• شنبه / ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۴:۱۶
  • دسته‌بندی: حقوقی و قضایی
  • کد خبر: 98111208077
  • خبرنگار : 71594

مدیر کل زندان‌های استان تهران:

قبل از انقلاب زندان‌ها به شیوه کاملا پلیسی اداره می‌شد

قبل از انقلاب زندان‌ها به شیوه کاملا پلیسی اداره می‌شد

مدیر کل زندان‌های استان تهران گفت: بیش از ۵۰ درصد از زندانیان استان تهران در حال فراگیری آموزش‌های قرآنی و ۱۴۰۰ نفر از آنها حافظ یک تا ۳۰ جزء قرآن هستند.

به گزارش ایسنا، سید حشمت‌الله حیات الغیب در نشست خبری هجدهمین جشنواره تئاتر زندان‌های سراسر کشور ضمن تبریک آغاز دهه فجر و گرامیداشت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی زندان‌ها به شیوه کاملا پلیسی اداره می‌شد که بعد از پیروزی انقلاب و در سال 64 برابر مصوبه مجلس شورای اسلامی سازمان زندان‌ها تشکیل شد که مستقل بوده و زیر نظر ریاست قوه قضاییه است.

وی افزود: فلسفه وجودی سازمان زندان‌ها اصلاح و تربیت زندانیان برای بازگشت شرافتمندانه آنها به جامعه است.

مدیر کل زندان‌های استان تهران با بیان اینکه تلاش دستگاه قضایی بر کاهش جمعیت کیفری، پیشگیری از جرم و مجازات‌های جایگزین است، گفت: شیوه‌های آموزشی، فرهنگی و تربیتی برای بازگشت سعادتمندانه مددجویان به جامعه است.

حیات الغیب خاطرنشان کرد: در اجرای منویات مقام معظم رهبری و رئیس قوه قضاییه و متولیان فرهنگی سازمان زندان‌ها و اداره زندان‌های استان تهران، ترویج فرهنگ و آموزش‌های دینی با محوریت نماز و قرآن است که بر این اساس ۸۰ درصد زندانیان کشور تحت آموزش‌های مستقیم قرآنی قرار دارند.

وی افزود: بیش از ۵۰ درصد از زندانیان استان تهران در حال فراگیری آموزش‌های قرآنی و ۱۴۰۰ نفر از آنها حافظ یک تا ۳۰ جزء قرآن هستند.

مدیرکل زندان‌های استان تهران در ادامه گفت: یکی از افراد زندانی حافظ کل قرآن از بدو ورود حتی سواد خواندن و نوشتن نداشت که ضمن شرکت در کلاس‌های سوادآموزی حافظ کل قرآن شده است. همچنین یکی از زندانیان زن حافظ دو جزء از قرآن به زبان انگلیسی شده است.

وی افزود: در سال گذشته تعداد ۱۲ نفر از کارکنان زندان رتبه‌های برتر مسابقات قرآنی را داشته اند. همچنین ۶۰ نفر روحانی به صورت تمام وقت در اداره کل زندان های استان تهران حضور داشته و این روند قرآنی را رصد می‌کنند و به برگزاری نمازهای جماعت به همراه زندانیان می پردازند.

وی با بیان اینکه ۲۲۰ باب نمازخانه در زندان‌های استان تهران وجود دارد، اظهار کرد: در ۱۰ سال گذشته هم سازمان زندان‌ها و هم اداره کل زندان‌های استان تهران به عنوان دستگاه برتر شایسته تقدیر معرفی شده اند.

وی با بیان اینکه در بدو ورود کلیه زندانیان بی‌سواد شناسایی می‌شوند، گفت: از ابتدای سال ۳۰۰ نفر از زندانیان کم‌سواد و بی‌سواد موفق به کسب مدارک معتبر سوادآموزی شدند و ۱۱۰۰ نفر نیز در مقاطع متوسطه دوم مشغول تحصیل هستند و علاوه بر این ۳۱۰ نفر نیز در مقاطع تحصیلی دانشگاهی در ۱۲ رشته در مقاطع کارشناسی و ارشد مشغول به تحصیل می باشند.

وی گفت: ۵۰ کتابخانه در زندانهای استان وجود دارد و زندانیان به راحتی می‌توانند از کتاب‌های آن استفاده کنند و همچنین ۷۰ درصد زندانیان عضو کتابخانه‌های زندان های استان می‌باشند.

