• دوشنبه / ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۴:۲۹
  • دسته‌بندی: ایلام
  • کد خبر: 98112115646
  • منبع : نمایندگی ایلام

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تشریح کرد:

ایلام پس از انقلاب اسلامی به روایت آمار

ایلام پس از انقلاب اسلامی به روایت آمار

ایسنا/ایلام رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان برکات انقلاب اسلامی در حوزه‌های مختلف تولیدی ، اقتصادی و علمی و فرهنگی در ایلام را تشریح کرد.

«رحمت‌الله قیصوری» در گفت و گو با ایسنا، ضمن تبریک دهه ی مبارک فجر به مناسبت چهل و یکمین سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، اظهار کرد:  استان ایلام قبل از انقلاب به دلیل موقعیت و انزوای جغرافیایی و عدم توجه رژیم طاغوت به مناطق مرزی و محروم، از فرآیند توسعه بازمانده بود اما  بعد از انقلاب علیرغم اینکه در 8 سال دوران دفاع مقدس متحمل آسیب های فراوانی شد، به دلیل دارا بودن 425 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق و وجود ظرفیت های بالقوه ی فراوان در استان، پس از جنگ تحمیلی مورد توجه قرار گرفته و  در حال توسعه است.

 وی با بیان اینکه  فعالیت های عمرانی و توسعه محور فراوان و خدمات ارزنده ای در استان انجام شده است گفت: قابلیت ها و مزیت های استان، پیشرفت‌های خوبی را در شاخص های زیربنایی، تولیدی، اجتماعی و فرهنگی استان به ارمغان آورده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان درباره  قابلیت‌ها و مزیت های استان گفت: وجود فرهنگ و تمدن دیرینه، آثار باستانی باارزش، شاخصه‌ها و جلوه های زیبای فرهنگی ، سرمایه اجتماعی غنی سنتی و فرهنگ همیاری و دگریاری در بین ساکنان، طبیعت زیبا و جاذبه های دیدنی طبیعی برای جذب گردشگران داخلی و خارجی و توسعه توریسم و اکوتوریسم و وجود ذخایر عظیم نفت و گاز و امکان توسعه صنایع پایین دستی و پتروشیمی یعنی حدود 3 الی 6 درصد ذخائر نفتی و 11 درصد ذخائر گاز کشور همه بیانگر این مهم است که استان با این ظرفیت‌ها به خوبی در مسیر توسعه قرار گرفته است.

قیصوری تصریح کرد: دارا بودن ذخایر معدنی با کمیت و کیفیت مطلوب ، فراوانی نسبی آب های سطحی و امکان مهار، ذخیره سازی و انتقال آنها و وجود دشت های بزرگ برای توسعه فعالیت های کشاورزی و آبزی پروری ، قابلیت تنوع بخشی در فعالیت های کشاورزی و دامپروری و ایجاد طرحهای کشت و صنعت و توسعه باغات و بهره مندی از موقعیت مرزی (425 کیلومتر مرز با عراق) مناسب و نزدیکترین مرز به عتبات عالیات به منظور افزایش و جذب گردشگران خارجی و تردد هموطنان عزیز از این استان به کشور عراق از دیگر استعدادهای خدادادی ایلام است که هر کدام می‌تواند مسیر توسعه را تسهیل کند.

قیصوری با اشاره به زیرساخت های ایجاد شده و در دست اجرا در شهرک های صنعتی برای توسعه صنایع و واحدهای تولیدی در کلیه شهرستانهای استان و  ظرفیت مناسب برای توسعه صنایع دستی بخصوص فرش دستباف و گلیم نقش برجسته در استان ایلام تصریح کرد: وجود گمرک بین المللی، پایانه صادراتی، منطقه ویژه اقتصادی مهران و بازار مناسب در کشور عراق برای محصولات تولیدی استان و در آینده منطقه آزاد تجاری و طرح سامانه گرمسیری و انتقال آب کشاورزی به دشت های مهران و دهلران و امکان تأمین آب بلند مدت آشامیدنی و صنعتی تعدادی از شهرها و روستاهای استان هر کدام ظرفیت‌هایی است که در حل شکوفا شدن هستند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان ایلام درباره اقدامات مهم صورت گرفته بعد از انقلاب اسلامی در استان، تصریح کرد: طرح ها و پروژ هایی که موجب تقویت زیرساخت های اقتصادی و تولیدی استان می شوند از جمله طرح های آب وخاک، شبکه های انرژی، ارتباطات و راه، احداث فرودگاه ایلام (از برکات سفر مقام معظم رهبری) ، احداث 145 کیلومتر بزرگراه، احداث تونل راه های ارتباطی 11.5 کیلومتر، احداث راه اصلی به طول 580 کیلومتر، احداث راه های روستایی به طول 1800 کیلومتر از جمله برکات انقلاب اسلامی برای ایلام بوده است.

وی احداث بیش از 6000 پل ارتباطی، تلفن دار شدن 562 روستا، رسیدن اینترنت به 406 روستا ، احداث سدهای سیمره، ایلام، دویرج، کنگیر، شهدای ایلام، گلال، میمه، سیکان، کنجان چم، افزایش ظرفیت مخازن سدهای استان از صفر به 3295 میلیون متر مکعب، احداث شبکه های آبیاری طرح های اراضی دشت عباس و دهلران برای حدود 50000 هکتار، احداث شبکه های آبیاری رودخانه های مرزی و سامانه گرمسیری در سطح 30000 هکتار و علاوه بر آن تأمین آب بلندمدت شهرهای استان برای مصارف خانگی و همچنین آب مورد نیاز در حوزه ی صنعتی را دیگر فعالیت‌های انجام شده در استان عنوان کرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان ایلام گفت: طرح های آبیاری تحت فشار در سطح استان 31019 هکتار ، احداث ۱۸ ایستگاه پمپاژ آب کشاورزی در سطح استان، احداث پالایشگاه گاز ایلام و ایجاد واحد NGL دهلران از دیگر کارهای انجام شده است.

