• شنبه / ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ / ۰۹:۵۱
  • دسته‌بندی: گیلان
  • کد خبر: 98112618605
  • منبع : نمایندگی گیلان

/خبر بروزرسانی شد/

نگاهی به وضعیت امروز گیلان پس از بارش برف سنگین

نگاهی به وضعیت امروز گیلان پس از بارش برف سنگین

ایسنا/گیلان با گذشت شش روز از بارش برف تمام راه‌های اصلی بازگشایی شده‌اند و فقط راه دسترسی تعدادی از روستاها در مناطق کوهستانی مسدود است که در حال بازگشایی هستند مشکل برق هم به صورت مقطعی در برخی از نقاط استان وجود دارد که اکیپ‌های فنی در حال رفع مشکل هستند.

رفع ۹۰ درصدی موانع برق رسانی در صومعه سرا

فرماندار صومعه سرا با بیان اینکه ۹۰ درصد موانع و مشکلات در حوزه برق رسانی نیز رفع شده است گفت: حدود ۱۰ روستا بصورت جزئی با قطع برق مواجه هستند.

سید جلال سید محمدی امروز در پنجمین جلسه ستاد بحران شهرستان صومعه سرا که در این شهرستان برگزار شد اظهار کرد: هم اکنون شرایط در شهرستان عادی و زندگی به روال قبل برگشته است.

وی افزود: هم اکنون همه راه های اصلی و فرعی در سطح شهرستان صومعه سرا بازگشایی شده است و هیچ گونه خللی در رفت و آمد مردم و مسافران وجود ندارد.

سید محمدی با بیان اینکه ۹۰ درصد موانع و مشکلات در حوزه برق رسانی نیز رفع شده است گفت: حدود ۱۰ روستا بصورت جزئی با قطع برق مواجه هستند که با حضور بیش از ۲۰ اکیب برق رسانی که از استان های همجوار به کمک ما آمده اند تا ساعت ۱۶ امروز این قطعی جزئی نیز برطرف می شود.

وی با اشاره به اینکه آب شرب چند روستا نیز بصورت مقطعی و جزئی قطع است یادآورشد: با برق دار شدن ۱۰۰ درصدی شبکه برق همه انشعابات آب شرب مردم در شهرستان صومعه سرا نیز امروز برقرار می شود.

فرماندار صومعه سرا با بیان اینکه این شهرستان دارای ۲۰۳ واحد مرغداری با تولید پنج میلیون قطعه مرغ در هر دوره است گفت: با توزیع به موقع دان و سوخت به مرغداری ها و مدیریت بحران فقط ۳۰۰۰ قطعه تلفات داشتیم.

وی افزود: عامل این تلفات نیز در همان روزهای نخست مسدود بودن راه که در پی آن قطعی برق را به دنبال داشت بود، که بلافاصله پس از بازگشایی مسیرها با هرگونه بحران احتمالی مقابله شد.

فرماندار صومعه سرا با بیان اینکه از نخستین ساعات آغاز بارش برف در این شهرستان به همراه همه دستگاه های امدادی اجرایی و خدمات رسان پای کار بودیم یادآورشد: حضور مسئولان بصورت شبانه روزی و پیگیرهای معاون رئیس جمهور، استاندار و حضور وزیر راه و شهرسازی و به ویژه همراهی مردم شهرستان قوت قلب همه ما بود که انگیزه ما را در راستای خدمات رسانی دو چندان کرد.

وی تلف شدن ۱۵ راس دام، ۳۰۰۰ قطعه مرغ، تخریب هفت واحد مرغداری، ۱۵۰ واحد نگهداری دام و انباری و تاسیسات کشاورزی را از مهم ترین خسارات بارش شدید برف در شهرستان صومعه سرا بیان و خاطرنشان کرد: تخریب وسیع شبکه های برق، مخابرات، آب شرب روستایی و اماکن تجاری و مسکونی از دیگر خسارات این برف است که میزان دقیق خسارات طی چند روز آینده پس از کارشناسی اعلام می شود.

