• دوشنبه / ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۵:۳۴
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 98112820838
  • خبرنگار : 50107

فرماندار مشهد:

80 درصد کاندیداهای مشهد نماینده مالی خود را معرفی کردند

80 درصد کاندیداهای مشهد نماینده مالی خود را معرفی کردند

ایسنا/خراسان رضوی فرماندار مشهد گفت: در خصوص شفافیت مالی، ۷۰ درصد کاندیداها در استان و ۸۰ درصد در مشهد وضعیت مالی و نماینده‌ مالی خود را معرفی کردند.

محمدرضا هاشمی امروز، ۲۸ بهمن ماه، در نشست خبری گزارش آخرین وضعیت برگزاری انتخابات در حوزه انتخابیه شهرستان‌های مشهد و کلات در دفتر فرماندار، اظهار کرد: در ۲ اسفند رخداد سیاسی بسیار مهمی پیش رو داریم که امیدواریم با تلاش و کوشش همه شاهد حماسه‌آفرینی باشیم.

وی با بیان اینکه حوزه مشهد در گذشته ۱۴ منطقه بوده که ۱۹ منطقه تعریف کردیم و ۱۵۲۰ شعبه اخذ رای در مناطق ۱۹گانه تقسیم شدند، بیان کرد: دو منطقه در بخش مرکزی و یک منطقه سیار است. ۱۶ منطقه در شهر مشهد بوده، ۵ منطقه بیش از ۱۰۰ شعبه و ۱۴ منطقه کمتر از ۱۰۰ شعبه دارد. بیشترین منطقه ما با 123 شعبه، منطقه ۱۳ و کمترین منطقه، منطقه سیار با ۲۴ شعبه اخذ رای است. در هر منطقه ستادی پیش‌بینی کردیم که مستقر هستند.

هاشمی افزود: از ۱۵۲۰ شعبه اخذ رای در مشهد و بخش مرکزی، ۱۳۹۴ شعبه ثابت در حدود ۹۲ درصد و ۱۲۶ شعبه در حدود 8 درصد سیار هستند. ۴۶۸ شعبه، ۳۱ درصد مختص خواهران، ۴۷۴ شعبه نزدیک ۳۱ درصد مختص برادران و ۵۷۸ شعبه، یعنی 38 درصد شعبه عمومی مشترک بین خواهر و برادر است. 70 درصد شعب یعنی ۱۰۵۹ شعبه در مدارس، ۳۲۳ شعبه یعنی ۲1 درصد در مساجد و الباقی در ادارات، نهادها و دانشگاه‌ها است.

2 میلیون و 370 هزار نفر افراد واجد شرایط رای در مشهد

فرماندار مشهد بیان کرد: ۲ میلیون و ۳۷۰ هزار نفر افراد واجد شرایط برای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ۱۲۳ هزار نفر رای اولی داریم. سن رای‌دهندگان باید قبل از ۲ اسفند ۸۰ باشد و باید حداقل ۱۸ سال تمام داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه تعداد شعب اخذ رای سال جاری را نسبت به دور قبل ۳۸ درصد افرایش دادیم، تصریح کرد: وزارت کشور اعلام کرده بود که حوزه‌ها باید ۳ درصد شعب اخذ رای خود را افزایش دهند، اما ۳۵ درصد بیشتر از دستور وزارت کشور افزایش دادیم. تعداد شعب اخذ رای از ۱۱۰۹ مورد در دوره دهم به ۱۵۲۰ شعبه و ۴۱۱ شعبه نسبت به دوره دهم افزایش یافته است. برای هر منطقه مسئول ناحیه تعیین کردیم که به ازای ۸.۷ شعب یک مسئول ناحیه قرار دارد و تعداد آنها ۱۷۳ نفر است.

هاشمی ادامه داد: ۳۱ شعبه در رضویه و ۳۰ شعبه در احمدآباد است. ۹۶۷ مورد، ۶۴ درصد در مدارس، ۳۱۱ مورد، ۲۰ درصد در مساجد، ۳۱ شعبه، ۲ درصد در ادارات، ۸ شعبه در بیمارستان‌ها،  ۱۷ شعبه در حسینیه‌ها،  ۲۳ شعبه در دانشگاه‌ها و ۱۲ شعبه در فرهنگسراها و کتابخانه‌ها است. از مجموع ۱۵۲۰ شعبه ۶۴ درصد شعب ما در مدارس قرار دارند.

