• یکشنبه / ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۵:۳۴
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 98111309199
  • خبرنگار : 50085

دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی ایران تشریح کرد:

پیشرفت‌های صنعت هسته‌ای کشور پس از برجام

پیشرفت‌های صنعت هسته‌ای کشور پس از برجام

ایسنا/خراسان رضوی دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به پیشرفت‌های صنعت هسته‌ای کشور پس از برجام، گفت: پیش از برجام تنها حدود 5 نوع سانتریفیوژ در تحقیق و توسعه داشتیم، اما امروز به طراحی و ساخت 16 نسل سانتریفیوژ که همگی با دانش ایرانی است دست یافته‌ایم.

علی‌اصغر زارعان امروز، 13 بهمن، در آیین افتتاح پنجاه‌ودومین نمایشگاه تخصصی دستاوردهای صنعت هسته‌ای کشور در مشهد ضمن تبریک دهه فجر انقلاب اسلامی، اظهار کرد: پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در بهمن 1357 سرآغاز تحولات بنیادی و شگرف ایران در کلیه حوزه‌های علمی، سیاسی و اجتماعی شد. انقلابی که باعث سربلندی، عزت، افتخار، تقویت غرور ملی و استقلال ملت شریف ایران شد و دست استکبار و نظام سلطه را از کشور کوتاه کرد.

وی ادامه داد: در گام دوم انقلاب نیز با هدف‌گذاری که صورت گرفته با تلاش و انسجام و وحدت به قله‌های نهایی پیشرفت و فرهیختگی دست خواهیم یافت.

زارعان تصریح کرد: چهل‌ویک سال بالندگی ایران در همه زمینه‌ها باعث شده که دشمن از هیچ تلاش و حیله‌ای جهت کم‌فروغ کردن انقلاب اسلامی دریغ نکند. نظام سلطه با محوریت آمریکا اعلام کردند اگر می‌توانستیم پیچ‌ومهره‌های صنعت هسته‌ای را باز می‌کردیم، اما نتوانستیم، چراکه هدف دشمن نداشتن غنی‌سازی در ایران است و در این عرصه انواع و اقسام شگردها را تاکنون به کار گرفته‌اند. با این وجود با دشمن‌شناسی و فرهنگ حاکم در صنعت هسته‌ای کاری را تا کنون از پیش نبرده و حتی متوسل به حذف فیزیکی افرادی همچون شهید دکتر مجید شهریاری‌ها شدند که به اصطلاح رعب و وحشتی در بین متخصصین جوان ایرانی ایجاد کنند.

وی خاطرنشان کرد: با این حال جوانان از خود گذشته نسبت به اهداف خود روز به روز مصمم‌تر شده و هر روز برگ زرینی بر افتخارات خود به صورت گمنام و با فرهنگ عاشورایی افزودند و امروز صنعت هسته‌ای یکی از مولفه‌های قدرت ایران اسلامی شده است.

دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی ایران بیان کرد: در این عرصه متخصصان سازمان انرژی اتمی توانستند تمامی بخش‌های چرخه سوخت هسته‌ای از اکتشاف، استخراج، فرآوری اورانیوم، غنی‌سازی، طراحی و تولید انواع مجتمع‌های سوخت به منظور بهره‌برداری در راکتورهای تحقیقاتی و قدرت همچون در نیروگاه اتمی بوشهر و آب سنگین خنداب اراک را با رویکرد اعتماد به نفس و مدیریت جهادی بومی‌سازی کرده و باعث افتخار به گذشته و امید به آینده شوند.

وی ادامه داد: یکی از اهداف مذاکره با اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها این بود که حقوق هسته‌ای ایران پا بر جا بماند و هیح حق و حقوق هسته‌ای واگذار نشود، اما از نظر طرف مقابل برجام می‌بایست توافقی باشد که انحراف ایران به فعالیت‌های غیرصلح آمیز را مسدود کند. یکی از این حقوق‌ها در تحقیق و توسعه به ویژه در زمینه طراحی و ساخت سانتریفیوژ با بهره‌گیری از دانش و مواد اولیه بومی بود.