حیات الغیب یکی دیگر از اولویت‌های اداره کل زندان های استان تهران را ایجاد اشتغال و حرفه آموزی برای زندانیان دانست و گفت: بیش از ۴۰ درصد زندانیان استان مشغول فراگیری رشته های شغلی تحت نظر ۵۰ نفر از مربیان مجرب هستند که پس از آموزش و دریافت مدرک نامی از این اداره هم در مدرک آنها ثبت نمی شود. وی افزود: همچنین زندانیان بسیاری در کارگاههای قالیبافی و هنر آموزی دیگر مشغول به کار می‌باشند و در صورت فروش محصولات آنها مبلغ آن به آنها پرداخت می‌شود.

وی در مورد بحث بهداشت و درمان زندانیان نیز اظهار کرد: ۳۵۰ نفر پزشک و پرستار و طب اورژانس در زندان‌ها فعالیت می‌کنند و واحد بهداری و درمانگاهی کلینیک مستقلی برای پیگیری بیماری‌های واگیردار دارد و کلیه مراحل خدماتی مانند درمان دندانپزشکی و غیره به صورت رایگان برای زندانیان ارائه می‌شود.

مدیرکل زندان‌های استان تهران با بیان اینکه زندانیان از نظر سن، نوع جرم و سابقه در زندان نگهداری می‌شوند، گفت: افراد زیر ۱۸ سال در کانون اصلاح و تربیت نگهداری می‌شوند.

وی با بیان اینکه برای ما توجه به روح و شخصیت زندانی مورد توجه است، تصریح کرد: در اداره کل زندان‌های استان تهران فعالیت چشمگیری در این زمینه وجود داشته است که از جمله آنها ورزش صبحگاهی است که به طور مرتب در زندان ها انجام می شود و چهار گود زورخانه و ورزش باستانی در زندانها وجود دارد.

وی افزود: در واحد مددکاری زندان‌ها نیز تعداد ۹۰ نفر مشغول پیگیری امورات قضایی زندانیان هستند.

وی در رابطه با مراقبت‌های بعد از خروج زندانیان از زندان گفت: آخرین حلقه مراقبتی زندان در هنگام خروج است که ۶۹ نفر از مددجویان مورد رسیدگی نهادهای حمایتی قرار گرفته اند. وی افزود: ۱۳ انجمن حمایت از زندانیان استان وجود دارد که ۱۷۴۴ خانواده زندانی را تحت پوشش قرار داده اند و همچنین به خانواده‌های نیازمند مستمری از ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان پرداخت می‌شود.

حیات الغیب در رابطه با بحث شرکت زندانیان در فعالیت‌های  هنری گفت:در این رابطه بحث شرکت زندانیان در هنرهایی مانند هنرهای نمایشی، موسیقی و... مطرح است که بر این اساس برای پر کردن اوقات فراغت و همچنین از نظر درمانی زندانیان، گروه‌هایی در این رابطه تشکیل شده است و مددجویان می‌توانند بر اساس علاقه خود در این رشته ها شرکت کنند.

وی در رابطه با گروه های تئاتر شرکت کننده در جشنواره‌های مختلف گفت: در این رابطه سعی در ارتقاء و فعال نگه داشتن هنر در زندان ها داشته ایم و از کلیه ظرفیت‌های موجود برای مددجویان در این رابطه استفاده شده است.

مدیر کل زندان‌های استان تهران خاطرنشان کرد: در سال گذشته از هنر ششم استفاده شد و جشنواره امسال نیز مانند سال‌های گذشته در سه بخش تئاتر صحنه‌ای، خیابانی و شاهنامه‌خوانی برگزار خواهد شد که گروه‌های منتخب از سراسر کشور در بخش تئاتر صحنه‌ای ۹ گروه می‌باشند.

وی با بیان اینکه امسال هجدهمین دوره این مسابقات است، بیان کرد: این مسابقات از ۴ تا ۷ اسفند در برج آزادی برگزار خواهد شد و مدیریت آن با اداره کل مدیریت زندان‌های استان تهران است.

حیات الغیب گفت: امیدواریم شاهد حضور علاقمندان به هنر تئاتر در این مسابقات باشیم.

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با اینکه شرکت و رتبه آوردن زندانیان شرکت کننده در این مسابقات چه تاثیری برای آنها دارد، گفت: افرادی که در مسابقات رتبه کسب می‌کنند از تشویقاتی مانند مرخصی و حتی عفوهای موردی برخوردار می‌شوند.

حیات الغیب در پایان گفت: در این دوره از مسابقات هنرمند پیشکسوت آقای داریوش ارجمند به عنوان رئیس افتخاری جشنواره حضور دارند.