مدارس گیلان فردا باز است

روابط عمومی آموزش و پرورش گیلان در اطلاعیه ای اعلام کرد: همه مدارس استان فردا باز است.

در این اطلاعیه آمده است: بعد از تعطیلی چند روز اخیر به دلیل بارش سنگین برف، فردا یکشنبه همه واحدهای آموزشی فعالیت عادی آموزشی خود را از سر می گیرند.

البته ممکن است برخی مدارس به صورت موردی در مسیرهای دسترسی و یا تامین آب و برق دچار مشکل باشند که این واحدها با هماهنگی روسای ادارات آموزش و پرورش مناطق استان می توانند تعطیل شوند و یا با تاخیر فعالیت های آموزشی خود را فردا از سر می گیرند.

خسارت ۱۰ میلیاردی برف به برق انزلی

فرماندار بندر انزلی گفت: برآورد اولیه خسارت برف در حوزه تجهیزات و زیرساخت های برق رسانی شهرستان بندر انزلی حدود ۱۰ میلیارد تومان است.

اسماعیل حیدری آزاد در گفت وگو با ایسنا با اشاره به خسارات ناشی از بارش برف در سطح شهرستان انزلی اظهار کرد: با توجه به حجم سنگین بارش ها در محور آبکنار- کپورچال و ایجاد مشکلات تردد در این مسیر در اسرع وقت اقدامات لازم برای بازگشایی مسیر راه و تسهیل تردد با بسیج کلیه امکانات و تجهیزات محدود راهداری و دستگاه های عضو ستاد بحران با محوریت اداره راهداری و شهرداری بندرانزلی انجام شد.

وی تصریح کرد: با تلاش عوامل اداره برق تمامی روستاهای شهرستان بندرانزلی از نعمت برق برخوردار شدند .

فرماندار بندر انزلی با اشاره به حضور اعضای ستاد بحران این شهرستان طی چند روز اخیر تصریح کرد: در تمام این مدت با توجه به امکانات کم و تجهیزات ناچیز به صورت شبانه روزی تلاش کردیم ضمن حفظ وضعیت و پیشگیری از قطع برق در سطح شهر با توجه به برف و بادهای بسیار شدید، هر چه سریعتر محورهای مواصلاتی و معابر روستایی بازگشایی شود.

حیدری آزاد با بیان اینکه به دلیل بارش برف سنگین، برق و آب همه روستاهای انزلی قطع شده بود، تاکید کرد: با توجه به تلاش شبانه روزی مشکل همه روستاهای انزلی در دسترسی به برق و آب رفع شد و دیشب نیز با رفع قطعی برق چهار روستای باقی مانده دیگر مشکلی از بابت دسترسی به برق و آب در مناطق شهری و روستایی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه برآورد اولیه خسارت برف در حوزه تجهیزات و زیرساخت های برق رسانی شهرستان انزلی برابر اعلام اداره برق حدود ۱۰ میلیارد تومان است، تصریح کرد: خسارت وارد شده به زیرساخت های برق شامل تیرهای برق، خطوط مواصلاتی انتقال برق قوی و ضعیف، ترانس ها، سیم ها و کابل های برق، پست ۲۰ کیلو ولت و... است.

فرماندار شهرستان بندر انزلی با بیان اینکه مشکلی از بابت تردد در روستاها وجود ندارد تاکید کرد: تمامی محورهای اصلی، فرعی، معابر، کوچه های روستایی و حتی مسیرهای مرغداری ها در این شهرستان بازگشایی شده است.

انجام ۱۴۶۵ امدادرسانی در برف و یخبندان در گیلان

رئیس اورژانس ۱۱۵ گیلان گفت: اورژانس گیلان موفق به انجام ۱۴۶۵ مورد امداد رسانی به مردم گیلان شده است.

