• شنبه / ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ / ۰۷:۱۷
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 98111913279
  • خبرنگار : 71145

تسویه حساب ترامپ با شاهدان استیضاح؛ دو مقام ارشد کاخ‌ سفید اخراج شدند

تسویه حساب ترامپ با شاهدان استیضاح؛ دو مقام ارشد کاخ‌ سفید اخراج شدند

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در پی "خانه تکانی" در میان کارکنان کاخ‌ سفید است. ترامپ بعد از تبرئه شدن از دو اتهام "سوء استفاده از قدرت" و "مانع‌تراشی در عملکرد کنگره" انتقام از شهادانی که در جریان تحقیقات ویژه استیضاح او در کنگره شهادت داده بودند را شروع کرده است.

به گزارش ایسنا، سرهنگ ویندمن یکی از شاهدان کلیدی تحقیقات استیضاح ترامپ بود که با حضور در مجلس نمایندگان گفت دست کم دو بار درباره معطل نگه داشتن کمک نظامی به بهانه یک درخواست سیاسی را تذکر داد. نفر دوم گوردون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپاست که گفته به واشنگتن فراخوانده شده است.

سرهنگ الکساندر ویندمن، عالی رتبه‌ترین کارشناس امور اوکراین در کمیته امنیت ملی کاخ سفید بود که روز جمعه توسط ماموران حراست کاخ‌ سفید به بیرون از این مجموعه هدایت شده است.

او که به عنوان کارشناس وزارت دفاع آمریکا به کاخ‌ سفید مامور شده بود گفته قرار است به پست قبلی خود در پنتاگون بازگردد.

وکیل این کارشناس کمیته امنیت ملی کاخ‌ سفید گفته سرهنگ ویندمن "به این علت اخراج شد که حقیقت را گفته بود."

سرهنگ الکساندر ویندمن

همزمان رسانه‌های آمریکایی گزارش کرده‌اند که دونالد ترامپ پس از تبرئه از استیضاح بنا دارد تغییرات عمده‌ای در کادر کارمندان کاخ‌ سفید صورت دهد.

رسانه‌های آمریکا از برکناری قریب‌الوقوع میک مولوینی، رئیس دفتر ترامپ خبر داده‌اند.

روز جمعه، علاوه بر سرهنگ الکساندر ویندمن، برادر او، یعنی یوگنی ویندمن هم که یکی از وکلای ارشد کمیته امنیت ملی کاخ‌ سفید بود اخراج شد.

گوردون ساندلند

سفارتی که یک میلیون دلار آب خورد!

گوردون ساندلند، میلیونر اهل غرب آمریکا که ترامپ او را به عنوان سفیر کشورش در اتحادیه اروپا برگزیده بود بالاترین مقام وزارت خارجه بود که در جریان تحقیقات استیضاح دو بار به کنگره رفت و اظهارتش بسیار جنجالی شد.

او بارها تاکید کرد که ترامپ مستقیما از فعالیت‌های رودی جولیانی، وکیل شخصی‌اش، مطلع بوده و با خود او هم درباره چگونه ترغیب کردن رئیس جمهوری اوکراین برای اعلام تحقیقات فساد مالی درباره جو بایدن و پسرش صحبت کرده بود.

ساندلند روز جمعه گفته از سوی کاخ سفید به او خبر داده‌اند که رئیس جمهوری خواستار بازگشت فوری او از اروپاست.

گوردن ساندلند که پیش از این سابقه کار سیاسی نداشت در جریان برگزاری مراسم تحلیف ترامپ یک میلیون دلار از مخارج را برعهده گرفته بود و بسیاری انتصابش به عنوان سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا را پاداشی معطوف به این کمک مالی بزرگ او می‌دانستند.

سرهنگ ویندمن چه گونه اخراج شد؟

روز جمعه، هفتم فوریه، دیوید پرسمن، وکیل سرهنگ ویندمن به بی‌بی‌سی گفت: "ماموران او را که با تمام توانایی‌اش به انجام وظیفه در راه کشور و رئیس‌جمهوری پرداخته بود به بیرون از کاخ‌ سفید هدایت کرده‌اند".

در بیانیه منتشر شده از سوی وکیل ویندمن آمده: "بی‌تردید همه مردم آمریکا متوجه شده‌اند که چرا این مرد اخراج شده، چرا حالا کاخ‌ سفید یک سرباز خدمت‌گذار کمتر دارد." "سرهنگ ویندمن به این علت اخراج شده که حقیقت را بر زبان آورده بود. شرافت او و تعهدش به درست‌کاری باعث هراس قدرت شده بود. گفتن حقیقت برای سرهنگ الکساندر ویندمن، هزینه‌ای چون از دست دادن شغل، منصب و حریم خصوصی‌اش در پی داشت. قوی ترین مرد جهان ... تصمیم گرفت انتقام بگیرد."

بنابر گزارش‌ها با وجود فشارها بر سرهنگ ویندمن از زمان شهادت او در کنگره، او روز جمعه، مطابق معمول برای حاضر شدن بر سر کار خود به کاخ‌ سفید رفته بود.