زارعان افزود: بر این مبنا امروز شاهدید در قبل از برجام ما حدودا 5 نوع سانتریفیوژ بیشتر در تحقیق و توسعه نداشتیم، اما امروز در بهمن 1398 به طراحی و ساخت 16 نسل سانتریفیوژ که همگی با دانش ایرانی است دست یافته‌ایم که البته این بر حسب نیاز کشور جهت تولید 27 تن اورانیوم غنی شده برای نیروگاهی همچون بوشهر است، چراکه سانتریفیوژهای نسل اول به علت سوی پایین این نیاز را پاسخگو نیست.

وی تصریح کرد: برای مثال اگر شما یک عدد سانتریفیوژ نسل 8 را در یک کفه ترازو بگذارید با 24 سانتریفیوژ نسل اول یا IR6  که در 20 فروردین 98 زنجیره نیمه صنعتی آن رونمایی شد، برابری می‌کند. هر ماشین از این نسل 10 برابر ماشین‌های نسل اول محصول تولید می‌کند که این فرآیند با قدرت و قوت ادامه دارد.

دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با بیان اینکه در سازمان انرژی اتمی هیچ چیز برای ما غیر ممکن نیست، گفت: به طور مثال فعالیت کارخانه UCF  اصفهان قبل از برجام در حدود 9 سال به صورت نیمه فعال بود، اما در سال جاری تمامی زیر ساخت‌های آن نوسازی شد و هم‌اکنون در بومی‌سازی فناوری طراحی و تولید انواع سوخت هسته‌ای در کشور با همت و توان متخصصان و جوانان با غیرت و متعهد به موفقیت‌های چشم‌گیری دست یافته‌ایم که در ابتدای سال آینده به بخشی از این دستاوردها در این عرصه به سمع و نظر ملت بزرگ ایران خواهد رسید. این در حالی است که صرفاً 5 کشور در دنیا دارنده این فناوری و تکنولوژی هستند.

زارعان افزود: با توجه به عدم اعتماد به بیگانگان تلاش شد در چارچوب توافق برجام از جمله ماده 26 این توافقنامه که این حق را به ما می‌دهد که متناسب با رفتار طرف مقابل کل تعهدات یا بخشی از آن را معلق کنیم و از برجام نیز خارج نشویم، مشاهده شد پس از تصمیم نظام و پنچ گامی که اکنون در عرصه فنی ابلاغ شد و سازمان انرژی اتمی به عنوان مجری بلافاصله آن‌ها را تاکنون عملیاتی کرده و این دلیلی بر آمادگی همه جانبه سازمان انرژی اتمی در ابعاد مختلف است.

وی ادامه داد: براین اساس بلافاصله به شرایط قبل از برجام از نظر تولید اورانیوم زیر 5 درصد اقدام شد و هم‌اکنون میزان تولید ما روزانه 10 کیلوگرم است و این در حالی است که حتی قبل از برجام ما روزانه 7.5 کیلوگرم اورانیوم زیر 5 درصد تولید می‌کردیم.

دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین به معرفی کارخانه تولید آب سنگین خنداب اراک و کاربردهای اصلی این محصول استراتژیک پرداخت و افزود: کاربرد اصلی آب سنگین استفاده از آن در راکتورهایی است که با سوخت اورانیوم با غنای طبیعی کار می‌کنند و به راکتورهای آب سنگین شهرت دارند. خواص ممتاز آب سنگین از نظر کند کردن نوترون‌ها و پایین بودن سطح مقطع نوترون آن، استفاده از اورانیوم طبیعی را در این راکتورها امکان‌پذیر می‌سازد.

وی گفت: بنابراین با در اختیار داشتن آب سنگین نیاز به انجام فرآیند غنی سازی اورانیم جهت تولید سوخت هسته‌ای راکتورها مرتفع می‌شود.