پیمان اسدی در گفت وگو با ایسنا با بیان اینکه طی شش روز گذشته اورژانس گیلان موفق به انجام ۱۴۶۵ مورد امداد رسانی به مردم شده است اظهار کرد: در این مدت ۴۵۶۷ بار زنگ واحد ارتباطات (مرکز پیام اورژانس) به صدا در آمد.

وی تصریح کرد: از کل ماموریت‌های انجام یافته تاکنون، ۱۸۷ مورد مختص حوادث برفی بوده است که شامل سرخوردگی ها، سقوط، تروما در اثر برف است.

رئیس اورژانس ۱۱۵ گیلان ادامه داد: در این مدت ۲۱ نفر دچار مسمومیت با منوکسید کربن شدند و ۴۶ مورد نیز انتقال مادر باردار توسط فوریت های پزشکی استان به مراکز درمانی انجام شد.

اسدی با بیان اینکه در روزهای برفی بالگرد اورژانس گیلان جهت انتقال دو خانم و یک آقا ،۳بار به پرواز در آمد خاطرنشان کرد: ۱۵۱ مورد نیز انتقال بین مراکز درمانی توسط اورژانس گیلان انجام شده است.

به گزارش ایسنا؛ اورژانس هوایی گیلان ۲۵ شهریور ۹۸ در گیلان رسما راه اندازی شده است. هم اکنون ناوگان اورژانس ۱۱۵ گیلان مجهز به یک دستگاه هلیکوپتر، یک دستگاه اتوبوس آمبولانس، دو دستگاه موتورلانس و ۱۳۸دستگاه آمبولانس است.

چرا زباله ها در شهر جمع آوری نشده اند؟

مسئول خدمات شهری شهرداری رشت گفت: از شامگاه گذشته به دلیل یخبندان شدید، مسیر سایت تخلیه سراوان مسدود شد و خودروهایی که برای تخلیه زباله رفتند به دلیل لغزندگی جاده، قادر به ورود به سایت تخلیه نبودند.

با توجه به اینکه شش روز از بارش برف در گیلان می گذرد، گزارش های میدانی در سطح شهر حاکی از برف روبی از خیابان اصلی و اکثر کوچه های فرعی است اما آنچه که قابل توجه است وجود زباله در اکثر معابر شهر بوده که با توجه به اینکه معابر اصلی شهر قابل تردد هستند اما سطل های زباله سطح شهر خالی نشده و این زباله ها در شهر پراکنده شده اند.

علی مقصودی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره تلاش های شبانه روزی ستاد بحران شهرداری رشت در بارش برف اخیر، اظهار کرد: با توجه به برنامه ریزی های قبلی و هماهنگی های انجام گرفته، از لحظات اولیه بارش برف ماشین آلات برف روبی در سطح شهر مستقر شدند و از ساعت ۹ صبح روز دوشنبه برف روبی در سطح شهر رشت آغاز شد.

مسئول خدمات شهری شهرداری رشت با بیان اینکه ۵۳ دستگاه خودروی برف روبی شامل برف روب، گریدر، لودر، بیل بکهو، باب کت و همچنین ۹ دستگاه آتش نشانی تا ۱۰ شب نخستین روز بارش برف عملیات برف کوبی را انجام دادند، افزود: عملیات برف کوبی تا ساعت ۲۲ همان روز ادامه داد که در پایان شب با شدت بارش برف و اوج آن تمام خودروها را مسیرهای اصلی و ۸ خیابان ورودی و خروجی شهر مستقر کردیم.

وی ادامه داد: در ساعات نخست روز سه شنبه با تلاش های، شریان های اصلی بازگشایی شد و بعد از آن هم برف روبی در مسیرهای فرعی و درجه دو آغاز شد. همزمان هم ۳۰ دستگاه کمپرسی کار جمع آوری برف در سطح شهر را انجام دادند و برف جمع آوری شده را در رودخانه ها تخلیه کردند.

