• پنجشنبه / ۱۷ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۵:۰۵
  • دسته‌بندی: دین و اندیشه
  • کد خبر: 98111712670
  • خبرنگار : 71461

خاموشی؛

نمی‌توانیم که هم دست پایین باشیم و هم عزیز

نمی‌توانیم که هم دست پایین باشیم و هم عزیز

رییس سازمان اوقاف و امور خیریه بابیان اینکه در قرآن هرجا واژه‌ای با عنوان «قوی» آمده است در کنار آن واژه «عزیز» را داریم، گفت: قوت با عزت هم‌ خانواده است. نمی‌توانیم دست پایین باشیم و عزیز باشیم. امروز ضد انقلاب‌ها از درایت رهبر معظم انقلاب اسلامی صحبت می‌کنند. ایران موشک بر سر آمریکا می‌زند و آنها نمی‌توانند نطق بکشند.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی خاموشی - رییس این سازمان - در پنجمین سخنرانی از سلسله سخنرانی‌های خود در مسجدهای شاخص تهران به مناسبت دهه فجر در مسجد جامع ازگل حاضر شد و طی سخنانی با اشاره به آیه ۲۴۶ سوره بقره گفت: در این آیه آمده است: «لَمْ تَرَ إِلَی الْمَلَإِ مِنْ بَنِی إِسْرَائِیلَ مِنْ بَعْدِ مُوسَی إِذْ قَالُوا لِنَبِیٍّ لَهُمُ ابْعَثْ لَنَا مَلِکًا نُقَاتِلْ فِی سَبِیلِ اللَّهِ قَالَ هَلْ عَسَیْتُمْ إِنْ کُتِبَ عَلَیْکُمُ الْقِتَالُ أَلَّا تُقَاتِلُوا قَالُوا وَمَا لَنَا أَلَّا نُقَاتِلَ فِی سَبِیلِ اللَّهِ وَقَدْ أُخْرِجْنَا مِنْ دِیَارِنَا وَأَبْنَائِنَا فَلَمَّا کُتِبَ عَلَیْهِمُ الْقِتَالُ تَوَلَّوْا إِلَّا قَلِیلًا مِنْهُمْ وَاللَّهُ عَلِیمٌ بِالظَّالِمِینَ»؛ آیا ندیدی آن گروه بنی اسرائیل را که پس از وفات موسی از پیغمبر وقت خود تقاضا کردند که پادشاهی برای ما برانگیز تا (به سرکردگی او) در راه خدا جهاد کنیم؛ پیغمبر آنها گفت: اگر جهاد فرض شود مبادا به جنگ قیام نکرده، نافرمانی کنید! گفتند: چگونه شود که ما به جنگ نرویم در صورتی که (دشمنان ما) ما و فرزندان ما را (به ستم) از دیارمان بیرون کردند!؟ پس چون (با درخواست آنها) جهاد مقرّر شد، به جز اندکی همه روی گردانیدند، و خدا از کردار ستمکاران آگاه است.

وی اظهار کرد: در ادامه آیات سوره بقره آمده است که خداوند طالوت را برای زمامداری امور مبعوث کرد و وقتی سؤال می کنند که دلیل ملک و پادشاهی او چیست؟ خداوند می فرماید نشانه فرماندهی او این است که برای شما صندوقی می آورد، به یک وجهی صندوق یعنی گهواره حضرت موسی(ع)، زیرا عده‌ای می گویند مادر موسی(ع)، ایشان را در جعبه ای گذاشته است که به دست خانواده فرعون می‌رسد و این صندوق به عنوان برکت در قوم بنی اسرائیل بود. صندوق جزء میراث معنوی بوده که گم شده بوده و گویند بر جداره آن آیاتی از تورات نوشته شده بوده و به عنوان میراث معنوی، ارزش فراوانی داشته است و عتیقه‌هایی در آن جمع بوده که گم شده بوده و طالوت آن را پیدا می‌کند. علامه طباطبایی می‌فرماید: «آنچه باعث می‌شده مردم از طالوت اطلاعت کنند، ولایت الهی بوده است»

خاموشی افزود: ولایت از آن خداست، هرکه را  خدا تعیین کند بر بندگان ولایت دارد در غیر این صورت هیچ شخصی بر دیگری ولایت ندارد حتی پدر و مادر. در طول تاریخ فقیهان زیادی در فقه و اصول اجتهاد کرده اند، ولی فقیهان قیام کننده در طول تاریخ کم هستند.