ترامپ و کاخ‌سفید چه گفتند؟

دونالد ترامپ که روز جمعه کاخ‌ سفید را به مقصد کارولینای‌ شمالی ترک می‌کرد به خبرنگاران درباره سرهنگ ویندمن گفت: "من از او راضی نیستم. شما انتظار دارید که مثلا من از او رضایت داشته باشم؟ نه ندارم."

یک مقام پنتاگون گفته اکنون سرهنگ ویندمن به دانشکده افسری ارتش آمریکا منتقل خواهد شد و منتظر خواهد ماند تا کلاس درس او در ترم تابستانی امسال آغاز شود.

منابعی در کاخ‌ سفید هم گفته بودند که سرهنگ ویندمن چند هفته‌ای بود که منتظر منتقل شدنش از کاخ‌ سفید بود و گفته بود که آماده است به وزارت دفاع بازگردد؛ جایی که همچنان به عنوان یک نظامی در استخدام پنتاگون است.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا روز جمعه و پیش از اخراج ویندمن گفته بود پنتاگون همیشه آماده استقبال از بازگشت نیروهای مامور شده خود به ادارات دیگر است.

او تاکید کرده بود: "ما چون همیشه از کارمندان و نظامیان خود در برابر هر گونه مجازات و نظیر آن حمایت می‌کنیم."

واکنش‌ها چه بوده؟

الیوت اینجل، رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان کنگره آمریکا گفته: "قطعا شرم آور بود اما باید به این موضوع هم توجه کنیم که با رئیس‌جمهوری استیضاح شده‌ای روبرو هستیم که اعضای حزب او تصمیم گرفتند او را ورای قانون قرار دهند و او را در برابر هیچ چیز مسؤول ندانند."

در برابر توماسی ماسی، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان کنگره گفته اگر او هم به جای ترامپ بود سرهنگ ویندمن را اخراج می‌کرد. "او یک افشاگر نبود بلکه یک درز دهنده اطلاعات بود. طبیعی است که فرمانده کل قوا (ترامپ) از یک سرهنگ دستور نخواهد گرفت."

آیا میک مولوینی نفر بعدی است؟

با وجود گزارش رسانه‌های آمریکا درباره قریب‌الوقوع بودن اخراج میک مولوینی، او روز جمعه به خبرنگاران گفت که این اخبار صحت ندارد و او رابطه خیلی خوبی با رئیس دفتر خود دارد.

با این حال، رسانه‌های آمریکا می‌گویند مارک میدوز، نماینده کارولینای شمالی در کنگره قرار است جانشین مولوینی شود.

مارک میدوز که خود را از نمایندگی در کنگره بازنشسته کرده رهبر تندروترین فراکسیون محافظه‌کاران کنگره است و روز جمعه، همراه با ترامپ سوار هواپیمای ویژه رئیس‌جمهوری آمریکا شد تا همراه او به کارولینای شمالی سفر کند.

میک مولوینی ماه اکتبر گذشته در یک کنفرانس خبری عجیب به خبرنگاران درباره ادعای گروکشی سیاسی ترامپ در ماجرای اوکراین گفت: "بله ما هر روز این کار را می‌کنیم..."

بنابر گزارش‌ها، این اظهارات او موجب خشم ترامپ شده بود. او ساعتی بعد از این "گاف مطبوعاتی" با انتشار بیانیه‌ای حرف خود را پس گرفت و گفت: "تصریح می‌کنم که هیچ گروکشی در قضیه اوکراین وجود نداشته است."

دیگه چه خبر؟

در تحولی دیگر جو والش، نماینده جمهوری‌خواه سابق که برای رقابت با ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو نامزد شده بود، اعلام کرده کارزار خود برای نامزدی حزب جمهوری خواه را پایان می‌دهد.

والش که در جریان دور اول انتخابات مقدماتی حزب جمهوری خواه که هفته گذشته در آیووا برگزار شد تنها توانست یک درصد آرا را جذب کند در مصاحبه با شبکه سی‌ان‌ان گفت از نظر او "حزب جمهوری خواه تبدیل به یک فرقه شده" است.

وی گفت:‌ "من به دنبال متوقف کردن دونالد ترامپ بودم چرا که معتقدم او یک تهدید برای آمریکاست. اما باید قبول کرد که او در درون حزب جمهوری‌خواه توقف‌ناپذیر شده است. هیچ کس قادر به شکست او نیست."

با کنارکشیدن جو والش، اکنون تنها رقیب ترامپ در رقابت‌های مقدماتی حزب جمهوری‌خواه، بیل ویلد، فرماندار سابق ایالت ماساچوست باقی مانده است.

در آنسو، دست کم چهار دموکرات، برنی سندرز، پیت بوتجج، الیزابت وارن و جو بایدن به عنوان نامزدهای اصلی برای کسب نامزدی حزب خود رقابت می‌کنند و روز سه‌شنبه آینده در دومین ایالت، نیوهمپشایر، با هم رقابت خواهند کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.