• چهارشنبه / ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۴:۳۱
  • دسته‌بندی: کرمانشاه
  • کد خبر: 98112317267
  • خبرنگار : 50182

رییس ستاد انتخابات استان خبر داد

رقابت 20 کاندیدا به ازای هر کرسی مجلس در استان کرمانشاه

رقابت 20 کاندیدا به ازای هر کرسی مجلس در استان کرمانشاه

ایسنا/کرمانشاه رییس ستاد انتخابات استان کرمانشاه با اشاره به تایید صلاحیت 158 کاندیدا در استان کرمانشاه، گفت: بر این اساس در سطح استان به ازای هر کرسی مجلس، 20 کاندیدا با هم رقابت می کنند

محمدابراهیم الهی تبار در نشست خبری امروز (۲۳ بهمن) اظهار کرد: از مجموع ۳۶۷ کاندیدای استان با بررسی صورت گرفته در شورای نگهبان ۱۵۸ نفر تایید شدند که یک نفر انصراف داده و در حال حاضر ۱۵۷ کاندیدا در استان با هم رقابت می‌کنند.

به گزارش ایسنا، الهی تبار گفت: در مجموع تا امروز ۳۷ کاندیدای ثبت نامی در استان از رقابت در انتخابات انصراف داده‌اند.

 الهی تبار با اشاره به اینکه استان کرمانشاه در مجموع هشت نماینده در مجلس دارد، گفت: به ازای هر کُرسی مجلس حدود ۲۰ کاندیدا در استان با هم رقابت می‌کنند.

به گفته الهی تبار در حوزه انتخابیه کرمانشاه ۷۱ کاندیدا، کنگاور، صحنه و هرسین ۱۹ نفر، سنقر و کلیایی ۱۹ نفر، پاوه، جوانرود، روانسر و ثلاث باباجانی ۱۴ نفر، قصرشیرین، گیلانغرب و سرپل ذهاب ۱۴ نفر و در حوزه انتخابیه اسلام آباد غرب و دالاهو هم ۲۰ کاندیدا با هم رقابت می‌کنند.

الهی تبار گفت: 16 نفر از کاندیداهای استان یعنی حدود 10 درصد مجموع کاندیداها، زن هستند.

وی گفت: 1585 شعبه اخذ رای در استان در نظر گرفته شده است.

به گفته رییس ستاد انتخابات استان کرمانشاه، یک میلیون و ۵۴۶ هزار و ۴۱۳ نفر در استان  واجد شرایط رای دادن هستند که از این تعداد ۵۸ هزار و ۲۸۰ نفر رای اولی می باشند.

الهی تبار در ادامه در تشریح روند انتخابات، به ثبت 412 کاندیدا در این دوره انتخابات در استان اشاره کرد و گفت: از این تعداد در همان مراحل ابتدایی کار و بررسی صلاحیت ها توسط هیات های اجرایی استان 20 کاندیدا انصراف دادند و صلاحیت 392 کاندیدا توسط هیات های اجرایی استان مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: در این مرحله در مجموع 87 درصد کاندیداها در هیات های اجرایی تایید صلاحیت شدند که این میزان نسبت به دوره دهم انتخابات مجلس شورای اسلامی، چهار درصد رشد داشت.

الهی تبار خاطرنشان کرد: قبل از ارجاع پرونده کاندیداهای این دوره به هیات های نظارت، 10 کاندیدای دیگر هم از ادامه کار منصرف شدند و در نهایت پرونده 368 داوطلب در استان به هیات نظارت ارجاع شد.

وی افزود: در مرحله اول بررسی صلاحیت ها در هیات نظارت 91 کاندیدا معادل 25 درصد کاندیدا ها تایید شدند.

الهی تبار با اشاره به انصراف یک نفر دیگر از کاندیداها در این مرحله و قبل از بررسی توسط شورای نگهبان گفت: در مجموع صلاحیت 367 کاندیدای استان در شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت که از این تعداد در نهایت طبق آمار اعلامی هیات نظارت، 158 کاندیدا در استان تایید صلاحیت شدند.

وی افزود: یک کاندیدا هم شب گذشته از ادامه رقابت در این دوره انتخابات انصراف داد و هم اکنون 157 کاندیدا در استان برای تصاحب هشت کُرسی مجلس با یکدیگر رقابت می‌کنند.

الهی تبار تاکید کرد: این آمار نهایی نیست و این امکان وجود دارد که برخی افراد انصراف داده و برخی دیگر نیز توسط شورای نگهبان مجددا تایید یا رد صلاحیت شوند.

1585 شعبه اخذ رای در استان برپا می‌شود/ 32 هزار نفر مجری انتخابات در کرمانشاه هستند

معاون سیاسی امنیتی استانداری کرمانشاه در ادامه از برپایی 1585 شعبه اخذ رای در سطح استان در این دوره انتخابات خبر داد وافزود: همچنین در این دوره 32 هزار نفر در استان مجری امر انتخابات خواهند بود.