وی یادآور شد: امام خمینی(ره) در سال ۱۳۴۲ می‌فرمایند: «فقها و علما به داد اسلام برسید»، وقتی خاطرات خیلی از فقیهان را می‌خوانید خیلی‌ها در میدان جنگ حضور نداشته‌اند، اما نواب نمونه بارز روحانیت بود که شهید شد. خدا بسیار عطا کننده و بسیار داناست یعنی اگر در راه او قیام کردید، به شما قدرت می‌دهد و اگر ایستادگی و انقلاب کردید، خدا به شما برکت می‌دهد و انقلابتان را متحول می‌کند.

رییس سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: نظام سیاسی جهان بر پایه نظام خیالی شکل نگرفته، بعد از هجرت پیامبر(ص) از مکه به مدینه، حکومت معنوی شکل گرفت و دشمنان برای اینکه اسلام خود را به جهان نشان ندهد، هر کاری کردند و جنگ‌ها اتفاق افتاد که حکومت اسلامی در مدینه تحقق پیدا نکند و اما با همه تلاشی که کردند نتوانستند مانع حضرت علی(ع) که مأمور به نشر معارف الهی بود، شوند. نشر معارف یک وجهه بیانی و یک وجهه عملی دارد، امام راحل بعد از ۱۴۰۰ سال شروع به عملیاتی کردن اسلام در کشور ایران کرد و وقتی وارد کشور شدند در بهشت زهرا فرمودند: «من به پشتوانه شما حکومت اسلامی تعیین می کنم» پیاده کردن حکومت اسلامی امر ساده‌ای نیست.

وی ادامه داد: امروز ضد انقلاب‌ها از درایت رهبر معظم انقلاب اسلامی صحبت می‌کنند. ایران موشک بر سر آمریکا می‌زند و نطق نمی‌توانند بکشند و این نشان دهنده عظمت انقلاب اسلامی است. همان‌طور که رهبر معظم انقلاب اسلامی می‌فرمایند، ما می‌خواهیم مقدمات ظهور را آماده کنیم، ما باید جامعه اسلامی و تمدن اسلامی درست کنیم و اینها در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی آمده است.

خاموشی تصریح کرد: حالا اسلام به دفاع از فلسطین برخاسته و نقشه راه انقلاب اسلامی آن قدر در جهان وسیع شده که از مظلومان جهان دفاع می‌کند. امروز دانش به گونه‌ای پیشرفت کرده که نظامیان ما دشمن را در ۷۲ هزار پایی می‌زنند، با همین علم می‌توانیم مشکلات اقتصادی و دارویی و غیره را حل کنیم. رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیانیه گام دوم، نقشه راه ارائه می‌دهند و این نقشه، راهکاری برای تمدن سازی آینده و ایران اسلامی می‌شود.

وی عنوان کرد: حکومت اسلامی بر پایه اندیشه ولایت شکل گرفته و به پیش می‌رود که مسئولیت آن در زمانی بر عهده پیامبر(ص) بود و در زمان غیبت کبری بر عهده ولی فقیه است. این انقلاب جدی است و دشمنان می‌خواهند دربرابر این اندیشه بایستند، اما نمی‌توانند مقابله کنند. نقشه راهی که رهبر معظم انقلاب اسلامی تعیین کرده، شامل چند توصیه است. ایشان گذشته انقلاب و حال آن را توصیف می‌کنند و بعد به بیانیه گام دوم اشاره می کنند که شامل سفارش به جوانان در کسب معنویت، انجام فعالیت‌های پژوهشی، رشد اخلاق اقتصادی، ترویج عدالت و مبارزه با فساد، حفظ عزت و اقتدار، مرزبندی با دشمن و رواج سبک زندگی اسلامی است.

رییس هیات امنای سازمان تبلیغات اسلامی تصریح کرد: در زمینه واژه علم و پژوهش باید بدانیم در قرآن هرجا واژه‌ای با عنوان «قوی» آمده است در کنار آن واژه «عزیز» را داریم. قوت با عزت هم‌خانواده است نمی‌توانیم دست پایین باشیم و عزیز باشیم. علم و پژوهش به ما قوت و عزت می‌دهد. ما باید تولید کننده باشیم و محصولات را برای شهروندان ارزان سازی کنیم و به بیرون مرزها صادر کنیم و در علم و پژوهش باید در تمام جوانب پیشرفت کنیم از علوم انسانی گرفته تا اسلامی، باید جامعه متدین و با اخلاق بسازیم پس تربیت محور کار است. تربیتی که شامل محورهای فردی، خانوادگی و اجتماعی است، باید موازنه نظام پولی درست شود، عدالت خواهی و عمل به عدالت باید بسط پیدا کند، ما نباید کوچکترین رابطه‌ای با غرب و شرق داشته باشیم و دست پایین باشیم و کلاً با نظام استکبار نباید مصالحه کنیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.