل آن آیا نمی‌تواند در ورودی‌های شهر باشد؟ اظهار کرد: مشاورانی برای زیباسازی ورودی‌های شهر کرمان انتخاب و در حال مطالعه بر روی این موضوع هستند، ضمن آنکه منطقه سه شهری نیز از سمت هفت باغ طرح ایجاد فضای سبز در آن آغاز شده است.

شهردار کرمان در خصوص آخرین وضعیت آرامستان جدید شهر کرمان نیز بیان کرد: آرامستان کرمان در سایت جدید طراحی شده بود که اکنون یک تعارض بین ارتش و راه و شهرسازی در مالکیت آن بوجود آمده است که دستگاه‌های مربوطه در حال بررسی این موضوع هستند که اگر رفع تعارض نشود در سایر سایت‌های پیشنهادی آرامستان جدید شهر کرمان را احداث خواهیم کرد و تا پایان این ماه برای جانمایی آرامستان جدید تصمیم‌گیری خواهد شد.

وی عنوان کرد: نیروهای خدماتی در شهر کرمان براساس مساحت مشخص می‌شود و در این زمینه کمبود نیرو نداریم و شهر کرمان از لحاظ نظافت همیشه وضعیت مطلوب داشته و دارد.

عالم‌زاده با بیان این مطلب که مطالعات لازم برای اضافه کردن یک لاین در مسیر میدان آزادی به میدان شهدا در حال انجام است، بیان کرد: محیط زیست باید از فعالیت کوره‌های آهک در شهرک صنعتی جلوگیری کند و مقرر شد که این کوره ها به جاده زرندی انتقال داده شوند.

وی در خصوص پروژه‌های بزرگی که در شهر کرمان اجرا شد که مشکلی از شهر کرمان حل نکرده ضمن آنکه پول زیادی از بیت‌المال برای این پروژه‌ها صرف شد، در پاسخ به این سوال که آیا شهرداری برای عدم تکرار این اشتباهات اقدامی انجام داده است؟ اظهار کرد: در این دوره، شهرداری تخصص محور را در پیش گرفته ایم اما در گذشته شاهد بودیم که اشتباهات زیادی در سطح کشور در بحث شهرسازی اتفاق افتاده که نمونه بارز آن را می توان در کرمانشاه و وقوع زمین لرزه شدید و ویرانی‌های ناشی از این زمین لرزه مشاهد کرد و تا زمانی که هیچ برخورد قانونی با خطاکار صورت نگیرد و این رویه ادامه داشته باشد، خطاها کاهش پیدا نخواهد کرد.

شهردار کرمان با تاکید برآنکه محدوده شهر کرمان مشخص است، تصریح کرد: در حاشیه شهرها با پدیده زمین‌خواری مواجه هستیم. مردم نباید خود را آلت دست زمین‌خوار کنند و زمین بدون سند خریداری کنند و ما نیز سعی بر کنترل این زمین‌خواری داریم.

وی افزود: تنها جایی که در حاشیه شهر کرمان شاهد ساخت و ساز غیرقانونی و با تخلف هستیم، ساخت خانه های سازمامی در انتهای منطقه سرآسیاب توسط ارتش برای کارکنان خود هستیم که ما گزارش‌های لازم را به فرمانداری و دادستانی دادیم و معتقدیم ارتشی که باید حافظ منافع ملت باشد، نباید تخطی کند و اگر مردم به جزء این مورد خانه‌سازی در حاشیه‌های شهر مشاهده کردند به ما اعلام کنند.

عالم‌زاده به سایر محله های حاشیه ای شهر کرمان و وضعیت آنها اشاره کرد و ادامه داد: محله الله آباد دهداری دارد و مردم از طریق دهداری باید مشکلاتشان را مطرح کنند اما محله شیشه‌گری، محله رسمی شهری نیست و جزء حاشیه شهر کرمان محسوب می‌شود که متاسفانه آب و برق غیرقانونی برای این منطقه کشیده‌ شده و مردم ساکن در این منطقه از آنها استفاده می‌کنند گفتنی است که برای آسفالت شهرک صنعتی نیز تا کنون حدود ۲۰ میلیارد تومان هزینه کردیم و سعی داریم که همه کوچه های این منطقه را آسفالت کنیم.

وی اضافه کرد: دولت قیر یارانه‌ای هدف به محله‌های حاشیه‌ای که جدید به شهر اضافه شده، اختصاص داده است و فاز ۳ شهرک الغدیر که ۲۷ سال است احداث شده و جزء شهر بوده هنوز آسفالت نشده است و قطعا این اعتبار قیر را ابتدا برای این منطقه در نظر خواهیم گرفت.

شهردار کرمان در باره معضل سگ‌های ولگرد در شهر کرمان نیز عنوان کرد: جمع‌آوری و نگهداری سگ‌های ولگرد برعهده شهرداری است اما عقیم‌سازی را باید دامپزشکی انجام دهد هر بخش خصوصی که می‌تواند به این موضوع ورود پیدا کند شهرداری از آن استقبال می‌کنیم.

وی بیان کرد: در حوزه روشنایی پارک ها نیز از دوسال گذشته اصلاح روشنایی پارک‌های شهر و پارک‌های جدید که احداث می‌شود را در دستور کار قرار داده ایم اما اگر پارکی را مشاهده می‌کنید که از روشنایی مطلوبی برخوردار نیست به شهرداری اعلام تا پیگیری لازم برای رفع مشکل آنها صورت پذیرد.

عالم‌زاده در خصوص تبلیغات شهری برای گردشگری نیز گفت: برای تبلیغات گردشگری استان کرمان نیز هرسال قبل از عید نوروز نقشه گردشگری چاپ می‌کنیم و ایستگاه‌های «از من بپرس» را در ورودی‌های شهر مستقر می کنیم ضمن آنکه امسال نیز جشنواره ویژه نوروزی در شهر کرمان خواهیم داشت تا مردم تشویق به سفر به استان کرمان شوند زیرا حوزه گردشگری ارزش افزوده ای را برای مردم شهر کرمان ایجاد خواهد کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.