وی با اشاره به انجام آنلاین فرآیند انتخابات دراین دوره گفت: تلاشمان این است که در این دوره تمام شعب به سامانه جامع انتخابات وصل شده و فرآیند شناسایی و تایید رای دهندگان بصورت آنلاین انجام شود.

مردم در مقابل تخلف کاندیداها سکوت نکرده و تخلفات را گزارش کنند

الهی تبار در ادامه با اشاره به شروع فرآیند تبلیغات کاندیداها از ساعات ابتدایی بامداد روز 24 بهمن گفت: تبلیغات کاندیداها به مدت یک هفته و تا 24 ساعت قبل از شروع رای گیری ادامه خواهد داشت.

وی افزود: در روز قبل از انتخابات، تبلیغات تخلف بوده و در صورت مشاهده موارد تخلف حتما برابر قانون برخورد می‌شود.

رییس ستاد انتخابات کرمانشاه تاکید کرد: موارد تخلف کاندیداها در جریان تبلیغات بصورت مشروح در قانون ذکر شده و بارزترین این تخلفات خرید و فروش رای است که در صورت مشاهده قطعا با آن برخورد خواهد شد.

وی از مردم خواست تا هرگونه تخلف کاندیداها را به شعب فرمانداری ها یا بخشداری ها و سایر مراجع قضایی گزارش دهند.

الهی تبار در بحث تبلیغات کاندیداها این را هم یادآور شد که انجام هرگونه تبلیغ برای کاندیداهای انتخاباتی از سوی دستگاه های دولتی و نهادهای مختلف و نیز تریبون های رسمی مانند تریبون نماز جمعه و یا صدا و سیما تخلف بوده و با آن برخورد می شود.

سامانه رای گیری  ساعت 24 دوم اسفند بسته می‌شود/ مردم اول صبح به شعب مراجعه کنند

الهی تبار در ادامه با اشاره به برگزاری انتخابات در روز دوم اسفندماه گفت: بنابر قانون انتخابات باید طی مدت یک روز آن هم در روز تعطیل و به مدت 10 ساعت برگزار شود و با موافقت وزیر کشور این مدت زمان  قابل تمدید است.

وی خاطرنشان کرد: در گذشته اینطور بود که اگر افراد تا پایان مهلت قانونی انتخابات در شعبه بودند نهایتا درهای شعبه بسته شده و از همه افراد حاضر در شعبه اخذ رای صورت می گرفت، اما با شکایت شورای نگهبان نسبت به این روال که مورد تایید وزارت کشور قرار گرفته، رای گیری از افراد نهایتا باید تا ساعت 24 شب رای گیری باشد.

الهی تبار افزود: بر همین اساس سامانه رای گیری طوری طراحی شده که ساعت 24 روز دوم اسفند بسته شده و حتی از افراد حاضر در پای صندوق رای هم دیگر رای گیری نمی شود، بنابراین افراد باید تا حد توان در ساعات اولیه صبح به شعب مراجعه کرده و کار رای دادن را به ساعات پایانی موکول نکنند.

این مسئول مدارک مورد نیاز برای رای دادن در این دوره انتخابات را شناسنامه و داشتن شماره ملی عنوان کرد وافزود: افراد حتی اگر فاقد کارت ملی باشند، داشتن شماره ملی برای رای دادن کفایت میکند.

معاون سیاسی امنیتی استانداری کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه 13 جبهه برای انجام فعالیت های انتخاباتی در کشور مجوز گرفته اند گفت: تنها نمایند گاه این جبهه ها در استان حق فعالیت داشته و هیچ جبهه و ائتلافی خارج از این 13 مورد بر اساس قانون حق فعالیت ندارد.

الهی تبار در ادامه با اشاره به طراحی اطلس امنیتی انتخابات در شهرستان ها و مراکز حوزه های انتخابیه استان گفت: در این زمینه جلساتی با حضور اعضای شورای تامین شهرستان ها برگزار شده و یکی از محورهای مهم بحث در این جلسات بحث تخلفات کاندیداها و نحوه پیشگیری از آنها بوده است.

وی در ادامه به تلاش های استاندار برای افزایش آمار کاندیداهای تایید صلاحیت شده اشاره کرد وافزود: بعد از مرحله اول بررسی صلاحیت ها توسط هیات نظارت، این احساس ایجاد شد که شاید فضای این دوره انتخابات زیاد رقابتی نشود، بنابراین به همراه استاندار تمام تلاشمان را برای افزایش کاندیداهای تایید صلاحیت شده به کار بستیم که خوشبختانه در مجموع 158 کاندیدا توسط شورای نگهبان تایید صلاحیت شدند.

وی ابراز امیدواری کرد: با این تعداد کاندیدا فضای انتخابات به یک فضای رقابتی مطلوب تبدیل شود و این فضا بتواند در نهایت مشارکت حداکثری مردم استان در این دوره انتخابات را رقم بزند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.