فرماندار مشهد اضافه کرد: مدیرکل سیاسی و دبیر ستاد انتخابات کشور اعلام‌ کردند که میانگین تعداد آرای هر صندوق بین ۷۵۰ تا ۸۰۰ مورد باشد. در‌ گذشته از هزار رای کمتر نبود، بنابراین تعداد شعب را افزایش دادیم. از یک تا ۲۵۰ رای، ۱۵ شعبه، از ۲۵۱ تا ۵۰۰ رای، ۴۵ شعبه، از ۵۰۰ تا ۷۵۰ رای، ۱۰۴ شعبه، از ۷۵۱ تا هزار رای، ۴۶۷ شعبه و از ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ رای، ۹۵۰ شعبه تعیین شده و تلاش کردیم از ۱۵۰۰ به بالا را به صفر برسانیم.

وی خاطرنشان کرد: تعداد شعب برادران در دوره دهم ۲۷۱ بوده که اکنون ۴۶۸ مورد شده و ۷۳ درصد افزایش یافته، تعداد شعب اخذ رای خواهران 73 درصد شده و از ۲۷۴ به ۴۷۴ رسیده، تعداد شعب اخذ رای ثابت را از ۹۵۹ به ۱۳۹۴ رساندیم و تلاش کردیم تعداد شعب سیار را کاهش دهیم و از ۱۵۰ به ۱۲۶ شعبه رسیده است.

فعالیت 33 هزار و 520 نفر نیروی انسانی در انتخابات

هاشمی با بیان اینکه ۳۳ هزار و ۵۲۰ نفر به صورت مستقیم در روز جمعه درگیر انتخابات هستند که با نیروهای ستاد ۳۶ هزار نفر می‌شوند، عنوان کرد: از 1520 شعبه اخذ رای، هزار شعبه 7 عضو داشته و الباقی 5 عضو دارند. ۱۵۲۰ نفر نمایندگان فرماندار، ۹۶۰۰ نفر منشی صندوق، 1520 نفر کاربر رایانه، 1520 نفر رئیس صندوق، ۱۵۲۰ نفر راننده و ۴۴۸۰ نفر نیروی انتظامی هستند.

فرماندار مشهد افزود: کاری که امسال انجام گرفت این بود که برای هر منطقه‌ای علاوه بر مسئول منطقه و نماینده نظارت، فرمانده ارشد نیز تعیین کردیم. اکنون ۱۹ پرسنل نیروی انتظامی داریم که درجه سرگرد و سرهنگ دارند. در برخی شعب احتمال دارد که از نیروی بسیج به عنوان نیروی کمکی استفاده کنند، اما صفر تا 100 امنیت انتخابات با نیروی انتظامی است. تعرفه‌ها بر اساس شعبه تقسیم و بسته‌بندی شده که داخل کارتن گذاشتیم.

وی ادامه داد: در نهمین دوره مجلس شورای اسلامی ۱۶۸ نفر، در دوره دهم ۴۴۴ نفر و در دوره یازدهم ۵۳۶ نفر ثبت نام کردند. نسبت دوره یازدهم به نهم ۲۱۹ درصد، دوره دهم به نهم ۱۴۶ درصد و دوره یازدهم نسبت به دهم ۲۱ درصد رشد داشتند. تاکنون ۳۰۵ نامزد انتخاباتی در حال رقابت هستند که ۲۴ ساعت قبل روز اخذ رای می‌توانند انصراف دهند، از ابتدا تاکنون ۷۴ نفر از تعداد افرادی که صلاحیتشان تایید شدند، انصراف دادند.

هاشمی با اشاره به اینکه احراز هویت الکتریکی در روند اعلام نتایج نهایی تاثیر دارد، تصریح کرد: وقتی از ۲۵ فرایند انتخابات ۲۴ فرایند الکترونیکی باشد، در روند اعلام نتایج نهایی تاثیر دارد. قرار است جلسه‌ای در وزارت کشور بین ‌وزارت کشور و شورای نگهبان برگزار شود تا خروجی دستگاه را ملاک عمل قرار دهند، اگر به توافق برسند در اعلام نتیجه تاثیر خواهد داشت.