مقصودی با بیان اینکه شب گذشته هم ۴۵ خودروی کمپرسی، کار جمع آوری و تخلیه برف را از معابر شهر بر عهده داشتند، تصریح کرد: امروز همچنان جمع آوری برف از معابر فرعی در حال انجام است، اگر چنانچه معابری در سطح شهر مسدود است شهروندان می توانند با تماس به شماره ۱۳۷ گزارش دهند تا در اسرع وقت اقدامات ضروری انجام گیرد.

مسئول خدمات شهری شهرداری رشت با بیان اینکه برآورد خسارت ناشی از بارش برف در دست انجام است اما بیشترین خسارت به چراغ های راهنما وارد شده است، ادامه داد: در حال حاضر تمام پل های روگذر و زیرگذر فعال هستند و مشکلی در این بخش وجود ندارد.

وی در پاسخ به اینکه چرا در سطح شهر با دپوی زباله و سرریز شدن سطل های زباله مواجه هستیم؟ گفت: تا روز گذشته مشکلی در جمع آوری زباله نداشتیم اما از شامگاه گذشته به دلیل یخبندان شدید، مسیر سایت تخلیه سراوان مسدود شد و خودروهایی که برای تخلیه زباله رفتند به دلیل لغزندگی جاده، قادر به ورود به سایت تخلیه نبودند.

مقصودی بیان کرد: کارخانه کودآلی هم بنابر گزارش مسئول مربوطه، لودر مدنظر برای برف روبی رفته بود و امکان تخلیه در کارخانه کودآلی هم میسر نبود.

مسئول خدمات شهری شهرداری رشت بیان کرد: امروز صبح، ۹ دستگاه کمپرسی در سطح شهر مشغول جمع آوری زباله هستند و تا دو ساعت آینده زباله ها از سطح شهر جمع آوری می شود.

حدود ۲۰۰۰ خانوار روستایی گیلان هنوز برق ندارند

مدیرعامل شرکت توزیع برق گیلان گفت: حدود دو هزار مشترک روستایی گیلان هنوز از بی برقی رنج می برند.

جمشید طالبی در گفت وگو با ایسنا گفت: برق همه مشترکان شهری گیلان که به علت بارش برف سنگین قطع شده بود وصل شد.

وی افزود: در تلاش هستیم برق حدود دو هزار مشترک روستایی استان نیز که به علت بارش شدید برف قطع شده نیز وصل شود.

طالبی ادامه داد: ۳۴۵ اکیپ اجرایی شرکت توزیع برق همچنان آماده ارائه خدمات به مشترکانی است که همچنان برق آنها قطع است.

وی تصریح کرد: گیلان یک میلیون و ۴۸۶هزارمشترک برق دارد و در حال حاضر برق روستاهای شهرستان های رضوانشهر، لاهیجان، رودسر، املش و صومعه سرا هنوز قطع است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق گیلان گفت: همه تلاش ما اینست که هر چه سریعتر رنج این مشترکان از بی برقی رفع شود و مردم هرچه سریعتر به زندگی عادی برگردند.

آب آشامیدنی روستاهای درگیر برف گیلان وصل شد

مدیرعامل شرکت آبفار گیلان گفت: آب آشامیدنی همه ی روستاهای درگیر برف گیلان وصل شد.

محب علی رنج ور درگفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه بارش برف از صبح دوشنبه در استان آغاز و تا عصر سه شنبه ادامه داشت، گفت: بارش یک تا یک و نیم متری برف در جلگه و کوهستان گیلان موجب قطعی برق تعداد زیادی از روستاها شد که به تبع آن ایستگاه های پمپاژ آب این روستاها نیز دچار مشکل شد.

وی افزود: قطعی برق ایستگاه های پمپاژ، اُفت فشار و قطعی آب شرب ۶۴ هزار مشترک در ۴۰۸ روستای گیلان را به دنبال داشت.

رنج ور با اشاره به فعالیت شبانه روزی بیش از یکصد نفر در قالب ۳۲ اکیپ اتفاقات شرکت آبفار گیلان و همچنین اکیپ های اعزامی از شرکت آبفار استان های تهران و مازندران جهت وصل شدن آب شرب این روستاها گفت: به منظور تامین برق ایستگاه های پمپاژ، دستگاه های دیزل ژنراتور از استان های تهران، قزوین، قم، البرز و زنجان در اختیار شرکت آبفار گیلان قرار گرفت.