قیصوری ادامه داد: ایجاد انبار نفت دره شهر، راه اندازی و بهره برداری و توسعه میادین نفتی و گازی تنگ بیجار، آذر، چنگوله و دهلران و شروع اکتشاف و لرزه نگاری در میادین ایوان، دانان، و پایدار غرب  از دیگر فعالیت‌هایی است که به برکت انقلاب در استان انجام شده است.

وی تعداد روستاها و آبادی های دارای برق را  625 روستا عنوان کرد و گفت: هم‌اکنون 413 روستا از گاز طبیعی برخوردارند و 24 شهر نیز دارای گاز است و 492 روستا نیز از شبکه آب آشامیدنی سالم برخوردار بوده و آب 7500 خانوار عشایر نیز تامین می‌شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان ایلام به برکات انقلاب اسلامی در بخش تولیدی و اقتصادی اشاره کرد و گفت: احداث کارخانه سیمان، احداث و راه اندازی پتروشیمی، احداث ۱۴ شهرک و نواحی صنعتی در استان، بازگشایی مرز تجاری و بین المللی مهران، ایجاد منطقه ویژه اقتصادی مهران، احداث گمرکات استان در مرز مهران، احداث بازارچه مرزی مهران و در دست اقدام بودن منطقه ی آزاد تجاری و تصویب و ایجاد دو بازارچه مرزی چنگوله و چیلات از جمله این اقدامات است.

قیصوری احداث تعداد ۱۴ سیلوی ذخیره گندم با ظرفیت ۴۰۰ هزار تن، احداث ۵ کارخانه آرد با ظرفیت 810 تن در روز و یک کارخانه در حال احداث، احداث 3 کشتارگاه دام و طیور و 2 کشتارگاه در حال ساخت، ایجاد 118 طرح صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی، را از جمله خدمات بخش کشاورزی به مردم استان اعلام کرد.

وی تعداد معادن در حال بهره‌برداری را  ۷۴ فقره اعلام کرد و گفت: افزایش تعداد کارگاه های دارای ۱۰ نفر کارکن و بیشتر از 8 کارگاه به 536 کارگاه از دیگر جهش‌های توسعه‌ای استان بعد از انقلاب بوده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان میزان تولید گوشت قرمز در استان را  27000 تن، میزان تولید گوشت مرغ 52000 تن ، میزان تولید عسل را  ۷۰۰ تن و  میزان تولید شیر را  92000 تن اعلام کرد و گفت: میزان تولید آبزیان هم‌اکنون در استان ،  9583 تن است.

قیصوری شرکت‌های  فولاد گستر آتنا، کوشاب غرب، پتروشیمی دهلران ، پتروشیمی مهران و دره شهر و هلیلان که در  حال اخذ مجوز و تسهیلات است و  شرکت فولاد زاگرس ایوان و شرکت کارخانه سیمان دهلران و ماداکتو استیل کرد (سیم فولادی تایر خودرو) و طرح توسعه پتروشیمی ایلام فاز 2، تعاونی سولفات پتاسیم نورد ایوان، پویا نخ و زرجین بافت ، سرنگ سازی و  رب شاداب دهلران را از جمله گشایش‌های اقتصادی بعد از انقلاب اسلامی در استان عنوان کرد.

وی با بیان اینکه  بخش فرهنگی و اجتماعی استان به هیچ وجه قابل مقایسه با قبل از انقلاب نیست، گفت: بعد از انقلاب اسلامی دانشگاه ایلام و دانشگاه‌های آزاد، پیام نور و علمی کاربردی در اکثر شهرها احداث شد و هم‌اکنون تعداد دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی استان به  37 مرکز رسیده که تعداد 23192  دانشجو در این مراکز مشغول به تحصیل می باشند.

قیصوری تصریح کرد: بعد از انقلاب اسلامی شهرهای سرابله، ایوان، مهران، دهلران، دره شهر و آبدانان از بیمارستان بهره‌مند شده‌اند و بیمارستان ۳۷۶ تختخوابی ایلام که در آینده نزدیک افتتاح خواهد شد از جمله‌ی این خدمات ماندگار است و در مجموع استان هم‌اینک 12 بیمارستان دارد و به ازای بالای هر 100 هزار نفر،  ۸۳ پزشک در حال خدمت رسانی هستند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان ، احداث 48 باب کتابخانه و مجتمع‌های فرهنگی و هنری در شهرستان‌های ایلام، ایوان، چرداول، مهران و دهلران، دره شهر و آبدانان را از جمله برکات انقلاب در استان دانست و تصریح کرد:  احداث مصلی ایلام یک کار فرهنگی بزرگ بود و امیدواریم با تکمیل ساخت برج هنر یکی دیگر از مکان‌های فرهنگی تاثیرگذار در استان در خدمت فرهنگ‌دوستان قرار گیرد.

قیصوری با بیان اینکه به برکت انقلاب  نرخ باسوادی استان هم‌اکنون  85 درصد است، گفت:  در زمینه ورزشی می‌توان به احداث استادیوم ورزشی 15000 نفری ایلام، احداث استادیوم ورزشی در مرکز شهرستان ها و احداث ده ها سالن ورزشی و استخر ورزشی اشاره کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.