حجت الاسلام رضا رستمی مدیر کل دفتر امور فرهنگی و تربیتی سازمان زندان‌ها نیز در ادامه این نشست اظهار کرد: در زندان‌ها مجموعه‌ای ار انسان‌هایی داریم که آماده شنیدن هستند چون سرشان به سنگ خورده است. افراد در زندان ساعت‌ها و روزها در اختیار و زیر نظر هستند و اگر مجموعه‌های فرهنگی تلاش کنند می‌توانند برای تغییر این افراد در جهت تغییر جامعه اسلامی استفاده کنند.

مدیر کل دفتر امور فرهنگی و تربیتی سازمان زندان‌ها و رئیس ستاد هجدهمین جشنواره تئاتر زندان‌های سراسر کشور با بیان اینکه زندانیان و نوعا کسانی که کارشان به زندان کشیده می‌شود، افرادی زیرک و با هوش بالایی هستند، خاطرنشان کرد: این افراد چون می‌خواستند راه صد ساله را یک شبه بروند کارشان به زندان کشیده شده است.

رستمی با بیان اینکه در زندان‌های کشور برنامه‌های هنری بسیار عالی با حضور همکاران تهیه شده است، گفت: آنچه که وزارت ارشاد، سازمان ورزش و سایر نهادهای متولی کشور در رابطه با هنر، ورزش و... انجام می‌دهند همگی در زندان‌ها انجام می‌شود که از جمله آن آموزش کلیه رشته‌های ورزشی غیر از ورزشهای رزمی می‌باشند که به زندانیان آموزش داده می‌شود.

مدیر کل دفتر امور فرهنگی و تربیتی سازمان زندان‌ها اظهار کرد: حدود ۴۲۹ نفر از زندانیان در مقاطع مختلف تحصیلی مشغول به تحصیل هستند. همچنین تمامی آموزش‌های مذهبی و رشته‌های قرآنی در زندان‌ها فعال هستند و در زندان‌های کشور بیش از ۲۳ هزار نفر حافظ کل قرآن داریم که ۳ تا کل جزء‌های قرآن را حفظ کرده‌اند.اتاق‌های زندان نیز به گونه‌ای است که تقسیم بندی شده و مثلا به اتاق حافظان ۵ یا ۱۵ جزء نام‌گذاری شده است.

وی یادآور شد: به طور مثال در زندان ۳ هزار نفری تبریز ۱۶۰۰ نفر حافظ قرآن هستند.

رستمی با اشاره به شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی گفت: به نظرم شهادت این سردار بزرگ نظام و انقلاب را بروز رسانی کرد که باید در زندان‌ها نیز با قدرت بیشتری به سمت گسترش مباحث فرهنگی حرکت کنیم.

مدیر کل دفتر امور فرهنگی و تربیتی سازمان زندان‌ها با بیان اینکه ۳ هزار اثر هنری به جشنواره‌های مختلف کشور از زندان‌ها فرستاده شده، گفت: برخی از آثار حتی به جشنواره‌های بین‌المللی فجر هم راه پیدا می‌کنند که امسال نیز یک تئاتر از استان فارس راه پیدا کرده است.

وی افزود: ۱۵۰ اثر هنری زندان‌های کشور در جشنواره‌های مختلف انتخاب شده‌اند که این امر دست مریزاد دارد.

رستمی با بیان اینکه به زودی شاهد برگزاری هجدهمین جشنواره تئاتر زندان‌های سراسر کشور هستیم، گفت: ۳۱ استان در این جشنواره شرکت می‌کنند.

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با اینکه آیا اداره کل هنرهای نمایشی و هنرمندان در خصوص این جشنواره همکاری دارند، بیان کرد: مجموعه سازمان زندان‌ها در همه مباحث فرهنگی، تربیتی، آموزشی و تربیت بدنی با همه مجموعه‌ها همکاری داشته و در این موارد تفاهم نامه دارد.

وی همچنین از هنرمندان دعوت کرد تا با حضور خود در این جشنواره موجب تجدید روحیه زندانیان شوند.

رستمی در پاسخ به سوالی در رابطه با تاثیر شرکت زندانیان در این جشنواره‌ها برای آنها، گفت: ما مشکل اصلی زندانی شدن زندانیان را در از بین رفتن کرامت آنها می‌دانیم که داروی این درد هم کرامت دادن به آنها است.

رئیس ستاد هجدهمین جشنواره تئاتر زندان‌های سراسر کشور در پایان، گفت: اگر زندانی به عنوان هنرمند مطرح شود شخصیتی برای او به وجود می‌آید که بعد از آزادی دیگر اجازه ارتکاب مجدد جرم را به او نخواهد داد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.