زارعان با اشاره به اینکه مجتمع آب سنگین اراک به عنوان اولین و تنها تولید کننده آب سنگین در ایران نیازهای کشور را در راستای بهره‌مندی از انرژی صلح آمیز هسته‌ای مرتفع کرده، خاطرنشان کرد: این مجتمع یکی از دستاوردهای غرورآفرین بعد از انقلاب اسلامی است که در سال 1382 شروع به فعالیت کرده و در مرداد 1385 اولین قطرات آب سنگین را تولید کرد.

وی تصریح کرد: ظرفیت این مجتمع از ابتدا 7 تن در سال، سپس به 16 تن ارتقاء و با تلاش بی‌وقفه و گمنامانه و اعمال تمهیدات بایسته در طراحی بدون اضافه کردن تجهیزات جدید ظرفیت فعلی تولید در این مجتمع را به 20 تن در سال افزایش داده و اگر نیاز باشد با توجه به اشراف فنی به این فرایند قادر به بالا بردن ظرفیت تولید با همین شرایط خواهیم بود.

مشاور رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ادامه داد: هم‌اکنون نیز این بخش بیش‌ترین سهم تقاضا در دنیا را دارد و امروزه با پیشرفت علم و دانش بشر و خواص و ویژگی‌های این ترکیب شگفت‌انگیز از آب سنگین و دوتریوم در زمینه علوم تغذیه، صنایع نفت و گاز، زیست‌شناسی، داروسازی، هیدرولوژی، تولید فیبرهای نوری و نیمه هادی‌ها و کاربردهای تشخیصی استفاده می‌شود.

وی اضافه کرد: یکی از کاربردهای جدید این محصول استراتژیک تولید ترکیبات و حلال‌هایی است که در آن اتم دوتریوم جایگزین اتم هیدروژن شده که به ترکیبات و یا حلال‌های دوتره معروف هستند. در حال حاضر به تولید بیش از 55 نوع محصول پر مصرف دوتره که مورد نیاز مراکز علمی و تحقیقاتی کشور است، اقدام شده است. همچنین یکی دو ماه آینده این تعداد محصولات به 2 برابر افزایش خواهد یافت که ضمن رفع نیاز داخل کشور از سر ریز تولیدات خود می‌توان آن‌ها را به بازارهای کشورهای هدف با توجه به رویکرد سازمان در تجاری‌سازی عرضه کنیم.

زارعان با اشاره به کیفیت منحصر به فرد آب سنگین تولیدی کشورمان که دارای خلوصی فراتر از خلوص مورد نیاز برای کاربرد صنعتی در راکتور های هسته ای است، گفت: بعضی از کشورها که این تولید و دستاورد را بلوف می‌نامیدند، همچون ایالات متحده آمریکا خریدار این محصول شدند و جمعاً 70 تن آب سنگین مازاد بر نیاز ایران را روسیه و آمریکا خریداری کردند. آزمایشگاه‌های مرجع هر دو کشور از جمله آزمایشگاه ساواناریو آمریکا بر کیفیت فراتر از آب سنگین ایران صحه گذاشتند و این به معنای اقتدار است و این نتایج تولید علم و سپس تبدیل این علم به فناوری و در نهایت تولید قدرت علمی و ثروت برای کشور است.

زارعان همچنین با اشاره به کاربردهای ارتباطات امن کوانتومی، لیزرهای دیسک، فیبر، نیمه هادی که در ابعاد میکرون همراه با لیزرهای توان بالا و جوش لیزری در صنعت هسته‌ای پیرامون آن اقدامات ویژه‌ای صورت گرفته، گفت: ما بعضاً در لیزرهای توان بالا شانه به شانه بعضی از کشورها همچون آمریکا حرکت می‌کنیم و این فرآیند با نشاط و قدرت به صورت همه جانبه استمرار دارد.

وی ادامه داد: در 20 فروردین 99 شاهد رونمایی و بهره‌برداری از بیش 70 دستاورد جدید و ممیزی شده خواهیم بود. سازمان انرژی اتمی با مدیریت جهادی دکتر صالحی همراه با  بصیرت و با رعایت امانتداری در تلاش است تا به قله‌های نهایی دانش در این زمینه برسد که این مهم به زودی محقق خواهد شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.