فرماندار مشهد با بیان اینکه تخلفات افرادی که تبلیغات غیر مجاز داشتند توسط بازرسی، ستاد پیشگیری از وقوع جرم دادگستری و کمیته امحا جمع‌آوری شده و به آنها تذکر می‌دهیم، عنوان کرد: دیروز به چند داوطلب تذکر دادیم. تاکنون‌ تخلف شفاف و روشنی که نگرانی ایجاد کرده باشد، نداشتیم. برخی نامزدها زنگ می‌زنند که فلان نامزد تخلف کرده است. شهرداری بیش از هزار نقطه برای نصب پوستر و بنر مشخص کرده است. در خصوص شفافیت مالی، استان ۷۰ درصد و مشهد ۸۰ درصد وضعیت مالی و نماینده‌ مالی خود را معرفی کردند. تخلفات فضای مجازی را نیز رصد کردیم و پلیس فتا و ستاد پیشگیری رصد می‌کنند. مواردی نیز تذکر داده شده است.

وی در خصوص شمارش آرا، گفت: شعار ما از روز اول اصل بی‌طرفی و رعایت قانون بوده، ما مکلف به امانتداری مردم هستیم. تلاش خود را به کار می‌بریم تا حقی ضایع نشود. در شمارش آرا با روندی که داریم درصد خطا بسیار پایین است. به ما اعلام کردند که در دوره گذشته بیش از ۲۰۰ شعبه اشکال داشته است. در تجمیع ۲۰ نفر انسان شایسته نظارت می‌کنند، بنابراین اتفاقی نمی‌افتد، برخی نگران بیرون‌حوزه رای هستند، اما نگرانی نداشته باشید.

مختصات جغرافیایی شعب اخذ رای در اپلیکیشن همراه مشهد قرار داده شده است

در ادامه امید کیانفر، رئیس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد انتخابات شهرستان مشهد، اظهار کرد: در نقشه اپلیکیشن نقشه همراه مشهد که شهرداری راه‌اندازی کرده، با همکاری معاونت آمار شهرداری لایه شعب اخذ رای تهیه شده که مختصات جغرافیایی تک تک شعب روی سامانه قرار داده شده است. اگر اپلیکیشن را نصب کنید با اضافه کردن لایه شعب اخذ رای تک تک شعب را ملاحظه می‌کنید. در نرم‌افزار نشان و خود نقشه همراه مشهد نیز می‌توانید زمان و مسافت معرفی می‌شود.

استفاده از دستگاه احراز هویت الکترونیک در شعب اخذ رای

در ادامه سرگزی، رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات شهرستان مشهد، تصریح کرد: انتخابات این دوره نیمه‌الکترونیک بوده که شمارش آرا دستی و بقیه فرایندها سیستمی است. این دوره داخل شعب اخذ رای دستگاهی مستقر می‌شود که دستگاه احراز هویت یا ترمینال مجری است، جایگزین کامپیوتر و لپ تاپ شده و همه کارهای سیستم کامپیوتری را انجام می‌دهد. دستگاه قبل روز اخذ رای پیکربندی و آماده‌سازی و به شعبه مربوطه منتقل می‌شود.

وی اضافه کرد: با این کار درصد تخلف بسیار کاهش پیدا می‌کند، شبکه‌ای که استفاده می‌شود، شبکه همراه متشکل از همراه اول، ایرانسل و رایتل است. همه اپراتورها دخیل هستند، با اولین آنتن و دکل ارتباط برقرار می‌کند، داده‌ها به خاطر امنیتی به صورت کدهای USSD ارسال می‌شود، دیتا کد شده و دیتای واقعی ارسال نمی‌شود. شبکه ایزوله شده است.

هاشمی خاطرنشان کرد: برای سرعت بیشتر از USSD استفاده شده و استعلام با سرعت بالایی انجام می‌شود. اگر فرد کارت ملی داشت، سریع بارکد را می‌خواند و در ۵، ۶ ثانیه این اتفاق می‌افتد، اگر شناسنامه یا رسید کارت ملی داشتند باید کد ملی و سریال شناسنامه وارد شود که شاید ۲۰ یا ۳۰ ثانیه زمان ببرد. دستگاه‌ها به تعداد شعب به اضافه ۱۵ درصد بیشتر است. اگر مشکلی ایجاد شود، دستگاه آفلاین هم استعلام انجام می‌دهد و به هیچ عنوان اخذ رای متوقف نمی‌شود. برای ۱۱ شعبه آفلاین دایال آپ مستقر شده است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.