وی با بیان اینکه دیشب آب آشامیدنی همه ی روستاهای درگیر برف وصل شد و اکنون شرایط به حالت عادی برگشته است، افزود: از روز سه شنبه تا دیشب ۴۰ هزار بطری آب معدنی ۱.۵ لیتری و ۱۰ هزار عدد آب بسته بندی یک لیتری در این روستاها توزیع شد.

وی گفت: از همه ی روستاییان استان که در این چند روز با قطعی آب شرب مواجه بودند پوزش می طلبم.

مدیرعامل شرکت آبفار گیلان گفت: در زمان حاضر بیش از ۳۲۲ هزار مشترک در ۱۸۰۰ روستای گیلان از نعمت آب آشامیدنی سالم و بهداشتی برخوردارند.

وی با بیان اینکه هم اکنون در تلاش هستیم تا حتی قطعی آب روستایی که به صورت موردی به ما گزارش شود را برطرف کنم تصریح کرد: هچنین در برخی از روستاها مشترکین نیز با افت فشار آب مواجه هستند که به زودی این مشکل نیز حل خواهد شد.

آب ۲۰ روستا لنگرود قطع است

فرماندار شهرستان لنگرود گفت: آب ۲۰ روستای این شهرستان قطع است که اکیپ فنی در حال رفع اشکال هستند.

سیروس شفقی در گفت وگو با ایسنا  با اشاره به وضعیت زیرساخت های بارش برف اخیر گفت: سه روستای بخش مرکزی فاقد برق هستند همچنین در چاف، چمخاله و خطر ساحلی به صورت مقطعی به دلیل پارگی خطوط با قطع برق مواجه هستیم که پس از تماس مردم با اکیپ فنی  مشکل در حال رفع شده است.

وی افزود: تمام راه های شهری باز هستند اما راه دسترسی دو روستا در بخش کوهستانی اطاقور مسدود است که ماشین آلان ت برف روبی در مسیر مشغول بازگشایی راه هستند.

وی با بیان اینکه کلیه منطقه شهری از آب شرب برخوردار است گفت: در آب شرب بخش روستایی مشکل نداشتیم اما بخشی از آب شرب روستایی از ناحیه کیسم آستانه اشرفیه دچار مشکل شده و به همین دلیل آب ۲۰ روستا قطع است که اکیپ فنی در حال رفع اشکال هستند.

خسارت ۶۰ درصدی برف به باغات مرکبات رودسر

فرماندار رودسر گفت: حدود ۶۰ درصد باغات مرکبات شهرستان رودسر بر اثر بارش برف آسیب دیده اند.

حسین اسماعیل پور در گفت وگو با ایسنا در خصوص آخرین وضعیت شهرستان رودسر پس از بارش برف گفت: در حال حاضر راه های دسترسی اصلی و فرعی به جز منطقه اشکور باز هستند و این منطقه هم برف روبی شده بود اما با بارش برف مجدد راه دسترسی ۱۲ روستای منطقه اشکور مسدود شد که در حال حاضر ماشین آلات برف روبی در حال بازگشایی مسیر هستند.

وی با بیان اینکه ۹۵ درصد شهرستان رودسر از برق برخوردار هستند، افزود: تقریبا اکثر مشترکین خانگی برق دارند و بصورت محدود تعدادی از مشترکین به علت پارگی کابل ها برق ندارند.

اسماعیل پور با بیان اینکه حدود ۶۰ درصد باغات مرکبات شهرستان رودسر بر اثر بارش برف آسیب دیده اند، خاطرنشان کرد: طبق برآرود اولیه حدود ۹۴ میلیارد تومان خسارت ناشی از بارش برف به شهرستان رودسر وارد شده که بیشتر در حوزه راه، برق و کشاورزی است، البته برآورد اصلی خسارت متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.